Προς το περιεχόμενο

bugera v22 infinium vs bugera v55 infinium vs marshall dsl20cr


maroras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αληθεια ειναι παντα καπου στη μεση. Ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο. Ειδικα οταν το δευτερο κοστιζει καινουργιο οσο το πρωτο 2ο χερι, οι γνωμες θα διιστανται. 

Δεν υπαρχει σωστο και λαθος. Το καθε προιον υπαρχει διοτι υπαρχει η αναγκη γιαυτο. Και ο καθενας μας ανηκει σε διαφορετικο target group. Δεν ειναι ολα τα προιοντα για ολους. Καλο ειναι να αναφερουμε τα συν και τα πλην της καθε επιλογης, αλλα πρεπει και να σεβομαστε τη διαφορετικοτητα στην επιλογη του αλλου.

 

Και αυτο για πολλους λογους, σε σχεση με την αγορα ενισχυτη:

Μπορει να βρισκεται σε απομακρυσμενο τοπο κατοικιας και να μη μπορει να τσεκαρει τιποτα.

Μπορει να μη γνωριζει πως να τσεκαρει.

Μπορει να μην υπαρχει καποιος να το τσεκαρει. 

Μπορει απλα να μην εμπιστευεται εναν μεταχειρισμενο ενισχυτη.

Μπορει να μην εχει αναγκη για εναν high end μεταχειρισμενο των 500 ευρω. Βολευεται με καινουργιο των 250 ευρω.

Πολλα μπορει...

 

Προσωπικα αγορασα 289 ευρω τον v55. Γνωριζω οτι υπαρχουν καλυτεροι. Εαν υπηρχε κατι μεταχειρισμενο στην Κρητη ισως να το εψαχνα. Δεν υπαρχει και δεν εμπιστευομαι κατι δεν το δω απο κοντα. Στην παρουσα φαση τον συγκεκριμενο χρειαζομαι για μια ντουζινα λαιβ τον χρονο, και μια ντουζινα προβες τον μηνα.. Δεν κοστιζει μια περιουσια και, με βασει reviews χρηστων, θα τον εχω αρκετα χρονια. Ακομα ψαχνομαι με τον ηχο μου και δεν θελω να "πετω" ασκοπα λεφτα. Μπορει αυριο μεθαυριο να καταληξω σε solid state. Ποιος ξερει....

 

Στα αυτοκινητα, παντως, τα τελευταια 5 που αγορασα ηταν μεταχειρισμενα. Δεν θα αγοραζα ποτε καινουργιο διοτι το θεωρω κοροιδια. Απλα εκει ξερω ακριβως τι θελω :classic_biggrin:

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οποιοσδηποτε μπορει να διασταυρωσει αν πραγματικα ισχυει αυτο που λες ανα πασα στιγμη.

Μονο 1500 ευρω ? Ευκαιρια ,αν τα βγαζεις σε ενα μηνα τα λεφτα. Ευκαιρια ναι,για τους λιγους που θελουν να διαθεσουν τοσα λεφτα σε ενα μεταχειρισμενο ενισχυτη ομως.

 

Προσωπικα δε μαζευω gear , οτι δε παιζει συχνα φευγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rurounikz είπε

Μονο 1500 ευρω ? 

 

   Όταν κάνει καινούργιος 3000 ναι.

Αλλά και γενικότερα η συντριπτική πλειοψηφία των ενισχυτών πωλείται στο 40-50% κάτω αν είναι δε και μεγάλοι σε βαττ και όγκο ακόμα χαμηλότερα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό το ΝΟΙΖ έχω αγοράσει και εγώ κιθάρες, και μάλιστα είμαι πολύ ικανοποιημένος, αφού ήταν όντως σε εξαιρετική κατάσταση. Η μόνη κριτική που έχω, είναι ότι οι τιμές για μεταχειρισμένα, ήταν ίσως λίγο τσιμπημένες. Αλλά είμαι από αυτούς που όταν θέλουν κάτι, το παίρνουν συνειδητά χωρίς να μπαίνουν στην διαδικασία παζαριών και εκπτώσεων.

 

Και ενισχυτές αγοράζω μεταχειρισμένους αλλά δεν έτυχε ποτέ να αγοράσω από το ΝΟΙΖ (ζω σε νησί), γιατί σε αντίθεση με την κιθάρα που πάνω κάτω είναι ένα κομμάτι ξύλο με χορδές πάνω, ο ενισχυτής είναι ένα πιο πολύπλοκο εργαλείο και επιβάλλεται μια δοκιμή. Όταν αγοράζω από το ΝΟΙΖ μια strat, ξέρω ότι θα μου ρθει μια strat, ξέρω τι παίρνω, με τον ενισχυτή είναι λίγο πιο πολύπλοκα τα πράγματα, ειδικά αν δεν έχεις ξανα-ασχοληθεί στο παρελθόν με το συγκεκριμένο μοντέλο ενισχυτή. Να σημειώσω ότι αν ήμουν Αθήνα/Θεσσαλονίκη, δεν υπήρχε περίπτωση να ΜΗΝ έπαιρνα μεταχειρισμένο ενισχυτή από το ΝΟΙΖ (έπειτα δοκιμής) και να αγόραζα ποτέ μου καινούργιο, καθότι οι τιμές στους ενισχυτές είναι πολύ καλύτερες, για κάποιον λόγο, σε σχέση με τις κιθάρες.

 

Έχοντας πει τα παραπάνω λοιπόν, και εφόσον ο OP για κάποιον λόγο δεν θέλει μεταχειρισμένο (ίσως να ζει επαρχία, οπότε να βρίσκεται στην ίδια θέση με εμένα) και αφού του προτείνω για τελευταία φορά -αν δεν ζει επαρχία- να δώσει μια ευκαιρία σε μεταχειρισμένο Hot Rod Deluxe (όχι Marshall, γιατί ειδικά οι κάτω των 40 watt που κυκλοφορούν κατα κόρον στο νοιζ σε αυτό το εύρος τιμής, δεν του κάνουν για την δουλειά που το θέλει) να δεις τον Bugera V22, σε σχέση με τους άλλους δυο που θέτεις στο τίτλο.

 

-Εφόσον κάπου διάβασα ότι παίζεις με Tele, ΔΕΝ σου χρειάζεται ο 55ρης για να έχεις headroom σε live. O 22ρης είναι υπεραρκετός γι'αυτό που το θες.

-Ακόμα και με single coils να μην έπαιζες, και πάλι ο 22 θα σου έβγαζε άνετα live με αρκετό headroom.

-Ο Μarshall που αναφέρεις στις επιλογές σου, μάλλον ΔΕΝ θα σου κάνει. Όποτε αποκτώ καινούργιο πετάλι, το δοκιμάζω πρώτα απ'όλα στον Bugera (ή στον Bassbreaker μου), όχι στο Marshall, γιατί τα χρωματίζει λίγο συν τοις άλλοις.

-Για να μην τρελαθούμε, μιλάμε για 299 ευρώ. Δεν μιλάμε για μια περίπτωση που θα κλαις τα λεφτά σου (δεν πρόκειται να τα κλάψεις βασικά γι'αυτό που θα πάρεις ώστε να το σκέφτεσαι και ιδιαίτερα, το μηχάνημα κάποια στιγμή μπορείς να το δώσεις και για παραπάνω από τα μισά του χρήματα).

 

ΥΓ. Πάντα παίζουμε με ενεργοποιημένο το mid boost κουμπάκι του V22 (ή του V55) - ειδικά με single coils! Άλλος ενισχυτής γίνεται... λαμπάτο ''σκάσιμο'' και ''συρματίλα'' να φάνε και οι κότες.

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά παιδιά..επαρχία, Κρήτη. Εδώ δεν έχει τίποτα για να δοκιμάσεις, όσο αφορά λαμπάτους ενισχυτές τουλάχιστον. Ήθελα να δοκιμάσω τον fender super champ που είναι στο budget μου (για να μου φύγει και η ιδέα), πήγα στο κατάστημα και δεν τον είχαν. Οπότε ρώτησα αν μπορούν να τον φέρουν. Η απάντηση ήταν θετική, αλλά στην αρχή μου ζήτησαν προκαταβολή. Με τα πολλά συμφωνήσαμε να τον φέρουν (χωρίς να πληρώσω κάτι) κι αν δεν μου άρεσε θα τον κρατούσαν για εκθεσιακό στο μαγαζί. Τελικά δεν μου άρεσε και δεν τον αγόρασα. Τα περισσότερα καταστήματα δεν έχουν stock ούτε σε φτηνά πετάλια. Ήθελα να παραγγείλω ένα πεταλάκι και μου είπαν ότι θα κάνει 20-25 μέρες να έρθει.. Οπότε καταλαβαίνετε την κατάσταση που επικρατεί.

 

Επειδή είμαι στην επαρχία λοιπόν αποκλείω τα μεταχειρισμένα, εκτός κι αν βρω να δοκιμάσω κάτι εδώ.

Επεξεργασμένο από maroras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ο v22 κοστιζει 238 ευρω.

Τοσο κοστιζει και μια squier affinity.

Ειναι value for money.

Αυτή πρέπει να είναι η τιμή του head. Ο combo v22 πρέπει να έχει γύρω στα 300 ευρώ.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Η αληθεια ειναι παντα καπου στη μεση. Ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο. Ειδικα οταν το δευτερο κοστιζει καινουργιο οσο το πρωτο 2ο χερι, οι γνωμες θα διιστανται. 

Δεν υπαρχει σωστο και λαθος. Το καθε προιον υπαρχει διοτι υπαρχει η αναγκη γιαυτο. Και ο καθενας μας ανηκει σε διαφορετικο target group. Δεν ειναι ολα τα προιοντα για ολους. Καλο ειναι να αναφερουμε τα συν και τα πλην της καθε επιλογης, αλλα πρεπει και να σεβομαστε τη διαφορετικοτητα στην επιλογη του αλλου.

 

Και αυτο για πολλους λογους, σε σχεση με την αγορα ενισχυτη:

Μπορει να βρισκεται σε απομακρυσμενο τοπο κατοικιας και να μη μπορει να τσεκαρει τιποτα.

Μπορει να μη γνωριζει πως να τσεκαρει.

Μπορει να μην υπαρχει καποιος να το τσεκαρει. 

Μπορει απλα να μην εμπιστευεται εναν μεταχειρισμενο ενισχυτη.

Μπορει να μην εχει αναγκη για εναν high end μεταχειρισμενο των 500 ευρω. Βολευεται με καινουργιο των 250 ευρω.

Πολλα μπορει...

 

Προσωπικα αγορασα 289 ευρω τον v55. Γνωριζω οτι υπαρχουν καλυτεροι. Εαν υπηρχε κατι μεταχειρισμενο στην Κρητη ισως να το εψαχνα. Δεν υπαρχει και δεν εμπιστευομαι κατι δεν το δω απο κοντα. Στην παρουσα φαση τον συγκεκριμενο χρειαζομαι για μια ντουζινα λαιβ τον χρονο, και μια ντουζινα προβες τον μηνα.. Δεν κοστιζει μια περιουσια και, με βασει reviews χρηστων, θα τον εχω αρκετα χρονια. Ακομα ψαχνομαι με τον ηχο μου και δεν θελω να "πετω" ασκοπα λεφτα. Μπορει αυριο μεθαυριο να καταληξω σε solid state. Ποιος ξερει....

 

Στα αυτοκινητα, παντως, τα τελευταια 5 που αγορασα ηταν μεταχειρισμενα. Δεν θα αγοραζα ποτε καινουργιο διοτι το θεωρω κοροιδια. Απλα εκει ξερω ακριβως τι θελω :classic_biggrin:

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Γενικώς θεωρώ πως δεν είναι σωστό όταν ανοίγεις ένα θέμα στο forum και ρωτάς για συγκεκριμένα πράγματα, να προσπαθούν να σου αλλάξουν γνώμη χωρίς επιχειρήματα (λέγοντας πχ είναι μάπα-κινεζιά). Έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα πράγματα στις μέρες μας κινεζιές είναι. Το μάπα για κάποιον μπορεί να είναι αυτό που ψάχνει κάποιος άλλος και η εξήγηση είναι απλή..δεν ψάχνουμε όλοι τον ίδιο ήχο. Στην τελική μπορεί να υπάρχουν άτομα που προσπαθούν να σου αλλάξουν γνώμη για να πάρεις τον ''τάδε'' μεταχειρισμένο ενισχυτή που πουλιέται στις αγγελίες και που τελικά είναι δικός τους..ποτέ δεν ξέρεις (ελπίζω να κάνω λάθος). Γενικά όμως χαίρομαι που στην πορεία οι περισσότεροι μου ανέλυσαν με λεπτομέρειες την εντύπωση που είχαν από τους συγκεκριμένους ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου