Προς το περιεχόμενο

Ο δωδεκάλογος μου


bouzoukleri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο δωδεκάλογος του εγωϊστή άπειρου ανειδίκευτου κατασκευαστή.

 

Μετά από πολλών ετών αποτυχίες και κουραφέξαλα παραθέτω δώδεκα λόγους για σίγουρα αποτυχημένη κατασκευή-επισκευή ενός ηλεκτρικού μουσικού οργάνου ή ενός αξεσουάρ. Αναφέρομαι στον φέρελπυ που θα προσπαθήσει να φτιάξει κάτι. Οτιδήποτε. Την αποτυχία την ορίζω σε πολλές πλευρές, όπως : κόστος, χρόνος παράδοσης, πρωτοτυπία, διαφορετικότητα, ανακατασκευή, αναπαλαίωση, εξτρεμισμό. Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια ας καταθέσω την καταχρεωμένη γνώμη μου . :)

 

1. ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ.

Ο ρομαντικός κατασκευαστής, που πιστεύει ότι μπορεί να φτιάξει ένα προϊόν, όπου θα του κοστίσει λιγότερο, από την λιανική πώληση του, πλανάται. Ίσως δώσει λιγότερα χρήματα. Δεν θα ξοδέψει όμως λιγότερα. Θα ξοδέψει : Χρόνο, ενέργεια, πόρους. Διότι πολύ απλά έχουν προηγηθεί χιλιετίες κατασκευής και ένας έμπειρος ή πολύ ειδικευμένος οργανοποιός ή τεχνίτης θα καταναλώσει την λιγότερη δυνατή ενέργεια με τους λιγότερους πόρους στον μικρότερο δυνατό χρόνο.

 

2. ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΠΙΟ ΚΑΛΟ.

Ο ρομαντικός κατασκευαστής, που πιστεύει ότι μπορεί να φτιάξει ένα προϊόν, όπου θα είναι κάτι καλύτερο, είναι αναγκαίος στην κοινωνία. Μπορεί να φτιάξει κάτι πραγματικά καλύτερο. Θα ξοδέψει όμως περισσότερα. Θα ξοδέψει : Χρόνο, ενέργεια, πόρους. Διότι πολύ απλά οτιδήποτε απαιτεί βελτίωση προϋποθέτει το κόστος ενός ήδη υπάρχοντος προϊόντος ή την διαδικασία να γίνει κάτι από λευκό χαρτί.

 

3. ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Ο ρομαντικός κατασκευαστής, που πιστεύει ότι μπορεί να φτιάξει ένα προϊόν, χωρίς την βοήθεια άλλου προσώπου ή ειδικού, πλανάται. Μπορεί να έχει πολλές γνώσεις. Δεν τα ξέρει όμως όλα. Θα καταναλώσει : Χρόνο, ενέργεια, πόρους. Μέχρι να μάθει. Ό,τι δύναται να μάθει. Ένας έμπειρος ή πολύ ειδικευμένος οργανοποιός ή τεχνίτης θα του δείξει ή θα του διδάξει πως θα καταναλώσει την λιγότερη δυνατή ενέργεια με τους λιγότερους πόρους στον μικρότερο δυνατό χρόνο. Καλό το YouΤube αλλά δεν πληρώνει τους λογαριασμούς σε πιθανές βλάβες ή αποτυχίες.

 

4. ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

Το μεγαλύτερο ψέμα. Μας νοιάζει το αποτέλεσμα. Διαφορετικά δεν θα μπλέκαμε με κόλλες σφυριά κατσαβίδια πρέσες σφιγκτήρες μανταλάκια κολλητήρια καλώδια ξύλα βερνίκια και πάει λέγοντας. Μας νοιάζει και μας καίει το αποτέλεσμα. Σαφώς δεν περιμένω να φτιάξω από την πρώτη προσπάθεια κάτι σπουδαίο, που θα στέκεται στα ίσια σε βιολί από την Κρεμόνα. Αλλά δεν ξεκινώ να φτιάξω κάτι με την λογική : Μαζεύω μερικά πράγματα σε μια αγκαλιά και τα συναρμολογώ. Όπως μου καπνίσει. Δεν με πειράζει αν το αποτέλεσμα δεν είναι εργονομικό και στην προσπάθεια χρήσης του, κάνει μόνο φασαρία. Οι δυο τελευταίες προτάσεις δεν είναι σκέψεις κατασκευαστή. Είναι άλλου επιστημονικού πεδίου σκέψεις.

 

5. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΩΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.

Ναι μου αρέσουν. Τα εργαλεία, οι κόλλες, τα σφυριά, τα κατσαβίδια, οι πρέσες, οι σφιγκτήρες, τα μανταλάκια, τα κολλητήρια, τα καλώδια, τα ξύλα, τα βερνίκια και πάει λέγοντας. Προσδοκώ να φτιάξω από την τριβή μου με το χόμπυ μου κάτι σπουδαίο, που θα στέκεται στα ίσια σε βιολί από την Κρεμόνα. Μπορεί να ακούγεται φιλόδοξο. Η τύχη καμιά φορά παίζει παιχνίδια. Όμως είμαι σε πλάνη. Δεν είναι η κανονική μου δουλειά. Απλά μερικές ώρες ή μέρες, μου αρέσει να το παίζω Μπόμπ ο Μάστορας. Ως εκ τούτου. Αναρωτιέμαι : Θα διάλεγα ως χόμπυ να γίνω χειρουργός ή ναρκαλιευτής;

 

6. ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΝΑΔΥΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.

Γελάνε και οι ματσόλες. Το πλήθος των προσπαθειών ορίζεται ως ν+1 . Όπου ν οι ήδη καταγεγραμμένες προσπάθειες. Έχω φτιάξει-καταστρέψει-βελτιώσει-ανακυκλώσει-χρεωθεί καμιά εικοσαριά μουσικά όργανα και άλλα τόσα πεταλάκια & ενισχυτές. Πριν καταλάβω τι κάνουν τα χέρια μου και τι ακούν τα αυτιά μου στις περισσότερες κιθάρες. Στο τέλος, απαίτησαν έξτρα κόστος όσο μια NEA Fεnδεr MIM. Τώρα που ξέρω ... ξαναδιαβάζω τα 1 & 2 & 3. Το σίγουρο είναι πως μάλλον θα συνεχίσω να σκαρώνω έγχορδα. Τώρα Ξέρω. Την τύφλα μου. :)

 

7. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ.

Ιιιιιιιιιι, ψέεμααααα. Σαφέστατα θα το χρησιμοποιήσω. ΑΝ βγει καλό το αποτέλεσμα. Όμως το σκουλίκι της ματαιοδοξίας θα μπει βαθιά. Αποτέλεσμα ; το λάθος. Από ενθουσιασμό. Από έλλειψη υπομονής. Από υπέρμετρη εμπιστοσύνη στον εαυτό μας. Κάτι από όλα ή όλα μαζί. Κατάληξη. Δεν θα το χρησιμοποιήσω, δυστυχώς, διότι κατέληξε στην ανακύκλωση. :(

 

8. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑΣ, ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.

Πειράζει. Πρέπει να είναι ξεκάθαρο. Η λογική της αφαίρεσης αξίας, έτσι απλά, είναι λάθος. Κάποτε σε αυτό το forum είχε γράψει κάποιος. Μη με ρωτάτε πόσο κοστίζει. Ρωτήστε με, αν αξίζει. Επειδή θα χρησιμοποιήσω χαμηλής οικονομικής κλίμακας υλικά δεν σημαίνει πως δεν έχει αξία. Ας το πάρουμε ανάποδα, δώστε μου δωρεάν τα καλύτερα υλικά. Θα φτιάξω καλύτερο προϊόν γενικά; Υπό αμφισβήτηση. Θα φτιάξω καλύτερο προϊόν σε σύγκριση με το καλύτερο που έχω φτιάξει εγώ; Υπό αμφισβήτηση.

 

9. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΟΜΩΣ.

Για ποιόν; Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ικανότητες. Οι δυσκολίες στην ίδια κατασκευή ή στην διαδικασία δορυφορικών ενεργειών διαφέρουν. Από προσπάθεια σε προσπάθεια από άνθρωπο σε άνθρωπο. Είμαι της λογικής : Ότι μπορεί να φτιάξει ένας άνθρωπος μπορεί να το φτιάξει και δεύτερος και τρίτος. Η διαφορά είναι στον χρόνο περάτωσης και στις ιδιαιτερότητες του καθενός. Απαιτεί όπως όλες οι βρεφικές προσπάθειες κόπο επιμονή και αφοσίωση. Εκεί είναι το σημείο που γίνονται επιπολαιότητες.

 

10. ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ

Αξία ανεκτίμητη. Σχέση γονιού – παιδιού. Ο γονιός όμως δεν ξέρει πως να είναι γονιός. Μαθαίνει στην πορεία. Αυτή η κτητικότητα φέρνει πίεση ψυχολογική. Φέρνει ερωτηματικά μελλοντικών κρίσεων. Φέρνει άγχος για τελειότητα, για το ιδανικό. Φέρνει λάθη. Ευτυχώς μιλάμε για μουσικά όργανα και όχι για παιδιά. Ή μήπως όχι;

 

11. ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ.

Δεν θα είναι. Γιατί κανένας από όσο ξέρω δεν ξεκίνησε να φτιάξει μονόχορδο. Όλους, μας έκανε κλίκ κάτι με ωραία νερά. Κάτι με ωραίο ήχο. Κάτι που προκάλεσε τις αισθήσεις ή που δημιούργησε όνειρα. Οπότε, όσο προσθέτουμε κάτι, προσθέτουμε βαθμούς δυσκολίας. Προσθέτουμε ταλαιπωρία. Προσθέτουμε χρόνο προσμονής. Αφαιρούμε άνεση, ηρεμία.

 

12. ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.

Υπάρχει κάτι που κινεί όλες τις ενέργειες των ανθρώπων. Η ματαιοδοξία . Που έχει μια αδερφή, την υστεροφημία. Για αυτές τις αδερφές γίνονται πολλά. Μετά από μια πρώτη επιτυχία, θα περάσει από το μυαλό κάποιου η ιδέα : Να φτιάξεις και σε εμένα. Πολύ ωραία ιδέα. Ποιος θα πληρώσει, το όλο εγχείρημα; Ποιος; Τα υλικά; Τις εργατοώρες ; Το ρεύμα; Την φθορά στα αναλώσιμα; και τόσα άλλα. Στο τέλος θα κοστολογήσω όσο μια Fεnδεr USA. Δυστυχώς τα φτιάχνω και τα κρατώ για τον εαυτό μου ή τα δίνω ως δώρα σε δικούς μου ανθρώπους.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13. ‘Ολα τα παραπάνω μέχρι να γίνουμε ωραία μαστόρια. Μετά ποιος μας πιάνει. Και όργανα θα φτιάξουμε για μουσικούς με αξία. Και όργανα θα επισκευάσουμε που αξίζουν. Και τέχνη θα κάνουμε χωρίς να μας κοστίζει. Μέχρι τότε. Ξαναδιαβάζω το 1 & 2 & 3 & ...

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, otto## said:

πες και τι έφτιαξες, γιατί διακρίνω πολύ αγανάκτηση 🙂

Όχι βρε καμιά αγανάκτηση. Απλά πλέον θεωρώ πως έπρεπε να γράψω αυτό το κείμενο.

 

Πλέον έχω εμπειρία να καταλάβω μέχρι που φτάνουν τα χέρια μου. Όμως κάποτε, νόμιζα πράγματα. Και ήταν λάθος αυτά που νόμιζα. :)

 

Πχ η τελευταία ηλεκτρική είναι αυτή   Hum1.thumb.jpg.5d2910861577c11e16a33ee5103e12e8.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, bouzoukleri said:

Όχι βρε καμιά αγανάκτηση. Απλά πλέον θεωρώ πως έπρεπε να γράψω αυτό το κείμενο.

 

Πλέον έχω εμπειρία να καταλάβω μέχρι που φτάνουν τα χέρια μου. Όμως κάποτε, νόμιζα πράγματα. Και ήταν λάθος αυτά που νόμιζα. 🙂

 

Πχ η τελευταία ηλεκτρική είναι αυτή   Hum1.thumb.jpg.5d2910861577c11e16a33ee5103e12e8.jpg

έλα ρε. πολλη ωραια. την έφτιαξες εκ του μηδενός ή από parts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, otto## said:

έλα ρε. πολλη ωραια. την έφτιαξες εκ του μηδενός ή από parts?

Ευχαριστώ, parts . Από εδώ και από 'κει.

Για να κάνω κάτι εκ του μηδενός.....έχω δρόοομοοοοο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Been there, done that":classic_biggrin:

 

Δεν το μετανιωσα ομως. Ολα τα παραπανω ισχυουν. Αλλα και πάλι, οσο ισχυουν για να μην ξεκινησει καποιος, αλλο τοσο ειναι οι ιδιοι λογοι για να το κανει 😊

  • Like 1

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο πόστ. Παλιά ήθελα να τσιμπήσω κανένα DIY Kit για κιθάρα αλλά σε ότι έχει να κάνει με χειροκατασκευές είμαι πιο άχρηστος και από δίχρονο (ναι ακόμα και στα καρφιά για κάδρα). Ακόμα θέλω να πάρω DIY αλλά πλέον δεν υπάρχει χρόνος. Ίσως το καλοκαίρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bouzoukleri είπε

Όχι βρε καμιά αγανάκτηση. Απλά πλέον θεωρώ πως έπρεπε να γράψω αυτό το κείμενο.

 

Πλέον έχω εμπειρία να καταλάβω μέχρι που φτάνουν τα χέρια μου. Όμως κάποτε, νόμιζα πράγματα. Και ήταν λάθος αυτά που νόμιζα. 🙂

 

Πχ η τελευταία ηλεκτρική είναι αυτή   Hum1.thumb.jpg.5d2910861577c11e16a33ee5103e12e8.jpg

o Γαβριλος{Gabriel drums} απο ενα ζευγαρι μπογκακια ξεκινησε...

Αν πραγματικα το γουσταρεις ..θα βρεις τροπο ακομα και να φτιαξεις κατι απο την αρχη.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τετοια αυτομαστιγωση, οπως αναφερθηκε και πιο πανω ? 

 

βασικα συγγνωμη αλλα διαφωνω με ολα εκτος απο το 6 και το 11 

 

Πολλες φορες οι DIY καταστασεις ειναι καλύτερες απο τις επαγγελματικές γιατι δεν το κανεις για τα λεφτα. ή ακομη και να μην ειναι , ειναι η διαδρομη που μετραει για το φτιαξεις και οχι το απολυτο αποτελεσμα. θελω να πω οτι μπορει καποια λεπτομερια να μην ειναι τελεια αλλα δεν πειραζει γιατι μερους του παιχνιδιου ειναι να μαθεις. 

 

παραδειγμα1 : Φτιαχνω πεταλακια για κιθαρα και μπασο. μου κοστιζουν λιγο [μαξ 35 ευρω με ολα μεσα, πολλες φορες κατω απο 20] και ειναι πιο ωραια συνηθως απο τα πρωτοτυπα γιατι δεν ειμαι βιομηχανια να τα κανω μπαμ μπαμ . καθομαι το ψαχνω , το μελεταω βελτιωνω υπαρχονται kit και σχεδιαζω το κουτι με υπομονη οπως μου αρεσει. Με ηρεμει η διαδικασια και γινομαι δημιουργικος, όπως ο επαγγελματιας που δουλευει με το ωραριο εργασιας του δεν μπορει να κανει. γιατι το αφεντικο ή ο χρονος πιεζουν. 

 

δεν λεω οτι ειναι τελειο το αποτελεσμα αλλα ειναι σιγουρα καλο και συνολικα πιο value for money απο το να αγορασεις ενα πεταλι ετοιμο. στο facebook πριν ενα μηνα εφτιαξα μια σελιδα για να παρουσιαζω τι κανω 
CK.Pedals ειναι λιγο υλικο ακομη αλλα προσπαθω. 

 

---------

 

παραδειγμα2 :Εχω δοκιμασει επισης να επισκευασω οργανο [ενα warwick corvette που εχω] και το οποιο δεν το αναλαμβανε κανεις επαγγελματιας. Κανεις ομως , περα απο την warwick που μου ειπε να αλλαξω ολο το μπρατσο.μου κοστισε 10 ευρω και πολλήηη σκεψη για να το κανω. Το εκανα τοσο καλα που ενας τεχνικος με τον οποίο επικοινωνησα [Π.Οικονομακης] μου ειπε οτι εντυπωσιαστηκε και οτι δεν περιμενε ποτε να δουλεψει και οτι θα χρησιμοποιησει την τεχνικη που χρησιμοποιησα σε μελλοντική πιθανη περιπτωση.  Υπαρχει νημα με εξηγηση στο φορουμ.

https://www.noiz.gr/community/profile/6266-conkal/?do=content&type=forums_topic&change_section=1
 

παραδειγμα3 :Σε αλλο τομεα, των υποογιστων,  εχω επισκευασει με ghetto-hack CPU socket μητρικης με κομμενα πινακια και παιζει ακομη. 

 

Ο ρομαντικος οπως λες κατασκευαστης/επισκευαστης εχει ανεση χρονου γιατι δεν τρεχει το ρολοι και υπομονη για κατι δικο του και αγαπη για το αντικειμενο και ως εκ τουτου το αποτελεσμα ειναι πολλες φορες καλο.  Επισης ακομη και αν δεν ειναι , ειπαμε , ειναι η διαδρομη που μετραει και πως εκανες το μυαλο να σκεφτει για το επομενο project 

 

 

Επεξεργασμένο από conkal
  • Like 3

Warwick Corvette $$ 5-str ||  Powered by EBS Reidmar || Tο συγκρότημά μου : https://115db.bandcamp.com/releases ||  https://www.facebook.com/115db.band/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, bouzoukleri said:

Ο δωδεκάλογος του εγωϊστή άπειρου ανειδίκευτου κατασκευαστή....

Μια και μιλάς για partcasters (που βλέπω ότι έχεις φτιάξει και όπως λες έχεις δρόμο για κατασκευές), λέω ότι διαφωνώ στα περισσότερα

1. ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ.

Προφανώς και θα το φτιάξεις πιο φτηνά, απλά πρέπει να είναι και ο στόχος σου σωστός. Εξηγούμαι...

Όταν αποφάσισα να φτιάξω τη Giger

http://www.customshop.gr/?btp_work=the-gigers-tribute-tele

ήθελα να φτιάξω μία κιθάρα επιπέδου Customshop. Έχω λοιπόν υλικά Customshop, φινίρισμα Customshop, setup Customshop...με τα μισά λεφτά (και βάλε) που θα χρειαζόμουν για Customshop επίπεδο. Άσε που ξέρω πια πόσο κοστίζει το logo της Fender!

 

2. ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΠΙΟ ΚΑΛΟ.

Ότι και παραπάνω...έφτιασα κάτι πιο καλό από αυτό που θα έβρισκα στο εμπόριο!

 

3. ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Αυτό δεν πιστεύω ότι το λέει κανένας....

 

4. ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

Εάν χρησιμοποιείς σωστά υλικά, δεν γίνεται να αποτύχεις...τι στο καλό τα περισσότερα bolt on σε 4 βίδες στηρίζονται!

 

5. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΩΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.

Μαζί σου

 

6. ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΝΑΔΥΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.

Εδώ πάλι εξαρτάται από το πόσο εγκρατής είσαι και τις γύρω οικονομικές συνθήκες. Τα περισσότερα όργανα τα έφτιαξα με το δολάριο στο 1,50 και τα τελωνεία στο κόσμο τους! Εξαρτάται επίσης από τους στόχους που έχεις βάλει. Όταν ξεκίνησα το customshop σαν ιδέα είχα κάποιες κιθάρες consept στο μυαλό μου. Σήμερα λοιπόν που έχω 14, ξέρω ότι μου λείπει μία ακόμα για να κλείσω...έχω σχεδόν όλα τα υλικά που χρειάζομαι αλλά μου λείπει ο ξυλογλύπτης για να μου τη σκαλίσει!

Και πάλι...γιατί να σταματήσεις?

 

7. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ.

Εάν χρησιμοποιείς σωστά υλικά, δεν γίνεται να αποτύχεις (δις)...άρα θα φτιάξεις ένα καλό όργανο και θα το χρησιμοποιήσεις.

 

8. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑΣ, ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.

Φυσικά και είναι αξίας...τα καλά υλικά δεν είναι φτηνά.

 

9. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΟΜΩΣ.

Φυσικά δεν είναι δύσκολο. Ακόμα και στη περίπτωση που δεν μπορείς να βιδώσεις μία λάμπα (όπως εγώ), βρίσκεις τους σωστούς συνεργάτες. Η πείρα λέει ότι φτηνότερα θα σου έρθει από το να προσπαθήσεις μόνος.

 

10. ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ

Εδώ συμφωνώ

 

11. ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ.

Είναι...

 

12. ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.

Προφανώς, αλλιώς το κάνεις επάγγελμα. Κάνα 2 που είχα δώσει σε βαφτηστήρια κλπ, όταν είδα και δεν τις χρησιμοποιούσαν...τις πήρα πίσω!!!

 

και 13. από εμένα...τα έχουμε ξαναπεί βέβαια...όταν κάνεις partcaster ή θα το κάνεις για πλάκα, οπότε δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω ή θα κάνεις κουστούμι στα μέτρα σου και σίγουρα το μέτρο σύγκρισης δεν είναι οι απανταχού κινεζιές!!!

Καλή χρονιά να έχουμε

  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου