Προς το περιεχόμενο

Hired gun, Netflix documentary


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μπααα

το εχουν κανει παραπέμπει στο το εχουν πετυχει

 

Έτσι μάλιστα 🙂

για να είμαστε ακριβείς στην ορολογία μιλάμε κυρίως για "sidemen" όταν μιλάμε για live και studio session musicians.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

couldn't agree less..

 

Δεν πειράζει εσύ να ακούς Yes που δεν είχαν sidemen & session players και τα έπαιζαν και όλα live :classic_biggrin::classic_biggrin:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

    Ακομα και αυτοι που δεν ειναι γνωστοι στο ευρυ κοινο (η πλειοψηφια δηλαδη) ειναι γνωστοι - και θρυλοι πολλες φορες - στον εκαστοτε κυκλο τους, και συνηθως ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καλοι μουσικοι.  Γενικα τα λεφτα που βγαζουν ειναι εκατονταδες χιλιαδες $ το χρονο, αλλα φυσικα δεν εχουν σχεση με τα εκατομυρια που βγαζουν οι εργοδοτες τους. 🙂  Και σημερα δεν ειναι και τοσο συνηθισμενα τα φαινομενα περασμενων δεκαετιων που ενα σωρο πραγματα ηταν μαυρα η αδιευκρινιστα, οι πιο πολλοι δουλευουν με μανατζερ, σαφη συμβολαια κτλ..

 

   Σε αντιθεση με ελλαδα, πληρωμενες προβες, αμοιβη αναλογη με τις ωρες/μερες που λειπεις απο το σπιτι σου και οχι τις ημερες των συναυλιων,  ΠΟΛΥ καλυτερα λεφτα αναλογικα, και πολυ μεγαλυτερες απαιτησεις φυσικα σε επαγγελματισμο (οπως βεβαια σε ολες τις δουλειες σε αμερικη/ευρωπη).  Γενικα μια πολυ προσοδοφορα αλλα και ανταγωνιστικη καρριερα.

Επεξεργασμένο από Alter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ο top session of all time ειναι ο Greg Phillinganes https://en.wikipedia.org/wiki/Greg_Phillinganes

Βαζω δυο βιντεακια απλα για φανει και ποσο πλακα εχει (στο 2ο λεει και για σακουλα που εφαγε απο τον M Jackson)

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτες, είχα ένα γνωστό που είχε στούντιο στο USA (δεν θυμάμαι που).

Είναι λοιπόν να έρθει στο στούντιο να γράψει ένας σαξοφωνίστας session, ένα μέρος για ένα κομμάτι.

Μπαίνει μέσα ο saxoman, βγάζει το sax από την θήκη, βάζει την πάρτα στο αναλόγιο, και πάει ο φίλος μου στην κονσόλα να είναι έτοιμος.

Αρχίζει ο παλικάρης να φυσάει, ζεσταίνει το όργανο λέει ο δικός μου.

Μετά από κανένα δύο λεπτά φυσήματος, σηκώνεται ο σαξοφωνίστας, βάζει το σαξόφωνο στη θήκη, φοράει το παλτό του, και κάνει να φύγει.

Έλα ρε, του λέει ο δικός μου, που πας, δεν θα γράψουμε?

Εγώ το έπαιξα, του λέει ο άλλος, γιατί δεν το έγραψες?

Αν με θέλετε, ξέρετε που θα με βρείτε, αλλά πρέπει να κανονίσουμε άλλο ραντεβού επί πληρωμή.

Κόκκαλο ο στουντιάρχης.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Κάποτες, είχα ένα γνωστό που είχε στούντιο στο USA (δεν θυμάμαι που).....

Γιαυτο ο σωστος ο γατος ο ηχοληπτης γραφει και το ζεσταμα. Και οχι μονο για την παραπανω φαση :classic_cool:

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα εχτες το βραδυ.

Μου αρεσε γιατι δεν χρυσωσε κανενα χαπι και ειπε τα πραγματα με το ονομα τους.

Ειναι δυσκολη δουλεια παιδια..θελει Level..προσαρμοστικοτητα και ανεκτικοτητα ειδικα οταν εισαι στο δρομο.

 

Αυτο που εμενα χαλουσε  αφανταστα οταν εκανα αυτη τη δουλεια ηταν αυτο που βιωναν πολλοι μουσικοι κ στο doc..

Να μην μπορεις να ξοδεψεις τα χρηματα που βγαζεις μη ξεροντας απο σαιζον σε σαιζον αν θα εχεις δουλεια.

Αυτος ηταν και ο λογος που με οδηγησε στην εξοδο κ με αναγκασε να προτιμησω τα λιγοτερα αλλα σταθερα χρηματα πιανοντας μια πρωινη δουλεια..{συν οι συνθηκες διαβιωσης μου}

Θελει γερο στομαχι το σεσσιονιλικι.

 

Δεν χαλαστηκα επισης με τον Joel..Οι περισσοτεροι ετσι ειναι. Δεν εισαστε μπαντα - εισαστε οι μουσικοι του/της..

Το λαθος που εκαναν οι μουσικοι του, ηταν που πιστεψαν οτι ειναι μπαντα..{Ενταξει ηταν πολλα χρονια μαζι..}

Ανα πασα στιγμη μπορει να παρεις ποδι.

Συμβαινει καθημερινα και ο Lib καποια στιγμη το καταλαβε νομιζω οτι ...all he ever is...was a hired gun.

Δειτε το αξιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου