Προς το περιεχόμενο

android - usb midi Συμβουλή


Spiros Mavromatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά σε όλους με ΥΓΕΙΑ και καλές μουσικές.

 

όντας άσχετος με android και smartphones-tablets θέλω τη συμβουλή-καθοδήγησή σας για 2 θέματα:

 

  1.  Η σύζυγος μου έκανε δώρο το πρώτο μου tablet (ναι, είμαι 42 και δεν είχα ποτέ...χαχα) το οποίο είναι ένα MLS M960L με android 7. Αφού κάηκα στο ψάξιμο κατέβασα το caustic3 και με καλώδιο usb-OTG προσπάθησα να το παίξω από το alesis q25 ΔΕΝ ανταποκρίνεται όμως. χρειάζομαι τη λύση από εσάς (drivers - apps κλπ) Σημειωτέον ότι το ποντίκι και το usb στικάκι δουλεύουν κανονικά, αφού τα αναγνωρίζει το τάμπλετ. 
  2. Ποιά apps δουλεύουν καλά και free για εφέ κιθάρας? (βλ. amplitube) και πως μπορώ να συνδέσω τη κιθάρα μου? Είναι μονόδρομος το iRig UA ?? η μπορεί να δουλέψει και η Tascam 1x2 που εχω??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας. 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: Μολις το δοκιμασα και με μετασχηματιστη, τιποτα....

 

Επεξεργασμένο από spimav_z

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, spimav_z said:

edit: Μολις το δοκιμασα και με μετασχηματιστη, τιποτα....

 

 

 Κρίμα, αλλά δεν πειράζει. Ειλικρινά δε χάνεις και τίποτα. Το πιο ξεφτιλισμένο laptop δεκαετίας να πάρεις είναι 1 τρισεκατομμύριο φορές ανώτερο. Ούτε προγράμματα της προκοπής υπάρχουν, latency που αν το είχα στο PC θα αυτοκτονούσα 🤣 κλπ κλπ. Μην ασχολείσαι, δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαβασα αυτο καπου ψαχνοντας, για latency κλπ. Τουλαχιστον να εδινε εντολη απο το midi keyboard. Γιατι στο βιντεο που εβαλε ο συναδελφος παιζει?? και μαλιστα χωρις latency, ενω σε μενα οχι??. Θα τρελαθω. 

Επεξεργασμένο από spimav_z

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να λέω βλακείες ως άσχετος που είμαι, αλλά κάτι τέτοιο έκανες?

 

What you'll need to do is go into your notifications, and tap the USB connection entry. You'll get a dialog that allows you to change things.

  • Charging only is the default, and is used when all you want to do is top off your battery.
  • Transfer files (MTP) lets you copy files back and forth between your phone and computer using the Media Transfer Protocol. This is likely the option you'll want if you need to copy some files.
  • Transfer files (PTP) lets you copy files (usually only photos or video) using the Picture Transfer Protocol. This modes makes your computer think you have a digital camera attached, so programs that were designed to connect to a camera can grab photos and video directly from your phone and import them automatically.
  • MIDI is the option you'll use if you want to connect a MIDI device — something like a MIDI keyboard — to your phone or tablet and use a synthesizer app to create music.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Fusiongtr ευχαριστω για τη βοηθεια, αυτο το μενου μου το εμφανιζει οταν συνδεσα το tablet με το pc. Οταν συνδεσα στικακι η ποντικι, δουλεψαν και τα δυο - τα αναγνωρισε δλδ - αυτοματα χωρις να εμφανισει τις επιλογες που παραθετεις.

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, spimav_z είπε

Το διαβασα αυτο καπου ψαχνοντας, για latency κλπ. Τουλαχιστον να εδινε εντολη απο το midi keyboard. Γιατι στο βιντεο που εβαλε ο συναδελφος παιζει?? και μαλιστα χωρις latency, ενω σε μενα οχι??. Θα τρελαθω. 

και εγώ έχω παίξει.

ενεργοποίησε τις επιλογές για προγραμματιστές

 Ρυθμισεις/Συστημα/πληροφορίες για το τηλέφωνο /αριθμος εκδοσης/πατα συνεχόμενα 7 φορές.

 Σου λεει, συγχαρητήρια, ειστε πλεον προγραμματιστής.

 

 Μετά Ρυθμίσεις /συστημα/ επιλογές για προγραμματιστές/ενεργοποιηση παραμέτρων ρυθμισεων για USB

 διαλέγεις ΜΙDI.

 και ξαναδοκιμάζεις.

 

 Κανε οτι λεει το βίντεο

 Έχει μια υποσημείωση, αν το ταμπλετ δεν υποστηρίζει απο το firmware midi Tx/Rx

 Στις δικές μου δεν συμβαίνει.

 Το λέει και το βίντεο.

 Απο εκει και περα το αν εχεις latency η οχι εξαρτάται απο το μοντέλο, απέφυγε να εχεις οτιδήποτε άλλο ανοιχτο ταυτόχρονα. Κλείσε ολες τις αλλες εφαρμογές, καθάρισε την RAM

 Και λογικά θα παίξει κανονικα.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου