Προς το περιεχόμενο

There are two kinds of musicians.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Μανώλης Χναράκης said:

Sorry, δεν αναφέρθηκα σε κανέναν, σε κανέναν απολύτως 😄

 

Τι sorry βρε Μανώλη ...:classic_smile:🍻

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Μανώλης Χναράκης said:

Υπάρχει και ένα άλλο είδος μουσικών, αυτοί που ούτε διαβάζουν αλλά ούτε ακούνε σωστά. Εκεί να δεις...

Ονόματι καλαμπόρτζης, σωστά;

 

Ένα επίσης σημαντικό συστατικό είναι να έχει αντίληψη του συμβαίνει γύρω του.

πάντα είχα μια απορία...

μπορείς σε μια παρτιτούρα να γράψεις με πράσινο?

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Μανώλης Χναράκης said:

Υπάρχει και ένα άλλο είδος μουσικών, αυτοί που ούτε διαβάζουν αλλά ούτε ακούνε σωστά. Εκεί να δεις...

Ονόματι καλαμπόρτζης, σωστά;

 

Ένα επίσης σημαντικό συστατικό είναι να έχει αντίληψη του συμβαίνει γύρω του.

πάντα είχα μια απορία...

μπορείς σε μια παρτιτούρα να γράψεις με πράσινο?

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημαστε σε καποια τελευταια μαζωξη του noiz καπου στην Καλλιθεα και στο ένα δωματιο τζαμαρουν '' συναδελφοι'' και δεν υπαρχει ελευθερος χωρος για κιθαριστας που είμαι εγω ( λεμε τωρα).

Υπαρχει όμως κενο στο synth και όπως ημουν διπλα, λεω δεν ριχνω και εγω καμμια πενια.

 Παιζω πολύ λιγο και προσπαθουσα να καταλαβω τι παιζουν τα παιδια.

Πανω στο ψαξιμο, φευγαν πρασινες δεξια και αριστερα.

Καπου  εκει γυρναει ο φιουζον gr και μου λεει ωραιο το φα που περασες.

Και εχω μενει καγκελο. Ακομη το θυμαμαι. Λεω που το ακουσε το ατομο μεσα στο γενικο χαμο.

Για να μη λεει ότι είναι και κουφος. Αυτα.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Vartanis είπε

 

Καπου  εκει γυρναει ο φιουζον gr και μου λεει ωραιο το φα που περασες.

Και εχω μενει καγκελο. Ακομη το θυμαμαι. Λεω που το ακουσε το ατομο μεσα στο γενικο χαμο.

Για να μη λεει ότι είναι και κουφος. Αυτα.

 Επηρεάζεται από "κακές" παρέες (λέγε με Gvour...) όσον αφορά την  μετριοφροσύνη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με αυτή τη διάκριση η οποία είναι προφανώς μια υπεραπλούστευση χάριν της κουβέντας. Εν ολίγοις δεν πιστεύω ότι υπάρχουν δύο είδη μουσικών όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα αλλά άπειρα είδη. Είναι αυτοί που και ακούν και διαβάζουν, είναι αυτοί που δεν κάνουν ούτε το ένα ούτε το άλλο και όλα τα ενδιάμεσα.

 

Εν γένει το καλό/προσεκτικό αυτί και το διάβασμα παρτιτούρας είναι δυο δεξιότητες που ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες και είναι λάθος νομίζω να λέει κάποιος ότι είτε έχεις το ένα είτε το άλλο. Απλά στην κουβέντα του βίντεο γίνεται λόγος για μουσικούς που τζαμάρουν/αυτοσχεδιάζουν/συνθέτουν επί τόπου σε αντιπαραβολή με μουσικούς που εκτελούν έργο άλλου και καλούνται να ακολουθήσουν πιστά την παρτιτούρα χωρίς κανένα περιθώριο προσωπικής παρέμβασης. Οι μεν δε θα μπορούσαν να λειτουργήσουν χωρίς να ακούν, οι δε χωρίς να διαβάζουν. 

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

  Το αν διαβαζεις νοτες η οχι ειναι ενα θεμα, που εχει να κανει με τα ειδη και το οργανο που παιζεις.  Ενα αλλο ομως, και πολυ ενδιαφερον θεμα, ειναι ο ρολος που παιζει το αυτι οταν μαθαινεις κατι.  Το αν το μαθαινεις δηλαδη ακουγοντας η διαβαζοντας το (και το διαβαζοντας μπορει να ειναι νοτες, ταμπλατουρα, σημειωσεις η οτιδηποτε).

 

  Θεωρω το αυτι πολυ καλυτερο σαν προσεγγιση, και μονο οταν αυτο δυσκολευεται πρεπει να βοηθαει η οποιαδηποτε θεωρια/σημειωσεις. Πχ στο να ακουσεις μια κλιμακα η καποιες συγχορδιες, η να μαθεις ενα κομματι η ενα σολο. Αμα το μαθεις με το χαρτι κολλησες εκει, αν το μαθεις με το αυτι ειναι τοσο πιο ευκολα τα πραγματα μετα. 

 

  Και σε βαζει και σε φαση να ακους, που αυτο ειναι το να παιζεις μουσικη τελικα. Ακους τι  παιζεις εσυ και οι αλλοι! 🙂 Καλη η θεωρια και παιζει το ρολο της, αλλα ποτε δεν πρεπει να γινεται δεκανικι για το αυτι. Καπως εγω θεωρω οτι ο καλος μουσικος εχει καλο αυτι, και καλη γνωση του μουσικου ειδους που παιζει, το αν παιζει καλα το οργανο .. 🙂 μπορει σχεδον να το πεις και δευτερευον σε πολλα ειδη..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Alter said:

 

 

  Θεωρω το αυτι πολυ καλυτερο σαν προσεγγιση, και μονο οταν αυτο δυσκολευεται πρεπει να βοηθαει η οποιαδηποτε θεωρια/σημειωσεις. Πχ στο να ακουσεις μια κλιμακα η καποιες συγχορδιες, η να μαθεις ενα κομματι η ενα σολο. Αμα το μαθεις με το χαρτι κολλησες εκει, αν το μαθεις με το αυτι ειναι τοσο πιο ευκολα τα πραγματα μετα. 

 

 

 

  Δεν υπάρχει περίπτωση να μελετήσεις σοβαρά και... σοβαρή μουσική με το αυτί. Δεν υπάρχει περίπτωση. Και αυτό γιατί υπάρχουν... μαμίσια όπως πολλαπλές μελωδικές γραμμές, περίπλοκες φόρμες, μπλεγμένες αρμονίες κλπ. Η λογική του "αυτά είναι τα ακόρντα και αυτή η κλίμακα και ο θεός μαζί σου" δουλεύει σε συγκεκριμένα είδη, και σε πιο απλές φάσεις. Τις οποίες φυσικά και λατρεύουμε, ΑΛΛΑ δεν τελειώνει η μουσική εκεί.

 

 Όταν λοιπόν καταλάβεις τα περίπλοκα, φυσικά με τη βοήθεια του χαρτιού, τότε δε χρειάζεται πια το χαρτί, τα έχεις χωνέψει. Και τότε καταλαβαίνεις ότι τελικά και τα απλά, όταν είναι όμορφα και ωραία, ακολουθούν και αυτά τους ίδιους προαιώνιους δρόμους.

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ο Stew ..του κανει εντυπωση {ο σαφεστατος} διαχωρισμος αναμεσα σε κλασσικους vs μοντερνους μουσικους.

Αν το καλοσκεφτουμε εχει τρομερο ενδιαφερον. 

Eνδιαφερον εχει και αυτο το video του Adam..που μαλλον και αυτουνου του κανει εντυπωση η διαφορα.

Για μενα , οπως ειπα στην αρχη δεν υπαρχει σωστοτερος μουσικος..Και οι δυο εχουν βαση.

Το προβλημα θα υπαρξει αν αποφασισεις να ασχοληθεις με την κλασσικη και δεν μπορεις να διαβασεις...η με την Jazz-rock..κλπ και δεν ακους.

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου