Προς το περιεχόμενο

There are two kinds of musicians.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, manosx said:

(...) Ας ξεκινήσουμε με το να μην πουλάμε ΠΡΕΖΑ και ΧΑΣΙΣΙΑ μέσα από τα πανεπιστήμια (...)

μωρέ τα κόμματα να φύγουνε απο το Πανεπιστήμιο και τα χασισια ας τα πουλάνε :classic_biggrin:

 

9 hours ago, manosx said:

(...) Και ΓΙΑΤΙ να τα ξεκολλήσεις δηλαδή, για να αρχίζει να σου παίζει τίποτα nicky minaj και να κάνει twerking; 🤣 Ρε fortnite και κσερο πσομι φιλως 🤣

κατσε δηλαδη υπονοείς ότι ο γιος του cos παιζει να το ρίξει στο twerking?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, otto## said:

μωρέ τα κόμματα να φύγουνε απο το Πανεπιστήμιο και τα χασισια ας τα πουλάνε :classic_biggrin:

 

Σε κάνω εικόνισμα και σε προσκυνώ ... από χθες.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, otto## είπε

μωρέ τα κόμματα να φύγουνε απο το Πανεπιστήμιο και τα χασισια ας τα πουλάνε :classic_biggrin:

 

κατσε δηλαδη υπονοείς ότι ο γιος του cos παιζει να το ρίξει στο twerking?

Καλά να είναι, υγιής και αρτιμελής και ας αλλάξει το όνομά του και σε Τζέισον Αντιγόνη.

 Αυτό με ενδιαφέρει μόνο.

 Το παρακάτω.

 Να ζήσει τη ζωή του ευτυχισμένος κυνηγώντας το όνειρό του, ακούς?

 ΕΓΩ ΤΙ ΛΕΩ!!!! χαχαχαχαχαχαχαχχα

 Και να μην κλέψει και να σκοτώσει. Αυτό του το απαγορεύω.

 Και να μην είναι βίαιος.

 Εγώ άμα με πείραζαν τους χτύπαγα. Νταν ένα από τα λάθη μου. Καλύτερα να τρέχεις.

 Τον αποθαρρύνω παρότι όσοι με ξέρουν καλά, ξέρουν τι μπορώ να κάνω σε οποίον με πειράξει, γιατί είμαι μποξέρ.

 92 κιλά μηχανή. ΑΚΟΜΑ.

 Αν ποθήσει την γυναίκα του πλησίον του και της κερδίσει την καρδιά, μαγκιά του.

 Ας πρόσεχε ο άλλος.

 Αλλά προέχει η ευτυχία του.

 Αφού δεν θέλει να γίνει ο διάδοχος του cos_dr στα πλήκτρα, δεν θα τον πιέσω.

 Και αν αλλάξει γνώμη, θα τον στηρίξω.

 Τα παιδιά θέλουν στήριξη, ενθάρρυνση, κατανόηση  και το κυριότερο?

 Να σας το πω αν δεν το ξερετε? χαχααχαχαχαχ

 Α Γ Α Π Η!!!!!!!

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολύ ωραίο το θέμα και σηκώνει πολύ συζήτηση!!! 

Δεν πιστεύω πως υπάρχουν μόνο δύο είδη μουσικών, αλλά άπειρα...

Οταν ξεκίνησα να παίζω μουσική, φυσικά ξεκίνησα με το αυτί αλλά λίγο αργότερα που αποφάσισα τι ήθελα να κάνω, ξεκίνησα να μαθαίνω μουσική και θεωρώντας τον εαυτό μου 'μισό' μουσικό - αφού δεν είχα μάθει να διαβάζω-, στρώθηκα για τα καλά!! 

Η διαδικασία του να μάθει κάποιος να διαβάζει σε σύντομο χρονικό διάστημα είναι συγκεκριμένη, έχει τρόπο και έχει πιά γίνει μέρος της σωστής εκπαίδευσης από καλούς δασκάλους στα περισσότερα σοβαρά μουσικά σχολεία και ωδεία. 

Η χαρά μου ήταν πολύ μεγάλη όταν μπορούσα να διαβάσω παρτιτούρα και πόσο μάλλον που μπορούσα να διαβάζω έργα άλλων οργάνων όπως φλάουτο-βιολί κλπ. (εδώ είναι το μεγάλο μειονέκτημα της ταμπλατούρας...)

Το σημαντικότερο ήταν ότι μπορούσα να γράψω τη μουσική μου, να σημειώσω τις μουσικές μου σκέψεις ακόμα και μακριά από το όργανο!! 

Φυσικά παίζοντας rock στην αρχή και jazz αργότερα, κατάλαβα πως το αυτί ήταν το απαραίτητο και αρχέγονο στοιχείο που θα σε κάνει να αισθανθείς τον ήχο και τις μικρές διαφορές και αποκλίσεις στην έκφραση. Γιατί ωραία η παρτιτούρα, αλλά το ίδιο κομμάτι στο real book, θα το ακούσεις παιγμένο εντελώς διαφορετικά στις διάφορες εκτελέσεις του! 

Σαν μουσικός προτιμώ οι συνεργάτες μου να μπορούν να διαβάζουν και να ξέρουν θεωρία, αφού έτσι μπορούμε να συνεννοηθούμε καλύτερα, πιό άμεσα αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό... 

Σε όλο αυτό το διάστημα έχω συνεργασθεί με πολλούς διαφορετικούς μουσικούς, με διαφορετική προσέγγιση ο καθ' ένας τους. 

Από κλασσικό μουσικό ορχήστρας που δεν κατάφερνε να μπεί στο σωστό σημείο και να διαβάσει αυτό που έβλεπε! κάτι που μετά την 4η προσπάθειά του το έκανε ακόμα χειρότερο αφού η ψυχολογία του είχε καταρρεύσει, μέχρι μουσικό που του έδωσα την παρτιτούρα, της έριξε μια ματιά μουρμουρίζοντας τη μελωδία - που δεν ήταν εύκολη - και αφήνοντας την κάτω, πιάνει το όργανο και παίζει το κομμάτι άψογα και με έκφραση!!! 

Ειπώθηκε πριν και το πιστεύω κι εγώ. Ναι είναι θέμα τεμπελιάς να μη μαθαίνει ένας επαγγελματίας μουσικός να διαβάζει. Είναι μια 'ξένη γλώσσα' - διαδικασία, που απαιτεί λίγο χρόνο αλλά σε ολοκληρώνει σαν μουσικό και στην τελική ποιός από εμάς θα είχε φτάσει στην 3η σελίδα αυτού του topic αν δεν ήξερε ανάγνωση και γραφή; 

Ή αλλιώς, τι θα προτιμούσατε; o-η φίλος σας-αδελφός-πατέρας, να ξέρουν μόνο να μιλούν ή να ξέρουν να διαβάζουν και να γράφουν!!!😉

Επεξεργασμένο από makam
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου