Προς το περιεχόμενο

Τέσσερις μουσικοί και ένας ..drummer.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αυτο ειναι το στυλ του ομως, δεν προσπαθουν να παιξουν traditional πραγματα με αυτα τα σχηματα, εχει τη δικη του σφραγιδα ο Chris Dave. Εμενα μου φανηκε τυπικο top level μοντερνο neo soul παιξιμο, τοπ μπαντα και παιχτες, απο τα πραγματα που ειναι οι λογοι να μενεις αμερικη ..

 

κριμα που δε βλεπουμε και το κοινο γιατι υποψιαζομαι οτι θα γινοταν της κακομοιρας ,,!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, otto## said:

Αυτό που ακουσα δε μου άρεσε καθόλου. Αν δεν είχατε γράψει ολα αυτα τα σχόλια θα έλεγα απλα ότι παιζει μεθυσμένος. 

Αυτο το "μεθυσμενος" , ειναι εσκεμμενο οπως προειπαμε και προϋποθετει γνωσεις πολυρυθμιων και φοβερο grid (grid= το πως αντιλαμβανομαι ολες τις υποδιαιρεσεις και αξιες μεσα στο μετρο μου). Νομιζω σκοπος του λεγομενου αυτου "drunk feel " οπως εχει πει και ο Questlove (ντραμεραρα φοβερη απο Αμερικα) ειναι να παιξεις φλερταροντας με το λαθος , η ακομα κ να ακουγονται καποιες νοτες λαθος και off-beat γιατι " το λαθος κανει τη μουσικη μας αυτοματα πιο ανθρωπινη και πιο οικεια στον ακροατη". (καπως ετσι το ειχε πει) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα πεις ότι θα κάτσεις να ακούσεις μουσική και θα βάλεις αυτό το πράγμα...; Εντάξει για σπουδή και ανάλυση από μουσικούς καλό είναι (και μέχρι εκεί), αλλά για απλή ακρόαση μουσικής από μη μουσικούς ή έστω για ανθρώπους που θέλουν ν'ακούσουν μουσική, μάλλον δεν ενδεικνύεται.... Προσωπική άποψη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οταν η μουσική γίνεται "παιχνίδι" απο καλούς μουσικούς δεν είναι απαραίτητη συνθήκη να αρέσει και στο κοινό.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, cigaret13 said:

Δηλαδή θα πεις ότι θα κάτσεις να ακούσεις μουσική και θα βάλεις αυτό το πράγμα...; Εντάξει για σπουδή και ανάλυση από μουσικούς καλό είναι (και μέχρι εκεί), αλλά για απλή ακρόαση μουσικής από μη μουσικούς ή έστω για ανθρώπους που θέλουν ν'ακούσουν μουσική, μάλλον δεν ενδεικνύεται.... Προσωπική άποψη!

Αυτό λέω κι εγω. Πες τα βρε είδωλο.

 

10 hours ago, konbour said:

Αυτο το "μεθυσμενος" , ειναι εσκεμμενο οπως προειπαμε και προϋποθετει γνωσεις πολυρυθμιων και φοβερο grid (grid= το πως αντιλαμβανομαι ολες τις υποδιαιρεσεις και αξιες μεσα στο μετρο μου). Νομιζω σκοπος του λεγομενου αυτου "drunk feel " οπως εχει πει και ο Questlove (ντραμεραρα φοβερη απο Αμερικα) ειναι να παιξεις φλερταροντας με το λαθος , η ακομα κ να ακουγονται καποιες νοτες λαθος και off-beat γιατι " το λαθος κανει τη μουσικη μας αυτοματα πιο ανθρωπινη και πιο οικεια στον ακροατη". (καπως ετσι το ειχε πει) 

 

Το αντιλήφθηκα αλλα επιμένω ότι αυτό που ακουσα δε μου άρεσε. Γούστα είναι αυτά. Τα ντραμς και το μπασο ειναι για να κρατάνε τη συνοχή όλης της μπαντας. Αμα ο καθένας παιζει ο,τι του ερθει σορρυ αλλα θα προτιμήσω αλλες μουσικές. Ο Σκοτ Χεντερσον μου αρέσει. Τον εχω δει και live στην Αμερική, αλλά ηταν ο μόνος που έπαιζε λιγο τις "τρελαμαρες" του. Δεν έπαιζε ολη η μπάντα οφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν παίζει ο καθένας ότι του έρθει. Στην πραγματικότητα ακούς παίκτες μάστερ στον αυτοσχεδιασμό και στο πως παίζουν μαζί, και όλο το σετ τους είναι χτισμένο με grooves που τα φτιάχνουν εκείνη τη στιγμή, με τέλεια ισορροπία του τι παίζει το κάθε όργανο. Πράγμα που μπορούν να κάνουν γιατί έχουν φάει με το κουτάλι όλα τα είδη της μαύρης μουσικής. Αυτοί που παίζουν στο γκρουπ του είναι όλοι τοπ σέσσιον παίχτες, με παιξίματα χρόνων σε τεράστια ονόματα πιο συμβατικής μουσικής. Επίσης αυτό το στυλ μουσικής έχει την ιστορία του, και ο λόγος που ο Chris Dave είναι το όνομα που είναι, είναι ακριβώς ο πρωτοποριακός του χαρακτήρας, το ότι παίζει νέα μουσική.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Alter είπε

Δεν παίζει ο καθένας ότι του έρθει. Στην πραγματικότητα ακούς παίκτες μάστερ στον αυτοσχεδιασμό και στο πως παίζουν μαζί, και όλο το σετ τους είναι χτισμένο με grooves που τα φτιάχνουν εκείνη τη στιγμή, με τέλεια ισορροπία του τι παίζει το κάθε όργανο. Πράγμα που μπορούν να κάνουν γιατί έχουν φάει με το κουτάλι όλα τα είδη της μαύρης μουσικής. Αυτοί που παίζουν στο γκρουπ του είναι όλοι τοπ σέσσιον παίχτες, με παιξίματα χρόνων σε τεράστια ονόματα πιο συμβατικής μουσικής. Επίσης αυτό το στυλ μουσικής έχει την ιστορία του, και ο λόγος που ο Chris Dave είναι το όνομα που είναι, είναι ακριβώς ο πρωτοποριακός του χαρακτήρας, το ότι παίζει νέα μουσική.

 

 

 

 

συγνωμη αλλα απο το συγκεκριμενο video..η μοναδικη ισορροπια ειναι απο τους 4 υπολοιπους..

Ο Chris...αυτοσχεδιαζει και γεμιζει ανα 4μετρο..και ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ..απλα εχει τους αλλους απο πισω και το σωζουν παιζοντας τελειως απλα κ flat. παιζει δηλαδη οτι του ρθει πανω σε μια απολυτη βαση!!

Σε καμια περιπτωση δεν  λες το παιξιμο του { in my book}  πολυρυθμια , groopings ,ή time manipulation . Μονο...Out!

Τα ιδια κανει και ο Hoenig αλλα ακου ποσο απολυτο ειναι το παιξιμο του.

Tωρα αν αυτο το κουνημα - το ποσο Out μπορουμε να παιξουμε σημερα..εσεις το λετε αποψη και πρωτοπορια..στο δικο μου μυαλο ακουγεται τοσο ακυρο οσο να παρω την  πλαστικη κιθαρα του 4χρονου γιου μου και να παιξω τη ντο ματζορε {με το τροπο που την εχει κουρδισει αυτος}

 

 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου