Προς το περιεχόμενο

Μήπως τελικά συμφέρουν τα μπουτίκ πετάλια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 hours ago, Tamtam said:


Το παραθέτω, ως απάντηση στο σχόλιό σου, με το οποίο θεωρησες ίσως ότι "μου την είπες" για την προέλευση των υλικών σε σχέση με τη στάση μας απέναντι στο αποτέλεσμα της δουλειάς κάποιου που χρησιμοποιεί αυτά τα υλικά:

 

Σιγά...δάκρυσα...Αλήθεια, και τα υπόλοιπα πετάλια που χρησιμοποιείς, πού πωλούνται; Σε βιοτεχνίες; Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις και να λες ό,τι θέλεις. Είναι δικαίωμά σου. Αλλά είναι και δικό μου δικαίωμα να θεωρώ ότι δεν πείθομαι από αυτά τα "ανθρωπιστικά" επιχειρήματα. Είναι ο καπιταλισμός, οκ; Σου αρέσει, δεν σου αρέσει, τον χρησιμοποιείς κι εσύ, κι εγώ και όλοι μας. Αν νομίζεις ότι αγοράζεις μόνο από "καθαρούς" και "τίμιους" κατασκευαστές, και σε βοηθάει να κοιμάσαι ήρεμος το βράδυ, τότε εμένα δε μου πέφτει λόγος. Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις. Αλλά τα υπόλοιπα πετάλια που έχεις από mainstream κατασκευαστές, βγάλ'τα, γιατί εκείνα παράγονται σε ανήθικα corporations. Το ίδιο και ένα σωρό προϊόντα που καταναλώνεις καθημερινά. Μού φαίνεται απλά υποκριτικό αυτό που κάνεις. Ξεθάβεις τα άπλυτα κάποιων, ενώ υπερασπίζεσαι κάποιους άλλους. Αν είναι να διαλέξεις τον δύσκολο δρόμο, τουλάχιστον κάν' το στο σύνολο, και όχι όπου σε βολεύει και για ό,τι σε βολεύει να λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Ledge είπε

Σιγά...δάκρυσα...Αλήθεια, και τα υπόλοιπα πετάλια που χρησιμοποιείς, πού πωλούνται; Σε βιοτεχνίες; Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις και να λες ό,τι θέλεις. Είναι δικαίωμά σου. Αλλά είναι και δικό μου δικαίωμα να θεωρώ ότι δεν πείθομαι από αυτά τα "ανθρωπιστικά" επιχειρήματα. Είναι ο καπιταλισμός, οκ; Σου αρέσει, δεν σου αρέσει, τον χρησιμοποιείς κι εσύ, κι εγώ και όλοι μας. Αν νομίζεις ότι αγοράζεις μόνο από "καθαρούς" και "τίμιους" κατασκευαστές, και σε βοηθάει να κοιμάσαι ήρεμος το βράδυ, τότε εμένα δε μου πέφτει λόγος. Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις. Αλλά τα υπόλοιπα πετάλια που έχεις από mainstream κατασκευαστές, βγάλ'τα, γιατί εκείνα παράγονται σε ανήθικα corporations. Το ίδιο και ένα σωρό προϊόντα που καταναλώνεις καθημερινά. Μού φαίνεται απλά υποκριτικό αυτό που κάνεις. Ξεθάβεις τα άπλυτα κάποιων, ενώ υπερασπίζεσαι κάποιους άλλους. Αν είναι να διαλέξεις τον δύσκολο δρόμο, τουλάχιστον κάν' το στο σύνολο, και όχι όπου σε βολεύει και για ό,τι σε βολεύει να λες.


Αχα... δεν καταλαβαίνω την επίθεση, συνεπώς δεν αισθάνομαι ότι υπεραμύνομαι κάποιου ή κάποιου πράγματος.
Ούτως ή άλλως συζητούσαμε για μπουτίκ πετάλια και σχέση ποιότητας -τιμής κλπ.
Αν θέλεις να τα βάλεις με κάποιον ισχυρισμό, βάλε τα με τον Marc Ahifs, που θεωρείται -και είναι-  ένας γκουρού των fuzz, για ποιο λόγο χρεώνει 300 και δολάρια τα φαζάκια του. καθώς είπα, τα βρίσκω πολύ ακριβά για το βαλάντιό μου...

Ξεκινάω να απαντάω λοιπόν:

Τα πετάλια που χρησιμοποιώ προέρχονται από όλο το φάσμα του πλανήτη γη -κινέζικα, κροάτικα, μπουτίκ και αγοραία. Από Joyo μέχρι Strymon.
Για τον καπιταλισμό και το ότι τα corporations δεν έχουν "ηθική" όπως οι άνθρωποι, νομίζω ότι συμφωνήσαμε όλοι, γνωστά είναι αυτά και αποδεκτά και σε αυτό το σύστημα ζούμε. Όπως λες, το χρησιμοποιούμε όλοι μας.
Για ποιον λόγο να αφαιρέσω ένα joyo πεταλάκι από το board μου δεν μου εξηγείς όμως. Επειδή θεωρώ ότι ανάμεσα σε δυο pedal builders ο ένας έκανε αν όχι απατεωνιά, τέσπα κάποιου είδους πονηριά/λαμογιά στον άλλον;
Δεν βρίσκω κάτι υποκριτικό στις διαπιστώσεις μου. Ούτε στάση ζωής είναι από τη στιγμή που δεν έχω επιλέξει να ζω σε σπηλιά αλλά στο ίδιο σύστημα όπως όλοι μας. Και ακριβώς γι' αυτό θα έπρεπε να καταλαβαίνεις -αφού το έγραψα και εξαρχής- ότι το να επιλέγεις / το δικαίωμα στην επιλογή, είναι συστατικό της ελεύθερης αγοράς, καθώς και ότι το δικαίωμά μας ως καταναλωτών να επιλέξουμε αυτό και όχι το άλλο (για οποιονδήποτε λόγο) λέγεται "καταναλωτική συνείδηση".

Λυπάμαι που δάκρυσες, δεν είχα σκοπό να σε στεναχωρήσω ή να ζορίσω κανέναν για τις επιλογές του. Ούτε κουνάω το δάχτυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Tamtam said:


Αχα... δεν καταλαβαίνω την επίθεση, συνεπώς δεν αισθάνομαι ότι υπεραμύνομαι κάποιου ή κάποιου πράγματος.
Ούτως ή άλλως συζητούσαμε για μπουτίκ πετάλια και σχέση ποιότητας -τιμής κλπ.
Αν θέλεις να τα βάλεις με κάποιον ισχυρισμό, βάλε τα με τον Marc Ahifs, που θεωρείται -και είναι-  ένας γκουρού των fuzz, για ποιο λόγο χρεώνει 300 και δολάρια τα φαζάκια του. καθώς είπα, τα βρίσκω πολύ ακριβά για το βαλάντιό μου...

Ξεκινάω να απαντάω λοιπόν:

Τα πετάλια που χρησιμοποιώ προέρχονται από όλο το φάσμα του πλανήτη γη -κινέζικα, κροάτικα, μπουτίκ και αγοραία. Από Joyo μέχρι Strymon.
Για τον καπιταλισμό και το ότι τα corporations δεν έχουν "ηθική" όπως οι άνθρωποι, νομίζω ότι συμφωνήσαμε όλοι, γνωστά είναι αυτά και αποδεκτά και σε αυτό το σύστημα ζούμε. Όπως λες, το χρησιμοποιούμε όλοι μας.
Για ποιον λόγο να αφαιρέσω ένα joyo πεταλάκι από το board μου δεν μου εξηγείς όμως. Επειδή θεωρώ ότι ανάμεσα σε δυο pedal builders ο ένας έκανε αν όχι απατεωνιά, τέσπα κάποιου είδους πονηριά/λαμογιά στον άλλον;
Δεν βρίσκω κάτι υποκριτικό στις διαπιστώσεις μου. Ούτε στάση ζωής είναι από τη στιγμή που δεν έχω επιλέξει να ζω σε σπηλιά αλλά στο ίδιο σύστημα όπως όλοι μας. Και ακριβώς γι' αυτό θα έπρεπε να καταλαβαίνεις -αφού το έγραψα και εξαρχής- ότι το να επιλέγεις / το δικαίωμα στην επιλογή, είναι συστατικό της ελεύθερης αγοράς, καθώς και ότι το δικαίωμά μας ως καταναλωτών να επιλέξουμε αυτό και όχι το άλλο (για οποιονδήποτε λόγο) λέγεται "καταναλωτική συνείδηση".

Λυπάμαι που δάκρυσες, δεν είχα σκοπό να σε στεναχωρήσω ή να ζορίσω κανέναν για τις επιλογές του. Ούτε κουνάω το δάχτυλο.

έχεις απόλυτο δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη διάσταση του θέματος:

 

Μήπως περνώντας το σήμα σου μέσα από ένα pedalboard (και μεταφέροντάς το από καλώδιο σε καλώδιο και καλωδιάκια επί καλωδίων) το καταστρέφεις? (ας μας πουν όσοι κατέχουν από φυσική και κυκλώματα κλπ)

Μήπως ο ήχος οποιουδήποτε καλού ενισχυτή σε μια μέτρια ένταση είναι απείρως καλύτερος από τον ήχο του με ένα πετάλι μπροστά?

Μήπως το TS απλώς "στενεύει" τον ήχο με αποτέλεσμα να "κόβει" περισσότερο, κάτι που γίνεται και με ένα eq?

Μήπως γενικώς τα πετάλια είναι άχρηστα και απλώς στενεύουν τον ήχο?

Μήπως απλώς παρέχουν την ψευδαίσθηση πως θα έχεις στα πόδια σου πληθώρα ήχων διαφορετικών ενισχυτών ενώ στην ουσία το μόνο που παίρνεις είναι πληθώρα κακών ήχων?

Μήπως μια καλή κιθάρα, ένας καλός ενισχυτής και ένα καλό ζευγάρι χέρια είναι τα μόνα συστατικά για έναν καλό ήχο?

 

ΥΓ. Τα ερωτήματα δεν είναι ρητορικά

ΥΓ2. Από ότι θυμάμαι ακόμα και ο Bonamassa τα κατήργησε στο τελευταίο rig του.

ΥΓ3. Προφανώς δε μιλάω για πετάλια εφφέ


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες φορες χρειαζεται το πεταλι για δωσει την ωθηση που χρειαζεται σε εναν ενισχυτη. Το εξτρα γκαζι που δεν εχει.

 

Υπαρχουν κι αλλες περιπτωσεις οπου πεταλια, εκτος εφε, ειναι αναγκαια για να βγαλει ο ενισχυτης τον επιθυμητο ηχο.

Οπου επιθυμητος ηχος δεν σημαινει απαραιτητα ηχος που υπαρχει ετοιμος σε εναν ενισχυτη.

 

Οταν λες καλο ενισχυτη, τι ακριβως εννοεις?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JimmyPap είπε

Μήπως περνώντας το σήμα σου μέσα από ένα pedalboard (και μεταφέροντάς το από καλώδιο σε καλώδιο και καλωδιάκια επί καλωδίων) το καταστρέφεις? (ας μας πουν όσοι κατέχουν από φυσική και κυκλώματα κλπ)

 

Όχι φυσικά.Πολυ περισσότερο "καταστρέφει" το σήμα ένα μακρύ καλώδιο (πάνω από 3 μέτρα) χωρίς κάποιο buffered  πετάλι  στην αρχή η στο τέλος του το οποίο θα αντισταθμίσει το capacitance loss.

 

Κάνε αν θες το κλασικό πείραμα με ένα μακρύ καλώδιο καρφί στον ενισχυτή και ΔΥΟ μακριά καλώδια με ένα οποιοδήποτε πετάλι Boss στη μέση και θα δεις πιο ακούγεται πιο καλά και ζωντανά

 

1 ώρα πριν, JimmyPap είπε

Μήπως ο ήχος οποιουδήποτε καλού ενισχυτή σε μια μέτρια ένταση είναι απείρως καλύτερος από τον ήχο του με ένα πετάλι μπροστά?

 

Δεν γνωρίζω κανέναν ενισχυτή που να έχει delay, tremolo,wah,phaser,flanger,fuzz, distortion και άλλα εφέ.

 

Οπότε αν θες αυτά τα εφέ ή αν τα ΑΠΑΙΤΕΙ η μουσική που παίζεις τι θα κάνεις;

 

Επίσης αν θέλεις βρώμικο ήχο υπάρχουν 2 προβλήματα:

 

1.πρεπει να παίξεις ΤΡΟΜΕΡΑ δυνατά για να έχεις "φυσικό" overdrive

2. Αυτό το "φυσικό" overdrive δεν ταιριάζει σε όλα τα είδη μουσικής ή απλά ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ και δεν συνδυάζεται καλά με delay,phaser, reverb και άλλα εφέ που όταν "πέφτουν" πάνω σε έναν τελικιασμενο ενισχυτή ακούγονται συνήθως χάλια.

 

1 ώρα πριν, JimmyPap είπε

ήπως το TS απλώς "στενεύει" τον ήχο με αποτέλεσμα να "κόβει" περισσότερο, κάτι που γίνεται και με ένα eq?

Μήπως γενικώς τα πετάλια είναι άχρηστα και απλώς στενεύουν τον ήχο?

Μήπως απλώς παρέχουν την ψευδαίσθηση πως θα έχεις στα πόδια σου πληθώρα ήχων διαφορετικών ενισχυτών ενώ στην ουσία το μόνο που παίρνεις είναι πληθώρα κακών ήχων?

 

Φυσικά και ΟΧΙ

 

1 ώρα πριν, JimmyPap είπε

Μήπως μια καλή κιθάρα, ένας καλός ενισχυτής και ένα καλό ζευγάρι χέρια είναι τα μόνα συστατικά για έναν καλό ήχο?

 

Αν θες μόνο ΕΝΑΝ ήχο αρκούν,αν και όπως είπα και παραπάνω θα πρέπει να βρεις και ΧΩΡΟ ώστε να παίζεις ΤΡΟΜΕΡΑ δυνατά μια και δεν υπάρχει ενισχυτής που να παραμορφώνει φυσικά σε λιγότερο από εκκωφαντικη ένταση.

 

Γενικά live & let live και θα είσαι μια χαρά 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου