Προς το περιεχόμενο

Μήπως τελικά συμφέρουν τα μπουτίκ πετάλια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, yameth said:

 

E... όχι και συλλεκτική αξία!

Συλλεκτικό είναι το συγκεκριμένο πετάλι που πατούσε ο Hendrix, όχι αυτό που μπορείς να αγοράσεις σε κατάστημα online ή μη με 300 ευρώ.

Εκτός και αν θεωρεί κανείς πως δίνει αξία στα πράγματα που έχει στην κατοχή του.

 

προσωπικά θεωρώ ότι αξία έχει κάτι που έχεις στην κατοχή σου και τίποτε άλλο. Αλλά θεωρώ ότι boutique, limited και λοιπά αποκτούν αξία σε μια κλειστή δευτερογενή αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Digitech polara. Περιεχει 7 ηχους reverb της lexicon. Φανταστικο reverb σε λογικη τιμη. Λεγεται οτι ειναι μακραν το καλυτερο στα λεφτα του. 

 

ναι είναι πολύ ωραίο το polara. Είχα ένα και το έδωσα όταν σταμάτησα τελείως τα πετάλια αλλά νομίζω ότι είναι το πιο ευέλικτο σε αυτό το εύρος τιμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Ledge είπε

Πιστεύω ότι όλα είναι σχετικά. Όλοι έχουμε καεί αναζητώντας τον τέλειο ήχο και το ιδανικό πετάλι. Βέβαια, κι αυτό οξύμωρο είναι. Γιατί και ο Gilmour σε κάποια περιοδεία των Floyd είχε μόνο boss στην πεταλιέρα του, μέχρι και το Boss HM-2 είχε, αλλά πάλι ακουγόταν Gilmour. Ο Prince το ίδιο. Κανείς μας όμως δεν έχει το backline τους. Αν βάλεις όμως τα ίδια πεταλάκια σ' έναν τυπικό 50W ενισχυτή, θα λες τι χάλια ήχος, τι τζιτζίκι, τι κλιπάρισμα κλπ. Μού αρέσει δε και το παράδειγμα του Morello, ο οποίος αφού κουράστηκε να ψάχνει τον "τέλειο" ήχο, αποφάσισε να παίξει με το gain ενός 50W Marshall, 2 Boss DD-3, 1 ΜΧR phaser, ένα Whammy κι ένα DOD eq σαν booster. Κι έβγαλε άπειρους ήχους. 

Υπάρχει όμως η περίπτωση οι περισσότεροι από μας να χρησιμοποιούνε ένα πετάλι με λάθος τρόπο και να νομίζουμε ότι φταίει το πετάλι. Μπορεί να πιστεύουμε ότι αυτά που ακούμε στους αγαπημένους μας δίσκους ότι έχουν άπειρο gain, και ο καλλιτέχνης να παίζει στο 5-6. Ή να περιμένουμε με μία στρατ με μονοπήνιους να βγάλουμε ήχο Sepultura. Συνεπώς, είναι και λίγο το ίντερνετ, είναι και λίγο το hype, είναι και το κουλό μας το χέρι, που θέλει θαύματα και ηχάρες. Ο χ, y, z Hendrix, Eric Johnson κλπ και με boss ή κάποιο άλλο σχετικά φθηνό πετάλι, θα ήταν το ίδιος καλός. Το ίδιο είχε πάθει ένας γνωστός μου στο reunion των Gang of Four, όταν πήγε να δει από τι πεταλάρα έβγαινε η ηχάρα, όπως έλεγε, του κιθαρίστα, και αντίκρισε ένα ds-1. 

(+1000)x3

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ledge είπε

Πιστεύω ότι όλα είναι σχετικά. Όλοι έχουμε καεί αναζητώντας τον τέλειο ήχο και το ιδανικό πετάλι. Βέβαια, κι αυτό οξύμωρο είναι. Γιατί και ο Gilmour σε κάποια περιοδεία των Floyd είχε μόνο boss στην πεταλιέρα του, μέχρι και το Boss HM-2 είχε, αλλά πάλι ακουγόταν Gilmour. Ο Prince το ίδιο. Κανείς μας όμως δεν έχει το backline τους. Αν βάλεις όμως τα ίδια πεταλάκια σ' έναν τυπικό 50W ενισχυτή, θα λες τι χάλια ήχος, τι τζιτζίκι, τι κλιπάρισμα κλπ. Μού αρέσει δε και το παράδειγμα του Morello, ο οποίος αφού κουράστηκε να ψάχνει τον "τέλειο" ήχο, αποφάσισε να παίξει με το gain ενός 50W Marshall, 2 Boss DD-3, 1 ΜΧR phaser, ένα Whammy κι ένα DOD eq σαν booster. Κι έβγαλε άπειρους ήχους. 

Υπάρχει όμως η περίπτωση οι περισσότεροι από μας να χρησιμοποιούνε ένα πετάλι με λάθος τρόπο και να νομίζουμε ότι φταίει το πετάλι. Μπορεί να πιστεύουμε ότι αυτά που ακούμε στους αγαπημένους μας δίσκους ότι έχουν άπειρο gain, και ο καλλιτέχνης να παίζει στο 5-6. Ή να περιμένουμε με μία στρατ με μονοπήνιους να βγάλουμε ήχο Sepultura. Συνεπώς, είναι και λίγο το ίντερνετ, είναι και λίγο το hype, είναι και το κουλό μας το χέρι, που θέλει θαύματα και ηχάρες. Ο χ, y, z Hendrix, Eric Johnson κλπ και με boss ή κάποιο άλλο σχετικά φθηνό πετάλι, θα ήταν το ίδιος καλός. Το ίδιο είχε πάθει ένας γνωστός μου στο reunion των Gang of Four, όταν πήγε να δει από τι πεταλάρα έβγαινε η ηχάρα, όπως έλεγε, του κιθαρίστα, και αντίκρισε ένα ds-1. 

 

+1000000

 

Να ΚΛΕΙΣΕΙ το θεμα παρακαλω  😎

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΟΥΤΙΚ-ΞΕΜΠΟΥΤΙΚ 🙂

 

ΚΟΛΝΤΠΛΕΪΣ (για να μαθαινουν οι μικροι και να θυμουνται οι παλαιοτεροι :classic_biggrin: )

 

coldplay-jonny-pba-600-x-450.jpg

 

 

 

Vince Gill

 

full

 

Graham Coxon

Pedalboard-Graham-Coxon-2009.png

 

Prince

 

Prince_Pedalboard_011.jpg

 

 

ΘΕΟΣ 

 

johnny-marr-pedalboard-2018.jpg

 

Kenny Vaughn

 

th?id=OIP.JUB6GUW8uDZ6_70jh7Wj-QHaFm&pid

 

Red Vokaert

 

aus_030.jpg&hash=7cedaf720fd24f348cedc83

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ειμεθα tone junkies και ο εξοπλισμός είναι η πρέζα. Φθηνα πεταλια=τζινα/κολλα/μπυροΐνη/TV κλπ. Boutique πεταλια=coke. Ολα την κάνουν τη δουλειά τους. Ή έτσι νομίζουμε.

 

Εγώ τώρα παίζω με ένα πετάλι (boutique) το οποίο όταν πρωτοπάτησα είπα "ίιου δεν μου κάνει για τον ήχο μου". 

 

Μετά αναρωτήθηκα "ποιος είναι ο ήχος μου"? Πάνω σε αυτό πατάνε και αυτοί που πουλάνε την πρέζα.

 

Τα καλά υλικά πάντως και ο καλός σχεδιασμός κάνουν διαφορά (πολύ μεγαλύτερη από το μαχόγκανι vs όλντερ).

 

Ο όρος μπουτίκ έχει ξεχειλώσει πολύ τα τελευταία χρόνια. Είναι το προϊόν υψηλής προστιθέμενης αξίας (για τον κατασκευαστή) το οποίο διατίθεται σε περιορισμένους αριθμούς, μέσω επιλεγμένων πωλητών/boutique. Η τεχνολογία έχει βοηθήσει ώστε οι περιορισμένοι αριθμοί, να αυξηθούν, χωρίς να πέσει η ποιότητα, αλλά και με μικρότερη προστιθέμενη αξία (για τον καταναλωτή αυτή τη φορά). 

 

Η -κατά παραγγελία- σχέση που μπορεί να έχει ο πελάτης με τον κατασκευαστή, λέγεται custom. Εκεί ψωνίζεις πραγματικά κοστούμι. Όσον αφορά drives, fuzz και dist. τα τελευταία χρόνια ψωνίζω custom τοπικά με ωραία συνεννόηση, αλληλοκατανόηση και μεγάλο βαθμό ικανοποίησης.

 

Εξακολουθώ κι εδώ να πιστεύω στο "κάθε πράγμα κοστίζει ακριβώς όσο αξίζει" και η έννοια value for money είναι 100% αληθής για κάθε value και για κάθε money.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 9/1/2019 στις 8:11 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

 

και συμβαλλουν συνηθως παραπανω στην διαμορφωση του τελικου ηχου, απ' οτι η κιθαρα και ο ενισχυτης.

Αρα, εαν θελει καποιπς να πειραματιστει με τον ηχο, τα πεταλια ειναινη φτηνοτερη επιλογη, με τα περισσοτερα αποτελεσματα.

(Μη με ακουσει ο superfunk!)

 

Ποια πετάλια; Τα overdrive ανάλογα με το πού τα κουμπώνεις. Σε high gain ενισχυτή δε διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα πάνω από 10-15%... Σε εντελώς καθαρό ενισχυτή που παίρνεις παραμόρφωση μόνο από πετάλια αλλάζει η κουβέντα. Αν και νιώθω ότι είμαι η απίστευτη μειονότητα σε αυτό το forum έχοντας high gain ως main ήχους. :classic_laugh:

 

Επίσης μιας και πήγαμε και στα delay-reverb-modul effects. Εδώ και αν η φάση είναι εντελώς εξατομικευμένη. Εγώ πχ θέλω αυτό το κομμάτι του ήχου μου να λειτουργεί με presets. Σε κάθε κομμάτι να είναι άλλο reverb algorithm με άλλο decay, κλπ, άλλο delay, το tremolo μου να έχει διαφορετικές ρυθμίσεις, κοκ. Αυτό με τα περισσότερα πετάλια δε γίνεται, γιατί δεν έχουν preset functions και midi.

 

Σε άλλους αυτό που λέω ακούγεται χαζομάρα και περιττή ταλαιπωρία, εγώ τη βρίσκω όμως έτσι. Αναγκαστικά λοιπόν αν κάποιος έχει τον κάλο μου θα κοιτάξει σε Strymon, Eventide, Boss (RV και DD 500), κλπ. Δε σημαίνει ότι τρώμε τον παπά αμάσητο, είμαι σίγουρος ότι ο Edge, o Morello και όλοι αυτοί οι φανταστικοί tone shapers θα έκαναν ηχάρες και με Digitech RP100, ή με τα Korg των 1990s. Το θέμα είναι όμως να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη, πιο δημιουργική και να γουστάρεις να παίζεις. Εγώ είμαι συχνά έξω και σκέφτομαι την ώρα που θα γυρίσω σπίτι και θα δοκιμάσω ήχους που σκέφτηκα ενώ ήμουν στη βιβλιοθήκη της σχολής. 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως σε high gain ενισχυτη, τα od ισα που αλλαζουν το eq, μαζι με ενα ελαφρυ boost. Αλλα δε μιλω για od πεταλια αποκλειστικα. Modulation, wah, synth και καθε ειδους εφε αλλαζει ριζικα τον ηχο. Αυτο εννοω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, BillTrantos said:

Αν και νιώθω ότι είμαι η απίστευτη μειονότητα σε αυτό το forum έχοντας high gain ως main ήχους. :classic_laugh:

 

 

Ποσο high gain ειναι ο βασικος σου ηχος?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Αν και νιώθω ότι είμαι η απίστευτη μειονότητα σε αυτό το forum έχοντας high gain ως main ήχους. :classic_laugh:

 

για την ακρίβεια εμείς οι 2 είμαστε :classic_biggrin:

 

και επειδή ποσταρίστηκαν πολλά boss πετάλια σε φωτογραφίες χωρίς να ξέρω τον λόγο, βάζω ένα ταπεινό pedalboard ενός νεαρού μεν , εξαιρετικού και gear freak κιθαρίστα. Όχι τίποτε άλλο, να μη νιώθουμε και μόνοι 😛

 

Scott Holiday 

FX-WEB.jpg.abe16f5bfca5a8b7047ebca6a9ebcbef.jpg

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου