Προς το περιεχόμενο

Μήπως τελικά συμφέρουν τα μπουτίκ πετάλια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το PoT κοστιζει 138 δολαρια

Το KoΤ κοστιζει μεταχειρισμενο πανω απο 400 δολαρια.

 

Το pantheon κοστιζει 199 δολαρια.

 

Στο 9.00 του συγκριτικου, πιο πανω, βλεπω οτι το ΚοΤ για να βγαλει τον ιδιο ηχο με το wampler, ειναι πατημενα και τα δυο πεταλια του.

Αρα σωστα πλασαρετε πιο κοντα στο ΚοΤ...

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εαν εχει ο analogman δυο χρονια αναμονης ειναι δικο του προβλημα

 

Aυτό λέγεται προτέρημα στον κόσμο του χειροποίητου. Σημαίνει ότι υπάρχει κόσμος που έχει υπομονή να περιμένει μέχρι να αποκτήσει αυτό που διακαώς επιθυμεί από τον κατασκευαστή που μόνο αυτός μπορεί να του το προσφέρει. 

 

Ελεύθερη αγορά σαφώς. Και ελεύθερη βούληση και κρίση. Πολλές φορές δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις εκατέρωθεν. Το πιο πιθανό είναι ο Wampler να μην είχε κακή πρόθεση, αλλά και ο AnalogMan καλώς επεξήγησε ακόμη κι αν δεν είχε fucks to give αν κάποιος του προσάπτει ως αδυναμία, το μεγάλο waiting list. Προσωπική εμπειρία με τον τελευταίο δεν έχω, αλλά έχω ιστορίες και από άλλους με το πόσο καλό customer service έχει και πόσο άμεση και ευχάριστη είναι η εμπειρία επικοινωνίας μαζί του. Κι επειδή το έχω ξαναπεί, στο χειροποίητο(ή πραγματικό boutique) κάποιος ψωνίζει (και) για την εμπειρία.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω, αλλα δεν αλλαζει κατι απο αυτα που ειπα. Η αγορα αναπροσαρμοζεται καθημερινα και εκαστος θεριζει ο,τι σπερνει. Και ειναι καλο (για μας) να συμβαινει.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδω ερχεται το μαρκετινγκ (το τμημα επικονωνιας συγκεκριμενα) να διορθωσει τα σπασμενα. Δεν πιστευω οτι υπαρχει σωστο και λαθος στην αγορα. Καθενας κρινεται Συνολικα και παιρνει παντα αυτο που αξιζει. Δεν φτανει μονο ενα καλο προιον. Και μιλω γενικα, καθως δεν εχω σχηματισει αποψη για wampler και analogman.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να στο θέσω απλά. Κάποτε "συνάδελφος" οργανοποιός διαφήμιζε πόσο καλές ακουστικές κιθάρες έφτιαχνα. Και να έτσι, και να ο τάδε κι ο ξερωγώ και η ακουστική κιθάρα. Με τιμούν και με κολακεύουν όλα αυτά, αλλά ο συνάδελφος έφτιαχνε μόνο ηλεκτρικές κιθάρες (και μπάσα) και απεφευγε να σημειώσει το ίδιο και για εμένα. Προσπαθούσε να δημιουργήσει εντυπώσεις με "συμπαθητικό" τρόπο.

 

Αυτό, είναι και ένα είδος παρασιτισμού. Αν θεωρείς τον παρασιτισμό σωστό, I shall pass.

 


 

 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτή η συζήτηση δεν καταλήγει πουθενά - όπως δεν κατέληξε και στα άλλα διεθνή φόρα όπου και όποτε συζητήθηκε.
Το POT  ΚΟΤ δεν έχει καμία σύγκριση με το pantheon κτγμ (και δεν περιμένω να πειστώ γι' αυτό ή για το αντίθετο από κάποιο yt video) δεδομένου ότι μιλάμε για εξ ορισμού διαφορετικά πετάλια (το POT έχει δυο κυκλώματα παραμετροποιήσιμα και με εσωτερικά trimpots), παρότι και τα δυο έχουν αφετηρία ένα παρόμοιο κύκλωμα.

Ναι, δεν εφευρίσκει κανένας τον τροχό εδώ. Ναι, η αγορά αναπροσαρμόζεται και αν υπάρξει ένα κενό καλύπτεται από κάποιον άλλο πάροχο κλπ. Ναι, είναι θέμα μάρκετινγκ και ναι, η αγορά και ο ανταγωνισμός εταιριών δεν έχουν ηθική. Ουπς!
Για το τελευταίο ακριβώς μίλησα.
Διότι δεν έχει να κάνει με "άλλο ένα βελτιωμένο/τροποποιημένο κύκλωμα Bluesbraker", αλλά με αναφορά διαφημιστική "προτιμήστε το δικό μου αντί για εκείνο, για να μην περιμένετε". Αυτό έκανε ο Wampler στο Reverb και σιωπηρώς το ανασκεύασε αλλάζοντας την καταχώρηση του μόλις σηκώθηκε σάλος. Αν δεν έφερε την ευθύνη ο ίδιος, θα μπορούσε να βγει να το πει - να υπερασπιστεί τον εαυτό του ή να κάνει μια τίμια εξήγηση σε κάποιο βίντεο όπου είναι πολύ ενεργός και λαλίστατος.
Δεν συμφωνούν όλοι με αυτό που πιστεύω, αλλά στο δικό μου σύστημα αξιών, το να κανιβαλίσει ο Brian Wampler τον συνάδελφό του και small builder με τον οποίο εξάλλου έχουν κοινά μεράκια , κοινούς γνωστούς, σχέσεις διαπροσωπικές κλπ, είναι όσο να ναι λιγάκι ξεφτίλικο.

Δεκτό και το επιχείρημα ότι εντάξει και τι έγινε και τι θα έπρεπε να μας νοιάζει, εμείς μουσικοί είμαστε, σημασία έχει αν σου κάνει ένα προϊόν, οι εταιρίες δεν έχουν ηθική διότι δεν είναι φυσικά πρόσωπα και ο ανταγωνισμός κλπ κλπ. όλα δεκτά. Δεκτό θα πρέπει να είναι όμως και από την απέναντι πλευρά, ότι κάποιοι ενοχλούμαστε από αυτή την πρακτική και προτιμάμε να απέχουμε καταναλωτικά από Wampler, JHS, Devi Ever κλπ που ξεκατινιάζονται στα φόρα και τρώνε ο ένας τις σάρκες του άλλου, σε μια αγορά κατασκευαστών made in US, όπου όλοι γνωρίζονται και ο κόσμος είναι μικρός.
Προσωπικά, θα προτιμήσω ποιοτικά προϊόντα περισσότερο φιλικών ανθρώπων -και με περισσότερο προσιτές τιμές αν θέλετε, όπως ο Paul Cochrane (Timmy), o Mike Pierra (AnalogMan), o Zachary Vex (ZVex), o Dave Barber (Barber electronics) και ο κος Fulltone, για να αναφέρω κάποιους με αντίστοιχα καλό όνομα στην αγορά, κορυφαία ποιότητα πεταλιών και όχι αστρονομικές τιμές, και θα ψωνίσω από αυτούς αντί για τον κο Wampler που θέλει να γίνει εκατομμυριούχος ή τον κο JHS που είναι preacher σε χριστιανικές ρατσιστικές αδελφότητες των ΗΠΑ. Στο κάτω κάτω, αφού είναι μια ελεύθερη αγορά, είναι καταναλωτικό δικαίωμά μου. 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Να στο θέσω απλά. Κάποτε "συνάδελφος" οργανοποιός διαφήμιζε πόσο καλές ακουστικές κιθάρες έφτιαχνα. Και να έτσι, και να ο τάδε κι ο ξερωγώ και η ακουστική κιθάρα. Με τιμούν και με κολακεύουν όλα αυτά, αλλά ο συνάδελφος έφτιαχνε μόνο ηλεκτρικές κιθάρες (και μπάσα) και απεφευγε να σημειώσει το ίδιο και για εμένα. Προσπαθούσε να δημιουργήσει εντυπώσεις με "συμπαθητικό" τρόπο.

 

Αυτό, είναι και ένα είδος παρασιτισμού. Αν θεωρείς τον παρασιτισμό σωστό, I shall pass.

 


 

 

 

Μην το παιρνεις προσωπικα. Το συγκεκριμενο παραδειγμα που αναφερεις ειναι κατι το συνηθες για οσους ασχολουνται με το επιχειρην. Δεν ειναι ομορφο, αλλα ειναι μεσα στο προγραμμα να συμβαινει, και αυτη ειναι μια πολυ εξευγενισμενη μορφη ανταγωνισμου. Σε αλλη περιπτωση θα μπορουσε να σε δυσφημισει για την "κακη" δουλεια σου, ή να σε βλαψει με αλλους τροπους.

 

Συμβαινει σε ολους, ειτε πουλαμε ενα προιον και μας το δυσφημιζουν, ειτε "πουλαμε" τον εαυτο μας και μας τον δυσφημιζουν. 

 

Οπως και να 'χει ωραιο δεν ειναι. Δεδομενο ειναι, ειδικα σε επιχειρηματικο επιπεδο. So what (για τον καταναλωτη)?

 

Ελπιζω να με κατανοεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Tamtam said:

Παιδιά, αυτή η συζήτηση δεν καταλήγει πουθενά - όπως δεν κατέληξε και στα άλλα διεθνή φόρα όπου και όποτε συζητήθηκε.
Το POT δεν έχει καμία σύγκριση με το pantheon κτγμ (και δεν περιμένω να πειστώ γι' αυτό ή για το αντίθετο από κάποιο yt video) δεδομένου ότι μιλάμε για εξ ορισμού διαφορετικά πετάλια (το POT έχει δυο κυκλώματα παραμετροποιήσιμα και με εσωτερικά trimpots), παρότι και τα δυο έχουν αφετηρία ένα παρόμοιο κύκλωμα.


 

 

ΚοΤ, οχι ΡοΤ.

 

Καταλαβαινω τι λες. Δεν μπορω να γνωριζω εαν οντως ο ιδιος εγραψε αυτα τα πραγματα στο reverb. Αρα δεν μπορω να ξερω εαν επρεπε ή οχι να συνταξει καποια, επ' αυτου, ανακοινωση κλπ. Ισως το εχει πει οντως ιδιος, ισως οχι. 

 

Σεβομαι και δεχομαι το οτι σε ξενερωσε αφανταστα, διοτι σου χτυπησε "καμπανακι" στο συστημα αξιων σου. Καμια αντιρρηση. Μου συμβαινει συχνα με καλλιτεχνες. Με προιοντα (ειδικα εαν ειναι φτηνοτερα και διαθεσιμα) οχι τοσο.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 Καμια αντιρρηση. Μου συμβαινει συχνα με καλλιτεχνες. Με προιοντα (ειδικα εαν ειναι φτηνοτερα και διαθεσιμα) οχι τοσο.

 


Ίσως επειδή εκεί (π.χ. στο κοπιάρισμα που κάνουν τα Mooer και γενικώς τα κινέζικα) δεχόμαστε εξ ορισμού ότι πρόκειται για πόλεμο εταιριών, ενώ στην προκειμένη περίπτωση να ενοχλεί ότι τα πράγματα είναι πιο προσωποποιημένα - ο Brian και ο Mike.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου