Προς το περιεχόμενο

Μήπως τελικά συμφέρουν τα μπουτίκ πετάλια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα πριν λιγες μερες ενα πεταλι της wampler (το pantheon). Το βρηκα με σουπερ τιμη (169$) και δεν εχασα ευκαιρια. Δεν εχω ακουσει τελειοτερο και πληρεστερo dirty blues ηχο. Δεν χρειαζεται καν να το μπουσταρω με καποιο αλλο od για να παρω αυτο που θελω. Τελειος ηχος out of the box. Τελειος ηχος με ολες τις κιθαρες και ολους τους ενισχυτες μου.

 

 Σκεφτομαι ποσα λεφτα εχω "πεταξει" σε πεταλια ψαχνοντας να βρω τον τελειο ηχο. Σκεφτομαι ποσες ωρες αγωνιας εχω ριξει στο μαγειρεμα των πεταλιων με συνταγες της γιαγιας κλπ. Σκεφτομαι ποσες φορες εχω βαλει-βγαλει πεταλια απο την πεταλιερα. Σκεφτομαι πολλα.

 

Αυτο δεν χρειαζεται σκεψη ειναι οτι προκειται για ενα πεταλι που κοστιζει 30-40% παραπανω απο αλλα που εχω. Πραγμα που με κανει πιστευω οτι τα λεφτα πιανουν πιο πολυ τοπο σε ακριβα -και μελετημενα- πεταλια, παρα σε "μεσαιες", για τα δεδομενα μου, λυσεις. Ισχυει σε πολλα πραγματα αυτο, αλλα στα πεταλια ενα παραπανω.

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, gkourmoul1 said:

Αγορασα πριν λιγες μερες ενα πεταλι της wampler (το pantheon). Το βρηκα με σουπερ τιμη (169$) και δεν εχασα ευκαιρια. Δεν εχω ακουσει τελειοτερο και πληρεστερo dirty blues ηχο. Δεν χρειαζεται καν να το μπουσταρω με καποιο αλλο od για να παρω αυτο που θελω. Τελειος ηχος out of the box. Τελειος ηχος με ολες τις κιθαρες και ολους τους ενισχυτες μου.

 

 Σκεφτομαι ποσα λεφτα εχω "πεταξει" σε πεταλια ψαχνοντας να βρω τον τελειο ηχο. Σκεφτομαι ποσες ωρες αγωνιας εχω ριξει στο μαγειρεμα των πεταλιων με συνταγες της γιαγιας κλπ. Σκεφτομαι ποσες φορες εχω βαλει-βγαλει πεταλια απο την πεταλιερα. Σκεφτομαι πολλα.

 

Αυτο δεν χρειαζεται σκεψη ειναι οτι προκειται για ενα πεταλι που κοστιζει 30-40% παραπανω απο αλλα που εχω. Πραγμα που με κανει πιστευω οτι τα λεφτα πιανουν πιο πολυ τοπο σε ακριβα -και μελετημενα- πεταλια, παρα σε "μεσαιες", για τα δεδομενα μου, λυσεις. Ισχυει σε πολλα πραγματα αυτο, αλλα στα πεταλια ενα παραπανω.

 

μπορεί για σένα Γιώργο.

Σκέφτεσαι όμως πόσους τηνέητζερς θα βολέψουν αυτα τα 169 για μια squier ή epiphone ?

Ακόμα και σε μένα φαντάζουν ακριβά τα πετάλια αυτά αν και συμφωνώ κατα αρχήν μ όσα λες...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα μιλω προφανως. Καθενας κανει κουμαντο αναλογα με το πορτοφολι του. Η ουσια δεν ειναι οτι εδωσα τα 169 δολαρια. Ειναι οτι βρηκα τον ηχο μου με την ακριβη επιλογη, ενω εχω ξοδευει πολλα 100αρια σχεδον τσαμπα για να βρω τον ηχο αυτον.

 

Μιλαμε για πεταλαρα με ηχαρα, ακομα και σε φτηνο ενισχυτη και με φτηνη κιθαρα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είναι όλα για όλους. Εγώ συμφωνώ γενικά, προτιμώ να περιμένω μέχρι να μαζέψω χρήματα για το πετάλι που ακριβώς θέλω, παρά να βολευτώ με ημίμετρα και να παριστάνω τον ικανοποιημένο. (Το έχω κάνει πολλάκις στο παρελθόν)

 

Για αρχάριους προφανώς και είναι προτιμότερο τα 150-200-250 ευρώ να πάνε σε μία κιθάρα που δε θα είναι καυσόξυλο, παρά σε ένα πετάλι που ίσα ίσα ξέρουν τι κάνει. Αλλά αν κάποιος ξέρει ακριβώς τι θέλει και είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο, τότε "αξίζουν" τα 200, τα 300 και βάλε για ένα πετάλι.

 

Το "αξίζουν" μπήκε σε εισαγωγικά γιατί μόνο η τσέπη του καθενός μας ξέρει τι αξίζει και τι όχι. 

 

Επιστρέφοντας στα drive πετάλια, μιας και γενικά τα θέλω για να μου δίνουν τα κάτι παραπάνω σε ήδη distorted ήχο, θέλω ένα και καλό, να κάνει ακριβώς αυτό που θέλω. Αυτό που ζητάω από ένα overdrive πετάλι είναι όταν το ανοίγω να κολακεύει τα ήδη καλά στοιχεία του ενισχυτή μου. Ούτε να κόβει μπάσα, ούτε να στενεύει τον ήχο. 3 πετάλια έχω δοκιμάσει που το κάνουν αυτό και είναι και τα 3 πανάκριβα. 

 

Friedman BE-OD, Friedman Golden Pearl και το J.Rockett Archer Ikon. Όλα στην κατηγορία των 180-200+ ευρώ. Στην αρχή είπα ότι είναι ακριβά για μένα και θα δοκιμάσω φθηνότερες εναλλακτικές τύπου Soul Food, modded SD-1, κλπ. Ωραία πετάλια, αλλά αυτό το συγκεκριμένο πράγμα που θέλω δεν το κάνανε. Οπότε αντί να δώσω 40 ευρώ για μεταχειρισμένο Soul Food αποφάσισα να κάτσω στα αυγά μου και να κάνω αποταμίευση. 

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό του Γιώργου πάντως ακούγεται καλό.

 

Το θέμα είναι να μπορέσεις να τα δοκιμάσεις με την ησυχία σου και με το ριγκ σου.

Από βίντεο και νετ....δεν βγαίνει άκρη.

 

Εσύ ρε Γιώργο πως και κατέληξες εδω?

 

το λεω, γιατί όλοι λίγο πολύ ξέρουμε για όλα αυτά τα πετάλια που κυμαίνονται στα 200-300 ευρώ.

Όλα καλά είναι (άσε που κάποιοι παίκτες στο νετ κάνουν και κάτι μπεριγκερ να ακούγονται θαύμα).

Πως διαλέγεις από 10 που υπάρχουν στην κατηγορία od αυτό που θες?

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοινή λογική και η σύνεση "επιβάλλουν" να ξεκινήσει κανείς να γεμίζει το pedalboard από το ράφι με τα φτηνά. Με όση σχετικότητα μπορεί να σηκώνει ο όρος και πάντα ανάλογα με το βάθος του πορτοφολιού του καθενός.

Το mix and match των πεταλιών μπορεί (σε ακραίες περιπτώσεις, αλλά επί ΠΑΣΟΚ τα βλέπαμε και αυτά) να γίνει πολύ αντιπαραγωγικό: ξεκινάς με scouting στα Γιουτιούμπια και καρτέρι στις αγγελίες ή στα online μαγαζιά, περνάς στο πούλα/αγόρασε στο repeat, δε θέλει και πολύ για να είναι το pedalboard υπό κατασκευή...επ' αόριστον.

 

Μια ακριβή αγορά δεν είναι απαραίτητα λαρτζιά και φιγούρα. Αν π.χ. έχεις δοκιμάσει και απορρίψει τρία πετάλια των € 80 - 100, η αγορά στα € 170  μπορεί να είναι σύνεση.

 

 

Αν έκανε ένα καλό η ύφεση είναι που εκ των πραγμάτων σίγησαν αυτοί οι ωραίοι τύποι με τα Mad Professor στους Triple Rectumfrier που τους λείπανε definition και πρίμα🤣

 

  • Like 1

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο ακούγεται.Εγώ έχω βάλει στο "αυτί"το fuzz της ίδιας εταιρείας.

https://youtu.be/85Dd9rdOaMg

(Γαζώνει ο παίχτης,σε θέμα του Hendrix)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Αετός said:

Ωραίο ακούγεται.Εγώ έχω βάλει στο "αυτί"το fuzz της ίδιας εταιρείας.

https://youtu.be/85Dd9rdOaMg

(Γαζώνει ο παίχτης,σε θέμα του Hendrix)

 

Το ειχα και εγω, αλλα τελικα πηρα το digitech carcosa στα μισα λεφτα. Δες το. Ειναι σουπερ ευελικτο λογω του after knob. Μονο με pantheon και με carcosa βγαλω οτι ηχο θελω απο light blues μεχρι thrash metal.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου