Προς το περιεχόμενο

Μήπως τελικά συμφέρουν τα μπουτίκ πετάλια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, dimsonic said:

 

Σκέφτεσαι όμως πόσους τηνέητζερς θα βολέψουν αυτα τα 169 για μια squier....

 

 

Ξεχασα να αναφερω οτι το παρον θρεντ ειναι ακαταλληλο για  κατω των 18 :classic_biggrin:

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που γίνεται κουβέντα για overdrive, θα προέτρεπα όποιους φίλους ψάχνονται, πριν πάνε σε άλλες λύσεις να κοιτάξουν τα εξαιρετικά vs audio που είναι και ελληνικά.

 

 https://www.vsaudio.com/index.php/product/straight-flush/

 

https://www.vsaudio.com/index.php/product/royal-flush-2/

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν τα λες και λιγα 170 ευρω ειδικα για low drive πεταλακι που ειναι απο τα πιο απλα κυκλωματα.. Θεμα γουστου ειναι οι μαρκες και τα πεταλια, εμενα ας πουμε κανα δυο Wampler που ειχα το Plexi και ενα αλλο drive (δεν πολυθυμαμαι πιο) δεν μου αρεσανε καθολου, ακουγοταν ωραια σπιτι αλλα λαιβ δεν, κατι γινοταν με τα μεσαια!

 

Αν μπει στη λουπα καποιος να ψαχνεται με πεταλια πρεπει δυστυχως να δοκιμασεις πολλα, δεν τελειωνει ποτε το τριπ! Εγω δεν ειδα αισθητη διαφορα  να σου πω αναμεσα σε ακριβες μαρκες και φτηνες, εχω αγαπημενα πεταλια και στις δυο κατηγοριες. Μια διαφορα εντονη ειναι στο σχεδιασμο. Δηλαδη στις μεταγενεστερες, ακριβοτερες μαρκες, συνηθως ολο το ευρος των ρυθμισεων ειναι χρησιμο, ολοι οι ηχοι βγαζουν νοημα, κτλ, ενω σε παλιοτερα η φτηνα πεταλια εχεις καποιους καλους ηχους και καποιους που δεν καταλαβαινεις γιατι υπαρχουν στο ευρος ρυθμισεων.

 

Ειδικα σε drive, ουσιαστικα τον ενισχυτη ακους και τα ηχεια του λιγο υπεροδηγημενα και με ενα eq.

 

-- τωρα βεβαια αν δοκιμαζα ποτε ενα Landgraff Overdrive μπορει και να αλλαζα γνωμη! 😉 Παντως για μενα τα πεταλια ειναι κατι σαν το χαρουμενο χομπυ του κιθαριστα! 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimsonic said:

αυτό του Γιώργου πάντως ακούγεται καλό.

 

Το θέμα είναι να μπορέσεις να τα δοκιμάσεις με την ησυχία σου και με το ριγκ σου.

Από βίντεο και νετ....δεν βγαίνει άκρη.

 

Εσύ ρε Γιώργο πως και κατέληξες εδω?

 

το λεω, γιατί όλοι λίγο πολύ ξέρουμε για όλα αυτά τα πετάλια που κυμαίνονται στα 200-300 ευρώ.

Όλα καλά είναι (άσε που κάποιοι παίκτες στο νετ κάνουν και κάτι μπεριγκερ να ακούγονται θαύμα).

Πως διαλέγεις από 10 που υπάρχουν στην κατηγορία od αυτό που θες?

 

Ψαχνω, διαβαζω και ακουω τα παντα που αφορουν κατι που θελω να αγορασω. Ετσι, πεφτω κατα 90% μεσα στις προβλεψεις μου. Οτι εχω αγορασει το χρησιμοποιω με πολλους τροπους και παιρνω τα μεγιστα που μπορω.

 

Το pantheon το αγορασα για τους low gain ηχους του. Εκει διαπρεπει. Απλα οι higher gain ηχοι του ηρθαν σαν bonus. Εγιναν πλεον βασικοι μου ηχοι σε αρκετα κομματια. Ενα αλλο καλο που εχει ειναι το σουπερ eq. Βγαζει τον ιδιο σουπερ ηχο τοσο σε dark οσο και σσο και σε bright κιθαρες/ενισχυτες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Alter said:

 Παντως για μενα τα πεταλια ειναι κατι σαν το χαρουμενο χομπυ του κιθαριστα! 🙂

 

 Αυτο ξαναπεστο! Ειδικα τα φτηνα!!

 

25 minutes ago, Alter said:

δεν τα λες και λιγα 170 ευρω ειδικα για low drive πεταλακι που ειναι απο τα πιο απλα κυκλωματα..

 

 

Δεν το λες και τοσο απλο με τοσες επιλογες που σου διδει. Και ολες οι επιλογες ακουγονται σουπερ. Ενα ετος πηρε για να σχεδιαστει (λεγεται).

 

25 minutes ago, Alter said:

Θεμα γουστου ειναι οι μαρκες και τα πεταλια, εμενα ας πουμε κανα δυο Wampler που ειχα το Plexi και ενα αλλο drive (δεν πολυθυμαμαι πιο) δεν μου αρεσανε καθολου, ακουγοταν ωραια σπιτι αλλα λαιβ δεν, κατι γινοταν με τα μεσαια!

 

Μια χαρα κοβει στο μιξ. Προλαβα και το δοκιμασα σε λαιβ και σε 2-3 προβες.

 

25 minutes ago, Alter said:

Ειδικα σε drive, ουσιαστικα τον ενισχυτη ακους και τα ηχεια του λιγο υπεροδηγημενα και με ενα eq.

 

Στο λαιβ επαιζα με mv50cl. Στην ηχογρσφηση πιο πανω επαιζα με bugera t5.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το Tonebone Hot British που αν και με τσουχτερή τιμή, 200, είναι ένα λαμπάτο βρωμοπέταλο που έχει πολλούς εξαιρετικους ήχους καθώς έχει και ρυθμίσεις για mid boost, fat, notch και top end/ presence πέρα απ'τα κλασσικά drive, high και low.

Εδώ μια προσέγγιση στον ήχο του Brian May, αν και χωρίς κέρμα για πένα.

 

VID_20190109_0452112.mp3

  • Like 1

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ευτυχως εχω ΠΟΛΥ καλους ενισχυτες και ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ πεταλι (ή ακομα και πΣηφιακη πεταλιερα) και να βαλω πανω τους ωραια ακουγεται.🙂

 

Εχουν περασει απο τα χερια μου παμπλολλα πεταλια ,απο πανακριβα boutique μεχρι "ταπεινα"  Boss & DOD.

 

Δεν μπορω να πω οτι ακουω τεραστιες διαφορες ουτε οτι τα boutique ειναι παντα καλυτερα.

 

Για  πεταλια overdrive,distortion & fuzz για τα οποια φανταζομαι μιλαει  και ο ΟΡ εχω καταληξει στα "ταπεινα" TC Electronics ΜοJο Μojo & Dark Matter ,ειδικα το DM ειναι τοσο καλο που δυσκολα μπορω να φανταστω οτι υπαρχει "καλυτερο" boutique distortion πεταλι,το MM ειναι ενα εξαιρετικο low gain overdrive πεταλι που ταιριαζει στα παντα και παλι δεν μπορω να φανταστω καποιο "καλυτερο" boutique για αυτο που θελω .

 

Βεβαια προσωπικα παιζω κυριως ΚΑΘΑΡΑ ,με  βρωμικο ηχο παιζω περιπου το 20% του χρονου μου οποτε δεν εχω τις απαιτησεις που μπορει να εχει καποιος μεταλας.....μια και κυριως με ενδιαφερουν low gain ηχοι αντε και ενας κλασσικος "rat" distortion ηχος.

 

Για τα ΥΠΟΛΟΙΠΑ ειδη πεταλιων (modulation,delay ,filters & delay) δεν υπαρχει ετσι και αλλιως η εννοια "καλυτερο" μια και ειναι "κερασακια" στην συνολικη τουρτα του ηχου και κατι που μπορει να αρεσει στον ενα,δεν αρεσει στον αλλο.

 

Το μοναδικο πολυ ακριβο πεταλι μου εχω στην πεταλιερα μου ειναι το Plutonium Chi Wah Wah το οποιο ομως το εχω επιλεξει κυριως γιατι εχει πολυ καλο buffer & ειναι ΠΟΛΥ μικρο και ευχρηστο.

 

Σαν ΗΧΟΣ ειναι εξαιρετικο αλλα δεν ειναι "καλυτερο" απο ενα Dunlop των 80 ευρω. 

 

A,εχω και ενα πανακριβο,τουλαχιστον ετσι βλεπω στο ebay, MENATONE Tremolo το οποιο και παλι αν και ειναι εξαιρετικο tremolo δεν μπορω να πω οτι ειναι "καλυτερο" απο το Danelectro Tuna Melt που κανει 20 ευρω......

 

Οσον αφορα στα delay,που ειναι και η αδυναμια μου...οσα boutique αναλογικα delay και να εβαλα διπλα στο ΙΒΑΝΕΖ ECHO SHIFTER που εχω μου φανηκαν λιγα τοσο σε ηχο οσο και σε features....   

 

Εν κατακλειδι παρτε εναν ΠΟΛΥ καλο ενισχυτη ωστε να παψετε να βασιζεστε σε "πεταλακια" για τον ηχο  σας :classic_biggrin:

 

 

   

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την γνώμη μου, αγόρασα το tremble booster της ΚΜΑ pedals (κλικ εδώ.), αρκετά ωραίο πεταλάκι αλλά η κινητήρια δύναμη πίσω από την αγορά ήταν περισσότερο η customιά της υπόθεσης και ένα δώρο στον εαυτό μου (ζαχαρώνω τα boutique εδώ και καιρό) παρά η ίδια η χρήση. Θέλω να πω ότι για μένα (και μόνο για μένα μιλάω) που παίζω στο σπίτι και με το αυτί που έχω την ίδια δουλειά θα μπορούσα να είχα κάνει με κάτι οικονομικότερο (την οποία έκανα με το MXR μου). Οπότε ο καθένας βάζει τις προτεραιότητες του και αποφασίζει ανάλογα. 

 

Πάντως έχω την εντύπωση ότι μεγάλη μερίδα των boutique απλά αναπαράγουν κυκλώματα που κυκλοφορούν κανονικά στην αγορά ενώ εταιρίες μαζικής παραγωγής (πχ electro harmonix) πλέον μπαίνουν στην boutique αισθητική (δείτε ομορφιές εδώ:Swiff musicμε λιγότερο από 100€). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πει συμφερει κ γιατι συνδεεις την εννοια του με αυτη των boutique πεταλιων;;

 

Δηλαδη ποσο συμφερουσες για μενα ηταν οι αγορες απειρων boutique πεταλιων τα οποια, με ελαχιστες εξαιρεσεις, κατεληξαν στις αγγελιες μονο κ μονο για να αντικατασταθουν με απλα middle of the road boss που με λιγες μετατροπες ηταν εφαμιλλα η και καλυτερα;

 

Δεν υπαρχει η εννοια του οικονομικα συμφεροντος εξοπλισμου. Μονο κριτηριο η ηχητικη ικανοποιηση που προσφερει.

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, fenderiarhs said:

Τι θα πει συμφερει κ γιατι συνδεεις την εννοια του με αυτη των boutique πεταλιων;;

 

Δηλαδη ποσο συμφερουσες για μενα ηταν οι αγορες απειρων boutique πεταλιων τα οποια, με ελαχιστες εξαιρεσεις, κατεληξαν στις αγγελιες μονο κ μονο για να αντικατασταθουν με απλα middle of the road boss που με λιγες μετατροπες ηταν εφαμιλλα η και καλυτερα;

 

Δεν υπαρχει η εννοια του οικονομικα συμφεροντος εξοπλισμου. Μονο κριτηριο η ηχητικη ικανοποιηση που προσφερει.

 

Στο πρωτο ποστ το ανελυσα λιγο. Θα το εξηγησω με πιο απλα λογια :classic_biggrin:

 

Φαντασου το value for money να μετριεται με τη μοναδα "κιλα ηχου/ευρω". Στα 200 ευρω πηρα πολλα κιλα ηχου ανα ευρω. Στα 100 παιρνω τον πουλο συνηθως, καθως καποιες συχνοτητες θελουν σπρωξιμο (μεσαιες, ειτε ψηλες), ειτε και αφαιρεση (χαμηλες). Αρα πρεπει να χρησιμοποιω και δευτερο πεταλι (ts, booster, eq). Αρα το κοστος για να βγαλω ηχο ανεβαινει.

 

Επισης, στα φτηνα πεταλια (κατω των 60 ευρω) σημειωνονται θεαματικες βαθμολογιες, αλλα θα ανοιξω αλλο θεμα επι τουτου.

 

Γενικοτερα , θεωρω οτι στα ακριβα πεταλια χρησιμοποιουνται ανωτερης ποιοτητα υλικα. Επισης, ο σχεδιασμος τους ειναι αρκετα πιο προσεγμενος με αποτελεσμα να γινεται πολλες φορες δυσκολο να βγει κακος ηχος. Μπορει να ειναι κλωνοι καποιων, οπως το pantheon με το bluesbreaker, αλλα εχει πολλα εξτρα κολπα σε σχεση με το marshall. Δεν ειναι απλα μια ακριβη απομιμηση.

 

Παντως, στην κατηγορια των 80-120 ευρω, οπου εχω πολλα, ειναι πιο δυσκολο να βρω τον ηχο που θελω. Και πολλες φορες το πεταλι εχει ελλειπες/μ@λ@κισμενο eq και δεν κανει χωριο με τον ενισχυτη ή τη κιθαρα μου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου