Προς το περιεχόμενο

Μήπως τελικά συμφέρουν τα μπουτίκ πετάλια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα συμφωνήσω σε πολλά με τον SF.

 

Δεν έχω (ούτε είχα ποτε) καλό ενισχυτή. Εχω ένα μικρό, συμμαζεύω μια λαμπάτη κατασκευή - και μέχρι τότε δεν σκέφτομαι κάτι, αλλά στο περιβάλλον που ζω δεν είναι δυνατόν να γκαζώνω έναν καλό ενισχυτή. 

Συνεπώς για πολλά χρόνια ακούω μέσα από καλούς προ (όποιον έχω) και καλά ακουστικά. Σιγουρα το di δεν έχει καμμία σχέση με κανονικό ενισχυτή, αλλά αυτό που ακούω θεωρώ ότι είναι το καλύτερο που μπορώ να πάρω και σχεδόν πάντα πολύ παραπάνω από αποδεκτό.

Με αυτά τα δεδομένα, ό,τι σχεδόν μπει στην αλυσίδα μου, από πετάλι των 25 ευρώ έως 100 (ποτέ δεν πήρα κάτι παραπάνω) έπαιξε εξαιρετικά. Όταν θέλω έναν ήχο σαν περίπου αυτόν του βίντεο είμαι ευχαριστημένος με αυτό που βγάζει το ταπεινό american sound ή το rumble drive. Ασχετο αν στο 90% των περιπτώσεων χρησιμοποιώ amp sim 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρινω πως για πεταλια ανω των 40 ευρω λιγα πραγματα αλλαζουν στο ηχο ( εκτος απο EQ κ Clip diodes) τοτε ,για μενα τουλαχιστον οχι. Παιρνω ενα πεταλι των 100 ευρω με EQ ποτς κ βρισκω τον ηχο στο gear μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικο ειναι να σε ικανοποιει ο ηχος που εχεις. Εαν αυτο συμβαινει, δεν υπαρχει λογος για περαιτερω ψαξιμο. Αυτο ειναι ευτυχια. 

 

Επισης, πολυ βασικο, εκτος απο το δακτυλα, ειναι η ικανοτητα καποιου να γνωριζει πως να χρησιμοποιησει ενα πεταλι, και να ξερει τι ρυθμισεις να κανει σε ολη την αλυσιδα. Δεν ειναι ευκολο. 2 χρονια το ψαχνω και ακομα ψαχνομαι...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι στα 3 χρονια που ψαχνομαι κ καταληγω στο ιδιο συμπερασμα καθε φορα. Αν προκειται για OD DS Fuzz εχει σημασια να ξερεις τι Clip diode εχει κ το EQ το ακους βασικα εκτος απο τις μεσαιες που καμια φορα σε μπερδευουν.

Το πως κολανε διαφορετικα gain stacks το ειδα απο ηχους D Gilmour . Πχ fuzz - T screamer - compressor.

Eιχα πριν χρονια ενα proco Rat κ το πουλησα γιατι δεν ειχα ιδεα... Απο την αλλη εχω πουλησει καλυτερα πεταλια για 70 κ 80 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ένα μπουτικ πεταλι εχει πολλά θετικά αλλά θεωρητικά είναι και υπερτιμημενο. Όπως γραφτηκε παραπάνω παίζει ρόλο και ο ενισχυτής, άλλοι είναι πεταλομηχανές, αλλοι δεν είναι κλπ Οπότε ο καθένας (λογικά στην αρχή) επιλέγει τα πετάλια του με τη λογικη ότι ταιριάζουν με τους ενισχυτές τους ή που είναι πολύ παραμετροποιήσιμα. Επίσης θεωρώ ότι πάντα ένα EQ μπορεί να διορθώσει τα πράγματα. Αναφέρομαι κυρίως στα OD/DIST/FUZZ γιατί θεωρώ ότι τα υπόλοιπα τα παίρνει κάποιος και με πιο φτηνά πετάλια εκτός αν θέλει κάποιο εξηζητημένο delay που να κάνει παπάδες είτε με multieffect.

 

Οπότε με λίγα λόγια, ναι στα boutique για OD/DIST/FUZZ υπό την αίρεση ότι έχει βρεθει ο κατάλληλος ενισχυτής που να ματσάρει μαζί τους

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, θέλω να δοκιμάσω και να ακούσω από κοντά οποιοδήποτε πετάλι μου κινήσει το ενδιαφέρον. Εάν κατά την δοκιμή ξεχαστώ στο παίξιμο μου, αυτό σημαίνει ότι με εκφράζει ο ήχος του, εάν αυτό που ακούω με βοηθάει στο να κατεβάζω και καινούργιες ιδέες και γενικότερα με εμπνέει, κάπου εκεί έχουν τελειώσει όλα, είναι αυτό που θέλω. Πιο απλά, το θέλω να είναι παιχνιδιάρικο και να υπάρχει λίγη αλληλεπίδραση μεταξύ μας. Η τιμή σίγουρα είναι και αυτή ένας καθοριστικός παράγοντας, αλλά με λίγη υπομονή όλα γίνονται.

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσεγγιση σου εχει ενα βασικο λαθος χρησιμοποιει μια αντικειμενικη μοναδα μετρησης για να μετρησει κατι υποκειμενικο. Κιλα ανα ποιοτητα ηχου.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το βασικο χαρακτηριστικο του καλου εξοπλισμου ειναι κατι που αποκαλυπτεται σε δυο περιπτωσεις, οι οποιες αφορουν και τον μουσικο που παιζει ζωντανα σε διαφορα παλκα αλλα και τον λεγομενο bedroom player...για λιγο διαφορετικους λογους ομως.

Σε συνθηκες δωματιου/στουντιο/δοκιμης, γινονται αντιληπτες οι διαφορες σχετικα ευκολα και αρκετα ξεκαθαρα, εξ ου και ο βομβαρδισμος στο ΥΤ. Αυτες οι διαφορες μοιαζει να εξομειωνονται στις μεγαλες εντασεις των συναυλιων σε χωρους με διαφορετικα ηχητικα χαρακτηριστικα, εκει ομως η "ακριβη" εκδοχη φανερωνει μια "κρυφη" αρετη: ποτε δεν σε "κρεμαει"...κι αυτο τελικα με το περασμα του χρονου προθυμοποιεισαι να το πληρωσεις. Σε καθε επιπεδο της αλυσιδας του ηχου.

Κιθαρα, μαγνητες, βυσματα, πεταλια, ενισχυτες, ηχεια.

Θα συμφωνησω με τον Σουπερφανκ πως ο καλος ενισχυτης ειναι ο ασφαλεστερος τροπος για εναν πρωτογενη καλο ηχο, στα υπολοιπα ομως νομιζω υπεραπλουστευει.

Οντως η πλειονοτητα των πεταλιων ειναι κλωνοι γνωστων κυκλωματων με μικρες η πιο πολυπλοκες μοντες, οχι ομως ολα.

Τα φαζ ειναι απλα κυκλωματα, γι αυτο ισως και θελει "μαγκια" να φτιαξεις κατι που να ξεχωριζει, τα ακριβα κατα κανονα αξιζουν τα λεφτα τους, οσο "προκλητικο" κι αν φαινεται καποιες φορες αυτο.

Προσωπικα, εχω παιξει με αμετρητα πεταλια κι ενισχυτες επιπεδου (νταξ, εχω παιξει και με ουκ ολιγες "τοστιερες" :classic_biggrin: και "αποχυμωτες" :classic_tongue: αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια), οπως και με μαγνητες καθε κατηγοριας.

Οι καλες προτασεις στο σπιτι παντα ξεχωριζαν και στο παλκο παντα βοηθουσαν περισσοτερο.

Το βασικο προβλημα ειναι πως για να γευτεις τον πλουτο των ηχων ωστε να "καταληξεις" σε κεινα που σου αρεσουν και σου κανουν τη ζωη πιο ευκολη, πρεπει να κανεις αρκετα μεγαλη διαδρομη και αυτο απαιτει χρονο και χρημα.

  • Like 7

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου