Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση Αυλού του Πάνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Scandal είπε

κακά τα ψέματα δεν είμαι σε ηλικία πια να μπορώ να μάθω καλά κάτι προχωρημένο σε όργανο - είμαι 31 χρονών

Όπα ρε senior citizen. Οι δικαιολογίες είναι εύκολες. Το στρωσοκώλιασμα πάλι, όχι. Συγκεντρώσου λέμε. 

 

Και πάρε κι άλλο ένα διαμάντι, μπας και μπεις στην πρίζα.

 

   

  • Χαχα 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη ξέρω ότι ακούγεται και ως δικαιολογία να λέω σε αυτή την ηλικία ότι δεν μπορώ να μάθω καλά κάποιο όργανο όπως το πιάνο, αλλά εξακολουθώ να το πιστεύω. Το πιάνο με ταλαιπωρούσε πολύ ακόμα και για τα πολύ απλά πράγματα, με το ζόρι έβγαλα τις προκαταρκτικές τάξεις και σίγουρα με κενά επειδή στα Ωδεία, εντάξει, πληρώνεις και σε περνάνε - είναι πολύ επιεικείς.

 

Δεν μπορούσα με τίποτα να παίζω διαφορετικά πράγματα στα δύο χέρια, και όσα κομμάτια έμαθα στην ουσία έβγαιναν με παπαγαλία και πολύ κόπο γι' αυτή την παπαγαλία. Ήταν κόπος και απογοήτευση για μένα το πιάνο, όχι ευχαρίστηση. Ναι ήταν ωραίο όταν έβγαινε ένα κομμάτι, αλλά η πρόβα ήταν επίπονη. Η δασκάλα μου μου έλεγε να αφήσω τον εαυτό μου και να κυλήσουν οι νότες, αλλά εγώ με το που έμπαινε η παρτιτούρα σε παράλληλα χέρια που είναι να παίξουν κάτι διαφορετικό κι όχι συγχρόνως με έβλεπες να σταματάω και να παγώνω τα χέρια μου. Ήταν σαν να έχω μονοπύρηνο επεξεργαστή σε διαδικασία που απαιτεί πολλούς πυρήνες 😄 Οπότε από το να παραδεχτώ ότι υστερώ νοητικά, προτιμώ να πω ότι δεν έχω την πλαστικότητα του εγκεφάλου που είχα στο δημοτικό για πολύ καινούργια πράγματα. Ποιος ξέρει, μπορεί και ο εγκέφαλός μου να μην το έχει καθόλου με τη μουσική ή να μην είχα καλό δάσκαλο. Γενικά στο Ωδείο υπήρχε μια βιασύνη να βγει η ύλη και να δίνω εξετάσεις κάθε τέλος του χρόνου, έναντι του να εμμένουμε στο σωστό επίπεδό μου. Εγώ είχα εξηγήσει ότι δεν θέλω να δίνω εξετάσεις και να πηγαίνουμε με δικούς μου ρυθμούς (δεν πήγαινα για το πτυχίο), αλλά μου λέγανε ότι δεν γίνεται να είμαι στο Ωδείο και να μη δίνω εξετάσεις. εεε μετά λίγο και τα κενά, δεν έβγαιναν αυτά που μου δίνανε να παίξω.

Θεωρώ κλάση ανώτερο τον ήχο του πιάνου, λατρεύω και τις μελαγχολικές μελωδίες και το νταβαντούρι που μπορεί να κάνει. Αλλά δεν παύω να θεωρώ βουνό την εκμάθησή του.

χαχα αυτά όσον αφορά την κλάψα για το πιάνο 😛

 

Ναι δεν θα είναι εύκολο το pan flute αλλά ίσως και το ότι κινείσαι σε ένα κλειδί ή όπως λέγεται, να είναι πιο εύκολο από το πιάνο. Και από την άλλη κάποια πράγματα για το διάβασμα music sheet τα έμαθα όσο ήμουν στο πιάνο και έκανα και θεωρία. Θα ψάξω σίγουρα για δάσκαλο για το pan flute, απλά ήθελα να πω κάποια πράγματα προτού αφήσω το θέμα ανοιχτό για όποιον άλλον έχει να προσθέσει κάτι σχετικά με τα ερωτήματα. Δεν υπάρχουν στο ελληνικό διαδίκτυο άλλα θέματα για pan flute, αν ψάξει κανείς στο google βρίσκει μόνο τα δικά μου και τις αγγελίες μου. 🙂

 

 

 

Επεξεργασμένο από Scandal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δυστυχώς τα παραδοσιακά ωδεία δεν έχουν φήμη πως βγάζουν μουσικούς που αγαπούν να παίζουν.

Αυτό όμως εξαρτάται και απο εσένα. Το πως θα πάρεις το όργανο που διάλεξες.

Αν είσαι ο τυπικός αιώνιος μαθητής, λίγα θα καταφέρεις σαν αποτέλεσμα.

Πάρε ένα όργανο, ότι να'ναι και τρίψου, βγάζε ήχο. Πρέπει να το αγαπάς και δεν πρέπει να το κατατάξεις στα ΠΡΕΠΕΙ αλλά στα ΓΟΥΣΤΑΡΩ. Θα εκπλαγείς πόσο θα ζητάς να γεμίσεις τις τρύπες στις γνώσεις που έχουμε - είχαμε όλοι οι αυτοδίδακτοι και πόσο εύκολα θα τις κάνεις πράξη όταν τις βρείς. Η μουσική δεν είναι κάτεργο.

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχετε δίκιο και το καταλαβαίνω καλά γιατί την αγάπη για ένα αντικείμενο την βιώνω κι εγώ με την επιστήμη της πληροφορικής και τον προγραμματισμό (όπου έχω φάει άπειρες ώρες στον υπολογιστή να μαθαίνω και να googlάρω νέες τεχνικές και ούτε με κουράζει ούτε το νιώθω ως κάτι επίπονο και έχω εξελιχθεί αρκετά τελείως ως αυτοδίδακτος). Απλά θα ήθελα να καταφέρω να έχω το αποτέλεσμα να παίζω κι εγώ μουσική σε ήχους που μου αρέσουν (γι' αυτό συζητώ για το συγκεκριμένο instrument αυτού του θέματος και δεν το σκέφτομαι καν για μπαγλαμά ή μελόντικα που αναφερθήκανε). Είναι όντως ένα πρέπει αυτό που έχω βάλει στο μυαλό μου, απλά θα ήθελα ιδανικά να ήταν πιο εύκολα τα πράγματα και να έβλεπα ότι τα καταφέρνω. Εδώ που τα λέμε, όταν έγραφα τις πρώτες σειρές κώδικα χρόνια πριν, ήμουν τόσο newbies που κοίταζα και ξανά κοίταζα τον κώδικά μου ή έκανα συνεχώς διορθώσεις, μετά αυτό άλλαξε κι αυτό γιατί απέκτησα τριβή και εμπειρία. Άλλους αν τους ρωτήσεις δεν μπορούν να κάτσουν πάνω από 2 ώρες ημερισίως σε ένα PC. Θα το κρατήσω αυτά που είπατε ώστε να αναγνωρίσω αν τελικά με ενδιαφέρει η μουσική ή αν είμαι για άλλα πράγματα 🙂

Επεξεργασμένο από Scandal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου