Προς το περιεχόμενο

Αγορα overdrive πεταλιου!


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη μου ανοιξατε την ορεξη με τη συζητηση θελω να το χτυπησω!

Λοιπον ο εξοπλισμος μου ειναι gibson les paul standard-fender eric johnson σε koch twintone!

Θελω ενα πεταλι να φτανει σε mid gain overdrive με ωραια παχια παραμορφωση για να εμπλουτισω τον μπλουζ ηχο μου...δε θελω μπουτικ😂,θελω να δωσω κατω απο 100ε σε μτχ φυσικα...αυτο που μου αρεσει πολυ ειναι το xotic ac booster αλλα παει ακριβα....νομιζετε το boss bd θα μου κανει?ειμαι επαρχια κ θα στηριχτω πολυ σε εσας κ στο ytube

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπηρχε ενα mxr torinο στα 70 ευρω που δεν το προλαβα. Τσεκαρε το.

 

Επισης, ενα πολυ φτηνο πεταλι ειναι το mxr distortion+. Το χρησιμοποιω αποκλειστικα με τερμα vol και gain στο 3.  Μονο του εχει ενα πολυ παχυ low gain, χωρις μεσαια, bluesy ηχο. Η βασικη του χρηση ειναι να το χρησιμοποιω μετα απο το od ετσι ωστε να παχαινει τον ηχο και να διδει λιγο εξτρα γκαζι. Αλλα το κανει πολυ ωραια και transparently. Εχει διοδους γερμανιου και εχει ωραιο cliping. Ψιλοφαζαρει και το βρισκεις με κανα 40αρι. Σουπερ εργαλειο στην πεταλιερα μου.

 

Επισης, θα σου προτεινω το mxr distortion badass 78. Το βρισκεις γυρω στα 65 ευρω. Εντοντα μεσαια, κοβει οσο κανενα αλλο πεταλι μου στο mix, και εχει σουπερ ηχο για dirty blues, hard rock, 70' heavy metal. Ειναι λιγο πανω απο medium gain και ειναι αρκετα πριματο. Δεν θυμιζει bd ηχο.

 

Επισης, τσεκαρε ο,τι αλλο mxr od/dist υπαρχει στις αγγελιες. Πολυ αξιολογα πεταλια.

 

Επισης, τσεκαρε το boss od3. Πολυ πολυ ποιοτικος ηχος. Αλλα πολυ μπασο και δεν μου καθεται καλα.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Υπηρχε ενα mxr torinο στα 70 ευρω που δεν το προλαβα. Τσεκαρε το.

 

Επισης, ενα πολυ φτηνο πεταλι ειναι το mxr distortion+. Το χρησιμοποιω αποκλειστικα με τερμα vol και gain στο 3.  Μονο του εχει ενα πολυ παχυ low gain, χωρις μεσαια, bluesy ηχο. Η βασικη του χρηση ειναι να το χρησιμοποιω μετα απο το od ετσι ωστε να παχαινει τον ηχο και να διδει λιγο εξτρα γκαζι. Αλλα το κανει πολυ ωραια και transparently. Εχει διοδους γερμανιου και εχει ωραιο cliping. Ψιλοφαζαρει και το βρισκεις με κανα 40αρι. Σουπερ εργαλειο στην πεταλιερα μου.

 

Επισης, θα σου προτεινω το mxr distortion badass 78. Το βρισκεις γυρω στα 65 ευρω. Εντοντα μεσαια, κοβει οσο κανενα αλλο πεταλι μου στο mix, και εχει σουπερ ηχο για dirty blues, hard rock, 70' heavy metal. Ειναι λιγο πανω απο medium gain και ειναι αρκετα πριματο. Δεν θυμιζει bd ηχο.

Χμμμ αυτο δεν με πολυενθουσιαζει...για τα υπολοιπα σε ευχαριστω θα τσεκαρω...

Να προσθεσω οτι θελω να το χρησιμοποιω στο καθαρο καναλι κ οχι να μπουσταρω καποιο βρωμικο καναλι...tubescreamer εχω!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το απορριπτεις. Τσεκαρε το πρωτα. Εχει σπουδαιο ηχο, transparent, αδειο απο μεσαια. 

Το χρησιμοποιω πχ στο knocking on the heavens door απο gnr, μαζι με το od για να μπυ δωσει εκεινα τα παχια power chords. Δεν ειναι fuzz. Fuzzαρει οπως ενα rat ή ocd.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σωστη ρυθμιση και ενταση, το overdrive καναλι βγαζει καλυτερο ηχο απο πεταλια.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, funkysoul είπε

εγω μετα απο πολλες επιλογες ολα αυτα τα χρονια σπο low-medium priced od's κατεληξα πλεων στο Boss SD-1

I couldn’t agree more. Αν δεν ήμουν τόσο στενόμυαλος θα είχα και 2ο στην πεταλιέρα μου και 2-3 ακόμα για backup

 

Άλλο ένα πολύ αξιόλογο πετάλι είναι το blackface stardust του «δικού» μας c.t.c. Πολύ ωραίο overdrive που ακούει εξαιρετικά στις δυναμικές και το vol της κιθάρας.

Επίσης κατά ένα περίεργο τρόπο ακούγεται εξαιρετικά με strat, όχι ότι δεν του «πάνε» οι άλλες κιθάρες, αλλά με strat είναι ποίημα

Επεξεργασμένο από ekim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Με σωστη ρυθμιση και ενταση, το overdrive καναλι βγαζει καλυτερο ηχο απο πεταλια.

ναι αν εχεις παντα τον δικο σου ενισχυτη και κανεις το set up σου.αν ομως εισαι μια εδω και μια εκει στα διαφορα προβαδικα τοτε ειναι το μπερδεμα

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, funkysoul είπε

ναι αν εχεις παντα τον δικο σου ενισχυτη και κανεις το set up σου.αν ομως εισαι μια εδω και μια εκει στα διαφορα προβαδικα τοτε ειναι το μπερδεμα

 

2 ώρες πριν, noe13 είπε

Λοιπον ο εξοπλισμος μου ειναι gibson les paul standard-fender eric johnson σε koch twintone!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου