Προς το περιεχόμενο

hughes&kettner tubemeister 18


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω γιατι να αγοράσω λαμπάτο για να παίζω στο 1Watt(η διαφορα με analog digital δεν υπαρχει σχεδόν)...

θα προτιμήσω κατι σε modelling(Κatana,Blackstar) που θα τα εχει ολα επανω και θα παιζει σουπερ και χαμηλά
Για εξω εχω κεφάλι να το ανοίγω και να γουστάρω ΗΧΟ!!!

Επεξεργασμένο από Satanas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Satanas είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατι να αγοράσω λαμπάτο για να παίζω στο 1Watt(η διαφορα με analog digital δεν υπαρχει σχεδόν)...

 

Δυστυχως ακομα στα ΚΑΘΑΡΑ ,ειδικα αν ηχογραφεις,η διαφορα ειναι ΚΤΗΝΩΔΗΣ,στα βρωμικα δεν υπαρχει προβλημα φυσικα πλεον. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, Satanas said:

Δεν καταλαβαίνω γιατι να αγοράσω λαμπάτο για να παίζω στο 1Watt(η διαφορα με analog digital δεν υπαρχει σχεδόν)...

θα προτιμήσω κατι σε modelling(Κatana,Blackstar) που θα τα εχει ολα επανω και θα παιζει σουπερ και χαμηλά
Για εξω εχω κεφάλι να το ανοίγω και να γουστάρω ΗΧΟ!!!

Όχι στο 1 αλλα ισως στο 5w. Μωρε δικιο εχεις ΑΛΛΑ μπουχτησα πια με τα modelling. Άλλαξε η σχέση μου με το όργανο, άλλαξε η αίσθηση του ήχου. Θέλω έστω και σε μια νορμαλ ένταση να με βαρέσει λιγο αυτο το punch που εχει η λάμπα. 

 

Όμως με ενδιαφέρει να παίρνει και τα πεταλια γιατι εχω κάποιους ήχους στο κεφάλι μου που δε βγαίνουν από τη default βρομιά του H&K. Εκει ειναι που σκέφτομαι τον blues junior, που και καθαρός ειναι αλλα και παίρνει ωραί τα distortion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Satanas said:

Δεν καταλαβαίνω γιατι να αγοράσω λαμπάτο για να παίζω στο 1Watt(η διαφορα με analog digital δεν υπαρχει σχεδόν)...

θα προτιμήσω κατι σε modelling(Κatana,Blackstar) που θα τα εχει ολα επανω και θα παιζει σουπερ και χαμηλά
Για εξω εχω κεφάλι να το ανοίγω και να γουστάρω ΗΧΟ!!!

 

Η διαφορα ειναι τεραστια στον ηχο, ακομα και με gain. Το 90% του χρονου μου το σπαταλω σε <1 watt ρυθμιση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 

Εχει ενσωματωμένο attenuator (1/5/18 watt)

και στο 1 ή 5 θα φάει την κλωτσιά που λέει.

σαν να τον κλώτσησε ελέφαντας θα ειναι

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

και στο 1 ή 5 θα φάει την κλωτσιά που λέει.

σαν να τον κλώτσησε ελέφαντας θα ειναι

 

 

 

εγω τον VOXAC4-HW στη μεση τον εχω και δεν ειναι και τοσο δυνατα,στο 1/4 (που φανταζομαι ειναι 1 βαττ) ειναι πολυ χαμηλα,σαν τηλεοραση ενα πραμα 🙂

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς.

εγώ παντως δεν ευχαριστήθηκα κανένα λαμπατο στο σπίτι σε ένταση που μπορείς να παίξεις πάνω απο 5 λεπτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εισαι ροκερ,εγω ειμαι τζαζιστΗς ...και χαμηλα τους φΧαρστιεμαι :classic_biggrin:

 

Εχει και τα καλα του το να παιζεις σχεδον αποκλειστικα με καθαρο ηχο :classic_biggrin:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, otto## είπε

Όχι στο 1 αλλα ισως στο 5w. Μωρε δικιο εχεις ΑΛΛΑ μπουχτησα πια με τα modelling. Άλλαξε η σχέση μου με το όργανο, άλλαξε η αίσθηση του ήχου. Θέλω έστω και σε μια νορμαλ ένταση να με βαρέσει λιγο αυτο το punch που εχει η λάμπα. 

 

Όμως με ενδιαφέρει να παίρνει και τα πεταλια γιατι εχω κάποιους ήχους στο κεφάλι μου που δε βγαίνουν από τη default βρομιά του H&K. Εκει ειναι που σκέφτομαι τον blues junior, που και καθαρός ειναι αλλα και παίρνει ωραί τα distortion.

Σε νοιωθω αλλα ο HK δεν παιρνει πεταλια καλα....τον ειχε φιλος μου, τον εδωσε
fender ΕΓΓΥΗΣΗ αν και δεν τους γουστάρω καθολου(δεν μου κανουν γι αυτα που παίζω)

 

17 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Η διαφορα ειναι τεραστια στον ηχο, ακομα και με gain. Το 90% του χρονου μου το σπαταλω σε <1 watt ρυθμιση.

Καλα εσυ το τερμάτισες...ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ αλλα μενω εδώ
τσαμπα σπαταλας το χρονο σου θα πω στο 1 Watt λάμπας

 

16 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

και στο 1 ή 5 θα φάει την κλωτσιά που λέει.

σαν να τον κλώτσησε ελέφαντας θα ειναι

Τα είπες ΟΛΑ
+10000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενα αλλο σημαντικο θεμα ειναι τα μεγαφωνα.

Ακομα και να μπορεις να ανοιξεις ενα λαμπατο αν δεν εχεις τα καταλληλα μεγαφωνα και σε ειδος και σε αριθμο, παλι μισοδουλειες κανουμε.

Τι σχεση ενας marshall πχ, πανω σε 1χ12 σε 2/12 και σε 4/12? Καμια.

Αν δεν μπει σε 4/12, δεν ακουμε τον πραγματικο ενισχυτη.

Νομιζουμε πως τον ακουμε, επειδη πριν παιζαμε με pod στα μονιτορ. (Το ιδιο πραγμα ειναι και με το attenuator)

Καθε λαμπατος εχει μια συγκεκριμενη ενταση και ρυθμιση gain eq που παιζει καλα.

Δεν παιζει εκει που γουσταρουμε εμεις ή μας βόλευει.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου