Προς το περιεχόμενο

hughes&kettner tubemeister 18


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Παιζω μαξιμουμ στο 5 τα μονιτορ (yamaha hs5) και αν παιξει ο jcm 1w (στην ενταση που αποδιδει καλυτερα), πρεπει να βαλω το backingtrack στα μονιτορ στο .... 20, για να ακουστουν σε ισορροπία.

 

 

Για αυτο υπαρχουν και οι ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ...:classic_biggrin:

 

Ριξε μια-δυο διπλωμενες στα 4 κουβερτες μπροστα απο το μεγαφωνο/ηχειο και θα μπορεις να γραφεις ακομα και ΠΟΛΥ δυνατα (γραφω ας πουμε ετσι τον 18αρη 1974Χ στο "2" ,μιλαμε για ενταση οχι αστεια) και θα εχεις και mic isolation (λειτουργει δυστυχως 100% αψογα μονο με το Ε906,Ε609 μια και καθονται flat στη γρυλια μολις πεσει η κουβερτα αλλα mics "παρασυρονται" απο την...κουβερτα και δεν παραμενουν εκει που τα ειχες βαλει αρχικα)

 

Οτι ακους στα σαουντκλαντια μου εχει γραφτει ετσι.... 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ξαπαπατησες

Ειπαμε δεν μιλαμε μονο για ηχογραφηση. Για παιξιμο να το φχαριστηθουμε λεμε. Οχι να σκεπαστουμε και να πεσουμε για υπνο.  :classic_biggrin:

  • Like 3
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω θέμα "οι καλύτερες κουβέρτες για καμπίνες" και το ακόμα πιο πιπεράτο: "Tone fabrics: Silk vs. Cotton. Which has the best bass response? Which one pushes the mid-range and provides rounder highs?". :classic_cool:

  • Like 1
  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Την ξαπαπατησες

Ειπαμε δεν μιλαμε μονο για ηχογραφηση. Για παιξιμο να το φχαριστηθουμε λεμε. Οχι να σκεπαστουμε και να πεσουμε για υπνο.  :classic_biggrin:

 

Εμ αν δεν μελετάς κιθάρα και δεν παίζεις με μπακιτρακια πως να μην την πατήσεις 🙂

 

Με το που άκουσα "μόνιτορ" και "ενισχυτή" στην ίδια φράση ο μυαλοΣ μου πήγε αμέσως σε ηχογράφηση....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι να μπορεις να σκαλιξεις στο σπιτι τον ενισχυτη σου για να φτιαξεις τον τονο σου και να την βρισκεις.

Και μετα ειτε να παιζεις μονος σου για παρτη σου, ειτε με μπακιτρακια, ειτε να ηχογραφεις.
Γινεται αυτο με λαμπατο?

Νομιζουμε οτι γινεται, αλλα δεν γινεται.

Γιατι ειτε θα τους ξεκουφαινουμε, ειτε δεν θα ειναι οπως πρεπει ο λαμπατος.

Θα ειναι κατι ημιτασιον που θα το εχουμε χρυσοπληρωσει χωρις λογο

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Superfunk said:

 

Μικρος δεν ειναι,βγαζει ανετα live με μικροφωνο, για σπιτι μια χαρα ειναι.

Ευελικτος δεν ξερω τι σημαινει,εχει εναν ΘΕΪΚΟ καθαρο ηχο μεχρι τη μεση και οτι πεταλι και να του βαλεις ακουγεται φανταστικα (οπως αλλωστε συμβαινει σε ολους τους καλους ενισχυτες λυχνιας). 

Αν θες "φυσικη" βρωμα πρεπει να τον ανοιξεις τερμα ή να χρησιμοποιησεις το tone stack bypass mode (instant  Brian May SOUND)  οποτε τα db ειναι ΠΟΛΛΑ στο ΜΑΡΑΚΑΝΑ ομως θα ακουγεται τελεια :classic_biggrin:

 

Πανω κατω οτι λεει εδω ο reviewer ισχυει

 

https://www.musicradar.com/reviews/guitars/vox-ac4hw1-561948

 

edit..τωρα που το σκεφτομαι αν ανοιξεις τερμα το gain και εχεις χαμηλα το master βγαζει αξιοπρεπη βρωμικο ηχο σε πολυ χαμηλη ενταση....ειδικα αν τον θες για blues και classic rock (οχι metal) 

 

το ΜΟΝΑΔΙΚΟ του κακο ειναι η ΤΙΜΗ του μια και με 200 ευρω παραπανω παιρνεις αυτον

 

https://www.thomann.de/gb/vox_ac15hw1.htm

 

βλεπω υπαρχει και ένας 4 watt πιο φτηνός. Είναι το αδερφάκι non-handwired? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν κοστιζει κατω απο 400, ειναι οπως το περιγραφεις.

 

@Superfunk, για εξηγησε μου λιγο για τον ηχο του brian may. Πως το κανεις? Με το top boost κυκλωμα γινεται?? Τι ειναι το tone stuck bypass mode? Το βασικο clean καναλι του ac15?

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, gkourmoul1 said:

Εαν κοστιζει κατω απο 400, ειναι οπως το περιγραφεις.

 

Και είναι τόσο δραματικά χειρότερος;

 

Εγώ πάντως θέλω και high gain ήχους. Όχι djent αλλα μ αρέσουν και satrianika leads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εαν κοστιζει κατω απο 400, ειναι οπως το περιγραφεις.

 

@Superfunk, για εξηγησε μου λιγο για τον ηχο του brian may. Πως το κανεις? Με το top boost κυκλωμα γινεται?? Τι ειναι το tone stuck bypass mode? Το βασικο clean καναλι του ac15?

 

Τσεκαρε την κριτική που παραθεσα παραπάνω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Superfunk είπε

Εσυ εισαι ροκερ,εγω ειμαι τζαζιστΗς ...και χαμηλα τους φΧαρστιεμαι :classic_biggrin:

 

Εχει και τα καλα του το να παιζεις σχεδον αποκλειστικα με καθαρο ηχο :classic_biggrin:

Ουτε στα clean τα φχαριστηθηκα.

Καλα με τον (moded) vibrolux 72 silverface με τιποτα (35w) αλλα ουτε και με τον deluxe reverb 22W, ουτε και με τον koch studiotone 20W.

 Οι εντασεις που αποδιδουν σωστα, ειναι συγκεκριμενες και πολλαπλασιες απο αυτες που αντεχονται στο σπιτι.
Οταν παιζω πιο χαμηλα , δεν εχει καμια σχεση ο ηχος. Παιζουν ας πουμε .... διεκπεραιωτικα εως ασχημα.

Το ιδιο και με ενα Fender Blues Junior που μου εφερε ενα μαθητης να τον σκαλιξουμε (νομιζω 15W).
Εκει που παιζει καλα δεν αντεχεται

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου