Προς το περιεχόμενο

Στο Καρφί!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Αετός είπε

Επίσης, θα ήθελα κάποια στιγμή,να παίξω μ'έναν dr z.Αυτόν:

ή τον m12.

 

O M12 είναι ειδικά σχεδιασμένος για ΚΑΝΟΝΙΚΟ παίξιμο δηλαδή με ΠΕΤΑΛΙΑ 🙂

 

https://drzamps.com/product/m12/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, fusiongtr said:

 

Αυτό κάνει αυτός εδώ με έναν Lazy J40 και με ένα μόνο κανάλι.

 

 

 

Αν και δεν τον "ψιλοχωνεύω", στο συγκεκριμένο video όντως δείχνει ότι μερικές φορές μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα απ'οσο νομίζουν οι περισσότεροι -αρχάριοι κυρίως- παίχτες.

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από S9F

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Στο σπίτι καρφί στον Mesa Lonestar Special με την μικρή καμπίνα παίζω και είμαι τρισευτυχισμένος.

Η ένταση ορίζεται γραμμικά και όταν λέμε 2 είναι 2. Χαμηλά δηλαδή. Το drive είναι γλυκό και τόσο, όσο... ενω οι δυναμικές του ασύλληπτες. Στα live σκίζει αλλά είναι και 20 κιλά το κεφάλι...

Αυτόν θα έπαιρνα σε ένα ερημικό νησί και αυτόν έχω. Είμαι τυχερός.

 

20190112_215106.thumb.jpg.921ae61a65b6aed28c2ce0aabae7e458.jpg

 

Ενας άλλος ενισχυτής που έπαιξα καρφί και μου έμεινε, είναι ο Peavey Classic 2x12 με το tweed που μου δάνεισε μια βραδιά ο Δημήτρης Παναγόπουλος. Δεν ξέρω αν ήταν ο δικός του ειδικά αλλά έβγαζε μια γλυκιά παραμόρφωση (καθαρά δεν έπαιζε) που δεν έχω ακούσει με κανένα πεταλάκι!

 

2069162837_peaveyclassic.thumb.JPG.73ebf45c9590338d9525b665e22a3bb3.JPG

  • Like 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, yameth είπε

Δεν ξέρω αν ήταν ο δικός του ειδικά αλλά έβγαζε μια γλυκιά παραμόρφωση (καθαρά δεν έπαιζε)

 

Έπαιζα με ΔΥΟ από αυτούς σε stereo για καμμιά δεκαετία (τοτενες που μας τα κουβαλούσαν άλλοι 🙂 )

ΘΕΙΚΟΣ καθαρός ήχος.

Και είχε και ένα από το λίγα drive κανάλια που άξιζε την μανουρα να βάλεις τα modulation και τα delay σου στο effect loop.

Να φανταστείς είχε τόσο καλά καθαρά που κάποια στιγμή στα 90s στο Nashville είχε γίνει ο default backline ενισχυτής .

Φανταστικός είναι και ο λιλιπούτειος 30ρης και 30ρης delta blues με το 15" μεγάφωνο.

Δυστυχώς πλέον φτιάχνονται Κίνα και δεν έχουν καμία σχέση κατασκευαστικά με τους original.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Έπαιζα με ΔΥΟ από αυτούς σε stereo για καμμιά δεκαετία (τοτενες που μας τα κουβαλούσαν άλλοι 🙂 )

ΘΕΙΚΟΣ καθαρός ήχος.

Και είχε και ένα από το λίγα drive κανάλια που άξιζε την μανουρα να βάλεις τα modulation και τα delay σου στο effect loop.

Να φανταστείς είχε τόσο καλά καθαρά που κάποια στιγμή στα 90s στο Nashville είχε γίνει ο default backline ενισχυτής .

Φανταστικός είναι και ο λιλιπούτειος 30ρης και 30ρης delta blues με το 15" μεγάφωνο.

Δυστυχώς πλέον φτιάχνονται Κίνα και δεν έχουν καμία σχέση κατασκευαστικά με τους original.

 

Αρα μάλλον δεν ισχύει για όλους και προφανώς γι αυτό ο Παναγόπουλος τον φυλάει σαν τα μάτια του. Ισως έχει κάνει κάτι επάνω του που δεν γνωρίζω (μεγάφωνα, λάμπες). Αν έχει τα καθαρά του Fender τότε άκυρο το καρφί για μένα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, yameth είπε

 

Αρα μάλλον δεν ισχύει για όλους και προφανώς γι αυτό ο Παναγόπουλος τον φυλάει σαν τα μάτια του. Ισως έχει κάνει κάτι επάνω του που δεν γνωρίζω (μεγάφωνα, λάμπες). Αν έχει τα καθαρά του Fender τότε άκυρο το καρφί για μένα.

 

Μπα, μάλλον έπαιζες στο βρώμικο κανάλι 🙂

Εχει Vox καθαρά ,στο clean κανάλι,με λίγο περισσότερο headroom λόγω SS rectifier

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα για να μην ειμαστε μονο λογια ....

Δεν ειναι ο αγαπημενος μου ενισχυτης αλλα δεν γινεται σπιτι να ανοιξω τον marshall. Τον εχω μονο για ντεκορ.

 

Koch studiotone 20W τρικαναλος.

Δεν αλλαζω ουτε καναλι με το footswitch.

Εχω βαλει το πιο βρωμικο καναλι (D+) και αλλαζω ηχους μονο με το volume της κιθαρας, τον τριθεσιο και σπλιταρω τους μαγνητες.
Σε μια φαση μονο, κοβω μεσαια για λιγο μεταλοηχο.

Δεν ειναι στην κανονικη ενταση που πρεπει, και χαμηλα δεν εχει ιδια ποιοτητα χροιας ο τονος του.
 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο κανω με το βρωμικο καναλι στον ht1r. Δεν χρειαζεται καν να ριξω τα μεσαια για μεταλ (δεν εχει eq knobs περαν του isf) :classic_biggrin:.

Και δουλευουν και οι λαμπες οπως πρεπει...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου