Προς το περιεχόμενο

Στο Καρφί!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Αετός είπε

Εγώ δεν το βαριέμαι με τίποτα...

 

Σ' αυτή τη σειρά συναυλιών ό κος Σπάθας είχε ένα BB preamp κάτω.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Superfunk said:

 

Δεν θα έπαιζα κιθάρα, τίποτα το πιο βαρετό από τον ήχο "καρφί".

 

Θα έπαιζα αλλά όντως δεν είναι το ίδιο, η ποικιλία με εξιτάρει. Μου αρέσουν διαφορετικές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ. Το ίδιο και μουσικά είδη.

 

4 hours ago, Αετός said:

...:1)Marshall jtm 45

2)Fender bassman

3)Fender tweed deluxe

4)Fender twin reverb

5)Marshall 1987x

6)Marshall bluesbreaker

 

Όλοι ωραίοι ενισχυτές αλλά που θα τους άνοιγες αυτούς που θέλουν άνοιγμα? Επειδή είχα Marshall που δεν τον άνοιξα ποτέ στο σπίτι δεν το ξανακάνω. Αμφιβάλω αν μπορούν να ανοιχθούν και στα περισσότερα ελληνικά μαγαζιά. Μόνο σε προβάδικο και εκεί αν οι υπόλοιποι έχουν κατανόηση.

 

AXE FX ή Kemper, αυτό θα διάλεγα αν έπρεπε να παίζω καρφί κάπου. Γιατί έχει διαφορετικούς ήχους από ενισχυτές, καμπίνες, εφέ και ακούγεται καλά σε διαμέρισμα, σε studio και live.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KostasP είπε

Αμφιβάλω αν μπορούν να ανοιχθούν και στα περισσότερα ελληνικά μαγαζιά.

μόνο δυο μου έρχονται στο μυαλό στην Αθήνα , έχεις δίκιο ( μάλλον ) 

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Αν αρχισει και παιζει με τα χερια αντι με τα ποδια θες να πεις. 😁

 

Μα εμένα μου αρέσουν οι κιθαρίστες που παίζουν με τα πόδια περισσότερο απ'όλους

 

 

Τα βαριέμαι του Αιγαίου τα blues 🙂 έναν ήχο όλο το βράδυ, προτιμώ τον άνθρωπο ορχήστρα  🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αετός είπε

Επειδή έχει πέσει, πολύ, πεταλοσυζήτηση!

Ποιές θα ήταν οι επιλογές σας,αν παίζατε, καρφί στον ενισχυτή;

Οι δικές μου, χωρίς σειρά προτεραιότητας:1)Marshall jtm 45

2)Fender bassman

3)Fender tweed deluxe

4)Fender twin reverb

5)Marshall 1987x

6)Marshall bluesbreaker

Ας αρκεστώ σ'αυτούς...

 

Ρεαλιστικά μιλώντας ο μόνος ενισχυτής από τους παραπάνω που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις στη σημερινή εποχή σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ stage (on stage όχι σε booth κάτω από τη σκηνή) ώστε παίζοντας με το vol της κιθάρας να έχεις καθαρό και βρώμικο ήχο χωρίς πετάλια είναι ο tweed deluxe.Και πάλι βέβαια θα ήσουν ιδιαίτερα... ενοχλητικός ειδικά σε μικρό πάλκο.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθώ,δεν κάνω σύγκριση του ήχου, χωρίς πετάλι ή μέ πετάλι.Κι εγώ έχω πετάλια και τα γουστάρω.Το ερώτημα ήταν αν παίζατε καρφί,ποιόν-ποιούς ενισχυτές θα επιλέγατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Αετός είπε

Για να μην παρεξηγηθώ,δεν κάνω σύγκριση του ήχου, χωρίς πετάλι ή μέ πετάλι.Κι εγώ έχω πετάλια και τα γουστάρω.Το ερώτημα ήταν αν παίζατε καρφί,ποιόν-ποιούς ενισχυτές θα επιλέγατε.

 

Τους είχα όλους τους παραπάνω σε διάφορες φάσεις της ζωής μου,με Tele και γενικά Fender κιθάρες που είναι η πρώτη μου επιλογή ,και φυσικά τουλάχιστον ένα tremolo και ένα Delay,θα προτιμούσα τον Deluxe,τον οποίο φυσικά έχω ακόμα.

 

Με Gretsch που είναι η δεύτερη μου επιλογή ,φυσικά με twin reverb,και εννοείται ένα overdrive και ένα delay, tremolo έχει ο ενισχυτής 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Ρεαλιστικά μιλώντας ο μόνος ενισχυτής από τους παραπάνω που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις στη σημερινή εποχή σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ stage (on stage όχι σε booth κάτω από τη σκηνή) ώστε παίζοντας με το vol της κιθάρας να έχεις καθαρό και βρώμικο ήχο χωρίς πετάλια είναι ο tweed deluxe.Και πάλι βέβαια θα ήσουν ιδιαίτερα... ενοχλητικός ειδικά σε μικρό πάλκο.

 

Εκεί που έμενα μπορούσα να ανοίξω πολύ.Τα σπίτια μακρυά κι από πάνω χωράφια και βουνό.Εδώ που είμαι τώρα ενοχλεί και  η κλασική!!!Απο τους προαναφερθέντες ενισχυτές,ένας είναι δικός μου.Οι άλλοι δανεικοί και φίλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου