Προς το περιεχόμενο

Στο Καρφί!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 minutes ago, Superfunk said:

 

παίζοντας με το vol της κιθάρας να έχεις καθαρό και βρώμικο ήχο χωρίς πετάλια ..

 

Αυτό κάνει αυτός εδώ με έναν Lazy J40 και με ένα μόνο κανάλι.

 

 

 

 

Αν βάλουμε και τα βρώμικα στην εξίσωση αλλά χωρίς πετάλια, χρησιμοποιώντας όμως την ίδια λογική (vol/tone της κιθάρας), ένας από τους πιο ευέλικτους (από πολύ καθαρά μέχρι πολύ βρώμικα), είναι αυτός.....

 

 

 

.... μαζί με τους mark ii, iii, iv, v της mesa boogie.

Για όποιον δεν ενδιαφέρεται για hi gain, οι λύσεις είναι πολύ περισσότερες.

Πολλοί περισσότεροι mesa, marshall, vox, fryette, hiwatt κλπ.

 

Από εκεί και πέρα βέβαια, όπως σωστά ειπώθηκε, αν τα θέλεις όλα σε ένα, πας για axefx, kemper, bias amp.

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εμενα μ αρεσουν ολοι σχεδον οι Fender 😎, η επομενη αγορα ενισχυτη θα ειναι ενας Deluxe Reverb, που μαζι με εναν Princeton reverb τα κανουν ολα και συμφερουν σε λαιβ, και βασικα κουβαλιουνται!, σε αντιθεση με αλλα αγαπημενα μοντελα οπως ο  Vibrolux, Twin reverb, Blues deluxe, και ο νουμερο ενα ενισχυτης στη λιστα μου Super Reverb, που τι να τους κανεις για το σπιτι! :classic_angry:

 

 Και ενας Marshall Plexi δεν θα ηταν ασχημος, αλλα θα πηγαινε χαμενος... 🙂

 

Ωραιο το φετιχ  με τους ενισχυτες, αλλα αλλες οι αναγκες λαιβ και προβων, αλλες οι αναγκες καλο ηχου σπιτι σε χαμηλες εντασεις. (Αν κι εγω σπιτι με τον Twin παιζω :classic_smile: οταν ανοιγω ενισχυτη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι, καρφί παίζω, όχι επαγγελματικά, με τον Bogner alchemist 212, ο οποίος όμως έχει ενσωματωμένο delay και reverb.

Αυτόν ή τον Vox ac4tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Katskon said:

Εγώ πάλι, καρφί παίζω, όχι επαγγελματικά, με τον Bogner alchemist 212, ο οποίος όμως έχει ενσωματωμένο delay και reverb.

Αυτόν ή τον Vox ac4tv.

 

Εαν εχεις footswitch δε θεωρειτε καρφι. Στον ενισχυτη αυτον πιο ευκολα αγοραζεις king of tone παρα footswitch. :classic_biggrin:

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός εδώ καρφί παίζει στον Marshall, ή έχει βάλει και κομπρέσορα?
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου