Προς το περιεχόμενο

O πωλών τοις μετρητοίς


Earendil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

EDIT: Το θέμα διαχωρίστηκε από εδώ: 

 

 

 

Στις 12/1/2019 στις 9:49 ΠΜ, Jazzjoker είπε

"Λοιπόν έχω να σου κάνω μια πρόταση, τσέκαρα και με τον boss και είναι εντάξει. Αν θες, αποσύρω τη στρατ από τις προς πώληση και στην κρατάω. Μου δίνεις όσα λεφτά μπορείς, όποτε μπορείς. Όταν συμπληρώσεις το φουλ ποσό, την παίρνεις σπίτι".

 

Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί γιατί αυτό δεν αποτελεί γενικευμένη πρακτική. Περίπου όπως γινόταν επί γραμματίων, απλά ο πελάτης να παίρνει το προϊόν στο τέλος των δόσεων και όχι στην αρχή. Όπως στην ιστορία μας. Γιατί να μην είναι διατεθειμένο ένα μαγαζί να παίξει το ρόλο του κουμπαρά σου ειδικά αν δε ρισκάρει τίποτα;

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Earendil said:

Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί γιατί αυτό δεν αποτελεί γενικευμένη πρακτική. Περίπου όπως γινόταν επί γραμματίων, απλά ο πελάτης να παίρνει το προϊόν στο τέλος των δόσεων και όχι στην αρχή. Όπως στην ιστορία μας. Γιατί να μην είναι διατεθειμένο ένα μαγαζί να παίξει το ρόλο του κουμπαρά σου ειδικά αν δε ρισκάρει τίποτα;

 

Δηλαδή να είσαι έμπορος, να μην ξέρεις πότε θα πάρεις τα χρήματά σου, για ένα προϊόν που έχεις ήδη πουλήσει, και άρα δεν είναι πλέον στα προς πώληση (κι ας το έχεις εσύ)?

Δεν κάνει τον κουμπαρά του πελάτη, κάνει την αποθήκη του και τον security, και μάλιστα χωρίς κέρδος.

Ενώ μπορεί με μια πιστωτική σήμερα, να πληρωθεί άμεσα, να ξεφορτωθεί το εμπόρευμα, να επανεπενδύσει σε άλλο εμπόρευμα, και να αφήσει την τράπεζα να κάνει τον κουμπαρά (με το αζημίωτο φυσικά).

 

"Κυκλοφοριακή ταχύτητα αποθεμάτων" λέγεται, και είναι ένας από τους βασικότερους χρηματοοικονομικούς αριθμοδείκτες.

 

  • Like 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερη ιστορια!! 

 

25 minutes ago, Earendil said:

Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί γιατί αυτό δεν αποτελεί γενικευμένη πρακτική. Περίπου όπως γινόταν επί γραμματίων, απλά ο πελάτης να παίρνει το προϊόν στο τέλος των δόσεων και όχι στην αρχή. Όπως στην ιστορία μας. Γιατί να μην είναι διατεθειμένο ένα μαγαζί να παίξει το ρόλο του κουμπαρά σου ειδικά αν δε ρισκάρει τίποτα;

 

Ειναι σχετικα απλο. Ρισκαρει δυστυχως. Ρισκαρει ρισκαρει να χασει εναν πελατη που θα το πληρωσει "ντουκου", εαν εχει κανει το προιον κρατηση. Ρισκαρει να μην πουλησει τα προιοντα στην ωρα τους, με ενδεχομενη αδυναμια πληρωμης υποχρεωσεων. Φαντασου να το κανει αυτο σε ολους. Δεν θα μεινει κανενα προιον διαθεσιμο προς αμεση αγορα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Earendil είπε

Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί γιατί αυτό δεν αποτελεί γενικευμένη πρακτική. Περίπου όπως γινόταν επί γραμματίων, απλά ο πελάτης να παίρνει το προϊόν στο τέλος των δόσεων και όχι στην αρχή. Όπως στην ιστορία μας. Γιατί να μην είναι διατεθειμένο ένα μαγαζί να παίξει το ρόλο του κουμπαρά σου ειδικά αν δε ρισκάρει τίποτα;

Κι ομως εγινε πρόσφατα, οταν αγόρασε έτσι ένας μαθητής μου, ένα αρκετά ακριβό κεφαλι. Ήταν μεταχειρισμένο όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Spyros Delta said:

Κι ομως εγινε πρόσφατα, οταν αγόρασε έτσι ένας μαθητής μου, ένα αρκετά ακριβό κεφαλι. Ήταν μεταχειρισμένο όμως. 

 

Κι εγώ έχω πουλήσει έτσι κάποια πράγματα, σε άτομα όμως της απολύτου εμπιστοσύνης μου.

Μάλιστα όχι ακριβώς έτσι.

Τους είπα "πάρτε το τώρα, και όποτε έχετε, αν έχετε".

Αλλά ήξερα με ποιούς είχα να κάνω.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Κι εγώ έχω πουλήσει έτσι κάποια πράγματα, σε άτομα όμως της απολύτου εμπιστοσύνης μου.

Μάλιστα όχι ακριβώς έτσι.

Τους είπα "πάρτε το τώρα, και όποτε έχετε, αν έχετε".

Αλλά ήξερα με ποιούς είχα να κάνω.

Εννοω μαγαζι το πουλησε, οχι ιδιωτης.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Spyros Delta said:

Εννοω μαγαζι το πουλησε, οχι ιδιωτης.

 

Α, οκ, δεν το είχα συλλήψει έτσι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Earendil said:

Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί γιατί αυτό δεν αποτελεί γενικευμένη πρακτική. Περίπου όπως γινόταν επί γραμματίων, απλά ο πελάτης να παίρνει το προϊόν στο τέλος των δόσεων και όχι στην αρχή. Όπως στην ιστορία μας. Γιατί να μην είναι διατεθειμένο ένα μαγαζί να παίξει το ρόλο του κουμπαρά σου ειδικά αν δε ρισκάρει τίποτα;

 

Όσες φορές το είχα προτείνει σε εμπόρους (σαν -πολύ- νέος και αφελής) με κοιτούσαν σαν να είχα κατέβει από το τριπλό άστρο του Σείριου. :classic_biggrin:

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 1

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, S9F είπε

 

Όσες φορές το είχα προτείνει σε εμπόρους (σαν -πολύ- νέος και αφελής) με κοιτούσαν σαν να είχα κατέβει από το τριπλό άστρο του Σείριου. :classic_biggrin:

 

 

 

Και καλά σου κάνανε 🙂

 

"Γειά σας" (στον ταμία του Supermarket)

"Θα ήθελα δύο μπουκάλια γάλα, αλλά επειδή δεν έχω να τα πληρώσω κρατήστε τα στο ψυγείο και θα σας φέρνω τα λεφτά λίγα λίγα κάθε μήνα,σε δύο χρόνια θα τα έχω εξόφλησει και θα μου τα δώσετε''

 

:classic_biggrin:

 

Για αυτό ο δυτικός πολιτισμός εφηύρε τις πιστωτικές ,τις μεταχρονολογημενες επιταγές και γραμμάτια (τον παλιονε τον καιρονε).

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Και καλά σου κάνανε 🙂

"Γειά σας" (στον ταμία του Supermarket)

"Θα ήθελα δύο μπουκάλια γάλα, αλλά επειδή δεν έχω να τα πληρώσω κρατήστε τα στο ψυγείο και θα σας φέρνω τα λεφτά λίγα λίγα κάθε μήνα,σε δύο χρόνια θα τα έχω εξόφλησει και θα μου τα δώσετε''

Ναι θα του ξυνισουνε οι κιθαρες στη βιτρινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου