Προς το περιεχόμενο

O πωλών τοις μετρητοίς


Earendil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

αυτο το μασα μπουγκι τρωγεται;

 

Τρώγεται αλλά ξυνιζει εύκολα φιλωΟυς :classic_biggrin:

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτες αυτό το έλεγαν "βερεσέ".

Πήγαινες κάπου, έπινες καφέ. κι έλεγες ... "γράφτα" (δηλαδή όποτε έχω θα στα δώσω).

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά έχει ομοιότητες.

 

Κάποιες πιθανές ιστορίες από γενικευμένες τέτοιου είδους συναλλαγές.

 

Έρχεται το νοίκι για το μαγαζί.

Πάει ο ιδιοκτήτης του ακινήτου να εισπράξει, και ακούει τον έμπορο να του λέει "μου χρωστάνε ακόμα μια yamaha ll26, έναν marshall jtm, μια les paul, και μια tele. Μόλις μου τα δώσουν θα σε πλερώσω".

 

Έρχεται η εφορία, "να τα πάρεις από αυτούς που μου χρωστάνε τα όργανα" και δίνει τα στοιχεία τους.

 

Λήγει και η τρίτη (από αντικατάσταση προηγούμενων) επιταγή σε προμηθευτή.

Συντηρητική κατάσχεση λέει το δικαστήριο.

"Έ, πάρτε τα όλα, στα π@π@ρια μου, πουλημένα είναι"

 

Θέλει ο άλλος ένα πεταλάκι 60 ευρώ.

"Δεν μπορώ να πάω σ' αυτόν, έχω ακόμα να του δίνω για την strat, και άμα δει ότι θέλω να αγοράσω και κάτι άλλο θα μου κρατήσει τα χρήματα".

"Ούτε στον δίπλα, έχω πάρει ένα κεφάλι orange από εκεί και ακόμα να ξεχρεώσω".

 

Κλείνει ο έμπορος ισολογισμό.

"Αυτά που να τα βάλω?" του λέει ο λογιστής.

"Βάλτα στις απαιτήσεις"

"Βραχυπρόθεσμες ή μακροπρόθεσμες?"

"Μακάρι να 'ξερα".

Και ο λογιστής ..

"Καλό θα είναι, την επόμενη φορά οι απαιτήσεις να μην ξεπερνούν το σύνολο του κυκλοφορούντος ενεργητικού, για καλό στο λέω".

"Αποθέματα?"

"Μηδέν".

"Κι όλα αυτά εδώ?"

"Πουλημένα είναι, αλλά δεν φαίνονται ακόμα στις πωλήσεις".

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Superfunk said:

 

It is called banking 🙂

Πως θα ζήσουνε οι τράπεζες, κλέφτες θα γίνουν; 🙂

 

Μου αρέσει που "βλέπεις" (ζωντανές) τράπεζες στην Ελλάδα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, RayDTutto είπε

 

Μου αρέσει που "βλέπεις" (ζωντανές) τράπεζες στην Ελλάδα...

 

Σιγά που τις βλέπω ζωντανές κανονικό Walking Dead είναι...:classic_ninja::classic_ninja:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Superfunk said:

 

Σιγά που τις βλέπω ζωντανές κανονικό Walking Dead είναι...:classic_ninja::classic_ninja:

 

Όχι μόνο στην Ελλάδα βέβαια.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Όχι μόνο στην Ελλάδα βέβαια.

Ναι υπάρχει σε ΚΑΠΟΙΕΣ χώρες προβλημα,όχι σε όλες, αλλά στις άλλες χώρες μπορούν να στηριχθούν από τις κυβερνήσεις τους (τα υπερπλεονσματα να είναι καλά...) η τα παράγωγα τους είναι πλήρως αντασφαλισμενα (γενικά υπάρχει πολύ μουφα και παραπληροφόρηση γύρω από το θέμα και θέλει πολύ εξηγήση και ανάλυση για να το δει κάποιος όπως πραγματικά είναι).

Δυστυχώς εδώ είναι αλλιώς τα πράγματα,εμ επανάσταση μου θέλατε και δύο φορές ανακεφαλαίοποιηση :classic_blush:...

Εντάξει αν βγουν καμμιά εκατοστή χιλιάδες σπίτια σε πληστηριασμο και απολυθούν και καμμιά εικοσαρια χιλιάδες τραπεζουπαλληλοι κάτι μπορεί να σωθεί... αλλιώς βραστά και άστα...αυτά έχουν οι... επανάστασεις δυστυχώς...τις πληρώνει αποκλειστικά ο λαΓος .

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Superfunk said:

 

Και καλά σου κάνανε 🙂

 

"Γειά σας" (στον ταμία του Supermarket)

"Θα ήθελα δύο μπουκάλια γάλα, αλλά επειδή δεν έχω να τα πληρώσω κρατήστε τα στο ψυγείο και θα σας φέρνω τα λεφτά λίγα λίγα κάθε μήνα,σε δύο χρόνια θα τα έχω εξόφλησει και θα μου τα δώσετε''

 

:classic_biggrin:

 

Για αυτό ο δυτικός πολιτισμός εφηύρε τις πιστωτικές ,τις μεταχρονολογημενες επιταγές και γραμμάτια (τον παλιονε τον καιρονε).

 

 Ναι ρε συ, καλά τα λες, αλλά διευκρίνισα πως ήμουν πολύ νέος και πολύ αφελής τότε. :classic_biggrin: Τι να περιμένεις από ένα παιδί 15-16 χρονών...

 

Όσο για τις πιστωτικές, τις κατατάσσω στα όπλα μαζικής καταστροφής. :classic_biggrin:  Μάλιστα τις -πλασματικά- "καλές εποχές" που και οι σκύλοι και οι γάτες κάνανε 3πλα bypass και "όπου σοκάκι και μερτσεντέ και καγιέ", μία τράπεζα (που εννοείται πως ενδιαφερόταν για το καλό μου) "φιλοτιμήθηκε"  και μου εξέδωσε χωρίς να το ζητήσω μία πιστωτική. Αφού τη γύρισα πίσω και την ακύρωσα τους είπα ότι αν ήθελαν θα τους δάνειζα εγώ και θα τους εξέδιδα και μία πιστωτική αν τους βόλευε. :classic_biggrin:

 

Εποισεισ φιλωσ οι κιθαραισ δαιν ιναι γαλατα, ιναι σαν τα καλα κρασσα. :classic_biggrin:

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου