Προς το περιεχόμενο

Synths/sequencers/apps για 80s ηλεκτρονική μουσική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ προτείνετε μου synths / sequencers / άλλα applications για να δημιουργήσω ηλεκτρονική μουσική 80s (π.χ. Moroder,  Jarre, Vangelis λέμε τώρα) στο πισι μου.

Δεν θέλω να ψάχνομαι να φτιάχνω ήχους (επειδή κυρίως δεν ξέρω να φτιάχνω ήχους), τα θέλω έτοιμα. Όχι κάτι συγκεκριμένο, αλλά αξιοπρεπείς υλοποιήσεις τυπικών synth ήχων.

Αν είναι και free ακόμη καλύτερα. Δεν θέλω να επενδύσω επειδή πρόκειται απλώς για ένα πείραμα.

Ευχαριστώ.

 

Edit: Αν ζητάω πολλά, μη με πάρετε από τα μούτρα. Άσχετος (κατά το Αόμματος).

Επεξεργασμένο από RayDTutto
Προσθήκη

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FL Studio που έχω έχει ένα κάρο ήχους από τότε, συμπεριλαμβανομένων κλόνων των Yamaha CS-80, αγαπημένο του Vangelis (Blade Runner, Chariots of fire), και DX7 (το μπάσο και ηλεκτρικό πιάνο του ειδικά που χρησιμοποιήθηκαν άπειρα τότε).

 

Βέβαια έχω το δωρεάν ντέμο που αν και έχει όλους τους ήχους και επιλογές δεν επιτρέπει να σώσεις την πρόοδο αν κλείσεις τον υπολογιστή αλλά παρά ταύτα θυμάται τους τελευταίους ήχους που χρησιμοποίησες.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο σε βολεύει να δουλεύεις έτσι, δηλαδή να ολοκληρώσεις κάτι μονομιάς, αν βέβαια θες να πας στην free λύση.

 

Πάντως οι ήχοι είναι πολλοί και πολύ πειστικοί stock, άντε μόνο να πειράξεις κάποια παράμετρο ADSR ανάλογα με το ύφος, ρυθμό κτλ. που θες.

Επεξεργασμένο από Κουφη Λεοπαρδαλη
  • Like 1

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εντάξει, αφού κυκλοφορεί το sonar δωρεάν, δε χρειάζεται το fl. Άνετα βρίσκεις και δωρεάν δείγματα από drum machines της εποχής. Επίσης παίζει και το dexed vst για δωρεάν πολύ καλό DX7 που και εδώ άνετα βρίσκεις χιλιάδες ήχους.

 

Παίζει και σε προσφορά αυτές τις μέρες αυτό, που θα ήταν ότι πρέπει για την περίπτωσή σου.

 

 http://www.sonicprojects.ch/opxpro2/description.html

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sonar δεν είπαμε πως είναι δωρεάν? Πλήρες?

 ΖΕΤΑ+2, PENTAGON, RAPTURE και μόνο και έχεις ότι χρειάζεσαι γι αυτό που θέλεις έτσι όπως το θέλεις, γιατί τα presets τους ειναι και χωρίς να ξέρεις π.χ. να τα πειράζεις SUPER.

 

 και έχει και άλλα μέσα για drum κλπ.

 

 Συν ότι είπαν φυσικά οι άλλοι φίλοι.

 

 Σκέψου πως του Sonar αυτά τα VST και το Massive της ΝΙ είναι η πρώτη γραμμή επίθεσης στο οπλοστάσιο του διάσημου πληκτροσυνθέτη (pliktrocomposer) cos_dr. Αυτό λέει κάτι χαχαχαχαχαχαχχαχαχα

 

 Γενικά σε αυτόν τον τομέα ακόμα και στα freeware υπάρχει πλέον πληθώρα επιλογών.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου