Προς το περιεχόμενο

Δείξε το pedalboard σου, 2019


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το χρησιμοποιώ όταν παίζω με διπλοπηνιακές. Μπροστά από το wah ανάλογα τη κιθάρα και το κατάλληλο booster. 

1) Throbak strange master

2) Zendrive

3) Boss DS-1.

 

Les Paul pedalboard.JPG

Επεξεργασμένο από Nestoras
  • Like 4

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Μη ξηγιεσαι έτσι φιλωΟΥς κοτζαμ Chi Wah κοτσαρα στο pb μου μόλις στο τρίτο ποστ :classic_biggrin:

 

Αααα δεν τα ξέρω εγώ αυτά τα μπουτίκ ρε παιδιά.... :classic_biggrin:

Δεν διάβασα την περιγραφή οπότε μου διέφυγε... 😶

 

Ας ποστάρω και εγώ το δικό μου, αν και είναι πολύ λιτό. Υπάρχουν και άλλα πετάλια, αλλά τον τελευταίο μήνα αυτά έχω κουμπωμένα στο pedalboard.

 

 

 

πεδαλ.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και το δικό μου με μόνη αλλαγή το stardust αντί του boss sd-1.

Το σήμα της κιθάρας πάει retrovibe (η μόνη πολυτέλεια που έχω επιτρέψει στον εαυτό μου) -> Hendrix fuzzface -> jam crybaby -> ctc blackface stardust -> boss tr-2 -> boss dd-7. Όλα τροφοδοτούνται με daisy chain από τροφοδοτικό boss

Αν θα έπρεπε να εκφράσω ένα παράπονο είναι το πόσο κακή διάταξη έχω κάνει πάνω στο board και ίσως το wah θα έπρεπε να είναι εκτός board, αλλά δυστυχώς η φύση των πεταλιών είναι τέτοια που μάλλον δεν γίνεται αλλιώς. Μάλλον χρειάζομαι κι ένα buffer μετά το fuzz αλλά δεν δίνω πολύ σημασία. Κατά τα άλλα είμαι καλυμμένος.

 

54EAE7F8-471D-4616-B92A-E94B15C06CDD.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον η σειρα εχει ως εξης

Front:κιθαρα-korg tuner-mooer yellow comp-cry baby 535q-fuzz vs audio-ac booster clone-ibanez tubescreamer-wampler black 65

Λουπα:mxr univibe,boss dd20-chorus rat pedals,boss flanger-digitech polara

Ενα πεταλι που βλεπετε καθετα κολλημενο ειναι ματι απλο που εχω φτιαξει για να μην περνανε τα καλωδια μεσα απο τη πεταλιερα κ πιανουν χωρο.

Tο black 65 ειναι ενα εκπληκτικο πεταλι,που το εχω για να δινω φεντεριαρικη χροια στον ενισχυτη...το vs audio fuzz εθναι πολυ ευελικτο πεταλι,που παιζεις απο χεντριξ μεχρι στονερ...το ac booster clone ειναι πολυ πιστος κλωνος που τον εχω για μεσαιο overdrive...αποκαλυψη ειναι το tape chorus της rat pedals που δινει μια εκπληκτικη χροια πολυ πιανιστικη! 

IMG_20190119_163837.jpg

  • Like 5

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Personal settings. Το mini pedalboard -με ένα low/high gain drive- για το party της Μυριέλ είναι έτοιμο. Aπό το αρχαίο Korg -> Funky Monkey -> ΤC Shaker (always ON) -> Barber Direct Drive (always ON) -> Freeze (για εισαγωγές και κλεισίματα κομματιών) -> Εl Cap (always ON) με favorite switch.

image.thumb.png.12a98cf86cfe09f3c361404e6740bfdf.png
image.thumb.png.0443a71c3e07ca5734db57d1d3125a5c.png

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Personal settings. Το mini pedalboard -με ένα low/high gain drive- για το party της Μυριέλ είναι έτοιμο. 

ΤC Shaker (always ON)

???

Θα χρειαστειτε και τιποτα αντιισταμινικά (διμενυδρινάτη).

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

???

Θα χρειαστειτε και τιποτα αντιισταμινικά (διμενυδρινάτη).


Δεν είναι το "κανονικό" shaker (το μεγάλο), αλλά ένα toneprint που έχω παραμετροποιήσει με τον Τoneprint editor.
Γλυκαίνει τα ακόρντα (κυρίως αυτά με τις ανοικτές χορδές και τα αρπέτζιο) ενώ και στις σόλο νότες δίνει ένα πολύυυυ διακριτικό phase/pitch, που σχεδόν δεν ακούγεται, αλλά δίνει "χαρακτήρα" σε ό,τι παίξει το όργανο, ειδικά όταν ανέβω ψηλά για ακορντάκι ή αρπεζιάκι.
α) πρώτο Shaker sample: τα knobs στο 9

(Πρώτα παίζω τη φράση με την κιθάρα καθαρή και μετά με το εφέ)

Ακούγεται σαν chorus, αλλά την ίδια στιγμή, μπορώ να σολάρω με τον ίδιο ήχο χωρίς την ανεπιθύμητα chrousίλα που την απεχθάνομαι.
(το τρίτο nob, με το ramp time το έχω καταργήσει)
Αν θέλω να γίνει και λίγο πιο "leslie" απλά ανεβάζω λίγο τa knobs στο 11-12.

β) Shaker 2 sample: όλα τα knobs στο 0
Αυτό είναι το Always ON μου και πιο χαρακτηριστικό για το 90% του ήχου μου. ΣΥνεργάζεται επίσης μια χαρά μετά το Funky Monkey autowah, όπου ο ελάχιστα chorus χαρακτηρας του TC μετά το wah, προσομοιάζει με vibe

Πείτε γνώμες...

Shaker 2.mp3

Shaker sample.mp3

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μιχάλη πως ηχογράφησες; Ρωτάω γιατί (χωρίς παρεξήγηση...) ο ήχος σου δεν με "συνεπήρε"... Ίσως θα "πρέπει" να αναθεωρήσεις την πενιά σου (εντελώς προσωπική γνώμη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου