Προς το περιεχόμενο

Δείξε το pedalboard σου, 2019


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@fenderiarhs
To switcher της Harley Benton είναι εντάξει από χρήση; Αθόρυβο; Το έβλεπα πρόσφατα , έχει λέει και ενσωματωμένο τροφοδοτικό - το χρησιμοποιείς και ως τέτοιο στην πεταλιέρα σου; Πόσο output έχει σε Α?

@BillTrantos
Eυχαριστώ φίλε. Αλλάζει διαρκώς αναλόγως των αναγκών αλλά προσπαθώ να το κρατάω όσο το δυνατόν πιο μίνιμαλ. Στο συγκεκριμένο γκρουπ, επειδή παίζω με ατμόσφαιρες, θα δουλέψει πολύ το καινουριο Flashback 2 και το Malekko Phase που το ανοιγοκλείνω για δευτερόλεπτα σα να βγάζει wah effect. Στο συγκεκριμένο setup, θα σήκωνε μια χαρά και το Freeze για να θορυβιάζουν-sustainίζουν τίποτα σόλο ή εισαγωγές, αλλά με το delay της TC πιστεύω ότι θα έχω αντίστοιχο ατμοσφαιρικό αποτέλεσμα!

@ez
Πολύ εκλεκτικός! Το Bearfoot Honey Bee είναι τόσο σημαντικό ηχητικά , ζουμερό 🙄 και φυσικό drive, όσο λένε;
Aπ' ότι κατάλαβα χρησιμοποιείς το Sunface σαν boost?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, Tamtam είπε


@ez
Πολύ εκλεκτικός! Το Bearfoot Honey Bee είναι τόσο σημαντικό ηχητικά , ζουμερό 🙄 και φυσικό drive, όσο λένε;
Aπ' ότι κατάλαβα χρησιμοποιείς το Sunface σαν boost?

 

Ευχαριστω αγαπητε, αν και εχω παιξει με διαφορες τοστιερες και αποχυμωτες 🤣 για να μην "παραμυθιαζομαι" ευκολα...

Ειναι καλα πεταλια ολα τους ομως τουτα...

Το μελισσακι ναι, ειναι οπως τα λενε, εχω παιξει συναυλιες μονο με αυτο always on, δινει πολυ αληθινο χαρακτηρα στον ηχο, μπορεις να το φερεις προς tweed πλευρα και καθαριζει εκπληκτικα με το volume της κιθαρας. Επισης, ειναι πολυ πιο ευελικτο απ οσο θα πιστευε καποιος...με καταλληλες ρυθμισεις μπορει να δωσει μεχρι "σαπια" φαζιλα 😎, ειναι εξαιρετικο για χρηση klone style light drive και τους ηχους κλασσικου TS τους εχει ψωμοτυρι. Δικαιως εχει κανει ονομα στην "πιατσα".

Το Sunface συνηθως το εχω always on, ειναι τετοια η φυση της κατασκευης και το δικο μου στυλ παιξιματος (πολυ δουλεια με το volume knob της κιθαρας) που δεν χρειαζεται καν να το ξεπατησω :classic_smile: (το fuzz knob ειναι στο 10)...με το volume της κιθαρας στο 7 περιπου, ειναι σαν να μην εχεις πατησει πεταλι και υπαρχει μονο μια αμυδρη ενισχυση στα πριμα και το δαγκωμα, σχεδον σαν enhacer θαλεγα.

Να τονισω ομως πως το εσωτερικο τριμερ παραμορφωσης το εχω λιγο κατεβασμενο απο τη full "fuzzface" ρυθμιση για να μπορω να το χρησιμοποιω πιο απροσκοπτα και με τον νεκ μαγνητη.

Για να παρεις μια ιδεα, παραθετω δυο κλιπ. Στο πρωτο (το μακροσυρτο μπλουζ), παιζω με το Honey Bee και μονο always on στον εξαιρετικο ενισχυτη Bluesman amp (Colorsound Amplification) με την Νο1 Τελε μου.

Στο δευτερο (μικρης διαρκειας με την ετερη θινλαην μου), το Sunface ειναι επισης always on σε ενα Fender Pro Junior using the neck pickup. Νομιζω φαινεται καθαρα πως "κρυβεται" με τη χρηση του volume τετοιος ογκος παραμορφωσης.

 

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, Alter είπε

καταστροφη και οτι προσπαθω να αντισταθω στην αγορα ενος pro junior! 🙂

 

Τζαμπα αγωνιζεσαι :classic_laugh:...αφεσου ελευθερα! 😎

Αν μπορεις ομως να βρεις ενα tweed USA, εχει διαφορα, θα το χαρεις περισσοτερο.

  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ez είπε

Μιας κι εβγαλε μια φωτ. ενας φιλος προχθες, παροτι δεν φαινονται καλα, αυτα μπερδευονται στα ποδια μου τελευταια, αν και συνηθως μενουν απατητα (εκτος απο το πρωτο), σαν καινουργιο χαλι ενα πραγμα...:classic_smile:

Analogman Sunface

Bearfoot Honey Bee

Jam Delay

Subdecay Spring Theory

Mojo Hand Sugar Baby

57188232_2582399475120826_4501211977741238272_n.thumb.jpg.8f125b1fa101c2f8868e2c7145ee6e40.jpg

 

Ηλία κι' εγώ τώρα στα γεράματα ανακάλυψα τη fuzz. Δε με λες τη fuzz την "τρέχεις" με μπαταρία ή ρεύμα;

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Tamtam είπε

@fenderiarhs
To switcher της Harley Benton είναι εντάξει από χρήση; Αθόρυβο; Το έβλεπα πρόσφατα , έχει λέει και ενσωματωμένο τροφοδοτικό - το χρησιμοποιείς και ως τέτοιο στην πεταλιέρα σου; Πόσο output έχει σε Α?


 

Το Harley Benton fxl8 δεν εχει καποιο ενσωματωμενο τροφοδοτικο  αν εννοεις οτι με αυτο τροφοδοτεις τα πεταλια.

 

Η συμβιωση μαζι του ηταν συντομη καθως ηταν ενα impulse buy (θα ηταν χρησιμο εαν επαιζα live γιατι θα ηταν αδυνατο να διαχειριστω 14 πεταλια  με το αναλογο tap dancing, ωστοσο ειμαι bedroom player και τελικα δεν το χρειαζομουν). Στο συντομο χρονο που το χρησιμοποιησα ηταν αθορυβο, οι ποδοδιακοπτες κατα την αλλαγη δεν εκαναν καποιο θορυβο, οπως λενε καποια reviews στο internet, αλλα φαινονταν και ειχαν αισθηση πολυ φθηνη. Ισως στη μακροχρονια χρηση να ειναι προβληματικοι.

  • Ευχαριστώ 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, Nestoras είπε

 

Ηλία κι' εγώ τώρα στα γεράματα ανακάλυψα τη fuzz. Δε με λες τη fuzz την "τρέχεις" με μπαταρία ή ρεύμα;

Καλλιο αργα παρα ποτε! :classic_smile:

Παντα με μπαταρια.

Στο παρελθον βεβαια καποια σιλικονης τα εβαζα και σε ντεηζυ τσεην χωρις προβληματα, ομως εν γενει ακουγονται σαφως καλυτερα με μπαταρια, ειδικα τα γερμανιου (και ποτε αλκαλικη).

  • Like 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ez είπε

 

Ευχαριστω αγαπητε, αν και εχω παιξει με διαφορες τοστιερες και αποχυμωτες 🤣 για να μην "παραμυθιαζομαι" ευκολα...

Ειναι καλα πεταλια ολα τους ομως τουτα...

Το μελισσακι ναι, ειναι οπως τα λενε, εχω παιξει συναυλιες μονο με αυτο always on, δινει πολυ αληθινο χαρακτηρα στον ηχο, μπορεις να το φερεις προς tweed πλευρα και καθαριζει εκπληκτικα με το volume της κιθαρας. Επισης, ειναι πολυ πιο ευελικτο απ οσο θα πιστευε καποιος...με καταλληλες ρυθμισεις μπορει να δωσει μεχρι "σαπια" φαζιλα 😎, ειναι εξαιρετικο για χρηση klone style light drive και τους ηχους κλασσικου TS τους εχει ψωμοτυρι. Δικαιως εχει κανει ονομα στην "πιατσα".

Το Sunface συνηθως το εχω always on, ειναι τετοια η φυση της κατασκευης και το δικο μου στυλ παιξιματος (πολυ δουλεια με το volume knob της κιθαρας) που δεν χρειαζεται καν να το ξεπατησω :classic_smile: (το fuzz knob ειναι στο 10)...με το volume της κιθαρας στο 7 περιπου, ειναι σαν να μην εχεις πατησει πεταλι και υπαρχει μονο μια αμυδρη ενισχυση στα πριμα και το δαγκωμα, σχεδον σαν enhacer θαλεγα.

Να τονισω ομως πως το εσωτερικο τριμερ παραμορφωσης το εχω λιγο κατεβασμενο απο τη full "fuzzface" ρυθμιση για να μπορω να το χρησιμοποιω πιο απροσκοπτα και με τον νεκ μαγνητη.

Για να παρεις μια ιδεα, παραθετω δυο κλιπ. Στο πρωτο (το μακροσυρτο μπλουζ), παιζω με το Honey Bee και μονο always on στον εξαιρετικο ενισχυτη Bluesman amp (Colorsound Amplification) με την Νο1 Τελε μου.

Στο δευτερο (μικρης διαρκειας με την ετερη θινλαην μου), το Sunface ειναι επισης always on σε ενα Fender Pro Junior using the neck pickup. Νομιζω φαινεται καθαρα πως "κρυβεται" με τη χρηση του volume τετοιος ογκος παραμορφωσης.

 


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μας έκαψες τώρα... παίζεις φανταστικά. Και το Double Trouble το λες και κορυφαία...
 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ez φοβερό το double trouble!(να είχε και καλύτερο ήχο).

Θυμάμαι πρώτη φορά σας είδα στο Βύρωνα, που βγήκατε πρίν το Buddy Guy.

Και θυμάμαι μια καταπληκτική εκτέλεση του shine on.

Συγνώμη για το off.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου