Προς το περιεχόμενο

Δείξε το pedalboard σου, 2019


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι και τόσο συμβατικό, αλλά στην ουσία είναι δύο pedalboards μαζί σε rack housing. 

Το πάνω συρτάρι είναι τα pre preamp πετάλια και το δεύτερο τα πετάλια που είναι στη λούπα του ενισχυτή. 

Τα pre preamp πετάλια ελέγχονται μέσω του Mark L 10/6 switcher και τα fx loop πετάλια μέσω ενός GCX της Voodoo Lab. Είναι work in progress καθώς μένει ένα Rocktron Hush Ultra να μπει, και να ξανακάνω την καλωδίωση του πρώτου συρταριού. 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, cigaret13 said:

fenderiarhs με τόσα boss πετάλια μάλλον έχεις χάλια ήχο....😂   Γιώργο αυτό το Vox με το χερούλι τι είναι;

 

 

Το χερουλι που σηκωνω το pedalboard... :classic_blink:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ο βασικος (και συντομα backup) ενισχυτης μου ειναι. Vox mv50 clean. :classic_biggrin:

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

20190118_132909.thumb.jpg.c7b637adbef7881393b46dd85d0c3379.jpg

Ποιά η σχέση Pantheon και OD-3, μιας και τα έχεις και τα δύο;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, yameth said:

Ποιά η σχέση Pantheon και OD-3, μιας και τα έχεις και τα δύο;

 

977746229_20190118_15360901.thumb.jpg.7fbdb4c71b3f0698020f7934151c09c7.jpg

 

Σε αυτες τις ρυθμισεις ο ηχος ειναι παρομοιος. Εκει ηχογραφησα. Το od3 εχει εντονα χαμηλο μεσαια και πιο σφικτο clipping.

Στο pantheon επαιξα με τη ρυθμιση low gain και soft clipping.

 

Od3_vs_pantheon.mp3

 

(Στο πρωτο ριφ στο 0.14 αλλαζω σε pantheon αλλα ξεχνω να το πω)

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fanfan

Πω ρε φίλε... πρώτο σου ποστ στο φόρουμ είναι ΑΦΤΟ? :classic_rolleyes:
Εσύ είσαι άλλη κλάση... *ζήλεια*   :classic_unsure::classic_biggrin:

 

@gkourmoul1

Εγώ με άλλο απόρησα: Τι τα κάνεις τόσα drive (πέντε) άνθρωπέ μου? 😉
Αν θες πες τι συνδυασμούς φτιάχνεις με αυτά!
 

@zappa

Επίσης, ζηλεύω το Skreddy Echo... αν είναι τόσο καλό όσο λένε, και το είχα, δεν θα χρειαζόμουν άλλο. Αλλά κοστίζει όσο ένα επίδομα ανεργίας πανάθεμά το , κλαψ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 λεπτά πριν, Tamtam είπε

αν είναι τόσο καλό όσο λένε, και το είχα, δεν θα χρειαζόμουν άλλο.

 

 

Σοβαρά τώρα; Σε τέτοιο thread; 

  • Χαχα 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yameth είπε

 

Σοβαρά τώρα; Σε τέτοιο thread; 


E, ναι... Tα καλύτερα delay που έχω παίξει ever ήταν/είναι το Montavillian Echo της Catalinbread (που το πούλησα γιατί θα μου έφτιαχναν ένα ίδιο αλλά με trails και δεν πήγε καλά η κατασκευή του κι έτσι έμεινα μπουκάλα), το Alter Ego v1 (που το έχω ακόμα) και το El Cap που κατάφερα να αγοράσω πρόσφατα ύστερα από 10 χρόνια που το ζαχάρωνα (δεν έχω τρελαθεί ιδιαίτερα αλλά είναι τρομερά πολυχρηστικό εργαλείο κι αυτό μου αρκεί).
θα μοντάρω κι εγώ το μίνι πενταλμπορντ μου πιο απόγευμα να ανεβάσω φωτό.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tamtam είπε

@Fanfan

Πω ρε φίλε... πρώτο σου ποστ στο φόρουμ είναι ΑΦΤΟ? :classic_rolleyes:
Εσύ είσαι άλλη κλάση... *ζήλεια*   :classic_unsure::classic_biggrin:

 

 

@Tamtam καλησπέρα, δεν είναι το πρώτο μου post, η αλήθεια είναι είμαι μέλος τουλάχιστον 7 χρόνια στο noiz, πιο ενεργός κάποτε, με τα τελευταία χρόνια λόγω χρόνου, απλά να παρακολουθώ. Κάτι έγινε με το παλιό μου account, δεν μπορούσα να συνδεθώ για καιρό, οπότε πήρα σήμερα την απόφαση να κάνω καινούργιο. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Επεξεργασμένο από Fanfan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Tamtam said:

 

 

@gkourmoul1

Εγώ με άλλο απόρησα: Τι τα κάνεις τόσα drive (πέντε) άνθρωπέ μου? 😉
Αν θες πες τι συνδυασμούς φτιάχνεις με αυτά!
 

 

 

Το mxr badass ειναι μονιμα ανοικτο σαν clean boost. 

Το Sl drive μονο του, σε low gain setting, μου διδει crunchy ηχο marshall. Μαζι με το mxr distortion+ μου διδει vintage distortion ηχο. Μαζι με το dod carcosa μου διδει μοντερνο distortion ηχο. Ολοι με βαση ηχο marshall και εντονο clipping.

Το wampler μονο του το εχω ρυθμισμενο για high gain vintage ηχο, με soft clipping. Ενεργοποιω το dist+ οταν θελω να παιξω σολο, καθως του ανεβαζει επιπεδο gain και το κανει πιο πλουσιο σε αρμονικες. Κανει πολλα παραπανω.

Το mxr dist+ το χρησιμοποιω μονο του, παντα με την ιδια ρυθμιση, εαν θελω να παιξω σολο σε low gain ηχο.

Το dod carcosa μονο του το χρησιμοποιω ως κλασικο fuzz (με το after στα 3/4). Ή το χρησιμοποιω, με το after στην μεση, για πιο μοντερνο ηχο distortion.

 

Αυτοι ειναι οι πιο βασικοι συνδυασμοι μου. Εχω πολυ ευρυ ρεπερτοριο και δεν θελω να εχω εναν βασικο ηχο. Θελω να ακουγομαι με συγκεκριμενο τροπο, αναλογα το κομματι. Επισης, δεν θελω να σκυβω την ωρα του λαιβ για να αλλαζω ηχους. Το κανω μονο για να αλλαξω το donner απο tremolo σε chorus, και να αλλαξω το carcosa απο dist σε fuzz.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Το mxr badass ειναι μονιμα ανοικτο σαν clean boost. 

Το Sl drive μονο του, σε low gain setting, μου διδει crunchy ηχο marshall. Μαζι με το mxr distortion+ μου διδει vintage distortion ηχο. Μαζι με το dod carcosa μου διδει μοντερνο distortion ηχο. Ολοι με βαση ηχο marshall και εντονο clipping.

Το wampler μονο του το εχω ρυθμισμενο για high gain vintage ηχο, με soft clipping. Ενεργοποιω το dist+ οταν θελω να παιξω σολο, καθως του ανεβαζει επιπεδο gain και το κανει πιο πλουσιο σε αρμονικες. Κανει πολλα παραπανω.

Το mxr dist+ το χρησιμοποιω μονο του, παντα με την ιδια ρυθμιση, εαν θελω να παιξω σολο σε low gain ηχο.

Το dod carcosa μονο του το χρησιμοποιω ως κλασικο fuzz (με το after στα 3/4). Ή το χρησιμοποιω, με το after στην μεση, για πιο μοντερνο ηχο distortion.

 

Αυτοι ειναι οι πιο βασικοι συνδυασμοι μου. Εχω πολυ ευρυ ρεπερτοριο και δεν θελω να εχω εναν βασικο ηχο. Θελω να ακουγομαι με συγκεκριμενο τροπο, αναλογα το κομματι. Επισης, δεν θελω να σκυβω την ωρα του λαιβ για να αλλαζω ηχους. Το κανω μονο για να αλλαξω το donner απο tremolo σε chorus, και να αλλαξω το carcosa απο dist σε fuzz.

 


Χαμός... Εγώ το πολύ να πάιξω με δυο drive. Και λέω το πολύ, διότι εξαρτάται από το αν θα παίξω με κάτι περισσότερο από "βαρυ overdive" ή όχι... Για βαρύ OD και αυξομειώσεις με το volume, μου αρκεί και ένα Barber Compact Direct Drive που είναι σουπερ μαρσαλοπέταλο, κόβει σαν ξύλο στο νερό και καθαρίζει γλυκά σαν σφουγγάρι. :classic_unsure:
Ετσι, για το πάρτυ μεθαύριο, της φίλης του ντράμερ μας, που θα παίξουμε από blues μέχρι RocknRoll Queen και από Black Keys μέχρι Highway to Hell και τέτχοια, ακόμη δεν έχω αποφασίσει αν θα πάρω και το Rat μαζί ως δεύτερο gain stage - πιο βαρύ, ή μόνο ένα drive, το Hardwire CM-2 αντί για το Barber CDD... χε χε
Αν πάρω πάντως ένα drive μόνο, τότε στην κενή θέση που θα μείνει θα προσθέσω το αγαπημένο μου ταραντινικό τρέμολο Mad Professor, που πάντα κάνει τα κορίτσια να ριγούν 😎 και πάει με όλα και νοστιμιζει το φαγητό. 🙄

Σε αυτή τη φάση είμαι τώρα, του αναποφάσιστου

image.thumb.png.315168da5c769cd9b04365a8e0c0991f.png

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου