Προς το περιεχόμενο

Δείξε το pedalboard σου, 2019


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζα ότι διάβαζες...

Ενισχυτές όχι. Γιατι αυτό δεν βγαίνει από το σπίτι και παίζω πάντα line out. Μια φορά μόνο βγήκαν κάποια και πήγα PA κατ ευθείαν.

Προενισχύσεις είναι ο soldano μόνο.

Τα άλλα είναι rack effects και από πάνω είναι

lexicon dual reverb

soldano

v-amp pro της behringer (βασικά είναι το Line6 pod pro) που κάνει amp / cab / effects simulation

MXR Delay system II

πιό κάτω τα BOSS

noise suppressor

compressor limiter

chromatic tuner

parametric eq

και κάτω

Roland 12 chanel mixer...

 

Προφανώς οι δυνατότητες που δίνουν είναι περισσότερες από τα αντίστοιχα pedal ιδίως για συνδεσμολογίες.

Στο μίξερ πηγαίνουν καθαρό σήμα μαζί με σήμα από διάφορα εφέ για blend έχει send return κλπ.

Το v-amp είναι βασικά όλοι οι ήχοι μου.

Μπορείς να έχεις έως 125 preset (αυτά λέω patches) και τα διαλέγεις με το midi foot controler. Εννοείται όλα αυτά τα χρόνια από τα 125 έχω φτιάξει καμιά 20ριά δικά μου, από τα οποία χρησιμοποιώ το πολύ 5-10.

Για πρόβες και βιαστικά παίρνω συνήθως το digitech όπου έχω επίσης σετάρει καμιά 10ριά ήχους.

Το μικρό footswitch είναι το leslie για το kbd .

Βασικά υπάρχουν 2 γραμμές που επιλέγονται με το άσπρο boss μιά χωρίς τα μικρά πετάλια και μιά με αυτά. 

Φυσικά υπάρχουν και πιό πολύπλοκα patches πχ με 3 delay στη σειρά, (αλλά αυτά πρέπει να βγάζω κάθε φορά σημειώσεις...σπάνια τα πιάνω...βαριέμαι...).

Ενισχυτή έχω ένα μικρό για προβίτσες και περιμένω αυτόν τον καιρό έναν παλιό λαμπάτο (όχι κιθαριστικό) να τον συμμαζέψει ένας φίλος μπας και βολέψει.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα...

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδιτ....

 

δεν σας έδειξα βέβαια τις κιθάρες και το σκύλο...:classic_tongue:

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

εδώ είμαι και εγώ εδώ και αρκετό καιρό κατασταλαγμένος

Φυσικά εννοείται δεν χρησιμοποιούνται πάντα όλα ή τα περισσότερα.

Εχω καταλήξει σε κάποια patches και ...τελος.

Επίσης μην ψάχνετε το board του pedalboard διότι δεν υπάρχει.

Κανονικά τα κουτάκια είναι σε ένα συρτάρι που τα χωράει όπως τα βλέπετε ενωμένα.

 

20190204_105006.jpg

 

 

Δώσε μου rack και πάρε μου την ψυχή..!

Μου προκαλεί εντύπωση το Vamp.. Το χρησιμοποιείς ως τι; 

 

*Άστο το διάβασα μόλις από πάνω. 

Επεξεργασμένο από Fanfan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, dimsonic said:

νομιζα ότι διάβαζες...

 

 

Πανω που ξεκινησα να διαβαζω το κεφαλαιο αυτο, μου πεταξε το βιβλιο ο γυναικα. Και ευτυχως που δεν το διαβασα διοτι φαινεται χωροβορο και ακριβο.

 

Με καλυψες. Κανουν οτι και τα πεταλια, αλλα εχουν πολυ περισσοτερες δυνατοτητες με συνδεσμολογιες, ρυθμισεις, presets κλπ.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, dimsonic said:

 

Το v-amp είναι βασικά όλοι οι ήχοι μου.

Μπορείς να έχεις έως 125 preset (αυτά λέω patches) και τα διαλέγεις με το midi foot controler. Εννοείται όλα αυτά τα χρόνια από τα 125 έχω φτιάξει καμιά 20ριά δικά μου, από τα οποία χρησιμοποιώ το πολύ 5-10.

παρεξηγημένο μηχάνημα.

απίστευτη ποιότητα (ηχητικά) σε περιτύλιγμα των 200 ευρώ.

Το έχω πάνω από 10 χρόνια.

Με τον controller σου λύνει τα χέρια, διότι δεν έχεις up-down, έχεις 10 τη φορά συν 2 expression.

Φυσικά όταν φτιάξεις τα patches στον υπολογιστή με το usb/midi έχεις περισσότερες ρυθμίσεις από αυτές που φαίνονται.

Οι περισσότεροι ακούν behringer και ...λακίζουν.

Κάπου είχα διαβάσει ότι το σχεδίασε κάποιος πολύ...ψαγμένος, αλλά δεν το κράτησα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

παρεξηγημένο μηχάνημα.

απίστευτη ποιότητα (ηχητικά) σε περιτύλιγμα των 200 ευρώ.

Το έχω πάνω από 10 χρόνια.

Με τον controller σου λύνει τα χέρια, διότι δεν έχεις up-down, έχεις 10 τη φορά συν 2 expression.

Φυσικά όταν φτιάξεις τα patches στον υπολογιστή με το usb/midi έχεις περισσότερες ρυθμίσεις από αυτές που φαίνονται.

Οι περισσότεροι ακούν behringer και ...λακίζουν.

Κάπου είχα διαβάσει ότι το σχεδίασε κάποιος πολύ...ψαγμένος, αλλά δεν το κράτησα.

 

Δεν υπάρχει για μένα καλό και κακό gear, ό,τι σου κάνει τι δουλειά σου είναι. Το ίδιο και με συνδεσμολογίες κτλ. Δώσε μερικές πληροφορίες για το mixer αν δεν σου κάνει κόπο. Πρώτη φορά το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μιξερ είναι παλιό μοντέλο.

ldx26chhnxgytj5dqymv.jpga.provider,m.212787,mod.media,th.normal,roland-m-12e-1870191.jpg

σαν μίξερ εχει τα βασικά.

Ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ με τη λογική να βγαίνω stereo. Επίσης να μπορώ να έχω blend καθαρού σήματος με άλλα εφέ που αναγκαστικά έρχονταν εντελώς wet, ή με μια σταθερή μείξη dry/wet.

Ξέρω...λεπτομέρειες.

(βασικά είναι κληρονομιά από αδελφικό αδικοχαμένο φίλο)

 

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ένα φορητό σύστημα που ολοκλήρωσα πριν μερικές ημέρες.

6u SKB rack case 

Line6 G90 wireless

B.K. Butler Tube Driver rack 

Voodoo Lab GCX switcher 

και τα πετάλια που φαίνονται. 

Ελέγχεται από το Voodoo Lab Ground Control, και πάει στο input ενός Koch Studiotone 20. 

Θεού θέλοντος δουλειών επιτρέποντος θα παίξει live το επόμενο διάστημα. 

IMG_1371.JPG

IMG_1370.JPG

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα μεγάλα "κουμπιά" που βάζετε μερικοί στα on/off switches, που φαίνονται και πολύ πρακτικά, που τα βρίσκετε;

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stamkosk είπε

Παιδιά τα μεγάλα "κουμπιά" που βάζετε μερικοί στα on/off switches, που φαίνονται και πολύ πρακτικά, που τα βρίσκετε;

 

Εννοείς κάτι τέτοιο https://barefootbuttons.com/  ή/και https://www.amazon.com/Creanoso-Buttons-Footswitch-Accessories-accuracy/dp/B078MKLT2N φαντάζομαι ε? Έχει και ο thomann αυτά

Επεξεργασμένο από Fanfan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου