Προς το περιεχόμενο

Fender player vs Squier Contemporary


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/1/2019 στις 3:45 ΜΜ, D'Ailleurs είπε

Αν εξαιρέσει κανείς το logo που ουσιαστικά διαμορφώνει την αξία της κιθάρας στην δευτερογενή αγορά, πιστεύετε ότι υπάρχουν θεμελιώδεις διαφορές στην ποιότητα των δύο προϊόντων; 

 

 Φυσικα εχουν τεραστιες διαφορες, κυριως στα χακτηριστικα. Ενδεικτικα:

1. Squier Contemporary, εχουν jumbo ταστα και 12ιντσο μανικι, στην ουσια παει προς superstrat, οπως ειπωθηκε. Οι αλλες Fender 9ιντσο με MediumJumbo (μια χαρα ειναι και αυτα)

2. Οι Player ειναι μια πολυ καλη σειρα ΜΙΜ με τις καινουργιες Pau Ferro ταστιερες, που ειναι σε αισθηση κατι μεταξυ Rosewood και Εβενο, σε σκληροτητα και πόρους στο ξυλο (βασικα δεν φαινεται να εχει καθολου πορους, το δικο μου μανικι που ειναι fender Pau ferro) κλινοντας προς εβενο μερια. 

3. Humbuckers oι squier, σε αντιθεση με μονους οι fender της σειρας.

4. Σιγουρα οι Fender Player εχουν καλυτερο hardware σε σχεση με των SQ

 

 

Στην ουσια:

1. Συγκρινεις διαφορετικα πραγματα ασχετα με το Τι γραφει το LOGO επανω. Αν εισαι μεταξυ των δυο να διαλεξεις, πρεπει πρωτα να αποφασισεις τι σε βολευει και τι θες απο μια κιθαρα.

2. Το μανικι και το radius, προφιλ, ταστα μεγεθος, υλικο ταστιερας κτλ κανουν την κιθαρα πρωτα. Μετα ερχονται ολα τα αλλα μαγνητες κτλ και συγκρινεις μοντελα.

3. Πχ δεν μπορεις να συγκερινεις την Fender CLassic Player, με την Fender Player, γιατι εξ αρχης, οι ταστιερες ειναι διαφορετικες στο Radius. Kαι εδω δεν υπαρχει καλυτερη/ χειροτερη. Ειναι ό,τι σε βολευει...

4. Πχ υπηρχε (νομιζω ακομα παιζει στο Musicstore),  Η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ,😍 FENDER AMERICAN SPECIAL TELE, στα 888ευρω η οποια εχει Jumbo ταστα, μαγνητες κτλ, και γενικα φοβερο μοντελο (λεφτα ντεν εκχει ντιστιχος)

 

Αλλα χαρακτηριστικα σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη αμερικανικη.

 

EDITED:

Κι ομως παιζουν ακομα!!!!!!

https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/fender-american-special

Επεξεργασμένο από Holystone

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D'Ailleurs είπε

......

 

νιώθω άσχετος!

 

Την πρωτη φορα που επεσε ενα περιοδικο με τα stratocaster μοντελα της Fender θυμαμαι, επαθα μπλακαουτ...

Δεν μπορουσα να καταλαβω οτι οοολες αυτες οι κιθαρες ειχαν λογο υπαρξης η μια διπλα στην αλλη ασχετα αν ειχαν το ιδιο σχημα...

 

Οι στρατοκαστερ ειναι απιστευτα οργανα, ευκολα μονταρονται, αλλα πρεπει να ξεκαθαρισεις καποια πραγματα για αυτες. Αν δεν εχεις μεγαλη εμπειρια απο κιθαρες κτλ, μην απογοητευεσαι. Ριξε μια ματια στο ιντερνετ και εδω και θα την βρεις την ακρη.

 

Απλα η πρωτη μου συμβουλη πριν αρχισεις να δινεις χρηματα και μετα απο μερικα χρονια ταλαιπωριας κτλ, και εξελιξης στο παιξιμο σου,τοτε καταλαβεις τι σου κανει και σε βολευει, απλα σου ξαναλεω οτι το πιο σημαντικο πραγμα σε μια κιθαρα ειναι το μανικι/ταστιερα/λαιμος (οπως θες πες το) 

 

Εκει ειναι κυριως η διαφορα καταρχην. Το πως καθονται τα δαχτυλα επανω αναλογα το παιξιμο, μεγεθος χεριου κτλ. Δηλ, εκει απο οπου ξεκιναει να βγαινει ο ηχος.

 

Μετα ερχονται οι μαγνητες κλτ. Φυσικα πρωτο παει το πως φαινεται στο ματι μας. Αυτο δυστυχως παντα θα ειναι και το πρωτο κριτηριο μας...Αρκει να μετριαστει και ναμπορεσεις να τα συνδυασεις ολα αυτα

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα η μόνη εμπειρία που έχω από strat είναι με την V6 της Vintage και επειδή με έχει βολέψει σε βαθμό που δεν θέλω να παίζω με τις άλλες κιθάρες μου (Dean flying v) σκέφτομαι να επικεντρωθώ. Στο site αναφέρει ότι το fretboard radius είναι 10'' και γενικά έχει πολύ άνετο λαιμό.

 

Με μια κιθάρα τύπου Ibanez superstrat που είχα παίξει παλαιότερα είχε πολύ λεπτό λαιμό και κάπως δεν τον ένιωθα στα χέρια μου.

 

Οι μαγνήτες δεν με νοιάζουν μπορώ να τους αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι, θα πρεπει να δοκιμασεις 2-3 διαφορετικα μανικια για να αποφασισεις ποιο σε βολευει. Επισης, καλο -αλλα δευτερευον- θα ειναι να σου ταιριαζουν οι μαγνητες να μη χρειαστει να τους αλλαξεις αμεσα.

 

Γενικοτερα προκειται για πολυ ανετα οργανα. Γουσταρω jumbo ταστα, αλλα μου αρεσει και το vintage design με τους alnico μαγνητες.

 

Ξα σου!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, D'Ailleurs είπε

 Στο site αναφέρει ότι το fretboard radius είναι 10'' και γενικά έχει πολύ άνετο λαιμό.

 

'Eτσι νομιζα και εγω οτι ειναι 10αρι μανικι η V6 μου, αλλα μετρωντας την με φθηνα radius understring που πηρα απο ebay για να φτιαχνω σωστα το radius στις γεφυρες μου, ειδα οτι ειναι 12αρι.

Ημουν σχεδον σιγουρος, καθως στην classic player που εχω και ειναι 12αρι, σε συγκριση ποια μου καθεται καλυτερα στο χερι, ηταν το ιδιο και μου εκανε εντυπωση. Ετσι μπηκα σε φαση να το μετρησω.

 

Τωρα, ασχετα με την V6, αν εισαι σε φαση για καινουργια κιθαρα, πρωτα απο ολα να ξεκαθαρισεις στο μυαλο σου "γιατι" θες καινουργια κιθαρα. Μπορει να ειναι 1.000 λογοι, αλλα κανενας ουσιαστικης διαφορας...

(παντα θα κοιταζεις αλλες κιθαρες και θα λες "αυτην θελω" και οχι μονο, αλλα θα εισαι και σιγουρος:classic_biggrin: )

 

Δες πρωτα τι θες απο πιθανη καινουργια κιθαρα σου, αφου πρωτα δεις οτι θα βρεις κατι που δεν βρισκεις σε αυτην που εχεις ή δεν μπορει να γινει upgrade σε αυτην που εχεις.

 

Στο τελος βεβαια, θα φτασεις να ξοδευεις λεφτα οπως ολοι μας, εχοντας 5,6,7 κιθαρες στους τοιχους. (αν και παλι ο δικος μου τοιχος μια χαρα φαινεται και με αυτες! )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το γιατί θέλουμε καινούρια κιθάρα είναι ερώτημα χωρίς απάντηση. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι αγοράζουμε κάτι και την αμέσως επόμενη ώρα ζαχαρόνουμε αυτό που δεν πήραμε. Εγώ πάντως δεν θέλω πέντε-έξι κιθάρες, δύο μια χαρά είναι. Βέβαια αυτές είναι σκέψεις για πολύ αργότερα (προς το καλοκαίρι αν είμαστε καλά) οπότε μέχρι τότε έχω δρόμο. Και για να πω την αλήθεια περισσότερο σκέφτομαι για μια Vintage v6 Fillmore με το καυλιάρικο ανάποδο headstock.

 

4 hours ago, Holystone said:

 

'Eτσι νομιζα και εγω οτι ειναι 10αρι μανικι η V6 μου, αλλα μετρωντας την με φθηνα radius understring που πηρα απο ebay για να φτιαχνω σωστα το radius στις γεφυρες μου, ειδα οτι ειναι 12αρι.

Ημουν σχεδον σιγουρος, καθως στην classic player που εχω και ειναι 12αρι, σε συγκριση ποια μου καθεται καλυτερα στο χερι, ηταν το ιδιο και μου εκανε εντυπωση. Ετσι μπηκα σε φαση να το μετρησω. 

 

Τωρα, ασχετα με την V6, αν εισαι σε φαση για καινουργια κιθαρα, πρωτα απο ολα να ξεκαθαρισεις στο μυαλο σου "γιατι" θες καινουργια κιθαρα. Μπορει να ειναι 1.000 λογοι, αλλα κανενας ουσιαστικης διαφορας...

(παντα θα κοιταζεις αλλες κιθαρες και θα λες "αυτην θελω" και οχι μονο, αλλα θα εισαι και σιγουρος:classic_biggrin: )

 

Δες πρωτα τι θες απο πιθανη καινουργια κιθαρα σου, αφου πρωτα δεις οτι θα βρεις κατι που δεν βρισκεις σε αυτην που εχεις ή δεν μπορει να γινει upgrade σε αυτην που εχεις.

  

Στο τελος βεβαια, θα φτασεις να ξοδευεις λεφτα οπως ολοι μας, εχοντας 5,6,7 κιθαρες στους τοιχους. (αν και παλι ο δικος μου τοιχος μια χαρα φαινεται και με αυτες! )

 

Με πρίζωσες όμως τώρα, στα specs της V6 διαβάζω για 10'' radius, αν είναι 12''' όχι το αλλάζει κάτι αλλά το έχω για μέτρο αναφοράς μιας και με βολεύει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο σου λεω μου εκανε εντυπωση. Συγκρινοντας το 12 ιντσο της Fender με της V6, δεν μπορουσα να καταλαβω διαφορα (οκ, δεν ειναι και τεραστια εκ των προτερων. αν ηταν δηλ 7,25 με 12 θα φαινοταν). Επισης, μιας και της V6 ειναι προς soft D μερια το προφιλ, και με βολευει πολυ περισσοτερο, σχεδον...απογοητευτηκα που δεν καταφερνει το μανικι της fender να "κολλησει" στα χερια μου.

 

Απο την αλλη, επειδη δεν ξερω αν ηταν συγκεκριμενες σειρες που βγηκαν με 10αρι και αν μετα το αλλαξανε, σου προτεινω να παρεις understring radius gauge και να το ελεγξεις και μονος σου. Eιναι παμφθηνα και κανουν αψογη δουλεια ρυθμιζοντας το υψος στα βαγονακια στην γεφυρα στο σωστο radius

 

 

 

 

 

51kN6ZPG1BL._SY355_.jpg

Επεξεργασμένο από Holystone

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως αν η Vintage έχει radius 10 πιο κοντά δεν θα είναι το 9.5 της player παρά το 12 της contemporary;

 

Επίσης πως το λένε στα ελληνικά το understring radius gauge για να το ψάξω από το σκρούτζ. Τώρα με έβαλες σε σκέψεις να ψάξω και την δική μου την V6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου