Προς το περιεχόμενο

Συγχορδίες άγνωστες


aggelos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα και στο συμβολισμό υπάρχουν τρίφωνες φίλε Flotzen. Σε πολλές jazz παρτιτούρες βρίσκεις Am ξέρω γω ή σκέτο Emaj ή Dmin κλπ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται.

Γιατί σε μια παρτιτούρα πρέπει να αναφέρονται οι νότες που παίζονται.

Σε ένα κείμενο, όπως το παραπάνω, δεν υπάρχουν νότες.

Απ' αυτά που θυμάμαι είναι ότι μια συγχορδία στη Jazz αρμονία χαρακτηρίζεται απ'τις τέσσερις πρώτες φωνές.

Θεωρητικά μιλάω πάντα.

Στην πράξη ισχύει το ότι γράφει η παρτιτούρα.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν διαφωνώ, τα λέω όπως τα έχω καταλάβει.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πρέπει να ξεχάσεις τα περί τεσσάρων φωνών γιατί δεν ισχύει ούτε πρακτικά ούτε θεωρητικά. Οι συγχορδίες (στην τζαζ ή σε οποιοδήποτε άλλο είδος) είναι νότες παιγμένες μαζί και προσδιορίζουν το αρμονικό περιβάλλον. Μπορεί να αποτελούνται από 2 έως όσες φωνές μπορούν να πιάσουν τα χέρια ενός πιανίστα π.χ. Το σύνηθες είναι στις τζαζ παρτιτούρες (ή οδηγούς συγχορδιών) να αναγράφονται τετράφωνες ή τρίφωνες. Αυτό δεν είναι περιοριστικό για τον εκτελεστή μια και οι συγχορδίες είναι καθαρά ενδεικτικές. Στον οδηγό που ανέβασε ο OP, το FΔ είναι τρίφωνο Φα ματζόρε. Ο εμπνευστής/συνθέτης της αρμονίας μας δίνει έναν επιπλέον βαθμό ελευθερίας με άλλα λόγια, δηλαδή είναι σα να μας λέει "εγώ θέλω Φα ματζόρε. Το αν και τι επεκτάσεις θα βάλεις είναι στη δική σου κρίση".

 

Προς διευκρίνιση αυτά γιατί ο φίλος που ξεκίνησε το thread είναι μάλλον αρχάριος στην αρμονία και για να μην τον μπερδεύουμε.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει να είναι jazz εάν έχει 7b5, maj7, dim, aug ή οτιδήποτε άλλο? και ο καζαντζίδης και ο βαρδής έχει maj7, και dim και δεν παίζανε τζαζ παίζανε χιτζάζ😋😎

 

ρε πείτε του παιδιού εκεί τι σημαίνει και αφήστε τις τζαζ...

  • Χαχα 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δ = maj7 (κατασκευη 1-3-5-7).

Τη μεγαλη εβδομη μπορει να τη συναντησεις και ως Μ7 (με κεφαλαιο Μ), πχ DmM7 = Ρε μινορε με μεγαλη εβδομη. (κατασκευη 1-b3-5-7)

O με διαγωνιο = half dim = m7(b5) (κατασκευη 1-b3-b5-b7)

O χωρις διαγωνιο= dim7 (κατασκευη 1-b3-b5-bb7)

 

Αλλα γραφες που μπορει να συναντησεις

aug (κατασκευη  1-3-#5)

dom9 (ματζορε συγχορδια με μικρη εβδομη και ενατη, κατασκευη 1-3-5-b7-9)

omit3 (κατι σαν το power chord με κατασκευη 1-5, αλλα παιζεται με επαλαμβανομενες τις βαθμιδες 1 και 5 για να ακουγεται πιο γεματο και οχι μονο δυο νοτες οπως τα pow chords)

κλπ

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δ = maj7 (κατασκευη 1-3-5-7).

Αυτό εννοούσα, ευχαριστώ.

 

48 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Νομίζω ότι πρέπει να ξεχάσεις τα περί τεσσάρων φωνών γιατί δεν ισχύει ούτε πρακτικά ούτε θεωρητικά.

Θεωρητικά ισχύει. Όταν πας να κατασκευάσεις τις συγχορδίες της Ντο ματζόρε, για παράδειγμα, ξεκινάς από Cmaj7, Dmin7, κτλ κτλ κτλ...

 

Δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις επί του πρακτικού της υπόθεσης, απλά, σχολίασα πάνω στο κείμενο που δόθηκε, το οποίο περιείχε συγχορδίες και όχι παρτιτούρα.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κλασικο 2 5 1 η πιο κλασικη πτωση στη τζαζ.

Η δευτερη βαθμιδα της κλιμακας στην οποια κατευθυνεται, εδω υφεση 5 γιατι παει σε μινορε λα, η πεμπτη που ειναι παντα dοminant δηλ ματζ με μικρο 7 και μετα η τονικη εδω λα μιν. Βεβαια η τονικη θα μπορουσε να μην υπηρχε αλλα εσυ σολαρεις πανω σ'αυτη ηδη  απο το υφεση 5 εδω το σι.

Γενικα χρησιμοποιειτε συχνοτερα το 7 απο το 5 στις συγχορδιες, χωρις να σημαινει οτι ειναι κανονας, αλλωστε στη μουσικη ολα επιτρεπονται στο σωστο σημειο.

 

Επεξεργασμένο από πιτσικοκος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου