Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα για εγγραφη μουσικης σε παρτιτουρα


fasma88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο καλο προγραμμα για εγγραφη παρτιτουρας για ορχηστρα το οποιο να ειναι σχετικα ευχρηστο.

Εχω ακουσει για το finale. Ποσο κοστιζει μια καλη εκδοση του και απο που μπορω να το βρω; Εκτος απο αυτο υπαρχει κατι αλλο;

Και κατι τελευταιο: Γινεται να το συνδεω με το αρμονιο μου μεσω midi και γραφω τις παρτιτουρες παιζοντας απο εκει;

Σας ευχαριστω πολυ!!

 

Υ.Γ. : Αγορασα πριν λιγο καιρο μια καρτα ηχου, την Presonus Studio 68 και εχει μαζι της το προγραμμα Studio One 3. Αν και αυτο ειναι προγραμμα επεξεργασιας ηχου, εχει δυνατοτητες σαν και αυτες για τις οποιες ρωταω πιο πανω;

Επεξεργασμένο από fasma88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Το Finale ειναι ο,τι καλυτερο, το χρησιμοποιει η πλειοψηφια των επαγγελματιων. Αν μαθεις τα shortcuts απο το πληκτρολογιο με το speed entry tool, γραφεις γρηγορα παρτιτουρα. Δυστυχως ειναι πολυ ακριβο (της ταξης των 400 δολλαριων νομιζω;) ... Παντως θα το βρεις κ γυρω στο ιντερνετ... 😉 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει ότι το finale είναι το επικρατέστερο στην αγορά και σίγουρα από τα καλύτερα αν αναλογιστεί κανεις ότι η πρώτη του έκδοση ήταν το 1988(!) και η 26η το 2018. 

Κοινως, έχει γράψει αρκετά χιλιόμετρα εμπειρίας άρα παίρνεις και κάτι εξίσου έμπειρο. 

 

Εγω μη έχοντας τη συγκεκριμενη οικονομική άνεση δουλεύω με το Musescore το οποίο δεδομένου ότι δεν έχω κάποιο πολύ δυνατό υπολογιστικό σύστημα τρέχει εξαιρετικά και στέκεται παραπάνω από αξιοπρεπώς σε όλες μου τίς ανάγκες και βίτσια (ναι, γράφω παρτιτούρες με σύγχρονη σημειογραφία και τα καταφέρνει)

 

Περαν του οτι είναι free (σαφως πολύ σημαντικό γι’αυτο που παίρνεις) είναι και open source το οποίο για μένα είναι ένας πολύ σημαντικός λόγος για να επιλέξω τη σημερον ημέρα λογισμικό.

Ανοιχτος κώδικας ελεύθερος σε όλους να συνεισφέρουν τα φώτα τους μεσω του προγραμματισμού με αποτελέσματα τεράστιου βεληνεκούς. 😉

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, konbour είπε

Καλησπερα! Το Finale ειναι ο,τι καλυτερο, το χρησιμοποιει η πλειοψηφια των επαγγελματιων. Αν μαθεις τα shortcuts απο το πληκτρολογιο με το speed entry tool, γραφεις γρηγορα παρτιτουρα. Δυστυχως ειναι πολυ ακριβο (της ταξης των 400 δολλαριων νομιζω;) ... Παντως θα το βρεις κ γυρω στο ιντερνετ... 😉 

800

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo φιναλλε ξερω οτι ειναι το καλυτερο. Κατεβασα τη free for 1 month version και το βρηκα πολυ user unfriendly.

Συγνωμη αλλα δεν εχω χρονο να μαθω 567 κουμπια τι κανουν ή να διαβασω 300 σελ manual.

 Δεν μιλαω καν για τα 800 δολαριάκα που κοστιζει.

Προσωπικα χρησιμοποιω την free version του www.noteflight.com  που ουσιαστικα ειναι πλατφορμα online.

Δοκιμασε την. Εγω ειμαι κατενθουσιασμενος.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε πρώτα το open source Musescore 3.0 και πες μας τις εντυπώσεις σου

 

Είναι δωρεάν, έχει σοβαρή υποστήριξη για κάθε θέμα-απορία σου λόγω της μεγάλης κοινότητας μουσικών που το χρησιμοποιεί, είναι εύκολο στην χρήση του (όπως και το Finale) και.. με ένα κλικ θα είναι σε 30sec.  εγκατεστημένο στο pc/laptop σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου