Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο μου ανατολίτικο Metal κομμάτι(άργησελίγο)


Nikos Achilleus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είπα και στον τίτλο το πρώτο μου Metal κομμάτι. Θα σκεφτόταν κανείς πως είναι πιο αναμενόμενο να γράφεις μέταλ σε πιο μικρή ηλικία και με το πέρασμα των χρόνων αλλάζει η αισθητική σου και πας στα blues, στην κλασική, στην jazz ξέρω 'γω. Η πλάκα είναι πως μέχρι τα 20 δεν άντεχα τη μέταλ και μου μου φάνηκε πιο συμπαθητική απτα 25 και μετά. Τι να πει κανείς; Άβυσσος η ψυχή του μουσικού... Δεν ξέρω αν έχει κανείς σας επαφή με τα Elder Scrolls (Skyrim και λοιπά), πάντως οι στίχοι εκεί βασίζονται... Επίσης πιάσατε σε ποιά κλίμακα είναι το κομμάτι;       https://www.youtube.com/watch?v=WK2yAHSnaPc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αβυσσος δε λες τίποτα!! 😵

Όσον αφορά τη κλίμακα,
σε παγκόσμιο επίπεδο θα τη χαρακτήριζα ως Φρύγιο τρόπο με οξυμένη την τρίτη νότα της κλίμακας (στην περίπτωσή σου Μι - Φα - Σολ# - Λα  - Σι - Ντο - Ρε),
ενώ λαϊκιστί θα έλεγα Χιτζάζ δρόμος.
Συγκεκριμένα ένα τετράχορδο Χιτζάζ (ημιτόνιο - τριημιτόνιο - ημιτόνιο) και ένα τετράχορδο Μινόρε (Τόνος - ημιτόνιο - τόνος)
{Όπου ημιτόνιο= 1 τάστο, τόνος= 2 τάστα, τριημιτόνιο= 3 τάστα}

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου