Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να σπουδάσεις στο Βerklee?


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω κατά καιρούς αυτό το θέμα να παίζει πολύ στο You tube απο μουσικούς που έχουν τελειώσει το Berklee.

Αξίζει κάποιος να σπουδάσει στο Berklee..είναι το θέμα του σημερινού άρθρου λοιπόν.

Να ξεκινήσω λέγοντας οτι ΔΕΝ έχω σπουδάσει στο Berklee.

Η άποψη μου είναι λοιπον... όχι..

Ας το αναλυσω.

 

  • Δεν πιστεύω οτι υπάρχει κάτι που θα σε διδάξει το Berklee , που δεν μπορείς να το βρείς σε μια εγχώρια μουσική σχολή. Την δεκαετία του 80 που ξεκίνησα έγω , ναι υπήρχε ένα χάσμα γνώσης ανάμεσα στην Ελλάδα και την Αμερική.  Δεν υπήρχε Internet..και τα βιβλία απλά..δεν ερχόντουσαν.  Σήμερα , δεν θεωρώ οτι υπάρχει αυτό το χάσμα. Η γνώση έχει περάσει πλέον τον Ατλαντικό και είναι διαθέσιμη τόσο απο σχολές όσο κ απο μουσικούς που έχουν αποφοιτήσει απο πανεπιστήμια του εξωτερικού. {ή απο μουσικούς που απλά την..ψάχνουν}.  Επίσης υπάρχει το ..ίντερνετ.
  • Δεν πιστεύω επίσης ότι έχεις ανάγκη αυτό που πλασάρουν σαν "μουσικό περιβάλλον" ..Μια ατμόσφαιρα δηλαδή οπου ένας μουσικός θα είναι όλη μέρα γύρω απο μουσική κ μουσικούς αν το επιλέξει και αυτο θα τον βοηθήσει να στρωθεί. Μπορείς να το βρείς κ στην Αθήνα ή την Θεσσ/κη αυτό.  Μπορείς να στρωθείς κ εδώ αν πραγματικά το θέλεις. Δεν χρειάζεται να επιβαρύνεις 300 χιλιάρικα τους γονείς σου , απλα και μόνο για να μπείς σε αυτό το..mood.
  • Δεν πιστεύω οτι θα έρθεις με ένα χαρτί απο το Berklee, και θα ανοίξουν οι πόρτες διάπλατα για σένα . Πάλι θα πρέπει να ιδρώσεις - πάλι θα πρέπει να είσαι σοβαρός και τρομερός παίχτης πάνω απο όλα . Οι θέσεις λίγες - οι μουσικοί και οι απαιτήσεις για Level πολλές.  Και η Ελλάδα έχει ήδη εξαιρετικούς session μουσικούς..πολλοί εκ των οποίων ..κάθονται.
  • Με κόστος γύρω στα 60.000 δολάρια την χρονιά {με έξοδα διαμονής}...το κόστος είναι απλά δυσθεώρητο. Πάντα ήταν με την συγκεκριμένη σχολή - απλά τα τελευταία χρόνια σε συνεργασία με το Νάκα έδιναν κάποιες υποτροφίες και βοήθησαν κάποιους να φύγουν. Αυτή η συνεργασία νομίζω δεν ισχύει πλέον.
  • Δεν πιστεύω ότι θα γυρίσεις κ θα είσαι παιχτούρα.. Σίγουρα  αν πας, θα σε κάνουν να στρωθείς και θα σου δώσουν μια γενικότερη γνώση γύρω απο την μουσική.  Προσωπικά  έχω παίξει με μουσικούς απο Berklee..που ήταν εξαιρετικοί..έχω παίξει ομως και με μουσικούς που ήθελα να τους ρωτήσω  μετά την πρόβα αν πραγματικά τελείωσαν το Berklee. Γενικά  βάσει πείρας , την έχω απομυθοποιήσει λίγο την σχολή...και αυτό που έχω καταλάβει είναι,  ότι όσοι μουσικοί γύρισαν εξαιρετικοί απο το Berklee..ήταν εξαιρετικοί συνήθως πριν πάνε σε αυτό.  Νομίζω οτι όσοι πάνε πλέον,  πάνε για το χαρτί {το οποίο εννοείται έχει κάποια βαρύτητα αν θες να διδάξεις σε... ωδεία.}

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άμα είναι να τελειώσεις το Berklee για να διδάξεις σε ωδεία...

 

Κατά τ'άλλα δεν έχω άποψη για το θέμα, απλά δε θα έβαζα 300k από την τσέπη μου για να γυρίσω να ασχολούμαι με ωδεία. Από τη στιγμή που δε σου εξασφαλίζει ό,τι εξασφαλίζει το Harvard, μάλλον δεν αξίζει.

 

Αναφέρω το Harvard γιατί τόσα χρόνια το Berklee πλασάρεται ως αντίστοιχου μεγέθους πανεπιστημιακό ίδρυμα στο χώρο της μουσικής.

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πάει αλλά ήμουν στο ωδείο του Νάκα την εποχή που έδινε υποτροφίες και γενικά υπήρχε συνεργασία. Υπήρξα πολύ τυχερός που είδα 3-4 εκπληκτικά σεμινάρια (κάποια ζωντανά και κάποια μέσω τηλεόρασης) από μουσικούς που υπό άλλες συνθήκες θα έβλεπα μόνο στο youtube χρόνια μετά. 

 

Εκείνη την εποχή (αρχές 2000) το επίπεδο των σπουδών που προσέφερε το Berklee ήταν απλά ασυναγώνιστο για τα ελληνικά δεδομένα από πολλές απόψεις (χώροι, εξοπλισμός, καθηγητές, βιβλία, προσφερόμενη εμπειρία κλπ). Τώρα δεν ξέρω ποια είναι η σύγκριση. Πάντως αν πήγαινα τώρα θα το έκανα για ένα βασικό λόγο: Τον συγχρωτισμό και τη δικτύωση με μουσικούς παρεμφερούς mindset στην κοιτίδα του ευρύτερου είδους που μου αρέσει να παίζω. Φυσικά θα φρόντιζα να παραμείνω στις ΗΠΑ αν μπορούσα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

13 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

 

Εκείνη την εποχή (αρχές 2000) το επίπεδο των σπουδών που προσέφερε το Berklee ήταν απλά ασυναγώνιστο για τα ελληνικά δεδομένα από πολλές απόψεις (χώροι, εξοπλισμός, καθηγητές, βιβλία, προσφερόμενη εμπειρία κλπ). Τώρα δεν ξέρω ποια είναι η σύγκριση. Πάντως αν πήγαινα τώρα θα το έκανα για ένα βασικό λόγο: Τον συγχρωτισμό και τη δικτύωση με μουσικούς παρεμφερούς mindset στην κοιτίδα του ευρύτερου είδους που μου αρέσει να παίζω. Φυσικά θα φρόντιζα να παραμείνω στις ΗΠΑ αν μπορούσα.

Το 99 αποφοίτησα εγώ απο το κεντρικό ωδείο στην Αθήνα.

Και τα σεμινάρια είχα παρακολουθήσει και την όλη φάση με τις υποτροφίες που τότε ξεκινούσε..και το όλο προμο της σχολής.

Τότε ψάρωνα κ εγώ..πλέον καταλαβαίνω ότι δεν κάνουν  τα γύρω - γύρω την σχολή αλλά η σοβαρότητα του καθηγητή που θα πέσεις..

Θεωρώ πλέον ότι μπορείς να βρείς έναν εξαιρετικό καθηγητή που να σου κάνει αντίστοιχη προετοιμασία...στην ...Αρτα.:classic_biggrin:

Γενικά η άποψη μου σε σχέση με σπουδές εξωτερικού..είναι να μαθητεύσεις δίπλα σε  ένα δάσκαλο που θαυμάζεις..οχι απαραίτητα σε ενα πανεπιστήμιο.

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα οι καθηγητές παίζουν τον πρώτο και σημαντικότερο ρόλο. Αλλά και τα γύρω γύρω που λες Βαγγέλη έχουν την αξία τους. Φοιτώντας σε ένα περιβάλλον που σου παρέχει τα κατάλληλα εργαλεία, κάνει την όλη εμπειρία πιο ελκυστική και αποτελεί κίνητρο. 

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Φυσικά θα φρόντιζα να παραμείνω στις ΗΠΑ αν μπορούσα

 

Ίσως ο μοναδικός λόγος για να πάει κάποιος στο Berklee.

 

Αλλιώς είναι σαν να έχεις τελειώσει το ΜΙΤ για να πιάσεις δουλειά των 800 ευρώ στο Υπουργείο Περιβάλλοντος :classic_biggrin:

  • Like 2
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Superfunk said:

είναι σαν να έχεις τελειώσει το ΜΙΤ για να πιάσεις δουλειά των 800 ευρώ στο Υπουργείο Περιβάλλοντος :classic_biggrin:

 

Αυτά είναι για τους υψηλόμισθους.

Σε σουβλατζίδικο τυλιχτής και πολύ του είναι.:classic_biggrin:

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, vagelism said:

Να ξεκινήσω λέγοντας οτι ΔΕΝ έχω σπουδάσει στο Berklee.

Έχεις σπουδάσει γενικά στο εξωτερικό?  Έχεις δεί πώς είναι εκεί τα Πανεπιστήμια, έχεις ζήσει σε μία ξένη χώρα σαν φοιτητής, τότε που ουσιαστικά διαμορφώνεσαι σαν ενήλικας (χωρίς γονείς, με αποφάσεις που πρέπει να πάρεις μόνος σου κ.λ.π.)?

Το Θέμα κόστους -προφανώς- είναι ένα θέμα...αλλά έχοντας γιό στην Uppsala τα τελευταία 3 χρόνια, μπορώ να σου πώ ότι το κόστος μπορεί να μου έρχεται και λίγο λιγότερα από ότι μου ερχόταν στη Λάρισσα.

59 minutes ago, vagelism said:

Δεν πιστεύω οτι υπάρχει κάτι που θα σε διδάξει το Berklee , που δεν μπορείς να το βρείς σε μια εγχώρια μουσική σχολή.

Αυτό που σου διδάσκουν αυτού του επιπέδου τα Πανεπιστήμια δεν είναι μόνο το είναι μόνο μαθήματα αλλά συμπεριφορά, σεβασμό και ερεθίσματα που σίγουρα δεν θα βρείς στην Ελλάδα....Π.χ.

 

1 hour ago, vagelism said:

Δεν πιστεύω οτι θα έρθεις με ένα χαρτί απο το Berklee, και θα ανοίξουν οι πόρτες διάπλατα για σένα . Πάλι θα πρέπει να ιδρώσεις - πάλι θα πρέπει να είσαι σοβαρός και τρομερός παίχτης πάνω απο όλα . Οι θέσεις λίγες - οι μουσικοί και οι απαιτήσεις για Level πολλές.  Και η Ελλάδα έχει ήδη εξαιρετικούς session μουσικούς..πολλοί εκ των οποίων ..κάθονται.

Αυτό είναι απόλυτα σωστό. Σε μία χώρα όπου η λέξη αξιοκρατεία είναι ανύπαρκτη, τι περιμένεις?

  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου