Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να σπουδάσεις στο Βerklee?


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μενα το Berklee αν καταλαβες ειναι μια υπερεκτιμημενη σχολη.

Θεωρω οτι μπορεις να βρεις αντιστοιχου ποιοτητας γνωση κ εμπειριες τοσο στην Ελλαδα οσο κ χωρες της Ευρωπης στο 5% -  της τιμης /χρονια στο Berklee.

Προσφατα ενας φιλος μου ελεγε οτι στην Ολλανδια τα διδακτρα δεν ξεπερνανε τα 2000 ευρω το χρονο  - διδακτρα που τα βρισκω λογικα κ προσιτα για καθε {σοβαρο} μαθητη.

Ακομα κι αν ειχα τα χρηματα ,  προσωπικα δεν θα τα δινα στο Berklee..Θα προτιμουσα να πληρωσω 200 δολαρια την ωρα να κανω 20 μαθηματα με τον Colaita, 20 μαθηματα με τον Weckl . με τον Erskine κοκ..

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος θελει μπει σε μια συγκεκριμενη σχολη, που εχει συγκεκριμενο αντικειμενο, πρεπει να εχει και τον αναλογο, συγκεκριμενο στοχο.

 

Γενικοτερα, στην Ελλαδα το επιπεδο σπουδων δεν ειναι αναλογο με το εργασιακο και μισθολογικο επιπεδο. Μετα απο ενα σημειο, μαλιστα, ειναι αντιστροφως αναλογο. Και αυτο σε κλαδους οπου ευδοκιμουν, και η μουσικη δεν ειναι ενας απο αυτους.

 

Αρα, για να μην πολυλογω, το να διδεις 300 χιλιαρικα για το εν λογω σχολειο και να μενεις στην Ελλαδα, ειναι σαν αγοραζεις μια ferrari και μενεις στην Σαντορινη...

 

Για διαμονη και εργασια στο εξωτερικο, τα δεδομενα αλλαζουν.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν και άλλες παράμετροι

γνωστός μου (και σε πολλούς ίσως εδώ) πιανίστας  (με το πάθος που συζητιέται σε άλλο νήμα) και ίσως από τους καλύτερους που έχουμε στην Ελλάδα κέρδισε πριν από αρκετά χρόνια την προεδρική υποτροφία και σπούδασε στο Berklee. 

Προφανώς και δεν θα σπούδαζε αν δεν υπήρχε η υποτροφία.

Μετά δυσκολεύτηκε πολύ να βρει σπόνσορες για να κάνει και μεταπτυχιακό στο New England...

Τελικά παρά τις επιτυχίες, τις απίστευτες συνεργασίες (τα ονόματα με τα οποία έπαιξε και ακόμα και σήμερα παίζει όποτε βρεθεί ευκαιρία φέρνουν ζάλη) σήμερα ψάχνει να βρεί τον δρόμο του στην Ελλάδα.

Δυστυχώς η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για μένα, ναι. Αν είχα την ευκαιρία-πιτσιρικάς-θα πήγαινα χωρίς δεύτερη κουβέντα, για τους λόγους που λέει ο Στράτος και ο Αποστόλης. Υπάρχουν φυσικά οι σχολές στην Ευρώπη,αναφέρθηκε πιο πάνω η Ολλανδία, που είναι μια χαρά, αλλά imho σε καμία περίπτωση στο επίπεδο του Berklee ή του NEC. Να πω κι εγώ πως  όσοι απόφοιτοι του Berklee έχουν βρεθεί στο δρόμο μου μου έχουν αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Η άποψη δε πως μπορεί κάποιος να πάρει τέτοιου επιπέδου πανεπιστημιακή μόρφωση από το ωδείο της γειτονιάς του, μου φαίνεται αστεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, vagelism said:

Για μενα το Berklee αν καταλαβες ειναι μια υπερεκτιμημενη σχολη.

 

Βαγγέλη, θυμάμαι ότι σχετικά πρόσφατα πολλά δικά σου post είχαν να κάνουν με καποια live με μαθητές και απόφοιτους του Berklee, με δικά σου σχόλια του τύπου "αυτοί θα μας τρελάνουν", ή κάτι τέτοιο.

 

Τι μεσολάβησε και άλλαξες γνώμη?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, BillTrantos said:

Για να το πάω αναλογικά, στον κλάδο μου τα 3 καλύτερα παγκοσμίως είναι το Harvard, το Princeton και το Stanford. 

 

Συντεκνοι για το Μπερκλι δε ξερω αλλα απο προσωπική πείρα αρκετών ετών σε πανεπ. ιδρύματα Ελλάδας, Αμερικής και Ευρώπης μπορω να επιβεβαιώσω ότι οι διαφορές είναι χαοτικές. 

 

Φίλε Μπιλ αν σου δωθει η ευκαιρία να πας σε ενα απο αυτά τα τρία (ή και σε αλλα) να πας χωρις δεύτερη σκέψη. Πέρασα 1 χρονο στο Princeton (και 4 χρόνια συνεργασίας) και θα σου έλεγα πως δεν είναι μονο το θεμα της τεχνικής μόρφωσης αλλα και η αύρα που εισπράττεις γνωρίζοντας τον κοσμο εκει. Θυμάμαι να προσπαθώ να εξηγήσω σε φίλο εκει οτι τα σχολεία και τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα ειναι under occupation καποιες περιόδους. 🙂

 

Βεβαια αυτα ειναι ελιτιστικα σχολεία. Ακομα ομως και τα second tier αμεροκανικα πανεπιστήμια ειναι κλάσεις ανωτέρα απο το 80% των Ευρωπαϊκων και ετη φωτος μπροστά από τα ελληνικά. Και ξαναλέω δεν είναι μονο το τεχνικο κομμάτι. Αυτη την αηδία με τα τραπεζάκια και τις αφίσσες των κομμάτων στο ελληνικό πανεπιστημιο δε θα τη ξεχάσω ποτέ.

 

Σορρυ για το οφτοπικ.

 

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, otto## said:

Αυτη την αηδία με τα τραπεζάκια και τις αφίσσες των κομμάτων στο ελληνικό πανεπιστημιο δε θα τη ξεχάσω ποτέ.

 

Στείλε μου μια φωτογραφία σου.

Κρίμα είναι να προσκυνάω στον άδειο τοίχο.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
36 λεπτά πριν, otto## είπε

Φίλε Μπιλ αν σου δωθει η ευκαιρία να πας σε ενα απο αυτά τα τρία (ή και σε αλλα) να πας χωρις δεύτερη σκέψη. Πέρασα 1 χρονο στο Princeton (και 4 χρόνια συνεργασίας) και θα σου έλεγα πως δεν είναι μονο το θεμα της τεχνικής μόρφωσης αλλα και η αύρα που εισπράττεις γνωρίζοντας τον κοσμο εκει. Θυμάμαι να προσπαθώ να εξηγήσω σε φίλο εκει οτι τα σχολεία και τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα ειναι under occupation καποιες περιόδους. 🙂

Σορρυ για το οφτοπικ.

 

 

ottο## θα αρχίσω με Ολλανδία κατά πάσα πιθανότητα και αν μπορώ να πάω απέναντι για PhD σίγουρα θα το προσπαθήσω. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Βαγγέλη, θυμάμαι ότι σχετικά πρόσφατα πολλά δικά σου post είχαν να κάνουν με καποια live με μαθητές και απόφοιτους του Berklee, με δικά σου σχόλια του τύπου "αυτοί θα μας τρελάνουν", ή κάτι τέτοιο.

 

Τι μεσολάβησε και άλλαξες γνώμη?

δεν ειπα ποτε οτι το επιπεδο της σχολης δεν ειναι υψηλο. Ειπα οτι μπορεις να το βρεις κι αλλου αυτο το Level..{εχεις δει η γειτονικη Ιταλια τι μουσικους βγαζει?} χωρις να αναγκαστεις να πουλησεις κανα νεφρο για να ανταπεξελθεις στις οικονομικες απαιτησεις της σχολης.

και φυσικα νομιζω μπορεις να καταλαβεις οτι το προμοταρισμα της σχολης στο youtube απο 2-3 - 5-10 εξαιρετικους μουσικους δεν αντιπροσωπευει το συνολο  και το level των μαθητων της σχολης. 

Αν εγω αρχιζω κ πουσαρω εναν μαθητη μου στο ιντερνετ που παιζει τις καλτσες του ...δεν σημαινει οτι ολοι οι μαθητες μου παιζουν ετσι σωστα?

τελοσπαντων..οπως ειπα..θεωρω την σχολη {πλεον} υπερεκτιμημενη με αρκετα υψηλο επιπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dimsonic είπε

Τελικά παρά τις επιτυχίες, τις απίστευτες συνεργασίες (τα ονόματα με τα οποία έπαιξε και ακόμα και σήμερα παίζει όποτε βρεθεί ευκαιρία φέρνουν ζάλη) σήμερα ψάχνει να βρεί τον δρόμο του στην Ελλάδα.

Δυστυχώς η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της.

να του πεις να πάει στον Αργυρό, έχει οντισιόν την Τρίτη...

 

άμα δεν τον πάρει ο Αργυρός έχω Βρετό-Τάμτα για καλοκαίρι ψάχνει και ο Καρράς και ο Οικονομόπουλος, ε κάπου θα το βολέψουμε το παιδί😄😎....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου