Προς το περιεχόμενο

Τελικά το Πάθος να παίζεις μουσική, σβήνει ποτέ;;;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, vagelism είπε

Νομιζω καπως ετσι σκεφτομαι κ εγω. Μπορει να κανω να πιασω μπακετες μερες..αλλα το μυαλο μου γυριζει γυρω απο την μουσικη οση ωρα ειμαι ξυπνιος.

Τα τελευταια 25 χρονια ολες οι μεγαλες αποφασεις που επρεπε να παρω ηταν βασιζομενες στα τυμπανα.

Οταν μετακομιζω σε ενα νεο σπιτι..δεν ψαχνω αν εχει μεγαλο σαλονι με τζακι κ ομορφη θεα..αλλα που θα γινει το στουντιο  μου.

Ξεκινησα στα 13.

Μοιαζουμε πολυ.

Το μονο που θα αλλαζα ειναι οι λεξεις "μπακετες" "τυμπανα" και "13" με τις λεξεις "πενες", "κιθαρες"και "4".

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Εγώ γενικά δεν πολυ-παίζω σπίτι. Δεν έχει νόημα να ενοχλώ καθημερινά τους γείτονες (συνήθως ''δοκιμάζω'' τον εξοπλισμό μου όταν παίζω, οπότε ε, δεν γίνεται να το έχεις και σε ένταση ψιθύρου..).  Ένας άλλος σοβαρός λόγος είναι ότι δεν ηχογραφώ, δεν είμαι της δημιουργίας, δεν γράφω ''δικά μου πράγματα'' (είναι εγκεφαλικά αδύνατον μάλλον, αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας ιδιαίτερα).

 

  Αυτό που μου αρέσει κυρίως είναι η live μουσική. Όχι μόνο να παίζω, αλλά και να ακούω κιόλας. Προτιμώ να βγω σε ένα μπαράκι που να έχει μέσα 15-20 νοματαίους και να δω ένα live σχήμα, παρά σε κάποιο ''in'' μαγαζί να κάθομαι να κοιτάω τους τοίχους.

  Νομίζω ότι όσο αντέχω, θα μου αρέσει να παίζω σε κοινό, ή να πηγαίνω να βλέπω σαν ακροατής. Ακόμα και αν σταματήσουν να με βαστούν τα πόδια μου, πιστεύω ότι πάλι θα ήθελα μια στο τόσο.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας τα παραπανω, συμφωνω σε ολα :classic_rolleyes:

 

Και βρισκω ενα Παθολογικο σημειο της ασθενειας, το οποιο μου προκαλουσε λανθανουσα Οξεια Μουσικοϊδίτιδα!!!

 

Σοβαρα τωρα!

(θα επρεπε να το ειχα εντοπισει πολυ νωριτερα οταν με βρηκα πριν τα τελευταια μου live, το απογευμα, να βαζω δυνατα στο home surround live video συναυλιων απο μπαντες που γουσταρω, και ετσι να φτιαχνομαι και να πηγαινω... ανεβασμενος να παιξω!)

 

----> Τον τελευταιο καιρο ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΠΟΛΛΑ LIVE, εστω και σε μικρα clubs! Να βρισκομαι απο κατω, να χαζευω στησιμο, ηχο, να κεντριζεται το ενδιαφερον μου, να εξιταρεται το Εγω μου, να νιωθω πως θα ηθελα να ημουν επανω εκει μαζι με την Οποια μπαντα παιζει!

.

.

.

Συγκεκριμενα, στο τελευταιο μου live, ημουν παρα πολυ αγχωμενος, καθως 6 ημερες πριν, ειχα κρυωσει, ενιωθα μπουκωμενη μυτη, πονοκεφαλο και πιθανη ιγμορριτιδα και βραγναδα... Πως να τραγουδησω...:classic_wacko:Παω ΩΡΛ μου λεει μιας και ειχα πλακωθει σε πολλες αντιβιωσεις απο το καλοκαιρι, Πνευμονια, βαρβατες αντιβιωσεις κτλ, να κανω απλα πλυσεις στη μυτη με ειδικη μεγαλη συριγγα με μεγαλο πλαστικο ρυγχος κτλ. Δευτερα αυτο, Παρασκευη τοτε επαιζα.

Τελος παντων, το απογευμα βαζω να ακουσω Ytube Live συναυλια FooFighters 2017. Και αρχιζει να φτιαχνει η διαθεση μου! Και εκει που παρακολουθω την συναυλια, αγχωμενος οτι θα παει χαλια, κλειστος λαιμος κτλ, στο 20λεπτο της συναυλιας τους, ο David Grohl εχει τερματισει την φωνη, δεν μπορει ουτε να μιλησει και του μενει ακομα 1 ωρα και 40 λεπτα live!

 

Ε, τοτε ξαφνικα φτιαχνει το Moral μου! Λεω, ενταξει, εδω τερματισε ο τυπος σε μια τετοια συναυλια με χιλιαδες κοσμου και δεν εγινε και τιποτα! Ετσι θα γινει και με εμενα!

 

Και παω ρε παιδια, και ανεβαινω, και παιζουμε 2,5 ωρες, και παει τελεια! (εννοειται βεβαια, οτι για μια ολοκληρη εβδομαδα, δεν μπορουσα ουτε να μιλησω μετα😝 )

 

 

Οποτε αυτο ειναι! ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ, μικρες, μεγαλες, φεστιβαλ, δεν παιζει ρολο! Κανει reset το Παθος, μαζι ολα αυτα που γραφετε παραπανω!:classic_smile: 

 

 

Επεξεργασμένο από Holystone

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αντιφλεγμονωδες  (πχ algofren) λιγες ωρες πριν, και κανα δυο τρια ουισκακια (ή ακομα καλυτερα ρακομελα) πιο μετα, και ο λαιμος ειναι βελουδο...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, gkourmoul1 said:

Παντα μετα απο υποδειξη ιατρου...

 

Μπορείς να μου δώσεις το τηλέφωνο του γιατρού που σου υπέδειξε τα ουϊσκάκια?

Θέλω να μου γράψει συνταγή για φιάλη.:classic_biggrin:

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, gkourmoul1 said:

Φιαλες διδει οταν υπαρχει χρονια προβλημα...

 

Δηλαδή σου γράφει και τρίμηνη συνταγή για φιάλες?

Έλα ρε συ!

Έχω και κάβα συμβεβλημένη λαίμαι.:classic_biggrin:

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Μπορείς να μου δώσεις το τηλέφωνο του γιατρού που σου υπέδειξε τα ουϊσκάκια?

Θέλω να μου γράψει συνταγή για φιάλη.:classic_biggrin:

 

Χαχαχαχ, μια φορά κατά την διάρκεια του καλοκαιριού μου έκλεισε η φωνή στα λιγότερο από το μισά του λάιβ.

Και το μαγαζί γεμάτο πανάθεμά το, είχαν κάτι ξένοι έναν γάμο.

Πάω και αρχίζω τα ουίσκια (Μεταξά για την ακρίβεια) με αποτέλεσμα όχι απλά να μην μπορώ πλέον να τραγουδήσω, αλλά και να παίξω 😛 Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ανέβασα την κουμπάρα να πει μερικά τραγουδια γιατί την άκουγα που τραγουδούσε καλούτσικα όταν παίζαμε, και ανέβασα και τον γαμπρό, και μετά πήγαμε όλοι μαζί σε night club. Έχασα την φωνή μου εντελώς για 2 μέρες και πήγα σε ΩΡΛ.

 

Πέρα από την πλάκα, επειδή από τότε το πάθημα έγινε μάθημα, η λύση δεν είναι στα ρακόμελα και στα ουίσκια (αντιθέτως κάνουν πιο πολύ ζημιά), αλλά στα  μαθήματα φωνητικής ώστε να χρησιμοποιείται σωστά η φωνή χωρίς να καταστρέφεται. Έκτοτε δεν αντιμετώπισα πρόβλημα φωνής. Απλά σχετική αφωνία πριν και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μιλησω και λιγο σοβαρα, το παν ειναι να μη χρησιμοποιεις τον λαιμο για να τραγουδησεις. Αρα φωνητικη και αρκετη εξασκηση. Προσωπικα, και με εντελως κλειστο λαιμο, η φωνη μου βγαινει κανονικα στις προβες. Ισως λιγο μπασα στα χαμηλα (ειναι καλο αυτο). Τη βδομαδα που εχω το λαιβ φροντιζω να κανω οσο αφωνια ειναι δυνατον. Και στις προβες διδω ενα 20-30% εκεινες τις ημερες. Και αφωνια την τελευταια.

 

Θα εχω φαει οπωσδηποτε πριν το λαιβ για να εχω ενεργεια. Το αποτελεσμα ειναι οτι το βραδακι θα εχω μια ξεκουραστη, δυνατη φωνη, γεματη αρμονικες.

 

Τα 1-2 ουισκακια, παντως, ειναι απαραιτητα σε μενα, καθως εχουν πολαπλα οφελη. Μου διδουν αμεση ενεργεια, μου "ξεκλειδωνουν" μυαλο, χερια και στομα, και μου διδουν την αισθηση "καθαρισματος" του λαιμου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου