Προς το περιεχόμενο

Does gear ...matter?


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, dimsonic said:

ποιος ειναι ο Adam και ποιο το βιντεο;

 

 

Αυτός που είναι στο βίντεο.

Το βίντεο είναι αυτό που είναι στο ποστ.

Υποθέτω.

  • Ευχαριστώ 1

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση, ειναι αυτο το video με τον τυπο που εφτιαξε την κιθαρα απο ξυλομπογιες.

..γιατι στο δικο μου αυτι..δεν καταλαβα ρε παιδια διαφορά  απο μια ακριβη κιθαρα..

Ηταν τα εφε του ..η απλα η κιθαρα παιζει μια χαρα κ ας ειναι κ απο ξυλομπογιες..? 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είσαι καλό παιδί, θα σε συμβουλέψω να αφήσεις τα κσύλα έξω από τη συζήτηση του gear

Για το καλό σου... 😉

(BTW τη θέλω πολύ αυτή την στρατ)

  • Χαχα 4
  • Ευχαριστώ 1

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μένα όλα παίζουν το ρόλο τους.

 Και ο εξοπλισμός παίζει το ρόλο του.

 Το πόσο ρόλο παίζει από εκεί και πέρα εξαρτάται ανά περίπτωση.

 

 Σε εμένα ανά καιρούς ο εξοπλισμός αποτέλεσε πηγή έμπνευσης και κίνητρο δημιουργίας.

 Γιατί μου δημιούργησε διάθεση, μου έδωσε μια ιδέα ........... whatever.

 

 Παίζει ρόλο πάντως, πως να το κάνουμε δηλαδής.

 Στην ποιότητα, στην ταχύτητα των διαδικασιων, στην απόδοση.

 

 Χρειάζεται και skill και knowledge και experience και proper gear και πάντα according to the needs.

 E? E, έτσι.

 

 Άλλα ισχύει και ο μουσικαράς μπορεί να δουλέψει με οτιδήποτε και να παράγει αποτέλεσμα.

 Στα χέρια του μουσικαρά, σαν εμένα δηλαδή π.χ και υποδεέστερος εξοπλισμός κάτι θα κελαηδήσει, μπορεί και πολύ καλό. άψογο, τέλειο οπουδήποτε και οποτεδήποτε.

 

 Και αυτό δεν ισχύει πιστεύω μόνο για τον μουσικό εξοπλισμό.

 Και στο μποξ π.χ. ο καλός και σύγχρονος εξοπλισμός παίζει το ρόλο του αλλά δεν έπεται πως θα σε κάνει τον καλύτερο που θα τους δέρνεις όλους. Μπορούν να σε δείρουν άνετα άλλοι με χειρότερο εξοπλισμό, γιατί έχουν όλα τα άλλα καλύτερα χαχαχαχαχαχαχαχα

 

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, RayDTutto είπε

Για ένα φεγγάρι που μάθαινα snooker με έναν "τύπου προπονητή", αυτό που μου έλεγε είναι ότι πριν χτυπήσω την cue ball πρέπει να πάντα να φαντασιώνομαι την ακριβή πορεία που ήθελα να πάρει η cue ball, το άγγιγμα με την μπάλα στόχο, την μπάλα στόχο στην τρύπα, και το στήσιμο της cue ball για τη σειρά των επόμενων pots. Αν το φαντάζεσαι, θα γίνει...

Έτσι κι εδώ, αν το φαντάζεσαι, θα το ακούσεις...

Πολυ καλο παραδειγμα αυτο.

Κατι παρομοιο απαντω οταν με ρωτανε γιατι δεν μπορουν να φτιαξουν τονο στους προσομοιωτες τους. (πεταλιερες κλπ)

Απλα γιατι δεν εχουν στο μυαλο τους, τον τονο που θελουν να προσομοιασουν.

Οι περισσοτεροι δεν ειχαν ποτε  τον αληθινο εξοπλισμο (ενισχυτη, πεταλια) για να τον ακουσουν, να περιραματιστουν μαζι του και να εχουν μετα το στοχο αυτο στο μυαλο τους.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RayDTutto είπε

Επειδή είσαι καλό παιδί, θα σε συμβουλέψω να αφήσεις τα κσύλα έξω από τη συζήτηση του gear

Για το καλό σου... 😉

(BTW τη θέλω πολύ αυτή την στρατ)

ναι εχεις δικιο...απλα δεν ξερω αν μπορουμε να θεωρησουμε τις κολλημενες μεταξυ τους ξυλομπογιες...ξυλο...

Ειναι ακρο αυτη η κιθαρα κ ομως μια χαρα παιζει.{στο δικο μου αυτι}.{και μετα σφαζεστε για ποιο ειναι το καλυτερο ξυλο}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Konstantinos Dritsas είπε

Και για μένα όλα παίζουν το ρόλο τους.

 Και ο εξοπλισμός παίζει το ρόλο του.

 Το πόσο ρόλο παίζει από εκεί και πέρα εξαρτάται ανά περίπτωση.

 

 Σε εμένα ανά καιρούς ο εξοπλισμός αποτέλεσε πηγή έμπνευσης και κίνητρο δημιουργίας.

 Γιατί μου δημιούργησε διάθεση, μου έδωσε μια ιδέα ........... whatever.

 

 Παίζει ρόλο πάντως, πως να το κάνουμε δηλαδής.

 Στην ποιότητα, στην ταχύτητα των διαδικασιων, στην απόδοση.

 

 Χρειάζεται και skill και knowledge και experience και proper gear και πάντα according to the needs.

 E? E, έτσι.

 

 Άλλα ισχύει και ο μουσικαράς μπορεί να δουλέψει με οτιδήποτε και να παράγει αποτέλεσμα.

 Στα χέρια του μουσικαρά, σαν εμένα δηλαδή π.χ και υποδεέστερος εξοπλισμός κάτι θα κελαηδήσει, μπορεί και πολύ καλό. άψογο, τέλειο οπουδήποτε και οποτεδήποτε.

 

 Και αυτό δεν ισχύει πιστεύω μόνο για τον μουσικό εξοπλισμό.

 Και στο μποξ π.χ. ο καλός και σύγχρονος εξοπλισμός παίζει το ρόλο του αλλά δεν έπεται πως θα σε κάνει τον καλύτερο που θα τους δέρνεις όλους. Μπορούν να σε δείρουν άνετα άλλοι με χειρότερο εξοπλισμό, γιατί έχουν όλα τα άλλα καλύτερα χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Μιλας σαφως για ηλεκτρονικα οργανα ετσι?

Αν ναι συμφωνω απολυτα μαζι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vagelism είπε

Μιλας σαφως για ηλεκτρονικα οργανα ετσι?

Αν ναι συμφωνω απολυτα μαζι σου.

 

 Όντως παίζει ρόλο και αυτό που αναφέρεις.

 Εγώ για αυτά μπορώ να μιλήσω όσο ξέρω γιατί από τα φυσικά δεν ξέρω.

 Τα φυσικά τα ξέρω μέσω των ηλεκτρονικών και ότι έχω διαβάσει και συζητήσει για αυτά για ακαδημαϊκούς λόγους.

 Αυτό πρέπει να είναι ένα δεδομένο στη συζήτηση.

 Ο καθένας μιλάει για το είδος του.

 Εμένα είναι περιορισμένα αυτά που γράφω σε αυτό.

 Ισως κάποιοι που έχουν εμπειρία απο περισσότερα όργανα φυσικά και μη ταυτόχρονα να το πουν.

 

 Όμως και στα φυσικά όργανα, σαν το πιάνο το κλασσικό, επειδή ξέρω κάτι και απο αυτό επειδή έχω κάνει και έχω πιάνα για τι είμαι πλουσιος κομμουνιστής, δύο έχω παιζει ρόλο το πιάνο μεγάλο. Δηλαδή τι πιάνο είναι.

 

 Επίσης σε αυτό που είπε και ο φίλος o stavros ο πληκταράς μας, συμφωνώ και σε αυτό προσωπικά.

 

 Για το πόσο ρόλο έχει ο εξοπλισμός στο αποτέλεσμα π.χ. στα synthesizer/αρμόνια με δυνατότητα sequencing μπορεί να αποδειχτεί απλοϊκά με ένα πείραμα.

 Να δημιουργήσει κάποιος μια ολοκληρωμένη ενορχήστρωση καλά παιγμένη , να την μετατρέψει σε midi και να την βάλει και με τις ανάλογες παρεμφερείς επιλογές οργάνων και effect να την αναπαράγει σε διάφορα απο αυτά.

 

Η ιδια ενορχήστρωση στα συγχρονα μοντέλα θα ακουστεί για ανάλογους λόγους και χωρίς πολλές παρεμβάσεις πολύ καλύτερα από ότι στα παλαιότερα. Πολύ πιο εντυπωσιακά και θα αναδείξει την ενορχήστρωση καλύτερα.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου