Προς το περιεχόμενο

Does gear ...matter?


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Of course it does.

 

Αν κΣερεις τι ακριβώς θέλεις.

 

Άλλο ήχο θα βγάλεις με μια Yamaha recording custom, άλλο με μια Ludwig legacy και άλλο με μια Gretsch.

 

Άλλον ήχο με μια telecaster και έναν tweed deluxe άλλον με μια Les Paul και έναν Marshall plexi και αλλον με μια Rickenbacker 360 και έναν Vox AC30

 

Αλλιώς θα ακουστεί μια φωνή με ένα ΑKG C12, αλλιώς με ένα RE20 και αλλιώς με ένα U87.... άσε που δεν ταιριάζουν όλα τα μικρόφωνα με όλες τις φωνές..

 

Ειδικά αν κάνεις παραγωγή και ηχογράφηση το gear παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο.

 

Απλά πρέπει να ξέρεις ΤΙ θέλεις και ΠΩΣ να το πετύχεις.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, vagelism said:

Νομιζω ποιοτικα.

 

ΟΚ.

Να πω τότε, ότι επειδή τον ήχο δεν τον κάνουν τα χέρια, ούτε τα δάχτυλα (παραμύθια είναι αυτά), ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!.

 

Γιατί ο ήχος (όπως τα πάντα) είναι μια έκφραση από κάτι που βρίσκεται μέσα μας σε μια απροσδιόριστη μορφή.

Παίρνει κάποιου είδους μορφή (ήχος, εικόνα, κλπ) όταν διοχετευτεί προς τα έξω.

Το σχήμα αυτής της μορφής εξαρτάται από το πώς εμείς βιώνουμε αυτό το κάτι μέσα μας σε συνδυασμό με το ποιοί είμαστε, και τα εξωτερικά ερεθίσματα που μπορεί να προκαλέσουν ή και να συμμετέχουν σε αυτή την εξωτερίκευση.

 

Ένα από τα εξωτερικά ερεθίσματα που διαδρά με την εσωτερική μας ιδιοσυστασία, είναι και η αίσθηση που μας δημιουργεί η επαφή μας με το εκάστοτε gear.

Με άλλο gear, άλλο το σχήμα της έκφρασης αυτής.

Εδώ μπαίνουν στην εξίσωση τα χέρια και τα δάχτυλα που αλληλεπιδρούν με τον ήχο που ακούνε (γιατί τα χέρια και τα δάχτυλα ακούνε) και την αίσθηση που έχουν από το gear.

 

Δεν έχει να κάνει αυτό με φθηνό ή ακριβό, καλό ή κακό, κλπ.

 

Απλά ... άλλο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 hour ago, fusiongtr said:

 

ΟΚ.

Να πω τότε, ότι επειδή τον ήχο δεν τον κάνουν τα χέρια, ούτε τα δάχτυλα (παραμύθια είναι αυτά),

 

 

 Διαφωνώ κάθετα 😋 Για μένα τα δάκτυλα, και εννοώ η τεχνική ΚΑΙ η αισθητική είναι το παν.

 

 Θέλω να εξηγήσω όμως τι εννοώ ακριβώς: Λοιπόν με γύρω στα 3 χαρτιά ένας κιθαρίστας παίρνει μια γαμάτη κιθάρα και έναν ωραίο ενισχυτή, ένας μπασίστας ένα γαμάτο μπάσο, ένας πληκτράς το KRONOS κλπ. Αν κάποιος δε μπορεί να βγάλει ήχο ΓΑΜΑΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ από μια αμερικάνα στρατ σε λαμπάτο ή από το KRONOS κλπ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ. 

 

 Και τι είναι τελικά τα 3 ή τα 4 ή και τα 5 χιλιάρικα; Για να είσαι παίκτης ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ένα γαμάτο όργανο, δε θα παίζεις και πέντε χρόνια; Το τσιγάρο να κόψεις πήρες custom shop. Πόσο μάλλον όταν στην εποχή μας υπάρχουν και φοβερά προσιτά όργανα εφάμιλλα των πιο ακριβών. Άλλωστε και τα ιερά τέρατα που τα ακούς και χύνεις (δάκρυα ευτυχίας ), με τα ίδια πάνω κάτω πράγματα παίζουν.

 

 Άρα πάλι στην τεχνική και την αισθητική καταλήγουμε. Το πολυτιμότερο πράγμα στη ζωή δεν είναι ούτε τα λεφτά ούτε τα όργανα, αλλά ο χρόνος και πως τον αξιοποιείς. Και ο πούστης είναι πολύ λιγότερος, τελειώνει πριν καν πεθάνεις, αν με έβαζες τώρα να ανεβοκατεβάζω κλίμακες θα έλεγα στον Cosdr να σε δείρει 🤣

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 

 Διαφωνώ κάθετα 😋 Για μένα τα δάκτυλα, και εννοώ η τεχνική ΚΑΙ η αισθητική είναι το παν.

 

 Θέλω να εξηγήσω όμως τι εννοώ ακριβώς: Λοιπόν με γύρω στα 3 χαρτιά ένας κιθαρίστας παίρνει μια γαμάτη κιθάρα και έναν ωραίο ενισχυτή, ένας μπασίστας ένα γαμάτο μπάσο, ένας πληκτράς το KRONOS κλπ. Αν κάποιος δε μπορεί να βγάλει ήχο ΓΑΜΑΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ από μια αμερικάνα στρατ σε λαμπάτο ή από το KRONOS κλπ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ. 

 

 Και τι είναι τελικά τα 3 ή τα 4 ή και τα 5 χιλιάρικα; Για να είσαι παίκτης ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ένα γαμάτο όργανο, δε θα παίζεις και πέντε χρόνια; Το τσιγάρο να κόψεις πήρες custom shop. Πόσο μάλλον όταν στην εποχή μας υπάρχουν και φοβερά προσιτά όργανα εφάμιλλα των πιο ακριβών. Άλλωστε και τα ιερά τέρατα που τα ακούς και χύνεις (δάκρυα ευτυχίας ), με τα ίδια πάνω κάτω πράγματα παίζουν.

 

 Άρα πάλι στην τεχνική και την αισθητική καταλήγουμε. Το πολυτιμότερο πράγμα στη ζωή δεν είναι ούτε τα λεφτά ούτε τα όργανα, αλλά ο χρόνος και πως τον αξιοποιείς. Και ο πούστης είναι πολύ λιγότερος, τελειώνει πριν καν πεθάνεις, αν με έβαζες τώρα να ανεβοκατεβάζω κλίμακες θα έλεγα στον Cosdr να σε δείρει 🤣

Πάντως και τα δάκτυλα σαν ......... δάκτυλα παίζουν το ρόλο τους.

 Και στα παλιά χρόνια η δασκάλα μου στο πιάνο μου έλεγε πως έχω καταπληκτικά δάκτυλα για πιανίστας και αυτό θα με βοηθήσει και ανα καιρούς που έχω συναναστραφεί με δασκάλους/καθηγητές μουσικής μου το έχουν παρατηρήσει και επίσης μου το έχουν πει και γυναίκες. Κάνεις καταπληκτική δουλειά και με τα δάκτυλα μέσα μας (σεξιστικό λίγο αλλά ντάξ να πούμε χαχαχαχαχαχαχαχα)

 

 Η ζωή είναι μικρή πράγματη, κάποια βαρετά πράγματα πρέπει να γίνουν γιατι είναι σημαντικά για την εξέλιξη στη ζωή μας, το αναγνωρίζω.

Όμως ναι, μεγαλώνεις (μου το έλεγαν και δεν το πίστευα) και η ζωή φαντάζει πιο μικρή.

  • Χαχα 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, manosx said:

Για μένα τα δάκτυλα, και εννοώ η τεχνική ΚΑΙ η αισθητική είναι το παν.

 

Για μένα τα δάχτυλα είναι ένα μέρος του ήχου. Αν όμως δεν έχεις κάτι κάτι να πεις, είσαι άδειος εσωτερικά, να τα χ%$σω.

Αυτό είναι για μένα το παν.

Η ανάγκη έκφρασης.

 

Δεν μίλησα πάντως για ακριβό vs φθηνό όργανο.

Απλά το να σου ταιριάζει αλλιώς κάθε όργανο ανεξάρτητα από την τιμή του, θα μετασχηματίσει και τον τρόπο που μιλάς μέσα από αυτό.

Η μορφή της έκφρασης δηλαδή αλλάζει.

 

Ας δώσω ένα παράδειγμα.

Υποθετικά τελείως, ας θεωρήσουμε ότι βγαίνει ένα vsti πιάνο, που είναι σχεδόν ίδιο ηχητικά πχ με ένα grand.

Παίρνω λοιπόν ένα midi keyboard (χωρίς βαρυκεντρισμένα πλήκτρα) και έναν πολύ καλό πιανίστα (όχι κλασσικό πιανίστα).

 

Το ίδιο θα παίξει?

Δεν το πιστεύω.

Όμως το κοινό, δεν θα καταλάβει διαφορά.

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ερώτημα είναι: Το παίξιμο προέρχεται απ' τον εξοπλισμό μας ή ο εξοπλισμός μας προέρχεται από το παίξιμο; 

Για να το απλοποιήσω βάζω τη λέξη όργανο (όπως πολύ σωστά κάποιος ανέφερε τη φωνή) ως τελικό μουσικό αποτέλεσμα. Έχω την αίσθηση ότι είναι ερώτημα τύπου κότα-αυγό-κότα. Απλά πολλές φορές το όργανο είναι προϊόν καταναλωτισμού (GAS), μιας ακαταμάχητης δηλ. παρόρμησης που οδηγεί κάποιον στην απόκτηση (κάποιου) νέου οργάνου. Άλλες φορές πάλι, κάποιος βρίσκεται εγκλωβισμένος στους περιορισμούς που έχει το όργανό του και δεν τον αφήνει να εκφραστεί όπως πρέπει (ή όπως θα μπορούσε). Και αυτή νομίζω είναι η πραγματική και υγιής σχέση μουσικού-εξοπλισμού. Η συνεχής αναζήτηση της μουσικής του Ιθάκης που δεν έρχεται ποτέ. Το όργανο/εξοπλισμός είναι το όχημα ή τα οχήματα που θα τον βοηθήσουν να κάνει αυτό το ταξίδι.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Για μένα τα δάχτυλα είναι ένα μέρος του ήχου. Αν όμως δεν έχεις κάτι κάτι να πεις, είσαι άδειος εσωτερικά, να τα χ%$σω.

Αυτό είναι για μένα το παν.

Η ανάγκη έκφρασης.

 

 

 

 

 

 

Noμιζω οτι εισαι λιγο εκτος θεματος.

Η ερωτηση πισω απο το thread ειναι αν πιστευουμε οτι ο εξοπλισμος,  θα μας κανει καλυτερους σαν μουσικους ή αν αυτο ειναι τελικα ένας  μυθος.

Η ερωτηση δεν ηταν αν ο εξοπλισμος θα σας δωσει χαρακτηρα ή θα σας  γεμισει εσωτερικα με εκφραση, ποιοτητα κ κουλτουρα.

Υπαρχουν μουσικοι μου βιοποριζονται αυτη τη στιγμη που μιλαμε με την μουσικη..και που δεν εχουν να πουν τιποτα..πχ ενας μουσικος κλασσικης μουσικης..ενας μπασιστας που βαριεται την ζωη του σε ενα σκυλαδικο..

Αυτοι δεν ειναι μουσικοι.??

Δεν θα γινουμε ολοι BB KING...

Νομιζω αυτο που λες,  θα ηταν μια απο τις απαντησεις σε ενα θεμα τυπου does technique matter..αν θες να παιξεις σαν το John Bonham ή σαν Alan Holdsworth..

 

 Θα συμφωνησω επισης με τον Sf σχετικα με το οτι πρεπει να ξερεις τι ηχο θελεις να βγαλεις.

Πχ..δεν γινεται να βγει ηχος VISTALITE..απο μια φτηνη maxtone..

Αλλα δεν μιλησα τοσο για εξειδικευμενο ηχο...οσο απλα για καλο ήχο.

Δε μπορω να βγαλω ηχο vistalite απο maxtone..αλλα μπορω να βγαλω ενα καλο ηχο απο μια maxtone?

Αυτο ναι το πιστευω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, vagelism said:

Noμιζω οτι εισαι λιγο εκτος θεματος.

Η ερωτηση πισω απο το thread ειναι αν πιστευουμε οτι ο εξοπλισμος,  θα μας κανει καλυτερους σαν μουσικους ή αν αυτο ειναι τελικα ένας  μυθος.

Η ερωτηση δεν ηταν αν ο εξοπλισμος θα σας δωσει χαρακτηρα ή θα σας  γεμισει εσωτερικα με εκφραση, ποιοτητα κ κουλτουρα.

Υπαρχουν μουσικοι μου βιοποριζονται αυτη τη στιγμη που μιλαμε με την μουσικη..και που δεν εχουν να πουν τιποτα..πχ ενας μουσικος κλασσικης μουσικης..ενας μπασιστας που βαριεται την ζωη του σε ενα σκυλαδικο..

Αυτοι δεν ειναι μουσικοι.??

 

 

Οπότε θα πρέπει να διευκρινήσουμε τι εννούμε με την λέξη "μουσικός", και ακόμα με την έκφραση "καλός μουσικός".

Όταν η μουσική αποσυνδέεται από την έκφραση, και γίνεται μόνο μια διαδικαστική βιοποριστική δραστηριότητα, τότε ο εξοπλισμός έχει την έννοια της επάρκειας.

 

Αν επαρκεί, μου κάνει την δουλειά μου δηλαδή, και δεν υπάρχουν άλλες ανησυχίες πέραν της επαγγελματικής επάρκειας, θα μείνω εκεί μέχρι να μην καλύπτει πια τις επαγγελματικές μου ανάγκες.

Καμία σχέση δηλαδή με το "καλύτερος μουσικός", αλλά μεγάλη σχέση με το "επαρκής επαγγελματίας".

Σαν να βγαίνει ένα καινούριο εργαλείο για υδραυλικούς ένα πράγμα.

Θα τον κάνει αυτό καλύτερο υδραυλικό?

 

Αυτός που "βαριεται την ζωη του σε ενα σκυλαδικο" και σαφώς είναι μουσικός, πώς μπορεί να γίνει "καλύτερος μουσικός" σχετικά με αυτό τον τομέα δραστηριότητας?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικος = μουσικος.

Ειτε εισαι ο Vai ειτε ο Μητσαρας ο μπασιστας απο τη σπαρτη.

 

Νομιζω οτι παει αλλου το θεμα ομως..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Konstantinos Dritsas είπε

Πάντως και τα δάκτυλα σαν ......... δάκτυλα παίζουν το ρόλο τους.

 Και στα παλιά χρόνια η δασκάλα μου στο πιάνο μου έλεγε πως έχω καταπληκτικά δάκτυλα για πιανίστας και αυτό θα με βοηθήσει και ανα καιρούς που έχω συναναστραφεί με δασκάλους/καθηγητές μουσικής μου το έχουν παρατηρήσει και επίσης μου το έχουν πει και γυναίκες. Κάνεις καταπληκτική δουλειά και με τα δάκτυλα μέσα μας (σεξιστικό λίγο αλλά ντάξ να πούμε χαχαχαχαχαχαχαχα)

 

 Η ζωή είναι μικρή πράγματη, κάποια βαρετά πράγματα πρέπει να γίνουν γιατι είναι σημαντικά για την εξέλιξη στη ζωή μας, το αναγνωρίζω.

Όμως ναι, μεγαλώνεις (μου το έλεγαν και δεν το πίστευα) και η ζωή φαντάζει πιο μικρή.

δακτυλοδεικτουμενε μου εσυ!!!!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου