Προς το περιεχόμενο

Μάστορας για "δέσιμο" partcaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Φίλε DanAgg ή rgxinap (έχω μπερδευτεί) είμαι ανοιχτός σε διάλογο και όλος αυτιά, να μου εξηγήσεις τους νόμους της φύσης που διέπουν την αξίωση ότι τα ξύλα δένουν ή δεν δένουν μεταξύ τους, ότι τα set neck όργανα έχουν καλύτερο ήχο (η sustain) και όλα αυτά που ισχυρίζεσαι ότι κάνουν μια ηλεκτρική κιθάρα να ακούγεται όπως ακούγεται. Είμαι άνθρωπος που έχω μάθει να ακούω και να μαθαίνω. Είμαι όλος αυτιά και έτοιμος να αναθεωρήσω πεπραγμένα αλλά και σκέψεις όσον αφορά το τι και το πώς σε ένα όργανο. Με νηφαλιότητα και κανονική κουβέντα.

 

Μέχρι τότε μάθε να μην θεωρείς τίποτε δεδομένο, όπως κι εγώ δεν θεωρώ τίποτε τετελεσμένο, μήπως μπορέσουμε και σε βοηθήσουμε να ξεδιαλύνεις κάποια πράγματα που αφορούν τη λειτουργία ενός μουσικού οργάνου. Δεν λέμε κουβέντες από θυμικό ή απο αντίδραση. Ο καθένας που απαντά έχει εμπειρίες με το θέμα. Αν συλλέξεις τις πληροφορίες που μπορούν να σου δώσουν και να τις αξιολογήσεις, τότε ίσως γίνεις μια σταλιά πιο ενημερωμένος στο αντικείμενο που αγαπάμε όλοι.

Φιλικά,
Φάνης Πλουμής, οργανοποιός, τεχνικός μουσικών οργάνων, συλλέκτης λάθος νοτών (από το 2007)

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Holystone είπε

 

:classic_huh:  Εδω λιγο το χασαμε... Δεν νομιζω οτι γενικοτητες ή χαρακτηρισμοι (μιας και δεν νομιζω να ετυχες στο νημα, τετοιων) εχουν να προσφερουν κατι στην συζητηση...

Κατα καιρους ξεφευγουν τα θεματα και οι αποψεις εκτος του τιτλου. Αλλα αυτο ειναι κατι που μπορει να συμβει σε οποιαδηποτε συζητηση μεταξυ ομιλιτων...

 

Παμε παρακατω.

Αν παρει καποιος solid σωμα κιθαρας για να παιζει εκτος ενισχυτη, :classic_wacko: που να εχει νοημα και ο "ακουστικος" ηχος, τοτε απλα δεν εχει νοημα. Αρα για μια "partcaster" οπως ρωτας στον τιτλο, δεν παιζει κανενα ρολο οποτε ουτε και η συζητηση. Παει αλλου η κουβεντα.

Στο θέμα που άνοιξα εγώ και όχι ο φίλος Danagg άλλο ρωτούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο DanAgg προφανώς έχει δει την συνέντευξη του κ. Βραχατη στο guitarspot. λέει ακριβώς τα ίδια με εκείνον.. Οκ καμία αντίρρηση, δεν είμαι οργανοποιος για να πω αν το ξύλο της κιθάρας πρέπει να είναι φυσικά αποξηραμένο έτσι ώστε να φύγουν και οι "δύο"  υγρασιες, η σε φούρνο. Αν υπάρχει ανθρώπινο αυτί που να αντιληφθεί την διαφορά στον ήχο αυτής της διαδικασίας πάω πάσο.

Ο Αντώνης Γούναρης έχει παίξει αν οχι σε εκατοντάδες σε δεκάδες δίσκους με μια κιθάρα 60 ετών, η οποία του έχει σπάσει στα δύο και έχει κολλήσει, μια κιθάρα που αγόρασε από ένα παλιατζήδικο και απλά τις έχει φέρεις στα μέτρα του.

Ο Αριστείδης Χατζησταύρου σε ένα live που είχα επιμεληθεί τον ήχο, τελειώνοντας καθίσαμε σε ένα τραπέζι και η συζήτηση ήρθε στην κιθάρα, με τα πολλά και με τα λίγα μου είπε ότι παίζει με όργανα που τον βολεύουν στο χέρι, η κιθάρα που έπαιζε στο live την είχε αγοράσει μεταχειρισμένη και της είχε αλλάξει μόνο μαγνήτη.

Αλλος με μια gibson replica βγάζει πρόγραμμα απο φανκ μεχρι ηπειρωτικα, και στο στουντιο με αυτη και στα live . βγαζει και χρηματα και μουσικη.

Ο Κουμαρης παίζει reggae στυλ με σκαφάτη.

Ολα αυτά τα αντιλήφθηκα και εγω, μιας και έχω την τύχη να μένω κοντά στο sessions, έχω δοκιμάσει πάρα πολλές κιθάρες. Προσωπικά μιας και είναι υποκειμενικό το θέμα, έχω βρει πάρα πολύ καλά όργανα στα 400 έως και 1000 ευρώ που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από όργανα των 4 η και 5 χιλιάδων ευρώ.

Μετά απ όλα αυτά αν πάω εγώ στον κ Βραχατη και μου πει η κιθάρα που επέλεξες δεν θα δουλεύει σωστά επειδή δεν συμφωνούν τα ξύλα και τον ακούσω, συγνώμη αλλά δε θα φταίει εκείνος, αλλά εγώ που είμαι στόκος και ριχνω ευθυνη πάντα στο όργανο, και πως δεν φταιω εγώ που δε βγάζω μια σωστή μουσική η ενα σωστό παίξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, AngelosPp said:

Ο DanAgg προφανώς έχει δει την συνέντευξη του κ. Βραχατη στο guitarspot. λέει ακριβώς τα ίδια με εκείνον.. Οκ καμία αντίρρηση, δεν είμαι οργανοποιος για να πω αν το ξύλο της κιθάρας πρέπει να είναι φυσικά αποξηραμένο έτσι ώστε να φύγουν και οι "δύο"  υγρασιες, η σε φούρνο. Αν υπάρχει ανθρώπινο αυτί που να αντιληφθεί την διαφορά στον ήχο αυτής της διαδικασίας πάω πάσο.

Ο Αντώνης Γούναρης έχει παίξει αν οχι σε εκατοντάδες σε δεκάδες δίσκους με μια κιθάρα 60 ετών, η οποία του έχει σπάσει στα δύο και έχει κολλήσει, μια κιθάρα που αγόρασε από ένα παλιατζήδικο και απλά τις έχει φέρεις στα μέτρα του.

Ο Αριστείδης Χατζησταύρου σε ένα live που είχα επιμεληθεί τον ήχο, τελειώνοντας καθίσαμε σε ένα τραπέζι και η συζήτηση ήρθε στην κιθάρα, με τα πολλά και με τα λίγα μου είπε ότι παίζει με όργανα που τον βολεύουν στο χέρι, η κιθάρα που έπαιζε στο live την είχε αγοράσει μεταχειρισμένη και της είχε αλλάξει μόνο μαγνήτη.

Αλλος με μια gibson replica βγάζει πρόγραμμα απο φανκ μεχρι ηπειρωτικα, και στο στουντιο με αυτη και στα live . βγαζει και χρηματα και μουσικη.

Ο Κουμαρης παίζει reggae στυλ με σκαφάτη.

Ολα αυτά τα αντιλήφθηκα και εγω, μιας και έχω την τύχη να μένω κοντά στο sessions, έχω δοκιμάσει πάρα πολλές κιθάρες. Προσωπικά μιας και είναι υποκειμενικό το θέμα, έχω βρει πάρα πολύ καλά όργανα στα 400 έως και 1000 ευρώ που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από όργανα των 4 η και 5 χιλιάδων ευρώ.

Μετά απ όλα αυτά αν πάω εγώ στον κ Βραχατη και μου πει η κιθάρα που επέλεξες δεν θα δουλεύει σωστά επειδή δεν συμφωνούν τα ξύλα και τον ακούσω, συγνώμη αλλά δε θα φταίει εκείνος, αλλά εγώ που είμαι στόκος και ριχνω ευθυνη πάντα στο όργανο, και πως δεν φταιω εγώ που δε βγάζω μια σωστή μουσική η ενα σωστό παίξιμο.

Θα συμφωνησω μαζι σου, ειναι υποκειμενικο το θεμα. Και δεν υπαρχει πρεπει στην μουσικη και γενικα στην τεχνη. Να καταλαβουμε απλα οτι ενα οργανο και η εξελιξη του ειναι αποτελεσμα αμετρητων προσπαθειων, δοκιμων, ερευνων σε συνδυασμο με την εξελιξη της τεχνολογιας. Ολα αυτα οδηγησαν στη βελτιωση. (Προσοχη δεν εννοω οτι ολα τα καινουργια οργανα ειναι καλυτερα απο τα παλια, γιατι θα μου το πουν και αυτο)

Μπορεις φυσικα να πεις δεν με ενδιαφερει η γνωμη του ταδε κατασκευαστη και του καθε κατασκευαστη και εγω εμπιστευομαι τα αυτια μου. Σεβαστο, η μουσικη ειναι τεχνη και εκτος απο τον ηχο θελει και "μαγεια" αλλα δεν μπορεις να αγνοεις τελειως ολα τα παραπανω, ειναι σαν να πιστευεις στην αστρολογια και να αγνοεις αυτα που λενε οι αστρονομοι.

Δεν εχω μπει στη διαδικασια να δω πρακτικα πχ τη διαφορα να ειναι φυσικα αποξηραμενο το ξυλο κλπ αλλα μεταφερω οπως ειπες και εσυ τα συμπερασματα ενος ανθρωπου που εχει καταπιαστει με αυτο. Ουτε δεδομενα τα θεωρω, οπως αναφερθηκε λανθασμενα παραπανω. Τωρα αν αυτο ενοχλει καποιους, εγω να δεις ποσο πασο παω! Τι να κανουμε ειπαμε, ειναι ετσι η κοινωνια μας, ζει με αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης προτεινω στον superfunk, αφου επικοινωνησει με τον Βραχατη, να ξεκινησει και αυτος πειραματα σε καταλληλες συνθηκες στο αμπελι του, και να βγαλει τα δικα του συμπερασματα να τα μοιραστει και μαζι μας. Να ανεβασει και κανα βιντεο που να μας εξηγει οτι επειτα απο δοκιμες κατεληξε οτι δεν παιζουν κανενα ρολο τα ξυλα μεταξυ τους σε μια partcaster. Θα ειμαι ο πρωτος που θα κανει like σε τετοια περιπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξύλα συμφωνήσανε

Διαζύγιο για να πάρουν

Απ'τη ζωή,τη λογική και

Πρέζα να σουταρουν

 

Και απ'τη μαστούρα την πολλή

Στην παπαρολογια

Χρυσό μετάλλιο πήρανε

Μείναν στην ιστορία

 

Και τώρα υπερήφανα

Τους ροζους τους κοιτουνε

Και λόγο ψάχνουν για να πουν

Πως κάργα ΔΙΑΦΩΝΟΥΝΕ

 

:classic_biggrin::classic_biggrin:

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι αλλά ακούγεσαι σαν τους Χριστιανούς που ζητάνε απόδειξη από τους άθεους ότι ο Θεός ΔΕΝ υπάρχει.

 

Δυστυχώς, το βάρος της απόδειξης το έχει αυτός που ισχυρίζεται ότι κάτι υφίσταται / ισχύει.

Οπότε ίσως θα πρέπει να αποδείξεις εσύ ή τέλος πάντων όποιος ισχυρίζεται κάτι ότι όντως αυτό το κάτι ισχύει.

 

Και όχι "αφού το λέει ο Βραχάτης" δεν είναι απόδειξη.

Ο παπάς της ενορίας μου είναι ο πιο καλοκάγαθος άνθρωπος στον κόσμο, αλλά κι αυτός για να με πείσει ότι υπάρχει ο θεός θα πρέπει να μου το αποδείξει.

 

@yameth πώς βάζω  quote σε edit; είναι η δεύτερη φορά που κάποιος γράφει κάτι όσο απαντάω στο προηγούμενο μήνυμα και τώρα φαίνεται σαν να απαντάω στον SF...

Επεξεργασμένο από RayDTutto

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Guys ... δεν βαρεθήκατε τόσα χρόνια να διαφωνείτε για τα ίδια και τα ίδια ?  Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι να αποδεχτούμε ότι κάποιος άλλος έχει αντίθετη γνώμη ? γιατί πρέπει να προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλο ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Φίλε DanAgg ή rgxinap (έχω μπερδευτεί)

 

που ακριβώς είναι το μπέρδεμα?? δεν έχω σχέση με τον άνθρωπο. Και συμφωνώ οτι τα υλικά (δηλ ξύλα) προφανώς παίζουν τεράστιo ρόλο, και στο sustain και στον "φακελο" συχνοτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, AngelosPp said:

Μετά απ όλα αυτά αν πάω εγώ στον κ Βραχατη και μου πει η κιθάρα που επέλεξες δεν θα δουλεύει σωστά επειδή δεν συμφωνούν τα ξύλα και τον ακούσω, συγνώμη αλλά δε θα φταίει εκείνος, αλλά εγώ που είμαι στόκος και ριχνω ευθυνη πάντα στο όργανο, και πως δεν φταιω εγώ που δε βγάζω μια σωστή μουσική η ενα σωστό παίξιμο.

 

δεν σου έχει συμβεί η μια στρατ (κλασικά alder-maple) να κελαηδάει με αναιμικούς μονούς, και η άλλη στρατ (επίσης alder-maple) να ψοφάει στα 2 δευτερόλεπτα και μάλιστα με super distortion? (εννοείται ίδιο setup, καινούργια τάστα, κτλ κτλ). Εκει δεν θες τον Βραχάτη (δεν τον ξέρω κιόλας τον άνθρωπο) να στο επιβεβαιώσει, το ακούς και μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου