Προς το περιεχόμενο

Δυο τραγούδια μια ιστορία.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το you tube εβγαλε προσφατα στο feed μου το κομματι του Βαρδη {Ξυπνησα πεντε το πρωι} ..και θυμηθηκα την ιστορια πισω απο αυτο το τραγουδι.

Σε μια συνεντευξη του,  τον ειχαν ρωτησει αν εχει ποτε "ζηλεψει" τραγουδι απο αλλο συνθετη.

Η απαντηση του ηταν οτι ειχε ζηλεψει το "Χειμωνιάτικο πρωί " της Ε. Βιτάλη.

" Το ζήλεψα τοσο πολυ που εκατσα κ εγραψα την απαντηση σε αυτο το τραγουδι.." ειπε στην δημοσιογράφο.

Ειναι για μενα και τα δυο υπεροχα κομματια.

 

υ.γ Δεν βαζω το χερι μου στη φωτια αλλα και στα δυο πρεπει να ειναι ο Σπαθας στη κιθαρα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Στο "Χειμωνιάτικο Πρωί" είναι Σπάθας, όπως και όλο το δίσκο (Απέναντι Μπαλκόνι)

Στο "Ξύπνησα πέντε το πρωί" κιθάρα παίζει ο... Καραντίνης...!

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, antonStrat είπε

Στο "Ξύπνησα πέντε το πρωί" κιθάρα παίζει ο... Καραντίνης...!

 

ακριβώς, συνηγορώντας την πάλαι ποτέ κραταιά άποψη που είχαν οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ του λαϊκού μας τραγουδιού (και όχι μόνο), ότι δηλαδή διαχρονικά διαθέταμε "μπουζουκτζήδες" που με την ανάλογη μελέτη και ακούσματα θάταν εν δυνάμει κιθαρίστες παγκόσμιας κλάσης, σε αρκετά δυτικά είδη μουσικής...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι περίεργο. Οι μπουζουκτσίδες ειναι σολιστες ενός οργάνου που σε πολύ λίγα χρόνια απέκτησε τεράστια δεξιοτεχνική άνθηση (δηλαδή σε 50 χρόνια). Λόγω του ρεπερτορίου μελετάνε με την ίδια ακριβώς ζέση και προσοχή που μελετάει και ένας κλασσικός μουσικός και λόγω ρεπερτορίου παίζουν πολύ περισσότερο. Και συνεπώς ναι. Απο τεχνικής άποψης είναι παγκόσμιας κλάσης. Απλά δυστυχώς λόγω γλώσσας το ρεπερτόριο που το όργανο έλαμψε, απευθυνεται στον ελληνικό χώρο, Κύπρο και λιγο Ισραηλ (μετά εξάγουμε τη μουσική και λιγο παραπέρα)

 

Το ζήτημα απο μουσικής άποψης είναι ότι όταν πιάνουν κιθάρα ο ήχος είναι πάλι μπουζούκι και δεν εχει τόση σχέση με την κιθάρα... βλέπετε το ρεπερτόριο διαμορφωνει τον μουσικό πολύ περισσότερο απο όσο νομιζουμε. Εκ των πραγμάτων μας εκθέτει πολλές περισσότερες ώρες συγκεντρωμενης ενασχόλησης με ιδιαίτερα μουσικά χαρακτηριστικά που περνάνε μέσα μας ακόμα και ασυνειδητα.

 

Αν αυτο θεωρείται κακό βεβαια... Γιατι μπορεί και όχι.

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 2

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, npap είπε

 

ακριβώς, συνηγορώντας την πάλαι ποτέ κραταιά άποψη που είχαν οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ του λαϊκού μας τραγουδιού (και όχι μόνο), ότι δηλαδή διαχρονικά διαθέταμε "μπουζουκτζήδες" που με την ανάλογη μελέτη και ακούσματα θάταν εν δυνάμει κιθαρίστες παγκόσμιας κλάσης, σε αρκετά δυτικά είδη μουσικής...

Θα μου επιτρέψεις να το βλέπω λίγο διαφορετικά.

Σε ένα τέτοιο τραγούδι όπως εδώ, λαϊκοτροπο και όσον αφορά τον ήχο της λογικής direct, είναι βούτυρο στο ψωμί ενός μπουζουκίστα να παίξει κάτι τέτοιο. Άλλωστε και ο Σπάθας σε τέτοια παιξίματα μιμείται το παίξιμο των εγχόρδων και δη της οικογένειας του τζουρά στον οποίο και είχε αδυναμία.

Όταν όμως το πράγμα περνάει στο κομμάτι ενισχυτής, παραμόρφωση, εφφέ και λοιπά, μιλάμε για άλλη τελείως προσέγγιση. Ακόμα και ο Καραντίνης που είναι εξαιρετικός δεξιοτέχνης, θα ακούγονταν αρκετά μπουζουκιστας.

Πάντως μόνο ενδιαφέρον έχει να μπαίνει ο ένας στα "χωράφια" του άλλου ..!!

Και μια ακόμη πληροφορία ίδιας φύσης.

Όλοι νομίζουν ότι στο ζεϊμπέκικο της Αλεξίου " Απόψε θέλω να πιω" έχει παίξει ο Γιάννης. 

Όμως είναι πάλι Καραντίνης!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, antonStrat είπε

Πάντως μόνο ενδιαφέρον έχει να μπαίνει ο ένας στα "χωράφια" του άλλου ..!!

Έχει, αλλά έχει σημασία και ο τρόπος.

 

Δηλαδή ο Σπάθας το έκανε μιμούμενος το ήχο και τον τρόπο του τζουρά (και πολύ καλά έκανε όπως είχε κάνει και πολλές άλλες φορες). Αν ένας κιθαρίστας πιάσει μπουζούκι δεν ακούγεται όπως ένα μπουζουκίστας και αυτό δεν είναι καλό.... θα ειχε ενδιαφέρον να ακούγαμε κάποια στιγμή και κάτι απο μπουζούκι παιγμένο λίγο διαφορετικά και εκτός της παραδοσιακής τεχνικής του και των ornaments που έχουμε συνηθισει χρόνια μέσα απο το ρεπερτόριο. Ευχτυχώς υπάρχουν δεξιοτέχνες, ευτυχώς οι πιο νεοι εχουν και σπουδες και ελπιζω και ακουσματα.

 

Παρεμπιπτόντως μιας και εισαι εδώ και μαλλον εισαι ενημερωμένος! Έχεις ιδέα τι έχει χρησιμοποιήσει ο Καραντινης για τον ηχο αυτό? Octaver? 12 χορδη?

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, npap είπε

 

ακριβώς, συνηγορώντας την πάλαι ποτέ κραταιά άποψη που είχαν οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ του λαϊκού μας τραγουδιού (και όχι μόνο), ότι δηλαδή διαχρονικά διαθέταμε "μπουζουκτζήδες" που με την ανάλογη μελέτη και ακούσματα θάταν εν δυνάμει κιθαρίστες παγκόσμιας κλάσης, σε αρκετά δυτικά είδη μουσικής...

 

 Αυτο δεν εχει και πολυ νοημα.

 

 Ειναι σα να λες οτι καποιος που εχει μαθει καλα Γερμανικα, αν αντι να μελεταει Γερμανικα μελετουσε Γαλλικα, θα μιλαγε καλα Γαλλικα.

 

 ΟΚ ναι, αλλα αυτο θυμιζει το αν η γιαγια μου ειχε ρουλεμαν 😆

 

 Ειναι απειρως ευκολοτερο να παιξεις αυτα που ξερεις σε ενα παρομοιο οργανο με το δικο σου, απο το να παιξεις αυτα που ΔΕΝ ξερεις στο δικο σου οργανο.

 

 Η συνηθεια, τα ακουσματα, το αρμονικο υποβαθρο και ολα αυτα ειναι απειρως σημαντικοτερα απο το να παιζεις τις καλτσες σου σε altered picking ξερω γω 😆 τουλαχιστον αν θες να κανεις μουσικη και οχι ακροβατικα. Δηλαδη αν μιλαμε για φαση shredding OK, ενας τεχνικος μπουζουκτσης τα σπαει 😆 αλλα ο ρολος της κιθαρας δεν ειναι μονο αυτος, ως βαση της ενορχηστρωσης και του ηχου της μπαντας δεν περιοριζεται σε σολιστικο ρολο.

 

 Δηλαδη, για να το πω αντιστροφα, θα ηταν αστειο να πουμε οτι ο Jimmy Page θα εγραφε ενα ωραιο ζεμπεικικο σαν του Τσιτσανη επειδη βαραει ωραιες πεντατονικες. Θα μπορουσε, σε ενα αλλο συμπαν θα μπορουσε, στο συμπαν 616 ομως εκαστος εφω εταχθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 ώρες πριν, npap είπε

διαχρονικά διαθέταμε "μπουζουκτζήδες" που με την ανάλογη μελέτη και ακούσματα θάταν εν δυνάμει κιθαρίστες παγκόσμιας κλάσης, σε αρκετά δυτικά είδη μουσικής...

Έχω πολλές φορές φαντασιωθεί τον Χιώτη με μια stratocaster...

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Έχω πολλές φορές φαντασιωθεί τον Χιώτη με μια stratocaster...

Θα σε απογοήτευε. Ειχε gretsch και gibson. Και μάλιστα τις μαστόρευε και πρόσθετε inlays.

a LIFO xiwtis 1.jpg

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 3

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
9 ώρες πριν, npap είπε

διαθέταμε "μπουζουκτζήδες" που με την ανάλογη μελέτη και ακούσματα θάταν

 

είναι μία ακόμα από τις φορές που μου απαντάνε χωρίς να έχουν διαβάσει (προσεκτικά) τι έγραψα... απλά αυτή τη φορά είστε και πολλοί...😎

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου