Προς το περιεχόμενο

BandLeader... τα (μ)Πάντα;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο σωστό στα χαρτία ειναι το δημοκρατικό.

Η δημοκρατία βέβαια προυποθέτει ο καθένας να σηκώνει το βάρος που του αναλογεί και μετά να συμμετέχει στις αποφάσεις.

Οταν αφήνεις έναν να παίρνει τις αποφάσεις,στο τέλος του δρόμου υπάρχει και ένα σαμάρι που σε περιμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bandleader στο δικο μου μυαλο δεν ειναι {απαραιτητα} αυτος που αναλαμβανει τα διαδικαστικα...αλλα περισσοτερο αυτος που ελεγχει το ηχητικο αποτελεσμα ενορχηστρωτικα.

 Ολα τα υπολοιπα,  καλο ειναι να μοιραζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ο leader να ξέρει να δέρνει.

Καράτε, μποξ, κάτι τέλος πάντων.

Αλλιώς τον φάγανε λάχανο οι άλλοι.

Γίνεται πχ εγώ να είμαι bandleader σε μια μπάντα που είναι μέσα ο cos_dr?

Θα με κάνει ασήκωτο.

 

EDIT: Επειδή βλέπω φατσούλες απορίας, άντε να το κάνω πενηνταράκια.

Συνήθως δεν ορίζεις εξωγενώς κάποιον ως leader.

Αυτό προκύπτει από μια συλλογική διάδραση μεταξύ των μελών της μπάντας, όπου φαίνεται κάποιος να ξεχωρίζει σε κάποιους τομείς, και άτυπα αποτελεί αυτόν που στην κοινωνιολογία ονομάζεται "καθοδηγητής γνώμης", για την κοινωνία της μπάντας.

 

Μετά μπορεί να υπάρξει και επισημοποίηση του leadership.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Λυπάμαι 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν θεωρω οτι υπαρχει bandleader, καθως ολοι απο κοινου λαμβανουμε αποφασεις για τα παντα.

Σας εχει παραμυθιασει καλα ο bandleader παντως 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Δεν είναι κακό να υπάρχει αυτός στον οποίο θα στραφούν όλοι για να ζητήσουν επιβεβαίωση, γνώμη ή καθοδήγηση. Το καλύτερο για μια μπάντα είναι να υπάρχει ένας leader για κάθε τομέα. Moυσικός leader που θα επιβλέπει ή θα δίνει στίγμα, ο μανατζερ leader που θα μιλάει με μαγαζιά και συναυλιακούς χώρους και θα μιλάει για αμοιβές, ο oργανωτικός leader που θα εκτυπώνει και θα στέλνει setlists, playlists, polls, στοιχεία IKA μελών, ο leader αισθητικήςκαι ύφους που θα συντάσσει δελτία τύπου, bios, θα κάνει περιγραφές και θα επιλέγει αφίσες κλπ...  Ακόμη δε καλύτερο, όταν όλοι έχουν εμπιστοσύνη στις ικανότητες του άλλου για κάθε τομέα.

4 ώρες πριν, vagelism είπε

εκ πειρας εχω δει οτι οταν υπαρχει συλλογικοτητα κ αλλα τετοια δημοκρατικα στις μπαντες...γινεται σφαγη.

και εχω παιξει κ συνεχιζω κ παιζω σε αρκετες μπαντες..

Αυτο που πιστευω ειναι ..οτι ενω ειναι καλο να πεφτουν 5 αποψεις στο τραπεζι..καποιος πρεπει να εχει ΠΑΝΤΑ τον τελευταιο λογο.

 


+1000
Και συμπληρωνω φέρνοντας κι εδω ενα ποστ που εγραψα τυχαια σε αλλο θεμα.

 

37 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Στις μπαντες, ορχηστρες κλπ, δεν μπορει να λειτουργησει η "δημοκρατια".

Καποιος θα πρεπει να κανει κουμαντο. Ο band leader που λενε στο χωριο μου ή ο "μαεστρος" στις ορχηστρες κλπ

Το θεμα ειναι αυτος που κανει κουμαντο, να εχει ωραιο τροπο να διορθωνονται τα πραγματα.

 

Μια προταση ειναι να ζηταει να ξαναπαιχτει το συγκεκριμενο σημειο, για να διορθωθει το λαθος (πχ μπορει να ειναι τεχνικο το θεμα και να θελει μια δυο επαναληψεις για να "καθαρισει" το παιξιμο).

Αν δεν διορθωνεται (κατι που σημαινει οτι το λαθος ειναι μουσικο, δλδ να εχει λαθος νοτες στο μυαλο του ο μουσικος ή θεμα αισθητικης, πχ λαθος ηχος, χροια, ενταση, εφφε κλπ), μπορει να ζητησει απο τον καθενα να παιξει το μερος του στο συγκεκριμενο σημειο, μονος του , ή δυο μονο πχ μπασο/τυμπανα, ΄κιθαρα/κιθαρα κλπ.

Αν και τοτε δεν .... τοτε αρχιζει .... η "δικτατορια".

"Αλλαξε ηχο παιδακι μου που μου παιζεις το ender sandman με clean chorus":classic_biggrin:

 

Ενας αλλος ευγενικος τροπος ειναι να "προτεινει" κατι, για να δοκιμαστει ετσι στην προβα.

 

Φυσικα στις επαγγελματικες ορχηστρες, δεν υπαρχει χρονος για τετοια και οτι θελει ο "μαεστρος", το ζηταει (ευγενικα στην καλυτερη περιπτωση) και ο μουσικος το παιζει. Εξαλλου γιαυτο εχει προσληφθει και πληρωνεται  και ο ενας και ο αλλος.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fenderiarhs είπε

Ειναι ωραια η δημοκρατια και η ισοτητα κλπ αλλα οταν ενας ειναι αυτος που τρεχει κλεινει live, κλεινει προβες, φερνει παρτιτουρες, βρισκει κομματια (ακομα δε περισσοτερο εαν ο ιδιος ειναι αυτος που γραφει τα κομματια οποτε εχει  κυριαρχο λογο και δικαιως, πανω στο καλλιτεχνικο αποτελεσμα) προφανως και δεν μπορουν τα υπολοιπα μελη να απαιτουν ο λογος τους να ειναι της ιδιας βαρυτητας. Κατα τον ιδιο τροπο οταν συνυπαρχουν, ενας Μουσικος, με εναν απλο γνωστη της πεντατονικης προφανως η γνωση του ενος δεν απαιτει ισοτητα εναντι της αγνοιας του αλλου.

 

 

Σε αυτο με την "απαιτηση", και την "πεντατονικη" δεν συμφωνω.

Οσο κι αν αξιζει να ειναι καποιος band leader (λογω αυτων που ανεφερες) πρεπει να γινει αποδεχτο απο τους υπολοιπους στην πραξη, και σταδιακα και οχι να το απαιτησει.
Αυτο με την πεντατονικη πες το στον BB King :classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαίνεται να είμαι η μειοψηφία που ασπάζεται (και εφάρμοσε - παντού) τις δημοκρατικές αρχές.

Μόνη εξαίρεση όταν φτιάχτηκαν οι πρώτοι a priori και κλήθηκα ως δεύτερος κιθαρίστας (όπου ήμουν ο νέος και εκτελούσα εντολές). Την επόμενη χρονιά το σχήμα στήθηκε εξ αρχής και ο καθένας έκανε την συνεισφορά του με τα κομμάτια - ιδέες του που τα επεξεργάζονταν όλοι. Το ίδιο γινόταν και για τα κλεισίματα συναυλιών, συμφωνιών κλπ. Είχε πέσει τότε πολλή καφετέρια και πιτσαρία...

Πιό πριν που ήμουν σε άλλα δυό σχήματα που έβγαινε χαρτζηλίκι το καλοκαίρι ήταν όλοι συμφωνούμε γενικώς.

Ακόμα και αργότερα που ήμουν στην ορχήστρα της Λέσχης στην αεροπορία και εκεί τα ίδια με τη διαφορά ότι τα λαϊκά κομμάτια τα διάλεγε ο τραγουδιστής ενώ στο ξένο οι κιθαρίστες. Το ίδιο και σε μιά μπάντα στο διάστημα εκείνο που παίζαμε σε μπαράκια στη Λάρισα όλοι πακέτο συμφωνία.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

φαίνεται να είμαι η μειοψηφία που ασπάζεται (και εφάρμοσε - παντού) τις δημοκρατικές αρχές.

Μόνη εξαίρεση όταν φτιάχτηκαν οι πρώτοι a priori και κλήθηκα ως δεύτερος κιθαρίστας (όπου ήμουν ο νέος και εκτελούσα εντολές). Την επόμενη χρονιά το σχήμα στήθηκε εξ αρχής και ο καθένας έκανε την συνεισφορά του με τα κομμάτια - ιδέες του που τα επεξεργάζονταν όλοι.

Γιαυτο διαλυθηκατε 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Spyros Delta said:

Σας εχει παραμυθιασει καλα ο bandleader παντως 🤣

 

Εννοεις οτι ο (υποτιθεμενος) bandleader κανει σιωπηρα τη δουλεια του?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου