Προς το περιεχόμενο

Διαγωνισμός Komplete 12


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 θα σου δείξει ο cos_dr πως γίνεται, ήδη του ήρθε λέει μια ωραία μελωδία.

 Να χτισei

 

 Αποφάσισε να χρησιμοποιήσει όσα πιο πολλά μπορεί τιμής ένεκεν.

 έτσι λεει. χαχαχαχαχαχαχαχα

Επεξεργασμένο από Konstantinos Dritsas

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Konstantinos Dritsas said:

ήδη μου ρθε μια ωραία μελωδία.

 Να χτισω χαχαχαχχαχαααχχα

 

Τα πα εγώ, δεν τα πα?

Εσύ θα πάρεις και τα τρία πρώτα, και εγώ θα πάρω από τα τρία το μακρύτερο.:classic_biggrin:

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχεις κάτι σαν το V-synth να δεις πως γίνονται.

 Και πιο εύκολα και πρακτικά  απο το υπόλοιπο hardware και software που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Ιδιαίτερα με αυτό.

 Γι αυτό είχα λυσσάξει να το έχω.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωνσταντίνε πες του Cos-dr να ανεβάσει ένα παράδειγμα γιατί αυτό το... "Σκέψου ότι έχεις ένα looper, γράφεις ένα μοτίβο κάποιων sec, το βάζεις να παίζει συνέχεια, και παίζοντας κάτι άλλο από πάνω, χτίζεις ολόκληρο κομμάτι".... που έγραψε ο Στράτος δεν μου "κάθεται" καλά.... Εγώ αλλιώς φαντάζομαι την μουσική! Όλα αυτά με κάθε σεβασμό στο Komplete και στην Ελίνα.  Παιδιά σόρυ για το offtopic και που μπαίνω σαν τσόντα στο θέμα του διαγωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, cigaret13 said:

Κωνσταντίνε πες του Cos-dr

 

Να δεις που τελικά αυτοί οι δύο θα σκοτωθούν μεταξύ τους για την πρωτιά.:classic_biggrin:

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Κωνσταντίνε πες του Cos-dr να ανεβάσει ένα παράδειγμα γιατί αυτό το... "Σκέψου ότι έχεις ένα looper, γράφεις ένα μοτίβο κάποιων sec, το βάζεις να παίζει συνέχεια, και παίζοντας κάτι άλλο από πάνω, χτίζεις ολόκληρο κομμάτι".... που έγραψε ο Στράτος δεν μου "κάθεται" καλά.... Εγώ αλλιώς φαντάζομαι την μουσική! Όλα αυτά με κάθε σεβασμό στο Komplete και στην Ελίνα.  Παιδιά σόρυ για το offtopic και που μπαίνω σαν τσόντα στο θέμα του διαγωνισμού.

 

 καλά στα είπε και ο Στράτος.

 Εμένα μου φαίνεται λογικό κάποιος που δεν ασχολείται με αυτού του είδους τα προγράμματα και τον εξοπλισμό και δεν έχει περάσει και από αρμόνια/συνθ γιατί ουσιαστικά η μετεξέλιξή τους είναι αυτά τα πακέτα αλλά και η προσομοίωση τους και απο εκεί και πέρα η παραγωγική διαμόρφωση με τους τρόπους που χρησιμοποιούν όλοι, να το βλέπει όπως εσύ τώρα.

 Όμως αν το ψάξεις λίγο, θα δεις την πρακτικότητα και τις δυνατότητες που δίνουν για την παραγωγή μουσική (δεν τα κάνουν όλα μόνα τους επίσης) και την πρόσβαση σε ηχοχρώματα, θα αλλάξεις πιστεύω γνώμη και θα αναγνωρίσεις τη χρησιμότητα τους και το πως να το πω απλά, είναι μουσική και μάλιστα υψηλού επιπέδου.

 Και σίγουρα ως δημιουργός θα τα αγαπήσεις.

 Η αρχή είναι δύσκολη και είναι φαση που την περάσαμε όλοι για να τα καταλάβουμε και να τα υιοθετήσουμε αλλά και να τα αγαπήσουμε όσοι ασχολούμαστε. Δεν είναι δύσκολο όμως. Δεν είναι φτιαγμένα για να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη, το αντίθετο.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, cigaret13 said:

Εγώ αλλιώς φαντάζομαι την μουσική!

 

Και έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι όπως το έγραψα.

Σκέψου να μπορείς να παραλλάσεις συνέχεια κατά το δοκούν το μοτίβο που έγραψες.

Σκέψου ότι μπορείς να γράψεις από πάνω ένα δεύτερο μοτίβο που μπορεί (λέω) να κλασσάρει με το πρώτο, και ότι και αυτό μπορείς να το παραλλάσεις όποτε και όσο θέλεις συνέχεια.

 

Γράφεις ένα θέμα από πάνω, μια μελωδία, την οποία θα αναπτύξεις στηριζόμενος στα μοτίβα που έγραψες πριν.

 

Σκέψου μυριάδες άλλους συνδυασμούς που μπορείς να κάνεις από ένα αρχείο ήχου συν ότι εσύ θελήσεις.

Και πάλι μάλλον δεν τα γράφω όπως πρέπει.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Και έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι όπως το έγραψα.

Σκέψου να μπορείς να παραλλάσεις συνέχεια κατά το δοκούν το μοτίβο που έγραψες.

Σκέψου ότι μπορείς να γράψεις από πάνω ένα δεύτερο μοτίβο που μπορεί (λέω) να κλασσάρει με το πρώτο, και ότι και αυτό μπορείς να το παραλλάσεις όποτε και όσο θέλεις συνέχεια.

 

Γράφεις ένα θέμα από πάνω, μια μελωδία, την οποία θα αναπτύξεις στηριζόμενος στα μοτίβα που έγραψες πριν.

 

Σκέψου μυριάδες άλλους συνδυασμούς που μπορείς να κάνεις από ένα αρχείο ήχου συν ότι εσύ θελήσεις.

Και πάλι μάλλον δεν τα γράφω όπως πρέπει.

Για εμένα μια χαρά το λες σε συνάρτηση με τον διαγωνισμό και το τι ζητάει.

 Εγώ το ξεχύλωσα μάλιστα γιατι είμαι της υπερβολής παντα, φαφλατιάζω, το βλέπω παρεϊστικα. χαχαχαχαχαχαχαχα

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οψόμεθα.... ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Θα κάνω κάτι με τις λούπες, αλλά δεν θέλω γέλια και να με πάρετε στο ψιλό.....🤐😁

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, cigaret13 said:

Θα κάνω κάτι με τις λούπες, αλλά δεν θέλω γέλια και να με πάρετε στο ψιλό.....🤐😁

 

Θα πρέπει να είσαι τρελός για να το λες αυτό σε μας.:classic_smile:

 

Άντε να βοηθήσω λίγο ακόμα, μπας και φας καμιά θέση από τους δύο τους.:classic_biggrin:

 

Στα κομμάτια σου πώς γράφεις τύμπανα?

Παίρνεις (φαντάζομαι) ένα vst με κάποιους ρυθμούς.

Βάζεις εδώ το ένα κομμάτι (από την ρυθμική βιβλιοθήκη του vst), εκεί το άλλο, και αρχίζεις να τα πειράζεις (να αλλάζεις κάποια χτυπήματα, velocities, κλπ).

 

Ακριβώς η ίδια λογική ισχύει και εδώ.

Και από όλα τα αρχεία ήχου που κατέβασες, το απαραίτητο είναι να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα.

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου