Προς το περιεχόμενο

MIDI 2.0?


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/1/2019 στις 10:37 ΜΜ, panorios είπε

Το αγαπημένο πρωτόκολλο έχει λόγο να γίνει 2;

Τι λέτε;

 

 

 

 Δεν ακούγεται και άσχημο, ιδίως για τις διευρυμένες δυνατότητες, όπως την περισσότερη ταυτόχρονα διαδιδόμενη πληροφορία,τις μεγαλύτερες πιθανώς δυνατότητες stepping για τις μεταδιδόμενες πληροφορίες σε θέματα διαμόρφωσης/προοδευτικής ευαισθησίας του ήχου, το θέμα της συνεργασίας των web-based εφαρμογών και για τις πληροφορίες για πολυκάναλη υλοποίηση και επεξεργασίας που θα τις κανει προσιτότερες και σε εμάς τους πιο απλούς χρήστες, όπως τα στυλ atmos και τέτοια.

 

 Γιατί όχι?

 Αφου συνυπολογίζουν και την προς τα πίσω συμβατότητα.

 Ενδιαφέρουσα πληροφορία.

 Ανάπτυξη, επενδύσεις, νέες θέσεις εργασίας.

 Να σπεύσουμε να το υιοθετήσουμε και εμείς, μετά τη διαστημική υπηρεσία και τα εγκαίνια του μετρο στη συμπρωτεύουσα να κάνουμε και τα ελληνικά εγκαίνια του midi 2.0 άμεσα να διορίσουμε και κόσμο για να ξαναπάρουμε τις εκλογές.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Χαχα 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Konstantinos Dritsas said:

να ξαναπάρουμε τις εκλογές.

 

Καλά, ας πάρω πρώτα καινούριο υπολογιστή, που έχω μείνει στην σακαράκα του 2007 με επεξεργαστή που τρέχει στα 2,19, με μητρική που έχει max όριο 4gb (αν και έχω μόνο 2gb), να βάλω και πιο νέα windows που είμαι ακόμα στα xp, και μετά ... με τις εκλογές κάντε ότι θέτε εσείς.

 

Ξέρετε γιατί δεν παίρνω ακόμα pc?

Δεν είναι ότι βάζω το χέρι στην τσέπη και πιάνω παπούτσι, :classic_biggrin: όχι, απλά περιμένω να βγεί το νέο usb 4.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

H σχετική είδηση έχει ως εξής:

 

Αργά αλλά σταθερά, γεννιέται ένα νέο spec MIDI και ο Σύνδεσμος Κατασκευαστών MIDI (MMA) και ο Σύνδεσμος Βιομηχανιών Μουσικής Ηλεκτρονικής (AMEI - η ιαπωνική ένωση MIDI) επιβεβαίωσαν ότι απέκτησε όνομα. MIDI 2.0!

 

Οι εταιρείες-μέλη συνεργάζονται ήδη για να αναπτύξουν πρωτότυπα βασισμένα σε ένα από κοινού αναπτυγμένο, σχέδιο προδιαγραφών. Οι εταιρείες αυτές είναι η Ableton/Cycling '74, Native Instruments, Art+Logic, Bome Software, Google, imitone, Roland, ROLI, Steinberg, TouchKeys και Yamaha.

 

Όπως και με την ανάπτυξη του MIDI 1.0, ο MMA και ο AMEI συνεργάζονται και μοιράζονται τον κώδικα στη διαδικασία, με τη δημιουργία πρωτοτύπων που θα συνεχιστεί κατά τη διάρκεια του 2019. Εργάζονται επίσης για ένα νέο λογότυπο και τη δημιουργία ενός προγράμματος αυτοπιστοποίησης για τις εμπλεκόμενες εταιρείες.

 

Τα κυριότερα σημεία του MIDI 2.0 θα πρέπει να περιλαμβάνουν αυτόματη διαμόρφωση, νέες ενσωματώσεις DAW / web, αυξημένη ανάλυση και εκφραστικότητα καθώς και αυστηρότερο χρονισμό. Η συμβατότητα με τις συσκευές MIDI 1.0 αποτελεί επίσης βασική προδιαγραφή.

 

Οταν θα οριστικοποιηθεί το MIDI 2.0, οι προδιαγραφές θα είναι διαθέσιμες στην σελίδα https://www.midi.org/

  • Like 5

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν το καταργούν τελείως και να τα αντικαταστήσουν όλα με ένα usb? ποιός χρησιμοποιεί midi το 2020? (εγώ, ο Δρίτσας και κανα 2-3 ακόμη καμένοι εδώ μέσα😎)

 

άντε να το ανακαλύψει και ο Λάκης σε κανα 2-3 χρόνια αμα πάρει κανα μεταχειρισμένο DX7...🤣😄

 

όλοι οι άλλοι στα εξωτερικά παντού μακ και usb(ια)...

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, stavros_d80 said:

όλοι οι άλλοι στα εξωτερικά παντού μακ και usb(ια)...

 

Κι εγώ μακ ντακ θα έπαιρνα.

Αλλά είναι που ακόμα ψάχνω να βρώ τι είναι φθηνότερο.

Το μακ με προδιαγραφές τούμπανου πισιού, ή η μόνιμη αιμοκάθαρση αφού μόνο το ένα νεφρό δεν φτάνει να καλύψει την τιμή.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2019 στις 1:15 ΠΜ, fusiongtr είπε

 

Καλά, ας πάρω πρώτα καινούριο υπολογιστή, που έχω μείνει στην σακαράκα του 2007 με επεξεργαστή που τρέχει στα 2,19, με μητρική που έχει max όριο 4gb (αν και έχω μόνο 2gb), να βάλω και πιο νέα windows που είμαι ακόμα στα xp, και μετά ... με τις εκλογές κάντε ότι θέτε εσείς.

 

Ξέρετε γιατί δεν παίρνω ακόμα pc?

Δεν είναι ότι βάζω το χέρι στην τσέπη και πιάνω παπούτσι, :classic_biggrin: όχι, απλά περιμένω να βγεί το νέο usb 4.

I know what you mean my friend...😎

windows.jpg

  • Like 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
43 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

Γιατί δεν το καταργούν τελείως και να τα αντικαταστήσουν όλα με ένα usb? ποιός χρησιμοποιεί midi το 2020?

Πάρα πολλά πράγματα είναι βασισμένα πάνω στο MIDI, για πάνω από 30 χρόνια. Ακόμα και όσα χρησιμοποιούν USB ή BT, στην ουσία είναι MIDI over USB ή MIDI over BT.

Απλά με το MIDI 2 υπάρχουν αρκετές νέες δυνατότητες που κάποιες από αυτές ξεκίνησαν να βγαίνουν προς τα έξω σιγά σιγά και τώρα "μαζεύτηκαν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου