Προς το περιεχόμενο

Ρε μπας και χρησιμοποιούμε ΛΑΘΟΣ χορδές? (010-038)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Μάλλον δεν τα εξηγώ καλά. Δεν λέμε να ταστάρει το όργανο σε βαθμό που να μην έχεις sustain. Αυτό είναι προβληματικό (στα περισσότερα είδη, σε κάποια άλλα είναι προτέρημα). Αν ακούσεις ηχογραφήσεις κιθαρών (και μπάσων, εκεί να δεις) προ-distortion, θα εκπλαγείς από το πόσο buzz υπάρχει στην καθαρή έξοδο. 

 

Αν ψάχνουμε όμως να βρούμε συνθήκη "μη buzz" σε ηλεκτρικό όργανο, θα τη βρούμε μόνο σε high action καταστάσεις. Προσπαθώ να διαχωρίσω την ένοια buzz από το ταστάρισμα, αν με εννοείτε. Ένα δευτερογενές "κροτάλισμα" της χορδής σε πρώτο (attack) ή σε δέυτερο χρόνο (swell). Aυτό αποφεύγεται μόνο με action στο θεό και πολλές φορές εξαρτάται όχι μόνο από τη γεωμετρία αλλά και από τη φυσική και το resonance του εκάστοτε οργάνου, με άλλα λόγια τους συντονισμούς που συντελούνται σε κάθε δόνηση. Γι' αυτό και πολλές φορές, όργανα με απόλυτο fret dress και ολόισιες ταστιέρες δεν διορθώνουν το, σε μεγαλύτερο βαθμό buzz, που είναι αποτέλεσμα συντονισμών του ίδιου του οργάνου. Και όπου η τεχνη σηκωνει τα χέρια ψηλά στην επιστήμη...:classic_biggrin:

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειδα λοιπον και τα δυο βιντεακια και αυτο το clean εμενα δεν μου αρεσει.

Δεν σκαει τιποτα. Ιδιως στο ημιτονιο κατω ....
(Βεβαια δεν ειναι ο μονος παραγοντας οι χορδες αλλά λεμε)

Προσπαθω να σκεφτω ενα τραγουδι που θα μπορουσα να παιξω με αυτον τον ηχο και δεν βρισκω.

Μονο ακορντα "σκουπα" σαν ακουστικη θα επαιζα κατι, με το ζορι και αν.

Σε 9-42 (9-11-16-24-32-42 υπολογιζω το ιδιο τραβηγμα θα ειναι περιπου με το 10-13-15-26-32-38 10-38) που ειχα κουρδισει ημιτονιο για να παιξω κατι, οι χορδες ισα ισα που κραταγαν κουρδισμα στα χερια. Φυσαγε ελαφρυ αερακι και αλλαζε κουρδισμα 🙂

Και ο ηχος πολυ ντοιν ντοιν στο clean, (στο πολυ γκαζι ηταν μια χαρα για τα συγκεκριμενα τραγουδια που επαιξα)

 

Ειναι βεβαια και πως εχει ο καθενας το CLEAN STRAT TONE στο μυαλο του.

Για μενα πχ το εντελως clean strat tone ειναι κατι σαν σε αυτο το σημειο

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Για μενα πχ το εντελως clean strat tone ειναι κατι σαν σε αυτο το σημειο

 

Άκομα πιο ελαφρύ σετ δηλ. Τότε ο Knopfler όπως άλλωστε και οι ήρωες του δηλαδή οι country κιθαρίστες των 70s έπαιζε με 08-038...

 

Για εμένα πάντως ο καθαρός ήχος του Hendrix με αυτό ακριβώς το σετ είναι η ΕΠΙΤΟΜΗ του καθαρού στρατ ήχου.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Άκομα πιο ελαφρύ σετ δηλ. Τότε ο Knopfler όπως άλλωστε και οι ήρωες του δηλαδή οι country κιθαρίστες των 70s έπαιζε με 08-038...

Υποθεσεις για το Studio

Στα Live 9-40 και 9-46 κανονικο κουρδισμα

https://www.mk-guitar.com/2008/09/14/how-to-get-that-sultans-of-swing-sound-mark-knopfler-played-08-strings/

https://www.mk-guitar.com/2014/12/04/which-strings-for-the-sultans-of-swing-sound-comparing-010-and-009-strings/

 

Εχω παιξει με 8 πολυ παλια. Ξερω

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα.

Το γράφει άλλωστε και το άρθρο.

Ο πρώτος δίσκος είναι 08-038 καρατσεκαρισμενο, αφού ο Albert Lee και ο James Burton αυτές χρησιμοποιούσαν 🙂 , κάπου έχω και ένα παλιό guitar player που το γράφει.

Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν έχει καμία σημασία αν ξέρεις να βγάλεις ήχο τον βγάζεις.

Και ο Ζappa έπαιζε με 8αρες και σκοτώνει ο ήχος του.Για να μην πιάσουμε τον Tommy Iommy....

 

Από την άλλη γούστα είναι αυτά... πάντως εύκολο είναι κάποιος να δοκιμάσει αυτό το κλασσικό σετ που έγραψε την ιστορία του classic rock και αν του αρέσει του αρέσει αλλιώς πίσω στα συνηθισμένα....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ παντως σχετικα με τον τιτλο , εγω τουλαχιστον δεν χρησιμοποιω λαθος χορδες.

9-42 στα σολιστικα μεταλα, και κανονικα και μισο τονο κατω.

10-46 κανονικα και μισο τονο κατω

11-50 μισο τονο κατω

Υβριδικα σετ με λεπτα καντινια και παχια μπασα εχω δοκιμασει και ειναι οτι χειροτερο. (φτιαχνεις τον ηχο να παιζει καλα στα μπασα και πας στα καντινια και ειναι πορδες, φτιάχνεις τον ηχο στα καντινια και πας στα μπασα και βουιζει ο τοπος)

Υβριδικα σετ με λεπτα μπασα και χοντρα καντινια οπως το 10-38 δεν εχω δοκιμασει αλλα θα δοκιμασω.

Ξερω οτι μια λιγο πιο λεπτη σολ και μια λιγο πιο λεπτη μι μπασο θα ηταν ενδιαφερον πειραμα, αλλα ξερω οτι δεν ειναι το 10-13-15-26-32-38 αυτο που θα ηθελα για αυτο το πειραμα.

Οκ το 15αρι σολ ας το δεχτω, αντε και το 32 λα, αλλά το 38 μι μπασο ειναι εκτος (δικης μου) πραγματικοτητας.

Πχ ενα πειραμα με

9-11-15-24-32-40 αντι 9-11-16-24-32-42 (αυτο υπαρχει πχ fender 150XL ή ernie ball 5105, o EVH τα χρησιμοποιουσε. Αλλα τι να το κανεις? ηδη ειναι πουπουλο το 9-42. Αν παει και ημιτονιο κατω? ... Van Halen επαιξα με 9-42 ημιτονιο κατω, που ελεγα πριν)

10-13-16-26-36-44 αντι 10-13-17-26-36-46

11-14-17-28-38-48 αντι 11-14-18-28-38-50

Δεν το εχω κανει γιατι εχω βρει το ηχο μου με τις κιθαρες χορδες μαγνητες ενισχυτες treble bleed και επιλογεα μαγνητων  (τα tone ειναι ξηλωμενα) και αντε να φτιαχνεις τωρα custom σετ χορδων.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9-42 στη στρατ, σήμερα μου μπήκαν ιδέες...

λες? λεω...

πρίν κάνω ο,τιδήποτε, λεω ας δω κάτω τι γίνεται.

Κατεβάζω ένα τόνο....

Εχω και float το τρέμολο...ήρθε η μι και ξάπλωσε κατω...

Στη μέση λογικά πράγματα, με χαλαρή αίσθηση. Δεν ξέρω τι παραπάνω θα μου έδινε μια σολ λίγο πιό λεπτή... Θέλει σε πρώτη φάση σίγουρα ένα ελατήριο λιγότερο.

Οπότε ανεβάζω μισό τόνο και είμαι μισό κάτω.

Εδώ λίγο πιό νορμάλ πράγματα, δεν τρίζει τίποτα, αλλά δεν ευχαριστιέμαι 

Δεν νομίζω είναι για μένα...

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι παλιά έπαιζα σαν πιτσιρικάς με 8άρες, τι πιο φυσιολογικό για ένα παιδί να ψάχνει τον πιο ανώδυνο και εύκολο τρόπο, μέχρι που συνάντησα έναν κιθαρίστα, ο οποίος άλλαξε τον τρόπο που παίζω κιθάρα, μου είπε να παίζω με 10άρες στην πιο καλή μου κιθάρα και με 11άρες στην 2η μου κιθάρα για εξάσκηση, και με χαμηλό action.

Το έκανα για αρκετό καιρό για ενδυνάμωση, τα τελευταία 15-20 χρόνια δυστυχώς ποτέ μου δεν μπόρεσα να κρατάω μια κιθάρα στις 11άρες, παντα ζητούσα πιο πολύ modding, πιο χαμηλό action και πιο γρήγορο παίξιμο χωρίς να μου μένει καμία στο ράφι για 11άρες.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γυρίζοντας στο σπίτι και βάζοντας τον ενισχυτη στο 6.5 -7 η κιθάρα ξεδιπλώθηκε πολύ καλύτερα. Νομίζω θα κάνω ένα ακόμα κλιπ.

 

Συμφωνώ και με το Σπύρο σε κάποια από τα προτεινόμενα σετ για δεκαρες εντεκαρες.

 

Γενικά πιστεύω ότι αν έχεις πάνω από δύο - τρεις κιθάρες καλό είναι να πειραματίζεσαι με το τι σετ ταιριάζει στην καθεμία ή να έχεις διάφορα σετ ανάλογα με το ποιόν ήχο θες να πετύχεις. 

 

Αλλιώς θα παίξει και θα ακουστεί μία στρατ με φιξ το τρεμολο και εντεκαρες και αλλιως μια τέλε με εννιάρες ή μια στρατ με φλόουτιν και 10-38....

 

Το συζητούσα τις προάλλες με τον Χάρη από GMI Halon guitars

 

Του έλεγα ότι παίξαν άτομα με τη τζαζμαστερ ή τη Χεντριξ και ειπαν ¨καλή αλλά δεν κάνει για όλα¨... και καταλήξαμε στο ότι είναι προτιμότερο να έχεις όργανα με χαρακτήρα . Αν θες ελβετικό σουγιά , παίρνεις -αλλά κάπου θα χάσεις , κάπου θα κερδίσεις πχ με μια PRS ή με μια Ibanez...

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2019 στις 8:38 ΠΜ, argytar είπε

 

Χτες το βράδυ έκανα αυτό το βινδεάκι με τον Super Champ. Δεν ξέρω πόσο βγαίνει προς τα έξω αλλά ο ήχος είναι κλασσικότατος Strat. Τώρα για να είναι και Hendrix θέλει άλλα χέρια απ τα δικά μου. Ίσως και κανένα μαρσάλλι καλό. Γενικά το σετ μου άρεσε και θα παραμείνει σε αυτή τη συγκεκριμένη κιθάρα. Το τρέμολο είναι floating με 5 ελατήρια. Αρκετά μαλακό αν το ρυθμίσεις σωστα.

 

Super ακουγεται....εχεις και την ΚΑΛΥΤΕΡΗ παρεα μια και ο θεος ακριβως το ιδιο σετ χρησιμοποιει (δεν παιζει τοσο καλα οσο ΕΣΥ αλλα κατι φτιαΝει.... 😂 )

 

 

 

 

 

 

βεβαια με ΑΝΤΡΙΚΗ κιθαρα εχει ΑΛΛΟ ηχο...  🙂

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου