Προς το περιεχόμενο

Ρε μπας και χρησιμοποιούμε ΛΑΘΟΣ χορδές? (010-038)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοι μας ψαχνουμε το holly grail στον ηχο....μιλαμε για κΣυλα,για μαγνητες,φινιρισματα και ενα καρο αλλα τΖιμπραγκαλα που θα μας τον  δωσουν .

 

Εγω λοιπον εχω (ή μαλλον ειχΑ ) ενα ΜΕΓΑΛΟ προβλημα...:classic_biggrin:

::

Ολες  οι κιθαρες αλλα  ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο ολες οι stratocaster ,μου ακουγονται καπως ετσι (το μεγεθος του γραμματος δειχνει το VOLUME της καθε χορδης):

E-A-D-G-B-E

 

Αυτο στα σετ που συνηθως χρησιμοποιω δηλ. το,δημοφιλεστερο ολων, 010-046 & το 011-049 που χρησιμοποιω στις hollow body κιθαρες μου...

 

Εψαξα λοιπον και...βρηκα οτι σχεδον ΟΛΟΙ οι classic rock κιθαριστες στα 60s & 70s (Duane Alman,Hendrix,Blackmore,Gallagher,Clapton,Page,Beck κτλ.) χρησιμοποιουσαν το ΙΔΙΟ 

σετ χορδων δηλ. το Fender Rock n' Roll light gauge set (010, .013, .015, .026, .032, .038) για τον..απλο λογο οτι ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ αλλο σετ ελαφριων χορδων τοτενες...  

 

Επισης ειδα και ενα προσφατο βιντεο με τον Michael Stern οπου ΟΡΚΙΖΟΝΤΑΝ σε αυτες τις χορδες και ελεγε οτι ηταν τραγικο οτι δεν βγαινουν πλεον...


 

Ετσι έβαλα σε μια τελε μου και στην strat μου....

 

Μιλάμε ότι έγιναν ΑΛΛΕΣ  κιθάρες με ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΉ διαφορά στον ήχο.

 

Απίστευτα ισορροπημένες και smooth,με ,φυσικα,τρελλο TWANG στη ΜΙ & ΛΑ αλλα και ΜΗΔΕΝΙΚΟ G-heaviness (πρωτη φορα η G δεν "ξεχωριζει" σαν...μπιμπικι σε αρπετζια και σολα...) ειδικα η ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΟΛ ειναι πραγματικη αποκαλυψη (δεν εχει εκεινον τον ενοχλητικο ψιλο-muted αλλα και πολυ δυνατο πριμο ηχο που εχουν οι 017 & 018 αλλα παλεται ελευθερα και "κουδουναει" περισσοτερο και πιο...ζεστα...)

 

Φυσικα η κιθαρα.....ειναι τοσο ΕΥΚΟΛΟΠΑΙΧΤΗ που στην αρχη ξενιζει....ομως γρηγορα συνηθιζεται...

 

Επισης για καποιο λογο ο ΒΡΩΜΙΚΟΣ ηχος...ακουγεται πιο...ΠΕΛΩΡΙΟΣ απο οτι με βαρυτερες χορδες (ισως λογω της μεγαλυτερης ταλάντωσης?)

 

Πραγματικα θεωρω οτι ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ οτι αυτο το σετ εγκαταλειφθηκε καπου στα μεσα της δεκαετιας του 80 ...

 

Αν λοιπον δεν βαριέστε και σας ενοχλει...η ΣΟΛ....give it a try (οι χορδες δεν υπαρχουν στην Ελλαδα οποτε θα πρεπει,οπως εγω,να φτιαξετε το πρωτο δοκιμαστικο σετ μονοι σας)

 

Δυστυχως το μονο "ετοιμο" σετ που κυκλοφορει  αυτη τη στιγμη ειναι αυτο αλλα ειναι εξαιρετικο (μολις παρελαβα 12 σετ) 

 

https://www.thomann.de/gr/ghs_boomers_gb_lxl_10_38.htm

 

(βγαζει και η Fender ενα απο τις αρχες του 2018 ,καθως και η Pyramid αλλα ειναι τρελλη η τιμη τους)

   

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εμένα, όσες Strat έχω πιάσει μου ακούγονται: E A D G B e

Φοράω στην δική μου D'Addario .95-46 καθώς οι 10-46 δυσκολεύουν και οι 09-46 παραείναι light.

Στην Les Paul και άλλες με 24 3/4 κλίμακα, βάζω 10-46 και είναι πάντα ισορροπημένες.

Κάποιος άλλος που το ακούει έτσι και το έλυσε μήπως;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πίνακες της Daddario με την τάση των χορδών τι λένε επ'αυτού? σίγουρα δεν μιλάμε για τις κλασικές 8άρες των παιδικών μας χρόνων? κανα λίνκ οσον αφορά το 010-038 σετ?

 

Σε σχέση με το σήμα απο την Σολ, αν ο μαγνήτης έχει radius μεγαλύτερο της γέφυρας, τότε θα είναι και η G/Σολ πιο κοντά στον πόλο.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnps είπε

αν δεν κανω λαθος ενα παρομοιο αν οχι ιδιο σετ δεν βγαζει και η pyramid ?

 

ναι το αναφερω στο ποστ μου

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rgxinap είπε

οι πίνακες της Daddario με την τάση των χορδών τι λένε επ'αυτού?

 

 

Οπως εγραψα και στο ποστ μου μονο η GHS ,η Pyramid & η Fender (νομιζω και η SIT?) βγαζουν το συγκεκριμενο σετ.

 

Οποτε θα πρεπει να πας στο site της DADDARIO & να βρεις το tension καθε ξεχωριστης χορδης σε std tuning.

 

Αν σε  απασχολει το tension...δεν ειναι και τοσο σημαντικο στον ηχο....στο feel ομως ειναι και το συγκεκριμενο σετ ειναι....βουτυρο...

 

  

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rgxinap είπε

σίγουρα δεν μιλάμε για τις κλασικές 8άρες των παιδικών μας χρόνων?

 

Oχι μιλαμε για το πρωτο light gauge set χορδων που βγηκε ποτε στην αγορα (καπου στα mid 60s).

Μονο η Fender,η Gibson & η Diamond εφτιαχναν χορδες τοτενες...   

 

Μεχρι και τοτε οσοι ηθελαν ελαφριες χορδες επαιρναν το ..ελαφρυτερο σετ που κυκλοφορουσε (δηλ. 012) και πεταγαν την μπασα ΜΙ ανεβαζαν ολες τις χορδες μια θεση και στη θεση της ΜΙ καντινι εβαζαν χορδη απο...μπαντζο. 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου