Προς το περιεχόμενο

Ρε μπας και χρησιμοποιούμε ΛΑΘΟΣ χορδές? (010-038)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Έλα τώρα, τη διάβασα τη συνέντευξη και λέει διάφορα χαζούτσικα.

""First of all, we weren't using a flat-radius fretboard," Mayer says. "We were using the normal one, not the very high radius but definitely curvy. "

 

""You should always remember that, because many, many times people use a set of strings that are completely imbalanced and they just don't sound that good. Most people would say a .010 to .013 is the correct jump. And the .015 is much better for the G than a .017. An .015 squares out at .225 and .017 is 289. So you're going to get 28 percent more output just with a two-pound different in string size."

"When you flip the guitar, the actual cavities in the guitar now appear on the bass strings, right? Because the volume control and all that is facing toward your head. So the actual resonances of the cavity do change."


Eδώ απόσπασμα από συνέντευξη του 2008 του Jeff Beck στο guitarplayer: 
On my early stuff, I was playing the thinnest strings you could get, .008s,” Beck told Fender.com. “And then the Jimi man came along and told me, ‘You can’t play with those rubber bands. Get those off there.’ So my string gauges have been creeping up ever since. Now I’ve got .011, .013, .017, .028, .038, and .049. I’m trying to get heavier on the top end.
 






 

 

Είπαμε:ο Χεντριξ οπως και σχεδόν ΟΛΟΙ οι κιθαρίστες της εποχής του που... πρωτοανακαλυψαν τα bends έπαιζε με το STANDARD Fender Rock n Roll set.

Αυτό το σετ ήταν το 010-038.

End of story and over and out for me.

:classic_smile:

 

Άκου και εδώ στο 11.00

 

 

 

Οι 8αρες στα ΚΑΝΤΙΝΙΑ που έπαιζε ο Beck ήταν πολύ λεπτές, βέβαια δεν εμπόδισαν ΠΟΤΕ τον Tommy Iommy να ΟΡΊΣΕΙ τον ήχο του metal ...

 

Α btw ο Αργύρης θα βάλει και αυτός αυτό το σετ στην Χεντριξ στρατ του οπότε θα του πω να σε επισκεφθεί για να το ακούσεις και από κοντά 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Tι να ακούσω; Τελικά ήταν regular ή light το 10-38; Όλοι φάσκουν και αντιφάσκουν. Γιατί ο Stern το λέει regular. Άσε, γέρασαν όλοι. Ο καθένας θυμάται με αγάπη τα χρόνια κείνα. Δενκακό.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Τελικά ήταν regular ή light το 10-38;

 

Αυτό ήταν ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ άλλο. 🙂

 

Και το set λέγονταν RnR όχι light.

 

Για αυτό και ο ... Παππούς το λέει "regular".

 

Πολυ αργότερα, γύρω στο 72 άρχισε να βγάζει σετ χορδών ο ΕΒ και μάλιστα ΑΚΟΜΑ πιο ελαφριά 🙂

 

Εγώ που ήμουν στην Αμερική στα mid 80s πάντως το έβλεπα αυτό το σετ τώρα που το σκέφτομαι (το Fender RnR ) και όλοι οι "παλιοί" αυτό έπαιρναν....

 

τεσπα,το θέμα μας δεν είναι με τι έπαιζε ο Χεντριξ (που έτσι κι αλλιώς 1000% με αυτό έπαιζε 🙂 )...το θέμα είναι ότι ΙΜΗΟ αυτό είναι το πιο balanced set χορδών που έχω παίξει στη ζωή μου, οποίος θέλει το δοκιμάζει δεν είναι δα και... υποχρεωτικό ...

🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

And the .015 is much better for the G than a .017. An .015 squares out at .225 and .017 is 289. So you're going to get 28 percent more output just with a two-pound different in string size.

 

μάλιστα. Χωρίς να έχω κάνει το μάθημά μου, τι πιθανότητες δίνετε αυτο να ισχύει? Δεν καταργεί τον λόγο ύπαρξης των long scale οργάνων? (χαμηλότερο κούρδισμα με λεπτότερες χορδές). Η μετατόπιση στην ταλάντωση δεν παίζει ρόλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tis έβαλα και εγώ με το καλό.

 

πρεπει βεβαια να τις συνηθισω λίγο.

 

η πρωτη αισθηση ειναι οτι παιζω με εννιαρες και εβαλα μια δεκαρα χορδη για πιο ωραια μπεντζ στη μι καντινι. Δεν κακο.

 

επειτα τα μπασα σκαγανε πολυ ωραια και τα τριλλζ θυμιζαν δίσκο.

 

απο κει και περα οντως άλλο μπαλλανς στις συγχορδίες και γενικότερα λαχταρα για μαλακό touch.

 

Θέλω να σεταρω το tension από το τρέμελο , να ρθει εκει που ηταν πριν και να ξεχορδισω ημιτονιο.

 

μετα θα σας κανω ενα βιντεακι με τον ηχο! Ελπιζω μεχρι μεθαυριον! Τα λεμε!

A4B6CA4B-7CCF-4BDE-A7BC-B016723D2733.jpeg

1479D49E-ECCE-40C0-A167-EBC21A1FA06F.jpeg

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, argytar είπε

Tis έβαλα και εγώ με το καλό.

πρεπει βεβαια να τις συνηθισω λίγο.

η πρωτη αισθηση ειναι οτι παιζω με εννιαρες και εβαλα μια δεκαρα χορδη για πιο ωραια μπεντζ στη μι καντινι. Δεν κακο.

επειτα τα μπασα σκαγανε πολυ ωραια και τα τριλλζ θυμιζαν δίσκο.

απο κει και περα οντως άλλο μπαλλανς στις συγχορδίες και γενικότερα λαχταρα για μαλακό touch.

Θέλω να σεταρω το tension από το τρέμελο , να ρθει εκει που ηταν πριν και να ξεχορδισω ημιτονιο.

μετα θα σας κανω ενα βιντεακι με τον ηχο! Ελπιζω μεχρι μεθαυριον! Τα λεμε!

 

 

Κουρδισε τωρα και μισο τονο κατω ala hendrix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινό update και αφού οι χορδές περάστηκαν Παρασκευή και ´έκατσαν´ λίγο στο όργανο , έχω να πω ότι δε με χάλασαν καθόλου, ίσα - ίσα είναι και κάτι ωραίο και διαφορετικό από αυτά που έχω συνηθίσει.

 

Υπόψιν παίζω συνήθως νταβραντισμένες δεκάρες 10.5 ή και εντεκάρες ανάλογα με την κιθάρα εδώ και χρόνια. Εννιάρες ούτε να τις δω γιατί έφαγα το παπατζιλίκι νωρίς εφηβικά λόγω SRV λατρείας και surfo παγανιάς και τις θεωρούσα ολίγον τι μεταλλάδικες. (Και ήταν άδικο).

 

Ξεκούρδισα και ημιτόνιο έφτιαξα και το action έβαλα και το τρέμολο σε floating φαση εκεί που το θέλω να είναι μαλακό με 5 ελατήρια και ναι έχω να πω ότι είναι βούτυρο. Ευκολόπαικτη και σκαστή. Fender ήχος για μέρες!

 

Θα ψάξω το πυκνωτικό μου να κάμω βινδεάκι να ακούσετε.

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως αλλες χορδες δεν ξαναματαβαζω ειδικα σε strat.

 

Ειναι απλα υπεροχες.

 

Επισυναπτω πολυ προχειρο κλιΨ (μονο NECK PICKUP) (Vox AC4HW,Rhode NT1,PA1,ARGYTAR 69 Strat w/ Fender pure vintage pickups,Planet Wavex Nyflex Nylon 0,73 pick)

010038.wav

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

Εγω παντως αλλες χορδες δεν ξαναματαβαζω ειδικα σε strat.

 

Ειναι απλα υπεροχες.

 

Επισυναπτω πολυ προχειρο κλιΨ (μονο NECK PICKUP) (Vox AC4HW,Rhode NT1,PA1,ARGYTAR 69 Strat w/ Fender pure vintage pickups,Planet Wavex Nyflex Nylon 0,73 pick)

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.
 
 
 


010038.wav

 

Ηδη ειναι πλαστικος ο ηχος.  (καλα σε αυτο μπορει να παιζουν και αλλα ρολο)
Κατεβασε και ημιτονιο τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου