Προς το περιεχόμενο

Ρε μπας και χρησιμοποιούμε ΛΑΘΟΣ χορδές? (010-038)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, cigaret13 said:

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς για κιθάρες..., αλλά βρήκα (κατά τύχη) την πιο κάτω κούκλα με 2,5 χιλιάρικα, εάν μπορούσα να την συντηρήσω ένα νεανικό μου όνειρο θα πραγματοποιούνταν.....

μωρε και το αγοράζεις, και εγώ τώρα στα γεράματα θα ψηνόμουν για κανα εβο κανα ιμπρεζάκι αλλά την επόμενη μέρα θα θές/θέλω άλλα 2,5 για επισκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rgxinap είπε

μωρε και το αγοράζεις, και εγώ τώρα στα γεράματα θα ψηνόμουν για κανα εβο κανα ιμπρεζάκι αλλά την επόμενη μέρα θα θές/θέλω άλλα 2,5 για επισκευές.

Ναι, γι αυτό έγραψα "εάν μπορούσα να την συντηρήσω".....   Οπότε πάμε για μια τέτοια κούκλα...Φοντέρα είπαμε έ;IMG-0878-Edit-59dfac54d124b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, cigaret13 said:

Μπαααα, μάλλον ένας χρόνος τα νοίκια της γκαρσονιέρας της Σβετλάνας....... (12x250,00=3000,00)😉😎

 

Αν ήσανε ξύπνιος, με την Σβετλάνα θα έπαιρνες τα νοίκια πίσω επί 50, συν τον καπνό για όλη σου την ζωή τσάμπα.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ΠΟΛΥ σημαντικο που ισχυει για ΟΛΕΣ τις roundcore χορδες (μια και το προτεινομενο σετ GHS είναι,οπως ολες οι Boomers μεταξυ 024 & 060,roundcore) αλλα και για τις flatwound.

 

Αν τις κοψετε ΠΡΙΝ τις τοποθετήσετε (κατι που πρεπει να κανετε σε vintage Kluson style sloted tuners) καντε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αυτο,γιατι αλλιως υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να "σκοτωσετε" την τυλιχτη χορδη.

 

IMG_7793.jpg 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα στο track απλα ΘΕΡΙΖΕΙ το σετ...

Πρώτη φορα στα 30 χρονια που μιξαρω και ηχογραφω δεν χρειαστηκε να κοψω "βουητο στα χαμηλομεσαια" σε κιθαρα....

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/9/2019 at 10:07 AM, Superfunk said:

Μεσα στο track απλα ΘΕΡΙΖΕΙ το σετ...

Πρώτη φορα στα 30 χρονια που μιξαρω και ηχογραφω δεν χρειαστηκε να κοψω "βουητο στα χαμηλομεσαια" σε κιθαρα....

 

 

 

 

Ωραίοι και καθαροί ήχοι από το κιθαρόνι ¨μου ¨

 

Αγαπημένο σημείο 1.52

και 2.56

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλος συναδελφος  :classic_biggrin:   (αν και πολλες φορες στα live εβαζε 040 αντι για 038)

 

 

https://www.guitarplayer.com/miscellaneous/gp-flashback-rory-gallagher-march-1978

 

What do you use for an electric guitar?
I have two different electrics. I have a Fender Stratocaster with Fender light-gauge Rock and Roll strings, which I use for basic playing and some slide work in straight tuning. I also have a Fender Telecaster for A tuning and other open tunings.

 

. On the Strat, it’s as they come out of the packet: .010, .012, .015, .026, .032, .038. That seems to be about the most balanced set I could find. 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου φαίνεται οτι στο 10-άρι σετ, όλες εκτός απο ψιλή Μι και ρε είναι σπαγκέτι. Τα bends σε όλες εκτός απο τις 2 αυτες είναι παιγνιδάκι. Αυτά σε 10-46. Νομίζω οτι σε 10-38 η ανισότητα μεταξύ ψιλής Μι και υπολοίπων θα είναι πιο έντονη....

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς οι "φλώροι" πίνουμε νερό στις 9-46 σε 25,5" scale  🙂

Λίγου σιάζ τους μαγνήτζ λίγου φέρνεις το eq, όλα καλά. 

Επεξεργασμένο από Fanfan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου