Προς το περιεχόμενο

Ρε μπας και χρησιμοποιούμε ΛΑΘΟΣ χορδές? (010-038)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Και αν είναι λάιβ η φάση, με μόνιτορ αντί για in ear που ακούς τα πάντα και βάζεις και κάνα τονο ψεύτικο ογκο από εφφέ και eq, τρώγεται.

 

Και σκέψου Σπύρο μου, ότι θέλω πολύ ψωμί (αντίσταση) κάτω από την πένα μου στο χτύπημα της χορδής.

Αλλά οι 12άρες με κούρασαν.

Στο fingerstyle είναι μια χαρά, στο single note επίσης (δεν παίζω με σηκώματα), αλλά για να πιάσω ακκόρντο κανονικά στα πρώτα τάστα, μου έφευγε η ούγια.

Και έχω αρκετά χαμηλό action.

 

Τώρα βέβαια, αν πήγαινα σε τεχνικό, και του έλεγα φτιάξε nut (βασικά) και γέφυρα (την έχω περιποιηθεί ήδη) για action σαύρα, να μην είχα θέμα.

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

αλλά για να πιάσω ακκόρντο κανονικά στα πρώτα τάστα, μου έφευγε η ούγια.

Έχω αναπτύξει τρομερή αντίληψη στη χρήση του capo για οικονομία δυνάμεων. Έχει και καλύτερο ήχο.

Αντίληψη εννοώ για την επιλογή του τάστου που θα μπει, αναλογα την κλίμακα του κομματιού κλπ.

Επίσης το να διαβάζεις και οδηγό και να παίζεις αλλά shapes από open chords από αυτά που διαβάζεις.

Ολόκληρη ιστορία, που να γράφω τώρα.

 

ΥΓ βασικά αυτό χρησιμεύει πολύ και στην ηχογράφηση. Όταν ντουμπλαρω κιθάρες, ενίοτε δεν τις παίζω ίδιες. Στη μια βάζω capo και παίζω σε άλλες θέσεις. Τρομερος πλούτος σε συχνότητες.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 4
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Έχω αναπτύξει τρομερή αντίληψη στη χρήση του capo για οικονομία δυνάμεων. Έχει και καλύτερο ήχο.

Αντίληψη εννοώ για την επιλογή του τάστου που θα μπει, αναλογα την κλίμακα του κομματιού κλπ.

Επίσης το να διαβάζεις και οδηγό και να παίζεις αλλά shapes από open chords από αυτά που διαβάζεις.

Ολόκληρη ιστορία, που να γράφω τώρα.

 

ΥΓ βασικά αυτό χρησιμεύει πολύ και στην ηχογράφηση. Όταν ντουμπλαρω κιθάρες, ενίοτε δεν τις παίζω ίδιες. Στη μια βάζω capo και παίζω σε άλλες θέσεις. Τρομερος πλούτος σε συχνότητες.

 

 

Πολύ ωραίο post!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

δεν παίζω strumming

 

Τοτε γιατί παίζεις ακουστική? 😅

 

 

8 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

θα κανει το 38αρι στο μπασο βαθιες επικυψεις και αλματακια επιτοπου

 

Μπα,κουρδισε σε ΜΙ τη ΛΑ που έχεις τώρα στο 11αρι σετ ,είναι 038, και θα δεις ότι ΔΕΝ θα κάνει 

Μετά πήγαινε ΑΜΕΣΩΣ να πάρεις ένα..... 010-038....ακόμα κάθεσαι? 🤣

 

Μπερδεγουει συμφωνώ μέχρι κεραίας στα της ακουστικής όσον αφορά το gauge των χορδώνΕ(τα εφαρμοζα* και στις ηλεχΤρονικες κιθαρες μέχρι πριν 15 χρονια γιατί...είχα μπερδέψει τα.... όργανα  😂 ,κάποια στιγμή μέχρι και 13αρες είχα βαΝει αλλα βασικα με 011-050 επαιζα για δεκαετιες)

 

*τα του ΚΑΠΟ τα εφαρμόζω φυσικά ακόμα και στις ηλεκΧτρονικες ,καλά μη νομίζεις ότι τα σκέφτηκα μόνος μου από τον Johnny Marr τα εκλεπΣα και όντως ανοίγουν νέους δρόμους στον ήχο. 

 

Επισης εγώ παίζω strumming και στην ηλεΧτρονική κιθαρα 😅

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

1038

 

Ο αριθμός που έψαχνες

Άρθρο 1038 - Αστικός Κώδικας - Πράγματα από κλοπή ή απώλεια

 

Η μεταβίβαση κινητού από μη κύριο σ' εκείνον που αποκτά καλόπιστα δεν επέρχεται, αν το μεταβιβαζόμενο έχει ξεφύγει από τη νομή του κυρίου με κλοπή ή με απώλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

 

Πολύ ωραίο post!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απλά δίνω ιδέες να ψαχτεις αν έχεις όρεξη. Το capo παλιά που δεν ασχολιομουν πολύ με την ακουστική, το θεωρούσα φλωριά. Τώρα τα χρησιμοποιώ και στην ηλεκτρική ενίοτε, για τις επιλογές που σου δίνει σε παιξίματα και οχι αποκλειστικά σε οικονομία δυνάμεων.

8 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Αντίληψη εννοώ για την επιλογή του τάστου που θα μπει, αναλογα την κλίμακα του κομματιού κλπ.

 

Να δώσω ένα παράδειγμα. 

Πχ έχουμε ένα κομμάτι Cm phrygian ή Ντο μινόρε Ουσάκ για τους λαϊκούς.

Που θα βάζατε το capo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dr. No είπε

Στο 1

👍

Και στη 2η κιθάρα θα μπορούσε να μπει στο 6.

Έχουμε φύγει από το θέμα όμως, κλασσικά.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Έχουμε φύγει από το θέμα όμως, κλασσικά.😁

Αν δεν αναφερθούμε σε συνταξιούχους δημοσίου, τσιπροκούληδες και αριστεροδεξιούς καλά είμαστε 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Επισυνάπτω τον κατάλογο χορδΩνε της Fender δια το σωτήριον έτος 1968.

Υπάρχουν μονο ΔΥΟ roundwound set...

To no.10 (13αρες) & το ΘΕΪΚΟ  no.150 light rock n'roll το οποιο φυσικα ηταν και τα standard εκείνη την εποχή για τους ροκαΔαι. 😂

Δεδομενου λοιπον του γεγονοτος οτι τουλαχιστον μεχρι το 1979 αυτα τα σετ ηταν αυτα που χρησιμοποιουσε το 90% των κιθαριστΩνε της εποχης και δεδομενου οτι η μουσικη ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ στο 1979....OΝΤΩΣ παιζουμε με λαθος χορδΑΙ... 😂

 

 

STRING CATALOG 1968.jpeg

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου