Προς το περιεχόμενο

Ρε μπας και χρησιμοποιούμε ΛΑΘΟΣ χορδές? (010-038)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Ηδη ειναι πλαστικος ο ηχος.  (καλα σε αυτο μπορει να παιζουν και αλλα ρολο)
Κατεβασε και ημιτονιο τωρα.

Πλαστικός;

 

Εμένα μια χαρά μου ακούγεται , εντάξει έχει λίγα πρίμα παραπάνω εξαιτίας του πυκνωτικου που το έχω και πέντε ποντΟΙ από το μεγάφωνο (συνήθως γράφω με δυναμικό κολλημένο στη γρυλια) είναι και η στρατ λίγο.... γκέι κιθάρα ,σε σχέση με την τελε πάντα :classic_biggrin: αλλά όχι και πλαστικό ρε φιλωΟΥς..

 

Μάλλον έχεις ξεχάσει πως ακούγεται η κιθάρα χωρίς ντιστορΣιο :classic_biggrin:

 

Γιατί να κατεβάσω ημιτόνιο; Υποχρεωτικό είναι; :classic_biggrin:

 

Είπαμε το θέμα δεν είναι με τι έπαιζε ο Χεντριξ αλλά το συγκεκριμένο σετ με το οποίο κάποια στιγμή έπαιζαν σχεδόν ΟΛΟΙ (ΚΑΙ φυσικά και ο Χεντριξ :classic_smile: )

 

Θα κατεβάσει ο Αργύρης που έστω κΣερει να παίξει έστω και ΕΝΑ κομμάτι του Χεντριξ (εγκω καρντια μου Ντεν κΣερω να παίζω ούτε δωδεκαμετρο μπλουζ, Χεντριξ θα παίξω ; :classic_biggrin:)

 

Στο μεταξύ focus στο ποσό ΙΔΙΑ ένταση έχουν όλες οι χορδές και ΕΙΔΙΚΆ η σολ.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να δείς άγχος,πού εχώ πάνω 2 DR ,3 gibson και μιά ernie ball.Ολές απο διαφορετικά σέτ.Θα ανοίγονται συζητήσεις σε καμιά 50 χρόνια με τί σετ χρησιμοποιούσα και θα πέφτουν κορμιά στα forums.😂

Μια χαρά ακούγεται,απλά είναι σέτ που έχει περάσει αρκετά στην τηλεόραση π.χ στα θέματα για διαφημίσεις,με κομπρεσαρισμένες καθαρές κιθάρες και αν όντως δεν "χαλάσεις" λίγο τον ήχο θα μοιάζει σαν να ξεκινάει διαφήμιση.Κατά την γνώμη μου πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χτες το βράδυ έκανα αυτό το βινδεάκι με τον Super Champ. Δεν ξέρω πόσο βγαίνει προς τα έξω αλλά ο ήχος είναι κλασσικότατος Strat. Τώρα για να είναι και Hendrix θέλει άλλα χέρια απ τα δικά μου. Ίσως και κανένα μαρσάλλι καλό. Γενικά το σετ μου άρεσε και θα παραμείνει σε αυτή τη συγκεκριμένη κιθάρα. Το τρέμολο είναι floating με 5 ελατήρια. Αρκετά μαλακό αν το ρυθμίσεις σωστα.

  • Like 4

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικα ακουγεται. Παρομοιος ηχος με του superfunk.

 

Μια ερωτηση: Γιατι 5 ελατηρια με τοσο μαλακο σετ χορδων? Γινεται να σεταριστει? Πχ στην squier strat μου, με 9-42, να αναγκαστηκα να αφησω 2 ελατηρια διοτι θα επρεπε να ξεβιδωσω εντελως τις 2 βιδες. Στην fender μου, το ιδιο με 3 ελατηρια. Πιθανοτητα να εχει και αλλης σκληροτητας/ποιοτητας ελατηρια σε σχεση με την squier.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, gkourmoul1 said:

Φανταστικα ακουγεται. Παρομοιος ηχος με του superfunk.

 

Μια ερωτηση: Γιατι 5 ελατηρια με τοσο μαλακο σετ χορδων? Γινεται να σεταριστει? Πχ στην squier strat μου, με 9-42, να αναγκαστηκα να αφησω 2 ελατηρια διοτι θα επρεπε να ξεβιδωσω εντελως τις 2 βιδες. Στην fender μου, το ιδιο με 3 ελατηρια. Πιθανοτητα να εχει και αλλης σκληροτητας/ποιοτητας ελατηρια σε σχεση με την squier.

 

στην 7-χορδη ibanez (9-54) δηλ +6Kg έχω 3.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, gkourmoul1 said:

Φανταστικα ακουγεται. Παρομοιος ηχος με του superfunk.

 

Μια ερωτηση: Γιατι 5 ελατηρια με τοσο μαλακο σετ χορδων? Γινεται να σεταριστει? Πχ στην squier strat μου, με 9-42, να αναγκαστηκα να αφησω 2 ελατηρια διοτι θα επρεπε να ξεβιδωσω εντελως τις 2 βιδες. Στην fender μου, το ιδιο με 3 ελατηρια. Πιθανοτητα να εχει και αλλης σκληροτητας/ποιοτητας ελατηρια σε σχεση με την squier.

 

Εχει μακρύτερες ατσάλινεs βίδες ο Callaham και τα ελατήριά του ´λέει ´  ότι ειναι -και καλα- vintage correct γιατί τότενες τα κάμαν πιο μαλακά.... ξέρω και γω... παντως χαλαρώνοντας τις βίδες ήρθε εκεί που ήθελα και ,αν μπορεί να ακουστεί στο βίδεο , είναι πολύ σμουυυυυδ.

Ίσως γιατί τα 5 ελατήρια δεν είναι τόσο τεντωμένα κάνουν λιγότερη δουλειά.

πάντως με 5 ελατήρια έχω μια πιο σταθερή αίσθηση του τρέμολο δεν το νιώθω φτερό στον άνεμο. Ίσως και πιο γεμάτο ήχο σε μια ουτοπική χώρα χωρίς ντιστόρσια και ντραηβζ.

 

f=kx αν θυμαμαι καλά. Αν το k είναι μικρότερο (σταθερά σκληρότητας του εκάστοτε ελατηρίου) και το χ δηλ η απολσταση μικρότερη , τότε ασκούν λιγότερη δυναμη (f).

 

Correct me if I ‘m wrong..

Επεξεργασμένο από argytar
  • Ευχαριστώ 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με το συγκεκριμένο σετ (argytar btw ωραίο παιξιματάκι και ήχος), argytar πως ακούγεται στα ριφφ στις πάνω χορδές? Σε πιο δυνατό παίξιμο? Σκασίματα? Ποιό είναι το action και το relief στην συγκεκριμένη (όμορφη ομολογουμένως) στρατ?

 

δηλ κρίνοντας απο τους πίνακες της daddario , 7 - 7.5Kg στις λεπτές και 5.5 - 6 Kg στις μπασες, έχει νόημα αν παίζει κανείς σόλο στις μπάσες και ριφάκια στις πρίμες :classic_blink:

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μακρυτερες βιδες και μαλακοτερα ελατηρια σιγουρα λυνεται αυτη η "εξισωση". 

Και 5 ειναι ιδανικα για τον λογο που εξηγεις.

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, rgxinap said:

σχετικά με το συγκεκριμένο σετ (argytar btw ωραίο παιξιματάκι και ήχος), argytar πως ακούγεται στα ριφφ στις πάνω χορδές? Σε πιο δυνατό παίξιμο? Σκασίματα? Ποιό είναι το action και το relief στην συγκεκριμένη (όμορφη ομολογουμένως) στρατ?

 

δηλ κρίνοντας απο τους πίνακες της daddario , 7 - 7.5Kg στις λεπτές και 5.5 - 6 Kg στις μπασες, έχει νόημα αν παίζει κανείς σόλο στις μπάσες και ριφάκια στις πρίμες :classic_blink:

Thanks!

Εμενα μου φαίνεται πιο articulate στις μπάσες και ταυτόχρονα πιο σκαστή.

χάνει λίγο girth αλλά το κερδίζει (ω ναι) με το ξεκούρδισμα γιατί μπασάρει λίγο η κιθάρα και γίνεται πιο χαλαρή σχεδόν γιβσονάτη στο feel.

 

Γενικά είναι δύσκολο στην αρχή αλλά όπως είπε και ο Φάνης Πνοή και Νύξη πιο πάνω συνηθίζεται ευχάριστα αν βρει τα ίσια του με τα δάλτυλά σου.

 

Το action δεν το μέτρησα, καλή ερώτηση, εδώ το ρύθμισα με το όπτιμαλ ύψος που ήθελα στο floating trem. Mε 5 ελατήρια και set trem είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό το feel, το ειχα ετσι για χρόνια αλλά μετά τα Βιγσμπυζ και την Γρετς εμαθα να εκτιμω και να αγαπώ και τον floating ήχο, αν βγάζει νόημα αυτό. Γενικά έχει χαμηλό action με λίγο αέρα δεν είναι πνιγμένη αλλά ούτε και τρελό struggle να παίξεις το 7.25¨.

 

 

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου