Προς το περιεχόμενο

λαμπάτος ενισχυτής -θελω προτασεις


sonicapg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας

 

Θέλω να σας ρωτησω , τι θα προτεινατε σε λαμπάτο ενισχυτή για χρήση σε Live κυρίως .budget δυστυχως εως 500 .Μεταχειρισμένο δεν θέλω.Σκεφτόμουν κάποια οικονομική λύση ,όπως πχ bugera V22HD + 12".Παιζω metal αλλα και blues.

 

Διαβασα πριν ποσταρω για τους bugera , προσπαθω να καταλαβω αν ειναι απαράδεκτοι ή απλως "καλούτσικοι"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θες να παίξεις blues και metal, ok. Θέλεις τη βρωμιά από τον ενισχυτή ή θα χρησιμοποιήσεις πετάλια για αυτό; Γενικά αν θες γράψε το υπόλοιπο rig σου (κιθάρα, πετάλια κτλ) για να σου κάνουμε προτάσεις. 

Αν θες καθαρό/βρώμικο από τον ενισχυτή, στα 500 ευρώ εγώ θα πήγαινα σε κάτι μεταχειρισμένο, κάποιο combo Marshall κατά 99%. 

Ο thomann έχει τον DSL20 combo στα 475 τώρα που είδα. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Fanfan said:

Καλησπέρα, θες να παίξεις blues και metal, ok. Θέλεις τη βρωμιά από τον ενισχυτή ή θα χρησιμοποιήσεις πετάλια για αυτό; Γενικά αν θες γράψε το υπόλοιπο rig σου (κιθάρα, πετάλια κτλ) για να σου κάνουμε προτάσεις. 

Αν θες καθαρό/βρώμικο από τον ενισχυτή, στα 500 ευρώ εγώ θα πήγαινα σε κάτι μεταχειρισμένο, κάποιο combo Marshall κατά 99%. 

Ο thomann έχει τον DSL20 combo στα 475 τώρα που είδα. 

 

κιθαρες ,καμμια 10ρια ++ , πετάλια δεν εχω .δεν ξερω αν θελω το βρωμικο απο ενιχυτη η πεταλι.φανταζομαι καλουτσικα καθαρα θα τα θελα .μ,εταχειρισμενο με τιποτα.thx

Just now, Fanfan said:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν παίζεις κυρίως blues o συγκεκριμένος ενισχυτής είναι μια χαρά. Αν παίζεις κυρίως metal θα πρέπει να δεις κάτι άλλο. 

 

Στο μπάτζετ σου μπορείς να βρεις αρκετά decent κεφάλια, από Marshall DSL20, Blackstar HT-20 ή 40 (δεν είμαι σίγουρος αν βγαίνει μόνο σε κεφάλι ο 40άρης), Peavey 6505 Mini Head, EVH 5150iii Lunchbox (15w), Laney IRT και διάφορες άλλες λύσεις που μου διαφεύγουν.

 

Μία καμπίνα 1x12 με σοβαρό μεγάφωνο τύπου Celestion V30, Greenback, Creamback, κλπ θα είναι υπεραρκετή και δε θα κοστίσει πάνω από 150-200 ευρώ, οπότε έχε στο νου σου ότι θες κεφαλή μέχρι 300 ευρώ. 

 

Με 300 καινούργια κεφαλή με λάμπα και για αυτά που θέλεις δε βρίσκεις. Η μόνη που έχω δοκιμάσει και πραγματικά μου άρεσε είναι αυτή, αλλά για blues δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Για hard rock και metal είναι εξαιρετική επιλογή κατά τη γνώμη μου.

https://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca22h_guitar_head.htm

 

Καλές αγορές και προσπάθησε να ξανασκεφτείς για μεταχειρισμένα, ιδιαίτερα για καμπίνα θα έχεις θέμα να βρεις καινούργια στο budget σου.

 

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κοβω για Dsl. Οικονομικοτατοι,αξιολογοι κ πανε κ σε μεταλ κ σε blues. Το 20αρι combo εχει μυστηριο ηχειο, το 40αρι ειναι μια χαρα. Αλλιως πας σε κεφαλη 20 μιας κ δεν εχει 40.

Η bugera εχει peavy κεφαλη αλλα δυσκολα να παει blues.Κ ολες οι μεγαλες κεφαλες ειναι 100 watt. V22 k v55 ειναι καθαρα vintage ηχος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, BillTrantos said:

Αν παίζεις κυρίως blues o συγκεκριμένος ενισχυτής είναι μια χαρά. Αν παίζεις κυρίως metal θα πρέπει να δεις κάτι άλλο. 

 

Στο μπάτζετ σου μπορείς να βρεις αρκετά decent κεφάλια, από Marshall DSL20, Blackstar HT-20 ή 40 (δεν είμαι σίγουρος αν βγαίνει μόνο σε κεφάλι ο 40άρης), Peavey 6505 Mini Head, EVH 5150iii Lunchbox (15w), Laney IRT και διάφορες άλλες λύσεις που μου διαφεύγουν.

 

Μία καμπίνα 1x12 με σοβαρό μεγάφωνο τύπου Celestion V30, Greenback, Creamback, κλπ θα είναι υπεραρκετή και δε θα κοστίσει πάνω από 150-200 ευρώ, οπότε έχε στο νου σου ότι θες κεφαλή μέχρι 300 ευρώ. 

 

Με 300 καινούργια κεφαλή με λάμπα και για αυτά που θέλεις δε βρίσκεις. Η μόνη που έχω δοκιμάσει και πραγματικά μου άρεσε είναι αυτή, αλλά για blues δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Για hard rock και metal είναι εξαιρετική επιλογή κατά τη γνώμη μου.

https://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca22h_guitar_head.htm

 

Καλές αγορές και προσπάθησε να ξανασκεφτείς για μεταχειρισμένα, ιδιαίτερα για καμπίνα θα έχεις θέμα να βρεις καινούργια στο budget σου.

 

ty φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, BillTrantos said:

Αν παίζεις κυρίως blues o συγκεκριμένος ενισχυτής είναι μια χαρά. Αν παίζεις κυρίως metal θα πρέπει να δεις κάτι άλλο. 

 

Στο μπάτζετ σου μπορείς να βρεις αρκετά decent κεφάλια, από Marshall DSL20, Blackstar HT-20 ή 40 (δεν είμαι σίγουρος αν βγαίνει μόνο σε κεφάλι ο 40άρης), Peavey 6505 Mini Head, EVH 5150iii Lunchbox (15w), Laney IRT και διάφορες άλλες λύσεις που μου διαφεύγουν.

 

Μία καμπίνα 1x12 με σοβαρό μεγάφωνο τύπου Celestion V30, Greenback, Creamback, κλπ θα είναι υπεραρκετή και δε θα κοστίσει πάνω από 150-200 ευρώ, οπότε έχε στο νου σου ότι θες κεφαλή μέχρι 300 ευρώ. 

 

Με 300 καινούργια κεφαλή με λάμπα και για αυτά που θέλεις δε βρίσκεις. Η μόνη που έχω δοκιμάσει και πραγματικά μου άρεσε είναι αυτή, αλλά για blues δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Για hard rock και metal είναι εξαιρετική επιλογή κατά τη γνώμη μου.

https://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca22h_guitar_head.htm

 

Καλές αγορές και προσπάθησε να ξανασκεφτείς για μεταχειρισμένα, ιδιαίτερα για καμπίνα θα έχεις θέμα να βρεις καινούργια στο budget σου.

 

οταν λες ο συγκεκριμενος ενισχυτης ΠΟΙΟΝ εννοεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, sonicapg είπε

οταν λες ο συγκεκριμενος ενισχυτης ΠΟΙΟΝ εννοεις ;

 

O Bugera V22HD. Είναι vintage bluesοενισχυτής, metal μόνο με πετάλια από εκεί.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελεις δε γινεται απλα....αν μπορουσες με εναν ενισχυτη να παιξεις μεταλ κ μπλουζ θα σωνομασταν ολοι...οποτε το πιο σωστο ειναι να παρεις εναν ενισχυτη με ενα πολυ καλο καθαρο καναλι κ απο κει κ περα πεταλια...οποτε ο bugera ο μικρος ειναι μια πολυ καλη λυση

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου