Προς το περιεχόμενο

συνδεση ακουστικων και μικροφωνου στο smartphone για καραοκε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα. οντας ασχετος με το αντικειμενο ψαχνω οπως λεει και ο τιτλος τροπο για το πως να συνδεσω ξεχωριστα ακουστικα και ξεχωριστο μικροφωνο (οχι headset) στο smartphone (android) για την EZ Voice app της ΙΚ Multimedia για καραοκε εντελως για χαβαλε και διασκεδαση. θελω να ακουω την φωνη μου στα ακουστικα σε πραγματικο χρονο ενω τραγουδαω. ακουστικα υπαρχουν με jack 3.5mm ενω μικροφωνο οχι μιας και δεν ξερω τι να παρω. το τηλεφωνο εχει την κλασικη εξοδο ακουστικων και usb- type c. συνφορουμιτες καθε βοηθεια χρησιμη

Επεξεργασμένο από spyros70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεσα πανω στο https://www.ikmultimedia.com/products/irigvoice/?pkey=irig-voice-white που κουμπωνουν πανω και τα ακουστικα αλλα λεει στα specs οτι για να ειναι συμβατο με android συσκευες πρεπει να τηρουν το προτυπο καλωδιωσης CTIA/AHJ. τι ειναι παλι αυτο? εγω εχω μια κινεζια Meiigoo S8. εψαξα στα specs του αλλα δεν βλεπω τιποτα τετοιο. ξαναλεω δεν θελω τρελλα πραγματα την πλακα μου για παρτη μου θελω να κανω. αλλη γνωμη κανενας?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Guru
Στις 2/2/2019 στις 9:11 ΠΜ, spyros70 είπε

πρεπει να τηρουν το προτυπο καλωδιωσης CTIA/AHJ

 

το AHJ/CTIA είναι ένα Smartphone Headset Standard που καθορίζει ποιο pin του βύσματος αντιστοιχεί σε ποια λειτουργία...

 

49276d1384087706t-headset.jpg

 

χρησιμοποιείται από την Apple αλλά και σε αρκετά από τα σύγχρονα androind smartphones των περισσότερων υπόλοιπων εταιρειών, οι οποίες στα παλιότερα μοντέλα τους χρησιμοποιούσαν το OMTP... τώρα με το δικό σου δεν ξέρω τι γίνεται... πάντως απ ότι θυμάμαι το samsung s8 είναι συμβατό με AHJ/CTIA οπότε με το Meiigoo που είναι κλώνος του έχεις ελπίδες...

 

αν παρ ελπίδα δεν το υποστηρίζει υπάρχουν στο εμπόριο και convertors για να κάνεις την δουλειά σου όπως αυτός

51iiIx0EmrL._SL1200_.jpg

https://www.amazon.co.uk/Universal-3-5mm-Conversion-Earphone-Adapter-Black/dp/B06XF5RQTC

 

 

 

ΥΓ. τον κονβέρτορα αν τον χρειαστείς, καλό θα ήταν πάντως να τον αναζητήσεις σε ελληνικό κατάστημα ηλεκτρονικών ώστε να έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις ότι δουλεύει άψογα για τον σκοπό που το θέλεις...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου