Προς το περιεχόμενο

Νόμος του Μέρφυ και αγγελίες


D'Ailleurs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω για εσάς αλλά πολλές φορές όταν βάζω κάποια αγγελία ή θέλω να απαντήσω σε κάποια όλα πάνε στραβά. Τι εννοώ:

 

Το καλοκαίρι ήθελα να αγοράσω καινούρια καμπίνα για το Ironheart και είχα μπανίσει μια αγγελία με 12άρι ηχείο σε καλή τιμή. Όταν αποφάσισα και ήμουν οικονομικά κομπλέ να την αγοράσω η αγγελία εξαφανίστηκε. Περίμενα λίγο και μετά αγόρασα μια καινούρια σε φούλ τιμή. Guess what, λίγο αργότερα επανεμφανίστηκαν μερικές αγγελίες για 12άρες καμπίνες.

 

Αντίστοιχα περιστατικά έχουν γίνει και με πωλήσεις και με αγορές: όταν θέλω να πάρω κάτι ποτέ δεν είναι διαθέσιμο, όταν εμφανίζεται μια αγγελία που με ενδιαφέρει δεν παίζουν χρήματα ή ανάγκη κ.α.

 

Έχετε ανάλογες εμπειρίες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά αν δεν παίζουν live εμφανίσεις καλό θα ήταν όλοι να κάνουμε υπομονή. Σύντομα θα ξαναβγεί αυτό που ψάχνουμε, εκτός αν μιλάμε για κάτι που βγήκε σε πολύ λίγα κομμάτια.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι ψάχνεις και τι πουλάς....

 

τα καλοκαίρι πούλησα πάρα πολλά  πολύ γρήγορα (σε 1μιση μήνα φύγανε όλα) εκεί κοντά στις τιμές που ήθελα να πιάσω με κάποια παζάρια ελαφρώς χαμηλότερα γιατί οι τιμές ήταν αντικειμενικές... αν τα έβαζα στο θεό ακόμη εκεί θα ήτανε... επίσης αγόρασα αυτό που έψαχνα πάλι σε πολύ λογική τιμή (όχι εδώ από άλλες αγγελίες αλλά δεν έχει σημασία...)

 

τα πολύ ακριβά και παλιά κοινώς υπερεκτιμημένα μένουν για καιρό απούλητα και φέρνουν γύρω,  κοινώς τα πολύ ακριβά ειδικά σε synth άνω δηλ 2-2,500e δεν φέυγουν φαίνεται ότι ο κόσμος δεν έχει γενικά λεφτά και όλοι είναι ζορισμένοι και θα ψάξει κάτι φτηνότερο ή θα περιμένει...

 

από εκεί και πέρα δεν έχω την αίσθηση ότι ισχύει ο νόμος που λες ίσως έπεσες σε περίπτωση?...

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/6/2019 at 6:03 PM, stavros_d80 said:

Εξαρτάται τι ψάχνεις και τι πουλάς....

 

τα καλοκαίρι πούλησα πάρα πολλά  πολύ γρήγορα (σε 1μιση μήνα φύγανε όλα) εκεί κοντά στις τιμές που ήθελα να πιάσω με κάποια παζάρια ελαφρώς χαμηλότερα γιατί οι τιμές ήταν αντικειμενικές... αν τα έβαζα στο θεό ακόμη εκεί θα ήτανε... επίσης αγόρασα αυτό που έψαχνα πάλι σε πολύ λογική τιμή (όχι εδώ από άλλες αγγελίες αλλά δεν έχει σημασία...)

 

τα πολύ ακριβά και παλιά κοινώς υπερεκτιμημένα μένουν για καιρό απούλητα και φέρνουν γύρω,  κοινώς τα πολύ ακριβά ειδικά σε synth άνω δηλ 2-2,500e δεν φέυγουν φαίνεται ότι ο κόσμος δεν έχει γενικά λεφτά και όλοι είναι ζορισμένοι και θα ψάξει κάτι φτηνότερο ή θα περιμένει...

  

από εκεί και πέρα δεν έχω την αίσθηση ότι ισχύει ο νόμος που λες ίσως έπεσες σε περίπτωση?...

 

 

 

Μεταξύ σοβαρού και αστείου αλλά έχει τύχει σε πολλές περιπτώσεις. Όντως βλέπω προΙόντα στις αγγελίες που είναι εκεί πολούς μήνες χωρίς να φεύγουν (βέβαια παίζει ρόλο και η περιοχή που βρίσκονται κ.α.) και κάποια άλλα μπορεί να φύγουν αμέσως. Εγώ βλέπω ότι σε συγκεκριμένες εποχές (πχ κοντα Χριστούγεννα, Πάσχα, μετά το καλοκαίρι κ.α.) υπάρχει κίνηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

 

Μεταξύ σοβαρού και αστείου αλλά έχει τύχει σε πολλές περιπτώσεις. Όντως βλέπω προΙόντα στις αγγελίες που είναι εκεί πολούς μήνες χωρίς να φεύγουν (βέβαια παίζει ρόλο και η περιοχή που βρίσκονται κ.α.) και κάποια άλλα μπορεί να φύγουν αμέσως. Εγώ βλέπω ότι σε συγκεκριμένες εποχές (πχ κοντα Χριστούγεννα, Πάσχα, μετά το καλοκαίρι κ.α.) υπάρχει κίνηση. 

Ένα θα σου πω μόνο... υπήρξε όργανο που υπήρχε στις αγγελίες για 9 χρόνια και δεν έφευγε (συνεχόμενα εννοώ την ανανέωνε....):classic_biggrin:😋🤣

 

τώρα κάπου το έχω χάσει αλλά μπορεί να ξαναβγεί...

 

υ.γ. πόσο καμένος μπορεί να είναι κάποιος να παρακολουθεί 10 χρόνια αγγελίες🤣.... ε εντάξει νομίζω αν κάνουμε διαγωνισμό θα βρούμε και παλιότερους😎

  • Like 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, stavros_d80 said:

Ένα θα σου πω μόνο... υπήρξε όργανο που υπήρχε στις αγγελίες για 9 χρόνια και δεν έφευγε (συνεχόμενα εννοώ την ανανέωνε....):classic_biggrin:😋🤣

 

τώρα κάπου το έχω χάσει αλλά μπορεί να ξαναβγεί...

 

υ.γ. πόσο καμένος μπορεί να είναι κάποιος να παρακολουθεί 10 χρόνια αγγελίες🤣.... ε εντάξει νομίζω αν κάνουμε διαγωνισμό θα βρούμε και παλιότερους😎

 

Νομίζω ότι εξαρτάται από την οικονομική ανάγκη που θα έχει κάποιος, την αξία του οργάνου κ.α. Δηλαδή αν έχεις μια κιθάρα ή έναν ενισχυτή που δεν τον χρησιμοποιείς είναι κρίμα να κάθεται (ειδικά δε η κιθάρα θα χρειάζεται σέρβις μια-δύο φορές τον χρόνο). Από την άλλη μετά από λίγο αναγκαστικά σκοτώνεις την τιμή για να φύγει, είναι κρίμα αλλά αναγκαίο. 

 

Τώρα αν μετά από λίγο δεν έχει φύγει κάτι ίσως θα ήταν καλύτερο ο πωλητής να προσανατολιστεί στην αγορά του reverb. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Βρήκα την κιθάρα που έψαχνα, τιμή σούπερ, τέλεια κατάσταση και ενώ ήμουν έτοιμος να στείλω μήνυμα στον πωλητή, διαβάζω στο κείμενο "ΜΟΝΟ για γνώστες". 

Ε όχι ρε φούστη μαμώ τη γκαντεμιά μου τι ατυχία είναι αυτή? Γιατί να μην είμαι γνώστης? Έφτασα τόσο κοντά και να μην μπορώ να την πάρω 😣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, VangelisV είπε

ΜΟΝΟ για γνώστες

 

 

Αυτη η ΧΑΤΖΗΠΑΠΑΡΙΑ συνοδεύει συνήθως εντελώς ΚΑΜΜΕΝΟΥΣ ισχυριΖμους του πωλήτη του τύπου "φτιαγμένη στο Custom Shop της Fender (αλλα δεν το έλεγαν ακριβως έτσι και ηταν στο Λιτόχωρο τότενες)   απο τον Τζων Μακρυψωλη 3 ΩΡΕΣ πριν αποχωρήσει και πάρει μαζί του την μοναδικη bolt on πατέντα που μετα εφαρμοσε στην Suhr όπου εργάστηκε 12 ολόκληρα ΛΕΠΤΑ" ή "η κιθαρα είναι ΠΙΑΝΟ βαρας την ΛΑ και ακουγεται η ΣΟΛ τρείς ώρες μετα" ή "με 120% νιτρο φινιρισμα μετα η Gibson χάλασε και δεν της φτιάχνει ετσι πΓια"...      

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 5
  • Χαχα 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κι εγώ πέτυχα τεφαρίκι πράμα κλείσαμε πήγα την είδα "φίλος, η κιθάρα φυσάει, σπέρνει, την τσακώνω", του λέω με χαμόγελο ως τ'αυτιά, "α, όχι, μου λέει, μόνο ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ"...

 

Επίσης πήρα μια Σκουάηρ κουφέτο ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ, έβγαινε μόνο μεταξύ 1998-2018 και μετά σταμάτησε. 

  • Like 2
  • Χαχα 6

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου